“Kadının beyanı esastır!” denilirse…

10 Ağustos 2019 Cumartesi

Şimdiye kadar hukukta:

• Adil ve doğru yargılanma hakkı, 

• Lekelenmeme hakkı,  

• İspat külfetinin iddia edene ait olması, 

• Şüpheden sanık yararlanır ve 

• Masumiyet karinesi ilkeleri gözetilirdi ve doğru olan da elbette buydu.

Ancak feminist örgütler, cinsel suçlarda ispat zorluğunu gerekçe göstererek “kadının beyanı esastır” karinesini talep etmektedirler ve maalesef uygulanmasını da sağladıklarından dolayı telafisi imkânsız mağduriyetlere sebebiyet verilmektedir. 

Ceza yargılamasının temel prensiplerinden en önemlisi “Şüpheden sanık yararlanır” ilkesidir. Bu ilke, masumiyet/suçsuzluk karinesinin bir sonucudur. Bu ilke uyarınca, sanığın bir suçtan cezalandırılmasının temel koşulu, suçun şüpheye yer vermeyen bir kesinlikle ispat edilmesidir. Yani yapılan ceza kovuşturması sonucunda, fiilin sanık tarafından işlendiği yargısına ulaşılmadığı takdirde,  sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekir.

İspat külfetinin iddia edene düşmesi, sanığın susma hakkı olması, şüpheden sanığın yararlanması ve yasa dışı yolla elde edilen delillerin yargılamada kullanılmaması hususları, masumiyet karinesinin sonuçlarındandır.

Türkiye dışında başka bir ülkede ve uluslararası hukuk metinlerinde ‘kadının beyanı esastır’ ilkesi bulunmamaktadır. Bu yönde bir uygulama olduğuna dair bilgi de yoktur. Kaldı ki yeni Ceza Yasasının 102. m. gerekçesinde cinsel dokunulmazlığa karşı suçların farklı cinslerin yanı sıra aynı cinsten kişilere karşı da işlenebilir yönünde açıklaması karşısında MAĞDUR tanımlaması ile LGBTİQ+ bireylerinin de beyanlarının esas alınması gerekecektir.

Yeni Ceza Kanunun Cinsel Dokunulmazlığa karşı suçlar bölümünde yetişkinler için:

Cinsel taciz; vücut dokunulmazlığını ihlal etmeden söz ve davranışla mağdurun rahatsız edilmesidir ( 2 yıla kadar hapis cezası).

Cinsel saldırı: Bir kişinin vücut dokunulmazlığının ihlali hali (elini tutmak, kola, sırta dokunmak vb.). 5 yıldan 10 yıla kadar hapis, sarkıntılık düzeyinde kaldığında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, nitelikli hali % 50 oranında artırılmaktadır.

Cinsel saldırı “Tecavüz” ile sonuçlanırsa, 12 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası, nitelikli hali % 50 oranında artırılmaktadır.

Evlilik birliğinde eşe (karısına) karşı işlendiğinde de 12 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Bu denli ağır cezalar karşısında kadının ve LGBTİQ+ bireylerinin beyanın esas kabul edilmesi, yalan ve iftira halinde telafisi imkânsız sonuçlar doğuracağı apaçık ortadadır. Hukukun temel ilkeleri gözetilmeden sadece beyanın kabulü ile mahkûmiyet kararları verilmesi, adalete ve hakkaniyete uygun olmayacaktır.

Feminist örgütler bu tür davaları takip etmektedirler. Aynı Şekilde Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 6284 sayılı yasanın m. 20 gereğince davalara kadın lehine müdahil olarak katılmaktadır. Yargılama ve kararlarda gördüğümüz üzere, …kadının beyanı esastır. Sanık aksini ispat edememiştir. Cezalandırılmasını talep ediyoruz” şeklinde talepte bulunulmakta ve mahkûmiyet kararları verilmektedir.

Son dönemde “kadının beyanı esastır” karinesinin uygulanması sonucu çok sayıda mağduriyet feryatları duymaktayız. Artık facia aile içine de uzanmıştır. Boşanmak isteyen veya husumet duyduğu kocasını “..rızam dışında benimle birlikte oldu..”  diyerek şikâyet ediyor: KARAR 12 YIL HAPİS. 

Hasta doktoru, öğrenci hocasını, çalışan işvereni şikâyet ettiği anda önce tutuklama ve 5 yıldan başlayan hapis cezaları veriliyor. Aksini ispat pek mümkün olmadığından, yazılı medya ve sosyal medyanın abartı ve baskısı, feminist avukatların talepleri ve Aile Bakanlığının müdahilliği ile mahkûmiyet kararları verilmektedir. Ancak ispat külfetinin bütünüyle sanığa yüklenmesi, masumiyet karinesini ihlal ettiği gibi bir şeyin olmadığını ispat da pek mümkün olamamakta ve dinlenilmemektedir.

Cinsel saldırı/cinsel taciz mağduru olduğunu iddia eden kadın (..feminist örgütlerin sürece yönelik tavsiyelerine uyarak) birkaç arkadaşını arıyor veya mesaj atıyor ve  ‘psikolojim bozuldu’ diyerek rapor alarak şikâyetçi oluyor. Bu durumda cezadan kurtuluş imkânsız hale geliyor. Birkaç doktorun başına gelen benzer olayları görünce uyarmak ihtiyacı duyuyorum. Özellikle doktorlar, öğretmenler, işverenler odalarına ve kapılarına derhal kamera sistemi taktırmaları gerekmektedir. Şikâyetçi kadınların bir kısmı feminist, aktivist oldukları gerçeği karşısında tedbirli olmak gerekmektedir. Aksi ispat edilemediği takdirde mahkûmiyet, hapis ve meslekten men kaçılmazdır. Yakın tehlike ve tehdit altında olunduğu düşünülerek azami tedbirleri alınmasını tavsiye ediyorum.

Not: Yazıyı hazırlarken fikirlerini aldığım hukukçu dostlarıma teşekkürlerimle…

SON OLARAK: KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN. HAYIRLAR GETİRSİN…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • “Kadının beyanı esastır!”“Kadının beyanı esastır!”8 gün önce
  “Kadının BAYAN' ı esastır!”
 • kibarcikkibarcik8 gün önce
  evet reıs bu işi kökünden halletmen gerekır allahummuhafazna ıftıra atılır her sey olur rabbım şerlerinden muhafaza etsın amın
 • Mahkeme, kâdıya/hâkime mülk değildir..!Mahkeme, kâdıya/hâkime mülk değildir..!8 gün önce
  Hiç bir hâkim, tarafeyni (iki tarafı) tamâmen dinleyip anlamadan âdil ve isâbetli huküm veremez..!
 • Dünyâ'ya meydân okuyan sayın Başkan'ımız, bir avuç "feminist"e mi boyun eğdi.?!Dünyâ'ya meydân okuyan sayın Başkan'ımız, bir avuç "feminist"e mi boyun eğdi.?!8 gün önce
  Dünyâ'ya meydân okuyan sayın Başkan'ımz bir avuç "feminist"e mi boyun eğdi.?! Çok yanlış bilgilendirilip yönlendirilmiş, demek ki..! İstanbul Sözleşmesi'nden hemen çekilmeliyiz..! Bu iş, bu "bayram"da bile bitebilir, tabîi ki haqîkaten istenirse..!
 • Sefâ Bey, bu bize ancak "cefâ" getirir..!Sefâ Bey, bu bize ancak "cefâ" getirir..!8 gün önce
  Sefâ Bey, bu bize ancak "cefâ" getirir..! İstanbul Sözleşmesi'nden derhâl çekilmeliyiz, mümkünse bugün..! Yoksa, zînâ (nikâhsız birliktelikler) gittikçe yayılacak. Ve sonunda biz de ne hazin ki, batı'nın "batağı"na saplanıp kalacacağız..!
 • O melûn "İstanbul Sözleşmesi"nden derhâl çekilmeliyiz..! O melûn "İstanbul Sözleşmesi"nden derhâl çekilmeliyiz..! 8 gün önce
  İstanbul Sözleşmesi'nden bir ân önce çekilmeliyiz..! Yoksa, bu millet, Allâh korusun, tarih sahnesinden çekilecektir.!?
 • Bu "feminist/gayri islâmî" kânûnlara göre bir "müslüman" nasıl ve niçin resmî nikâh kıysın.?!Bu "feminist/gayri islâmî" kânûnlara göre bir "müslüman" nasıl ve niçin resmî nikâh kıysın.?!8 gün önce
  Bu "feminist/ gayrı islâmî" kânûnlara göre bir "müslüman" nasıl ve niçin resmî nikâh kıysın.?! Zinâ, resmen teşvîq ve terğîb ediliyor! Hem de sözde "muhâfazakâr" iktidâr tarafından.!?
 • Müslüman Türk Milleti, maalesef "zinâ'ya zorlanmaktadır..!Müslüman Türk Milleti, maalesef "zinâ'ya zorlanmaktadır..!8 gün önce
  Müslüman Türk Milleti maalesef zinâ'ya zorlanmaktadır..! "Kadının beyânı esâsdır" demek, ne demektir.?! Erkeğin beyânı nedir..? Gûyâ kadın-erkek eşitliği derken şimdi de kadınları üstün tutup erkekleri mi eziyoruz.?! Bâtıl'ın peşine takılırsak ne yazık ki,böyle "batarız" ..!
 • Âile'ye, maalesef atom bombası atılmıştır..! Âile'ye, maalesef atom bombası atılmıştır..! 8 gün önce
  Bu "fecâet"ten bir ân evvel dönülmelidir. Bu necîb milletin "âile"sine maalesef atom bombası atılmıştır..!
 • DurmuşDurmuş9 gün önce
  Kaleminize sağlık. Bu kanun yüzünden ülke tımarhaneye döndü.
 • AyşeAyşe9 gün önce
  Sayın yazar bu konuyu gündeme getirmeniz çok isabetli olmuş Bu kanun ile toplumda o kadar çok mağdur oluştu ki tertemiz şerefli insanlar iftiralarla hapislere atılıyor Bu kanunda acil düzenleme yapılması gerekir Bu kanun ile bir kadın istediği erkeği tacizci diye hspse arttırabiliyor
 • AliAli9 gün önce
  Akil işi degil diyor genç. Kapiyi kapatinca geride birakacağim hayat arkadşi cinsinden olmuyor. 3/4 çocuk hayal geriye gider boyle olursa. Aile yi yiktilar mi topun İHA n ise yaramaz. Cocğunun eline kina yakacak ana bitiyor. Her değer aileden geliyor eğitimle ustune konabilirse.. Universiteler luseden kotu. Face miz var ne guzel otuncak. Kadinlar yemek yapmayi bulmiyor. Tarhana pismiyor evlerde.
 • AliAli9 gün önce
  Ak partinin buyuk yanlisi toplumu gerdi. İnanin torunum yerindeki sibyan çocukla asnsore binmiyorum. Asansorde kamere kurtulyş oldu biraz. Bana gore hemen atliyor aile bakanliği. Topluma yazik. Genç bir uzman çavuşla konuştum, evlenmek 
 • enesenes9 gün önce
  Bu kanunları çıkaranlar içeriğini okumadanmı imzalıyorlar hayret edilecek bir durum
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer9 gün önce
  Kaleminize..sağlık..Çalışma..hayatımda..ne.kepazeliklere..şahit..oldum.

Günün Özeti