Suriyeliler sorun mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi

Geçtiğimiz günlerde muayeneye üniversiteli bir genç kızı getirmişlerdi. Kızcağızın hazin geçmişi vardı. 4-5 yaşlarında iken ailecek trafik kazası geçirmişler, anne-babası ve tek kardeşini bu kazada kaybetmişti. Sağ kurtulan kızımızı ise dayısı ve eşi yanlarına almışlar, onu şefkat ve sevgi ile büyütmüşlerdi.

İşte şimdi 17 yaşındaydı ve öğrenimine başarıyla devam ediyordu. “Nedir problemin?” diye sorunca zaten ağlamaklı olan çehresi daha bir kedere bürünerek, “Artık dayımın ve yengemin bana bakmasına, bana masraf etmelerine tahammül edemiyorum. Şimdiye kadar yakın ilgilendiler. Ancak onlara bundan sonra yük olmak istemiyorum” demişti. Kızın sözlerini üzüntüyle dinleyen dayısının eşi ise çok hoşuma giden şu ibretli sözlerle onu teselli etmişti:

“Bak kızım biz seni çok seviyoruz. Sen bize rahmetlilerden emanetsin. Değil yük olman başımızın üstünde yerin var. Üstelik sen bizim hanemize bereketinle geldin. Bizim eve bolluk ve hayırlar getirdin. Senden çok memnunuz, dayınla aramıza muhabbet kattın. Aramızda geçimsizlik ve uyumsuzluk vardı, senden bu yana sevgi var. Yuvamız sıcak ve şefkat dolu oldu. Sana dua ediyoruz.”

Gerçekten öksüz ve yetime bakmak evin havasını olumlu değiştirmişti. Normalde yük gibi görünürken bereket getirmişti. Çünkü nimeti Rabbim hazinesinden veriyordu.

Bunları niçin mi yazıyorum. Son günlerde bazı kötü niyetli yazarlar iç savaş sebebiyle ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyeliler hakkında iğrenç ve çirkin sözler söylüyor, nefret söyleminde bulunuyorlar. “Yaşasın Özgür Suriye! Suriye’ye özgürlük” sloganları atan Suriyelilere tepki gösteriyorlar. Özgür Suriye Ordusu’nun bayraklarını sallıyorlarmış. 

Bu ordu Türk askeriyle birlikte hareket eden, bize lojistik destek sağlayan ordu hâlbuki. Üzülmemek, hatta kahrolmamak elde değil. Üstelik bu tiplerin araştırıldığında önemli bir kısmının kendi ailelerinin de mülteci oldukları görülecektir. Zaten Anadolu’muz çeşitli ülkelerden sığınanlarla dolu değil midir?

Şu da var, insanlar ülkesini kitleler halinde neden terk eder ki? Suriyelilerin milyonlarcası yerlerinden, yurtlarından ayrıldılar. Evlerini, işlerini, hatıralarını, tarlalarını, hayvanlarını can havliyle kaçarken orada bıraktılar. Onları kabul etmekle, bağrımıza basmakla inanın farkında olduğumuz ve olamadığımız öyle bereketle geldiler ki. Rızıklarını da beraberinde getirdiler. Hoş geldiler, hayırla geldiler.

Ayrıca bu insanlar genelde çalışkan ve becerikliler. Trakya’da fabrikası olan bir dostumuz, “Suriyeli işçiler sayesinde ayaktayım, iyi gayret gösteriyorlar. Düzenli ve istikrarlı çalışıyorlar. Onlardan çok memnunum” demişti.

İkamet ettiğim Fatih’te Suriyeli dostlarımız yoğun şekilde yaşıyorlar ve uyumlu, saygılı kimseler olduklarını görüyorum. İşyeri açıyor, hizmet ediyorlar. Aldığım bilgilere göre yerli nüfusa oranla suça karışma ihtimalleri çok daha düşük.

Yine başkanı olduğum Sıcak Yuva Vakfı’nda 300 kadar Suriyeli ilkokul öğrencisi öğrenim görüyorlar. Öyle masum ve tatlı çocuklar ki! Onların bombalar altında can vermesine, katil ve zalim Esed’in kurbanı olmasına hangi kalp dayanır ki? Bu sevimli yavrular bize minnetle bakıyor ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere milletimize teşekkür ediyorlar.

Son olarak hekim bir meslektaşımın yaşamakta olduğu ibretli olayı anlatmak istiyorum: Arkadaşımız yoksul Suriyelilerin muayene ve tahlillerini sembolik bir ücretle yapıyor. Diyor ki: “Aslında çok zarar etmem, ofisimi kapatmam lazım. Ancak öyle bereket geldi ki şaşkınlık verici. Umulmadık yeni işlerim oldu.”

Gerçekten Rabbimiz aç olana, muhtaç olana, hele can ve namusu tehlikeye girene yardım edene hazinesinden bereket, bolluk ve yardımlar gönderiyor. Yaşayan ve ibretle bakan bunu görür.

KADIN CİNAYETLERİ

Kadınlara yönelik şiddeti önleme amacıyla 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı kanundan sonra patlayan kadın cinayetleri 2011’de 121 iken 2012’de 210’a, 2013’te 237’ye, 2014’te 294’e, 2015’te 303’e, 2016’da 328’e, 2017’de 409’a tırmanmıştı. Şimdi 2018’in rakamı da geldi ve maalesef 440 kadın geçtiğimiz yıl cinayete kurban gitmiş. 

6284 nolu kanunun şiddeti önlemek bir yana patlattığı, muhakkak değiştirilmesi gerektiği bir kere daha görüldü. Etkili ve yetkili kişiler lütfen bu konuya el atınız.

Bu önemli hususta gerçekleri yazmaya, ilgilileri uyarmaya devam edeceğiz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SatılıklarSatılıklar4 ay önce
  Uyarıcı denen herif, sen ingiltereye gidebilirsin
 • İşsiz İşsiz 5 ay önce
  İleride nelerle karşılaşabileceğimizi ön görmek isterseniz Pakistan'ın yakın tarihine bakın.Hindistan'dan ayrılmış eğitim, ekonomi, bilim vb. konularda çok ileri gitmiş, refah paylaşımını gerçekleştirmiştir. Ta ki "din kardeşimiz" aldatmacasıyla Afgan talibanını içlerine alıncaya kadar.Birkaç kısa yıl sonra bu günkü fakir, çökmüş, kendi başına seçim dahi yapamayan, terörden geçilmeyen ülke haline geldi. Benim Boşnak kardeşime, Türkmen kardeşime, Tatar kardeşime ve diğerlerine mülteci diyecek kadar basitleşmeniz ayrı bir mevzu.
 • komünistkomünist5 ay önce
  suriyelilerin sorun olup olmadığını senede bir gün görerek anlayamazsın, cesaretin varsa kamplarda yaşayan bir suriyeliyi evinde besle büyüt gücü yettiğinde seni kendi evinden kovuyor mu kovmuyormu görürsün
 • seyfullah seyfullah 5 ay önce
  valla hoca bizim üst kattaki Suriyelilere bir türlü öğretemedik halı silkelememeyi. anlamıyorlar. derdimiz büyük.işin şakası bir yana Suriyeli sorunu uzun vadede neler olacak göreceğiz. 3 milyondan fazla insan, kontrolsüz bir şekilde geldiler. bunların içinde her türlü insan var. Türkiye karşıtları da var, savaşı Türkiye başlattı diyenler de var, çok hem de. dilimize kültürümüze her şeyimize etkisi olacak bu işin. 35 yıldır istanbuldayım ve bu halimle ben oturamıyorum Fatihte. bu kontrolsüzlüktür. tarihin hiç bir döneminde İstanbul böyle bir düzensizlik yaşamadı. sırf mülteci konumuna düşmek için İstanbul'a gelip, mülteci olduktan sonra da almanya Kanada'ya müracat eden sürüyle Suriyeli var, savaştan falan kaçtıkları da yok, fırsatçılık. deşmeyin yaramızı.
 • Magdur esnafMagdur esnaf5 ay önce
  EVET EVET ISYERI DUKKAN ACIYORLAR HEMDE VERGISIZ SIGORTASIZ.OHHH NE GUZEL DEMI ? SIZ BANA VERGI VEREN 1 TANE SURIYELININ DUKKANINI GOSTERIN TAMAM DIYECEM.AVRUPANIN ABD NIN BIZE ATTIGI EN BUYUK KAZIK BU SURIYELILERDIR .ILERIKI ZAMANLARDA ANLAYACAKSINIZ AMA IS ISTEN GECMIS OLACAK
 • Vecdi Vecdi 5 ay önce
  Suriyelileri istemiyoruz.kamplarda belli bir donem bakabiliriz yasli ve cocuklara sonra suriyeye tekrar gitsinler .dun 500 bin bugun 5 milyon yarin 10 15 mulyon nereye kadar???? Biz bu kadar zenginmiyiz.bereketiniz artiyorsa cebinizden para verin bakin suriyeli ailelere.bizim o kadar paramuz yok.biz 1 tane cocuk yapiyoruz onlar 10 tane yapiyorlar
 • Sadece MüslümanSadece Müslüman5 ay önce
  Müslümanların ABD planlarına hizmet etmesi ne kadar acı, Suriye savaşı başladığından beri Esed düşmanlığı ABD tamtamcılığı yapıyorsunuz, Şam' da Cuma namazı hayelleri kurarken yanı başımıza PKK devletinin kurulmasını izlediniz, müthiş politikalarla şimdilik 5 milyon, 10 yıl sonra 10 milyon olacak mültecileri ülkenin her yanına dağıttınız, PKK' lılar kadar olunca onlarda güneyde özerklik isterler birde örgüt kurarlar, bu arada ekonomide battıkça batıyor, en son siz bizi ABD mandasına sokarsınız, bunun için elinizden geleni yapıyorsunuz, iyiki hesap günü var ve bunların hesabını o günde ödeyeceksiniz.
 • AdamAdam5 ay önce
  Yahu. Bu. Memleketin. Başına. Bunları. Bela. Ettiniz. Şimdide. Yamamak. İçin. Elinden. Geleni. Yapıyorsunuz.Çok. Bereket. Artıyorsa. Al. Evine. Besle. Fakat. Ben. Ülkemde. Bunları. İstemiyorum.Boş.Laf. Cambazlığı. Yapma. Bir. Referandum. Yapalım.O. Zaman.Her. Şey. Ortaya. Çıkacak. Artık.Bıktık.Bunlardan
 • JaleJale5 ay önce
  Mehmet adli kardesimiz cok guzel yazmis.bu suriyelulerin vatana millete aidiyet sadakat duygusu yok.yarin bizide satip kacarlar.bunlara hangi milletsiniz diye sorun cevap veremezler.kultur farkli dil farkli aile bagi kadina verilen deger farkli herseyimiz farkli.3 4 kadin alip 20 tane cocuk yapiyorlar ve surekli devletten yardim aliyorlar
 • muhammet yazici muhammet yazici 5 ay önce
  sevgili hocam cok dogru soyluyorsunuz herkes bu gozle bakarsa misafirlerimiz rahat edecek insaALLAH selamlar
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Devlet duygusal davranamaz.Yeme içme kültür.ve evlilikleri farklı bir millet.Rahatlikla 3,5 kadınla evlenip çevreye örnek oluyorlar.12 yıllık eğitim sistemi bizim çocukların meslek sahibi olmasını engellerken bunların.cocuklari meslek sahibi oluyor.10 yıl sonra çatışmalar başlar çünkü almaya alışmış bir millet.Adamlarda bizim gibi devlete itaat kültürü yok yani işlerine gelmediğinde bizi rahatlıkla satarlar
 • MURAT altınMURAT altın5 ay önce
  Tarih sayfalarında görüldüğü üzre bir çok büyük devlet savaşlarla değil,aldığı büyük göçlerle batmıştır.Osmanlınında yıkılmasına sebep olan sizler gibi önünü göremeyen cahil ulemalardır. Şimdilik beş milyon olan suriyelilere bakacak ekonamimiz olmadığını ne zaman fark edeceksiniz.Dununi umumiyeye satılan son toprak parçasından sonra mı?Önce vatan.herşeyden önce VATAN.
 • Hacı MuradHacı Murad5 ay önce
  Bu insanların hepsi çok iyi olabilirler ancak 5 milyon dili, soyu, gelenekleri ayrı yabancı insanları hangi ülkeye alırsanız alın, hem de bu kadar çok doğum oranı ile şimdi olmasa bile 5-10 yıl sonra gittikleri yerlerde toplumsal huzursuzluklara neden olacaktır. Duygusallıkla gerçekleri karştırırsak ülkemizi devletimizi kimliğimizi kaybedebiliriz.
 • ALİALİ5 ay önce
  Eski başbakan Davutoğlu bir konuşmasında 580bin Suriyeli dedi kaçı İslam . Hiristiyan , mecusi , şamanist, ezidi dolduruldu ülkeye. Bu ülkenin fakirin hakkı ülkesini terk edenlere harcanıyor . Devlet içindeki israfı önlemezise daha büyük sıkıntılara hazırlıklı olun.
 • Türk oglu türk Türk oglu türk 5 ay önce
  Bu savastan cok bir emperyalist plan peki direk olarak esad kiminlen savasiyor düsman var ama ortada yok. Hem ben burda ilk defa gördüm daha savas baslamadan kurulan plan dogrultusunda vatanini satip hem üstelik bir tane mermi bile patlamadan yola düsenleri maksat esad halkini öldürüyor. Ve dolaysiyle dünyanin ilgisini cekmek hatta esad bile bu kacanlara cagri yapti durun daha bir mermi patlamadan nereye gidiyorsunuz diye. Peki esad burda kiminlen savasiyor memleketini bölüp parcalayip hayalini kürduklari kürtdevletini kurmak ypg falan hikaye ayni sekilde esad halkina zehirli bomba atti gibi yalanlar ayni saddama yaptiklari gibi. Bakin burda yeni kurulmasi düsünülen yeni bir devlet olusumuna esad haric hepsi sicak bakiyor. Dolaysiyle sizler bu milleti aptal yerine koymaya calisiyorsunu neden peki son senelerde egitimde gerileme var cünki böyle basi bos karma karisik bu toplumdan ancak bukadar verim alirsin. Herkes suriye konusunda duygusallasti ben sahsen milyonlarca insani ülkemde istemiyorum cunki bu ülke böyle bir duruma hazir olmadigi gibi yükünüde kaldirabilecek gücte degil. Bakin birde yardim konusuna gelince tabiki yardim yapilsin ama misafir olduklarini yarin geri döneceklerini unutmayacaklari halde. Bunlarin hepsi iyi güzelde duydugum ama duydugum filistin yemen iyide birazda bizde olanlari düsünsek yaslilari yetimleri garibanlari fenami olurdu gecen gaztede okudum 4 yasinda bir evladimiz ameliyat olmasi gerekli normal hayat yasiyabolmesi icin fakat 150 bin lira lazimmis bizde imkanimiz oldugu kadariyla yardimci olmaya calistik ama bir seyi daha unutmuyalim böyle bunun gibi daha niceleri var
 • MahoMaho5 ay önce
  Daha geride 20 milyon Afgan kardeşimiz, 20 milyon İran'dan gelecek kardeşimiz var.5 milyoncuk da Somaliden. Hepsine yer açmamız lazım. Ne de olsa hepimiz kardeşiz.
 • Berat ozanBerat ozan5 ay önce
  Internette gordum.hatayda adam valilik binasini sordu 10 kisiye.bunlardan biri bile gosterip bilemedi valilik binasini.anlayin artik ulke ne hale geldi.elini kolunu sallayan girmis ulkeye afrikalisi suriyelisi irakli afgan iranli pakistanli 10 milyonu buldu ! Sizin icin sorun yokmu ? Kac kisi daha gelse sizce sorun olmayacak ?
 • Bırakın züğürt tesellisiniBırakın züğürt tesellisini5 ay önce
  30 milyar, 40 milyar, 50 milyar harcandığı martavaldan iddialar. Masrafların çoğu yardım kuruluşlarının ve sairin stoğundaki materyallerdi. Suriyeliye kullanılmasa da bütçede nakdi suplemant oluşmazdı ve hiç bir tc vatandaşının cebine ektradan para girmezdi.
 • Suriyeli istemiyoruzSuriyeli istemiyoruz5 ay önce
  SURIYELI ISTEYEN VARSA BENIM EVIN YANINDA FITNESS YAPAN KAS YAPAN SPOR SALONUNA GIDEN MUTLU MESUT YASAYAN SURIYELI ERKEKLER VAR.HEMEN ALIN EVINIZE BESLEYIN BU YIGITLERI .
 • Ahmet ÖzAhmet Öz5 ay önce
  Sefa Bey;Çok hoş yazmışsınız.Yazınızda sergilediğiniz hususlara aynen katılıyoruz.Ancak,sığınmacı dostlarımızın sayıları,en başta ülkemize göç'le,sonrasında,ülkemizdeki doğum oranlarıyla oldukça tavan yaptı.Bu insanlar çoğu şehirlerimizde,yerli nüfusun üstüne çıktı.Sığınmacılar içinde teröre teşne olabilecek,kullanılabilecek,zaafları ve kötü alışkanlıkları olanların sayıları bir hayli fazla.Acilen bu sığınmacı dostlarımızın kendi ülkelerinde rahat edebilecekleri maddi imkanların hazırlanması gerekir.Merhamet etmek yüce dinimizin emri.Ahlakımızın gereği.İnsan olmamızın bir şartı.Amenna.İşverenlerin Suriyeli dostlarımızı özellikle tercih etmeleri,kendi insanımızın Suriyeli kadar bir hakka sahip olamamaları da hoş olmasa gerek.Adalet terazisi,Suriyeli dostlarımızdan yana olunca,ülkedeki işsiz gençlerimizin isyanına ne tür bir çözüm bulabilirsiniz?Lütfen,bugünkü yazınızı devam ettiriniz ve daha etraflıca,çözüm önerilerinizi de sunarak icra makamlarına karşı bir tavsiyeniz olsun.Saygılarımla.
 • Elif bezirganciElif bezirganci5 ay önce
  7 sulalemde 1 kisi bile suriyeli irakli afgan gormek istemiyoruz.istemiyoruz...
 • VahapVahap5 ay önce
  SURIYELILER SIMDILIK 4 MILYON.BIRKAC SENE SONRA 10 MIKTON OLACAKLAR.KENDI MAHALLELERINI KENDI GETTOKARINI KURDULAR BILE.KENDI ULKESI W FAYDASI OLMAYAN BU ERKEK GRUBU YARIN BIRGUN GUZEL ULKEMIZ ICIN BUYUK SORUN.COK SEVEN VARSA BU SURIYELI IRAKKI AFGANLARI KENDI CEBINDEN YARDIM ETSIN ITIRAZIM YOK.FAKAT BEN ISTEMEDIGIM BIRINE NIYE YARDIM EDEYIM NEKADAR SACMA !
 • EmekliEmekli5 ay önce
  Sadece Suriyeli değil ülke yol geçen hanı sadece oturduğum sokakda Suriyeli afganlı türkmen var ve bunlar çalışıyorlar bizim halkımız iş bulamıyor sigortasız az parayla çalışıyorlar sahillerde öbek öbek toplanıp kavgada çıkartıyorlar 4milyon Suriyeli her sene üzerlerine eklenen doğumları ilave edin gitmezlerse ileride parti kurup ülke yönetimindede hak sahibi olup ayrıcalıkta isterler çocuk yaşlı Kadın bir süreliğine kalabilirde diğerleri ülkeleri için özgür Suriye ordusuna katılsın memlekete ekonomik zararları olduğu gibi kendi ülkelerine faydası olmayanın bize ne faydası olur ki gitmeliler
 • mehmetmehmet5 ay önce
  madem bereket getiriyor sizde evinize suriyeli 2 yetim alsanıza. biz ilac hastane hersey ucretliyken onlara her sey ucretsiz surekli delet yardımları var biz ise 3 kuruş için sürekli calisiyoruz onlar yata yata para alıyorlar is yeri acanlarda 0 vergiyle açtikları için aciyorlar boyle giderse ak parti suriyeliler yuzunden cok oy kaybeder
 • tolgatolga5 ay önce
  Hemde cok buyuk sorun bu asalaklar 50 milyar dolar harcadik benim cocuklarimin gelecegini asalaklar yiyor.eger cok seviyorsan suriyelileri al hepsine evinde bak
 • ErdenErden5 ay önce
  Misafir bereketiyle gelir. Kalanların da hepsini çağıralım gelsinler.
 • OkurOkur5 ay önce
  25-30 sene sonra Suriyeli nüfusu kaç kişi olacak acaba.
 • HTURKHTURK5 ay önce
  Kurban ve ramazan bayram tatilinde on gün Suriyeye gitmeleri hakkındaki düşüncenizi alayım sayın yazar,O zamanölüm tehlikeleri yokmu.Aralarında ülkeye giren teröristlerden biri yarın bomba patlatıp 50-100 vatandaşın ölümüne sebep olursa suçlusu hükümet ve onu destekleyenler olacaktır.
 • MARKOMARKO5 ay önce
  4 MILYON SURIYELI VAR ULKEMIZDE.YASLI VE COCUKLARA TAMAM BIR MUDDET BAKABILIRIZ AMAAAA GENC KUVVETLI ERKEKLERIN NE ISI VAR.SAVASSINLAR.ADAMLARIN KENDI ULKESINE FAYDASI YOK BIZE NASIL OLSUN.AYRICA 40 MILYAR DOLAR HARCADIK.BIZ BU KADAR ZENGIN ULKE DEGILIZ.MADEM SIRIYELILERI COK SEVIYORSUNUZ ISTEYEN VARSA ALSIN EVINE EKMEGINI BOLUSSUN EVINDE BESLESIN.BIZDEN KESILEN VERGILERLE TAKSIMDE EGLENEN SURIYELILERE HAKKIMI HELAL ETMIYORUM.VATAN UGRUNDA OLEN VARSA VATANDIR
 • misafirmisafir5 ay önce
  o kadar cok Suriyeli sokakta ki, n'oolurbirer ikiser kisi evlerinize alin.. sallamakla olmuyor.. icraat, icraat, icraat!
 • LatifLatif5 ay önce
  Kim sayın yazar bu hukümetmi.bu hukumetin bildigi en iyi sey aile yıkmak feminizm gibi tuhaf fikirleri topluma enjekte etmek.zaten dindar kesim lokmayı yuttu zaten ne verirsen onu bundada bir hikmet var diye yutar bu dindar kesim..bunlara gore yönetimde dindar biri varya tamam gorunuste namaz kilıyorlarya bitti bunlar hemen inanır..suriyeli meselesi konusunda haksızsınız sayin yazar.siz hemen isin kendinize göre zahirine göre hüküm veriyorsunuz.biz iclerindeyiz kusura bakma da hoca hiçde oyle masum degiller.burda yazsam sayfaya sıgmaz savas bittiginde herkes ülkesine dönmeli tabi biterse..ha bu arada kim çıkardı savaşı sınırdan kimactı militanları izin vermezseydi hukumet o zaman biterdi.simdi birileride bize yapıyor..kimsenin iç işine karışmayacan birde ailenin iç isine.
 • HaLiLHaLiL5 ay önce
  Suriyeli düşmanlığını ard niyetli görüyorum. Komşuda bir katliam gerçekleşmişse bunda bizim de sorumluluğumuz var. Velev ki yok diyelim, bu insanlar evlatlarıyla, yaşlılarıyla canlarını kurtarmak için bize sığınmışlar. Biz kendimiz hangi alanda dört dörtlüğüz ki bu adamları içlerindeki bazı kopukları hepsine emsal niteleyip topyekun karalama yoluna giriyoruz. Gençleri Suriye'ye dönsün savaşsın diyenler geride kalacak aileyi kendileri mi himaye edecek? Git savaş demeyle de bitmiyor ki. Mümkünolsa, her tür silahla techiz rejim askerleri kapılarına dayandığında olurdu. Ellerine savunma silahları verilebildi mi ilk başta? Bu adamların mülteci haklarını Avrupa'ya geçiş haklarına gidiş kapılarını kapatarak biz engel olmadık mı? Biz onlar için şehitler veriyoruz diyenler de demagoji yapıyor. Bizim Suriye'de olmamızın tek sebebi, Suriyelileri rejimden kurtarmak değil, orada Türkiye'yi bölmek için oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu pkk pyd dsg'nin başlarına yıkarak gidişata engel olmak ve aynı zamanda Türkiye içlerine düzenledkleri vur kaçları inlerinde boğarak yok etmek. Bunun için Suriyeli'lerin ÖSO ile gelen desteğine teşekkür bile edilebilir. Daha bir çok faydalı yanlarını saymak mümkün. Suriyeli düşmanlığı yapanların argümanlarında hiç bir haklılık göremiyorum.
 • Kunta kürde Kunta kürde 5 ay önce
  Asıl sorun Suriye yi kim bu hale soktu ? Onu da Fetö demeyin sakın! Kayıtlar var ! Mendakka Dukkaaaa Eyyyy Esad !!! O zamanlar daha Eset olmamıştı ! Haaa bu arada Esad da eşek deyil ya o da bi şekilde cevap verecek ! Erdoğannı Terörist ilan etti ! Ne komik . Oysa ailece tatil yapmışlardı aynı villada !
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Suriyeliler konusuna toplumumuzda olumlu yaklasanda çok fazla olumsuz yaklaşandaa..bence burda en doğru olan rasyonel ve realist yaklaşımdır..olaya duygusal bakarsak ki duygusallıktan kasıt aşırı merhamet hoşgörü iyi niyet veya tam tersi acımasız merhametsiz kibirli ırkçı dürtüleri ile durumu yanlış analiz tetkik tahlil ve teşhis etmiş oluruz..sizinde belirttiğiniz gibi mülteci olarak misafirimiz olmuş suriyelilerden gerçekten düzgün ahlaklı çalışkan işinde gücünde kendilerine ait düzen kurmak ısteyen cenah kesinlikle içlerinde çoğunluğu oluşturmakta fakat malesef içlerinde ipsiz sapsiz serseri asayişi bozan gruplasan suça karışmış veya meyilli gruplarda var bu bir gerçek..ama bunlardan da önemlisi bu mültecilerin türkiyenin sosyo demografik yapısında ne gbi olumsuz sonuçlara yol açmış olduğudur..tarihte çeşitliülkelere akın etmiş muhtelif mültecilerin yol açmış olduğu hadiseler neticeler burda incelenmeli..mesela zamanında emsal vericek olursak urdunun filistinden yardim amacli kendi topraklarina aldığı baktığı filistinli mülteciler daha sonra ürdün ün başına bela olmuşlardır.silahlanip terör eylemlerinde bulunmuş ülkede fitneye anarşiye sebebiyet vermişlerdir..ve sosyoloji uzmanlarınin herhangi bir ülkeye gelen 2 milyondan fazla farklı kültürdeki etnik kökenlilerin o ülkenin demografik yapısını olumsuz yönde bozmuş olduğudu yönünde tespitleri analizleri vardır kibu uzun vadede vuku bulan bir hadisedir..ileride bize gelen suriyeliler in çocukları torunları ki doğum oranları çok yüksek olması hasebiyle populasyonlari giderek artacaktır bunun karşılığı kendi aralarında örgütlenme kollektifhak hukuk talep etme veyahut dış güçlerin etkisinde kalıp toplumsal ayaklanmalara müsait meyilli bi halde isyan lara başvurma potansiyelleri olacaktır..bunlar göz ardı edilemez.. örnek vermiş olduğunuz"Trakya’da fabrikası olan bir dostumuz, “Suriyeli işçiler sayesinde ayaktayım, iyi gayret gösteriyorlar. Düzenli ve istikrarlı çalışıyorlar. Onlardan çok memnunum” dediği vaka ise tevil edilebilir.. bahsettiniz kisinin gunahini almak istemem ama benim duydugum bircok isletme ve fabrika sahibi ucuz isci olarak suruyelileri calistirmakta ve maliyetler düştüğü için bundan kar sağlamakta ve bizim türk işçilerimiz ise bu yüzden iş bulamamaktadir..herseye rağmen suriyeli kadınlar çocuklar yaşlılar bakılmalı amenna ama bunu yaparken kendi vatandaşlarımizin hakki gözetilmeli ihlal edilmemeli adil davranilmalidir..zamaninda osmanlının yardım amaçlı himayesine aldığı yahudiler daha sonra bizi sırtımızdan bicaklamistir bu osmanlının içinde yaşayan diğer azınlıklar içinde gecerlidir..hulasa olarak kendi vatanına faydası olmayan bir toplumun mensupları mülteci oldukları topluma ne kadar fayda ve yararsağlayabilir..yinede merhamet ihlas izzet büyüklük bizde kalsın biz çok merhametli bi toplumuz inşallah karşılığını alırız...
 • Kunta kürdeKunta kürde5 ay önce
  Senin teröristin kötü , benim ki iyi mi ?

Günün Özeti