Kadına şiddet feminist politikalarla önlenebilir mi?

07 Eylül 2019 Cumartesi

Şiddet, “Meseleleri uzlaşma yoluyla değil kaba kuvvet kullanarak halletmeye çalışma ve bunun için kullanılan kaba kuvvet” olarak tanımlanmaktadır. Hayatın stresi, mutsuzluk, maddi ve manevi sıkıntılar, haksız tahrik, öfke, bağımlılıklar (alkol-uyuşturucu-kumar) şiddeti artırmaktadır. Psikolojik, biyolojik ve sosyolojik olumsuz etkenler bireyleri şiddete eğilimli hale getirmektedir. Kamu gücü ve cezalandırma son çaredir.Asıl olan şiddeti doğuran sebepleri ortadan kaldırmaktır.

Feminist ideolojinin cinsiyetçi tanımlamaları şiddeti körüklemektedir. Her haksız fiilde “ERKEK ŞİDDETİ/CİNAYETİ”  yargısı ve genellemesi sınıfsal bir çatışmayı çağrıştırıyor. Suçların şahsiliği ilkesine aykırı değerlendirmeler, maddi gerçekliği anlaşılmadan yapılan ve masumiyet karinesini yok sayan yorumlar, toplumda kin ve düşmanlığı tahrik etmektedir. Adil ve doğru yargılamanın yerini linç kültürü almaktadır.

Feminist önderlerin üstün gayretleri ile çıkarttıklarını iddia ettikleri güncel yasalarda; ailede ve/veya kadına yönelik şiddette, uzlaşma ve arabuluculuk hükümlerinin yasaklanması, delil ve belge aranmaksızın tedbir, uzaklaştırma (sürgün) ve tazyik hapsi kararları verilmesi, kadının beyanının esas alınması çatışmaların sürmesine ve artmasına neden olmaktadır. Ceza yargılamalarında son düzenlemelerle hırsızlık, kasten yaralama, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma vd. gibi suçlar uzlaşma kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda uzlaşma hükümlerinin uygulanması olumlu sonuçlar vermiştir. Hâlbuki hemen kolluk güçlerinin devreye girmesi yerine esas yapılması gereken; ailede, eşler arasında öncelikle uzlaşmanın sağlanmasıdır. Uzlaşma veya arabuluculuk yerine kişilerin özel alanına, ailenin içine kamu gücünün ve yargının bu denli girmesi doğru olmamıştır.

Şikâyette,  kadının beyanının esas alınmasına rağmen aynı kadına şikâyetten vazgeçme hakkı tanımamak da adalet duygusunu zedelemektedir. Kadının ikinci bir mağduriyet ve acı çekmesine neden olmaktadır. 

Yaşanmış bir olayı davanın hâkiminden dinleyelim: “Erkek eşine karşı basit yaralama suçunu işlemişti. Adamı yasaların gerektirdiği şekilde tutukladık. Kadın günlerce adliye koridorlarında çaresizlik içinde dolaştı. Sonunda odama geldi ve ‘Hâkim bey, ben kocamla barışmak istiyorum. Şikâyetimden vazgeçtim. Çocuklarımız evde bakımsız, aç ve muhtaçlar. Eşim işini, gelirini kaybetti. Bize kim bakacak, yardım edecek’deyince dondum kalakaldım. Nasıl anlatabilirdim ki? ‘Aynı suç (tabii yapan eşiniz olmasaydı) uzlaşma kapsamında olurdu ve şikâyetten vazgeçebilirdiniz. Ancak siz evli olduğunuz için maalesef bu haktan mahrumsunuz’ da diyemedim”. 

Hâkim dostumuzun anlattığı bu olay karşısında ürperdim. Birileri bu mağduriyeti yakınan kadına ve çocuklarına anlatmalı.

Bu ve buna benzer mağduriyetleri ısrarla yazmamıza rağmen (feminist örgütlerin ve sosyal medyanın baskısı sonucu olduğunu düşündüğümüz) yetkili makamlardan ses seda çıkmamaktadır. 

Tekraren soruyoruz: Delilsiz ve belgesiz; sadece kadının beyanı ile evinden, çocuklarından 6 ay uzaklaştırılan; tedbir nafakasına ve tazyik hapsine mahkûm edilen bir kocanın veya babanın ıslah olması, pişmanlık duyması beklenebilir mi? 

Ailesinden uzun süre uzak kalmış, onuru kırılmış, sevgisi ve sabrı tükenmiş olan baba/eş elinde olmadan öfkeli olarak eve dönecektir (Adalet Bakanımızın dün açıkladığı rakama göre; bu konuda sadece 2019’da verilen toplam tedbir kararı 375 bin 425’dir. Yılsonuna kadar bu rakamlar daha da artacaktır.) 

14 Mayıs 2016 tarihli ‘Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi’ amacıyla kurulan MECLİS ARAŞTIRMASI KOMİSYONU RAPORUNDA aynı tespitlerde bulunulmasına rağmen bugüne kadar herhangi bir tedbir ve düzenleme yapılmamıştır. Kamuoyunda yükselen çığlıklara, hatta bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda MİLLİ İRADE toplantısında tüm STK temsilcilerinin talep ve tepkilerinin dikkate alınmadığını görüyoruz. 

Aile biterse toplum çöker. Tüm zor şartlara rağmen ülkemiz ancak güçlü aile ile ayakta kalır. Bizleri “AİLECİ POLİTİKALARLA!” suçlayan, itham eden, aileyi dışlayan feministlere itibar edilmemelidir.

İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren şiddetin ve boşanmaların arttığı, evliliklerin azaldığı apaçık ortada olmasına rağmen halen ‘bu yasaları daha da sert uygulayalım’ diyen çığırtkanlara itibar edilmektedir. Tekil olayları alıp vahşi, kalleşçe işlenen cinayetleri örnekleyip, aile kurumunun tahrip edilmesine müsaade edilmemelidir. Şiddet karşısında erkek cinsiyetçi yaklaşımlar, ayı posterleri dağıtmak çare olmadığı gibi cezaları artırmak, kamu gücünü kullanmak kolay reçetelerdir. Maalesef şiddet azalmıyor aksine artıyor. Şiddetle mücadele etmek için şiddeti doğuran sebepleri ortadan kaldırmaktan işe başlamalıyız.

Not: Yazıyı hazırlarken danıştığım ve bilgi aldığım hukukçu dostlarıma teşekkürlerimle…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HalisHalis1 gün önce
  Hz Ömer in Kudüs'e gidişini anlatırız Müslümanlar olarak halifenin bir makam aracı var (belkide kendi devesi bilmiyorum )o nada sırasıyla binildiği oyleki tam halkın huzuruna cikacaklari zaman sıra köleye geliyor Hz Ömer e efendim siz binin kabul etmiyor. Her şey devletten yolluk yiyecek kalacak harcırah hatta halka satacağı caka bile ne hale geldik içim yanıyor.hutbede konuşan halifeye bugün senin bize söyleyecek sözun olamaz bize dagittgin
 • HalisHalis1 gün önce
  Keşke yönetimdeykende bu şekilde beyanda bulunsaydiniz şimdide benim içim sızladı .Hz Ömer gibi fazla olanı iade edebilirsek o zaman duzeliriz
 • KaraKara7 gün önce
  Bence çare yeni bi parti ama Davutoğlu ya da babacan değil çünkü biz islamcilari onlarda temsil edecek tarzda değiller ben kadem gibi dusunmuyorum Erdoğan gibide su an bizi temsil edecek bi parti mecliste oldugunu dusunmuyorum Erdoğan saygim var ama kendisinden artik umudum yok
 • Tata TongaTata Tonga7 gün önce
  Her şeyin başı ahlaktır! Ahlakı olmayan, kişileri ahlaklı olmayan hiç bir ideoloji kadına şiddeti önleyemez!
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman7 gün önce
  Ben Chp liyim bu kadın cinayetlerinin iktidarla falan hiç bir alakası yok cahillik görgüsüzlük nobranlık boşanmışın kadını salıver git sin yakasını.
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman7 gün önce
  Avrupa da insanlar evleniyor hiç kimsenin haberi olmuyor boşanıyor hiç kimsenin haberi olmuyor eğer boşandıysalar çocukları varsa misal veriyorum çocuk babadaysa yavrum git birazda annende kal diyor eğer çocuk annedeyse yavrum git birazda babanda kal diyor biz boşanmalarda ve ya ayrı yaşamalarda pompalı tüfekle çocuk görmeye gidiyoruz önümüze kim geçerse öldürüyoruz ..
 • KaraKara7 gün önce
  Hocam sorunlar cok bi tarafta chp var chp zaten bizim inancimizi gericilik olan goren bi parti diger tarafta bizden ama bu sorunlari cozebilecek basireti ve liyakati olmayan bi ak parti var bu parti ya sirf chp gelmesi diye oy veriyoruz ama asla aldikari oyları hak etmiyorlar vizyon yok ruh ta yok dava askida artik yok niyet menfaat olmuş zaten o yüzden artik bu parti iktidardayken sadexe chp den korunuyoruz bahkada pek espirisi yok umut vermiyor
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman7 gün önce
  Hiç kimse kusura bakmasın biz Müslüman falan değiliz bir erkek ve ya kadın yalnız şaşasın türlü türlü dedikodular yapıyoruz Bu insanlar kendi kendini yaratmadı bu insanları Allah yarattı insanların kusurunu araştırmayacaksın görmezden geleceksin ve ya geleceğizAllah ın yarattığı insanın kusurunu ararsan araştırırsan bu düpedüz Allah aşirk koşmuş olursun çünkü sen ve ya ben Allah ın yarattığı insanda kusur hata arıyoruz..
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman7 gün önce
  Bizim Anadolu da bir erkek yirmi yirmibeş yaşına girince mahalleyi bir telaşe kavrıyor işte oğlum şurada bir kız var işte Ahmet ağanın kızını alalım hasan ağanın kızı tertemiz bir kız diye hiç düşünmüyoruz düşünmüyorlar bu delikanlının erkeklik gücü nedir hanımını tatmin edebilirmi yeterlimidir diye Allah yarattı diye her şeye inanıyoruz ama o gencin cinsel gücünün eksikliğini ayıplıyoruz.Kadına şiddet uygulayan erkekler kesinkes cinsel gücü yetersizdir bunu dayakla değnekle kapatmak ister kapatmaya çalışır kadında böyle erkekten memnun olmaz bir gencin evlenmeden önce doktorlardan yeterlilik belgesi alması lazımdır.
 • MikiforovMikiforov8 gün önce
  Iktidarın yanlısları israrli talebimize ragmen duzeltmeye gonulleri yok...onlar gezici tayfayı kazanalım derken muslumanları kaybetme ihtimalini göze aldılar üstelik görünen o ki yeni bir gezi dalgasi geliyor... biz muslumanlar olarak lgbti ve feminist derneklerin kapatilmasini talep ederken zıt grup yıpratmaya iktidara yakin dernek ve vakiflarindan basladı ve sonunda dilleri tarikatlere uzanmaya basladı... ben tarikat mensubu degilim ama durumun vahametini gorun diye soyluyorum... biz bir mevzi bile kazanamiyoruz surekli mevzi kaybediyoruz ancak karsı kesim istedigini hukumete yaptirmis islama ters olan 6284 u suresiz nafakayi istanbul sozlesmesinin kaldirilmasi konusu "ustelik hukumete yakin " kadem tarafindan sekteye ugratildi.... iktidarın musluman kesimin oylarina ihtiyacinin oldugunu dusunmemesi gelecek secimleri kaybetmesinin en buyuk nedeni olacak gibi
 • 6284 kadının beyanı esas6284 kadının beyanı esas8 gün önce
  salem cadı mahkemeleri 1692-1693tarihi üzerine 100 yıl koy ve bak. Feminizm ilk dalgası,100 yıl daha koy ve bak feminizm 2. dalgası. 100 yıl daha koy bak feminizm 3. dalgası . tarih tekerrürden ibarettir sadece sunum farklıdır. İngiltere’de Mary Wollstonecraft’ın 1792’de yayınladığı “Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi” adlı eseriyle başlamıştır. Erkek unutur Kadın asla unutmaz.
 • Feminizm vé Şeytan Feminizm vé Şeytan 8 gün önce
  feminizm ve şeytan ilişkisi ićin ve feminizmin mor renginin kaynağının sacları renkli feminist gösterilerdeki kadınlarin durumunu lilith isimli hikayede görüp sonra 6284 yada ailenin ve ozellikle kadınların nasıl bir çıkmazda olduklarını orda okuyabilirsiniz. Allah bizi insi ve cinsi şeytanlardan muhafaza etsin.Amin
 • Vahdet M.GVahdet M.G8 gün önce
  SELAMUN ALEYKUM.....DOKTORUM .....SİZLERİN .....BRANŞI ......FARKLI..KONU ...BİRAZ.... ÖRTÜŞÜYOR....AMA ...1990 ...DAN ...BERİ... SADECE ELMASTAN.... DAHA ..BERRAKGERÇEĞİ ....SADECETÜRKİYEMİZE...DEĞİL... DÜNYAYA HAYKIRAN***YENİ AKİT****GAZETEMİZ...NE ...OLUR ...CANAN... KARATAY.. ADLI KADININ... SAĞLIKLA.... İLGİLİ..... AÇIKLAMALARINA... YER..VERMEYİNİZ...TUTARSIZTAVSİYELERİ .... BİZ ....OKUYUCULARI ...SİNİR... EDİYOR....BİZLER ....GAZETEMİZİ... SON... NOKTASINA ...KADAR ...OKUYORUZ...YÜCE DİNİMİZİN ALİMLERİ'''BİR KİŞİ HALKA BİRDOĞRUYU SÖYLÜYORSAVEYAYAKIN DOĞRUYUEĞERBUNA KENDİUYMUYORSAHİÇBİRFAYDASIOLMAYACAKTIR...MÜSLÜMANBUNU DİNLESEDESE ......PAKİSTANLI ....BAŞKAN.... ALİ.... BUTTONUN ....KIZI ...BENAZİR BUTTO .... ABD..**BOSTON....HARWARD...ÜNİVERSİTESİ ...MEZUNU... AYRICA OXFORD.. MEZUNU ...BU... CANAN... KARATAYDABU... ŞEKİLDE... EĞİTİMLİ OLSADA.... SOYADI ...GİBİ... KARA ....BİLGİLER ...SAVURMUYOR MU????..HARMANDASAMANSAVURURGİBİ.....MİSAL GLUTENLİGIDA YEMEYİNDİYOR..BUGLUTEN VÜCUTTA ZAMK(YAPIŞKAN )GÖREVİGÖRÜYORGEBE KADINLARIN** AF BUYURUN EMBRİYO-CENİN BEDENDETUTUNMAKTA. .GLUTENLE...AKRABALARIMDAN3DOKTOR VAR....BAŞ HEMŞİRELİK YAPMIŞ HALAMIZDA....UNDAN...TUZDAN...ŞEKERDEN UZAKDURUN ..BUNLAROLMASSA KANŞEKERİ DÜŞÜYOR...BEYİNDEUYUŞMAGÖZDE KARARMA OLUR....UN GLUTEN İ SAĞLAMAKTA...TUZOLMASSAKANBASINCIOLURBEYİN KILCAL DAMARLARI ÇATLATIR VESONUÇACİLEKALDIRILMA..(ÖLÇÜLÜ 3 BEYAZI TÜKETİN DEMİYOR))))..BUKADIN ASYADAKİ KORELİLER GİBİ (KORELİLER JİNSENKBİTKİSİNİNHERÖZELLİĞİNDEN YARARLANIYOR .ŞEKERLİ ŞURUBUNDAN...PİRİNÇ UNUNDANPASTA- KURABİYE YAPMA)YAŞAMAYIHİNTLİLER GİBİ AZYEMEYİ ..İSTANBUL----ANKARA----İZMİR---- MUĞLA--- BODRUM SOSYETESİNE--- TAVSİYELERİ ---GÖRÜNMEYEN--- PEMBEGÜLÜCÜKLERLE--- ASIL ONLARA--- SERVİSLEME ..SOSYETENİN---MAGAZİN-- BOY-- BOY -AÇIK-- AÇIK --RENKL--İ RESİMLERİ... BUNLARA-- BU ---TAVSİYE ---KARTLATINI --ASTROLOJİ-- UZMANI --GİBİ-- AÇIYOR -- SOSYETEYE (BU-- SOSYETE-- YEŞİLÇAMLA ÜNLENMİŞ PARAYI DEPOLAMIŞ--- ARTİSTLER---MANKENLER--..İŞ --ADAMI ---KADINI V.S).--.HİNTLİLER-- GİBİ --KIRMIZI --ET --YEMEMEK.....BEYAZ-- ETYEMEK.....(KIRMIZI-- ET-- KASLARI SARKITIYOR) BEYAZ-- ET .SUTUN-- GİBİ --BACAK...FİT--.FİZİK-- YAPIYOR..BUNU-- BU SOSYETELER ---YAPAR...YAŞAR....HİNTLİLER... GİBİLERİN... BAZILARI... HİÇ... ET YEMEYİP...LATİNCEDEN ....ALINAN... VEJETERYAN ...SAÇMALIĞINI ...HAYATLARINA .... MONTAJLAMAK.....ÇOK.... YAŞAMAK..CANIN ...SIKILIYORSA ...YOĞO YAPMAK....MEDİTASYO.LABAŞKA ...UCRALAR ...GİRDABINA .. GİTMEK......AĞIZLARINAYAKIŞMAYAN MÜSLÜMANIMTAFRALARIYLA....1400*** YIL*** ÖNCE***** YÜCE PEYGAMBERİMİZİN ***(S.A.V)****BUYURMUŞTUR*** HAYATIN ***HER KONUSUNA HADİSLERLE*** DEĞİNMİŞTİR..KİŞİNİN - 3-- GİYSİSİ ... OLMAKTAN ...YEME... -İÇMEDE ..ÖLÇÜLÜ.... OLMAK..... İSRAF.. ETMEMEK.....CANANKARATAY...... LAİK ---SOSYETE --KESMİN ---DOKTORU..---.OKUYUCUDA---SİNİR ---OLUYOR ---GAZETEMİZDEKİ YORUM--LİNKİNE ---BAKILIRSA ....NE ---OLUR--- BU--- KADINA--- YER--- VERMEYİN BİZDE--- KADIN ---ŞİDDETİNE ---KARŞIYIZ--- BU--- KADINI--- CANAN KARATAYA SİNİRLENEN ---- OKUYUCULAR---- GÖRDÜĞÜ ---YERDE--- TEPKİ ...GÖSTERİRLER...(ÖZELLİKLE..DİNİMİZ . İSLAMIN.. FARZİBADETİNİ... HİÇ... AKSATMAYAN.. CANAN ...KARATAYIN HEMŞEHRİSİ.. ELAZIĞLILAR.....BU KADIN..CANAN KARATAYI SOSYETE SAKLAYAN--- KADAR--- KOVALARLAR-)--.GERÇEĞİ ...HAYKIRAN ****VE*** MAĞDURUN YANINDA**** HER*** ZAMAN*** YER ***ALMAYI*** İLKE*** VE***DÜSTUR** EDİNMİŞ GAZETEM *** YENİAKİT***HERKES ***OKUSUN ***DİYE** HABER **EDİLİYOR***CANAN KARATAY....BUNLARIN... DIŞINDA... KALMALI...YAHUDİ... GÜDÜMLÜ ...SERMAYELİ ...MY NET (MAYNET)SİTE... BU ..KADINI ...TEMCİT ...PİLAVI ..GİBİ ..VEYA ....KIRIK.... PLAK ..GİBİ...SERVİSLİYOR.....ÜLKEMİZDE.. TC...VATANDAŞI.. YAHUDİLERİN DİNLERİNDE... TUZ ...VE... EKMEK ..KUTSAL.. VE.. ÖZEL ..YİYİŞ.. TARZI.. VAR..(BUNU GERÇEK*** ADNAN*** OKTARIN ***1980*** LERDE***YAYINLADIĞI*** YAHUDİLİK... VE MASONLUK ...KİTABINDAN.... BİLGİ ...AMAÇLI ..ÖĞRENMİŞTİK......)TC..VATANDAŞI YAHUDİ.. HALK ...TEPKİ..GÖSTERMESİ ..GEREKİRKEN...KAR-REYTİNG..AMACI.. GÜDENBU ...SİTE..REKLAMLAMAKTA...SAYGILARIMLA...............
 • ramazan koçramazan koç8 gün önce
  sayınsaygılıbir kadın yazarvardısesini duyuramayan cumhurbaşkanınamektupyazdı gineduyanolmadısenelerdiryazardı ben vahdetdeokurdumşimdi nerdeisebilmiyorunsema maraşlışunu iyibilikikadın bakanlığıkurulduiş çiğirinden çıktıböyle devamederseailekalmaz kadı erkekdüşmanı olur ben asansörde iken kadınbaıyor birden irkiliyorkorkmadiyorumbeni tanıdığıiçin sakinleşiyorçocuklaraynı şekilde bu yanlışdan dönecekler yoksa işimiz kötü.
 • Aslan akbeyAslan akbey8 gün önce
  Sema emin aydinelli. Bence siz bisey bilmeden yorum yazmışsınız. Bende eşimden bu sebeple boşandım. Tartıştık polis geldi hemen önce hastane ıkimizde bu raporu aldık. O kadar basit ki basit yaralama raporu almak. Elini duvara vur kocam koluma vurdu de. cildinde kalan kizariklıktan basit yaralama oluyor iştene kadar basit demissiniz. Basit öldürme yazmışsınız. Siz şaka mısınız. Eski karımla ıkimizde aynı raporu aldık. Ama tedbir kararını bana uyguladılar. Üstelik o ailesinin evine gitti ben kendi evime bile giremedim.Sonra benim eve gelememi fırsat bilip evdeki eşyaları istedikleri gibi götürmüşler. Siz kadınlar çok tek taraflisiniz . B3nce kadına şiddet olayları sizlerin kanunlar üzerinde istediklerinizi almanıza neden oluyor. Feministler kadınların kanlariyla besleniyor . Kadınlar da isyan ediyorlar kocalarına.Kocaları da öldürüyor çünkü adalet kurumunun her halükarda kadını haklı çıkaracağını biliyor erkekler. Sonuçlar ortada. Bu daha da artacak.
 • FeritFerit8 gün önce
  Ya nasıl çözeceksiniz. Çözdünüz de elinizi tutan mı oldu?
 • Doğrusu...Doğrusu...8 gün önce
  "Deveye demişler ki, boynun eğri. O da demiş ki, nerem doğru ki.?!" Başkan, sesimizi maalesef duymuyor..!
 • Hasan Hasan 8 gün önce
  Şu hadis bu hadis değil şu meshep bu meshep değil benim tarikatım onun tarikatı hiç değil. Kurana dönmeden Hiçbir eşcinsel sapıklıktan kurtamayız İnsanları kendilerine tarikatına taptıranlar daha sapıktır en büyük SAPIKLIK Allah cc dan başkasından bekleyiş içinde olmaktır. Yetiş ya falanca ölmüş Allah dostu Yetişdiyen kafirdir.
 • Bilincli yapıyorlar hocamBilincli yapıyorlar hocam8 gün önce
  Boşuna yazmayın bunları bilincli yapıyorlar ve dahada yapacaklar yoksa orda duramazlar hakimi politikacısı ocusu bucusu hepsi göz göre millet ateşe atılırken görüp seyrediyorlar. Buruc suresini okuyun. Biz islah ediciyiz diyenlere inanmayın Tek ıslah edici vahidul kahhar olan Allah'tır.
 • Mustafa Biçer Mustafa Biçer 8 gün önce
  Ya abicim çok haklısınız. O zaman STK'lar ve bu konunun mağdurların dernekleri varsa başkentte toplu boykot yapalım. O zaman hükümet eşşek gibi dikkate alacaktır.
 • 6284 kadının beyanı esas6284 kadının beyanı esas8 gün önce
  iftiraya uğramış birisi sırf "kadının beyanı esas" sebebi ile uzaklaştırma veya zorlama hapis cezası alıyor. Örnek arabayı üzerime sürdü kendimi zor kurtardım. Bu TCK ya göre suç hemen karakola gidip orada bulunan ama mobese ama herhangibir kamera kaydı ile kişiyi öldürmeye ya da yaralamaya tam teşebbüsten hapis cezası alabilir. Peki bu kişi neden sadece 6284'ü kullanıyor. Çünki "kadının beyanı" esas bilgi belge kanıt ya da şahit kullanması gerekmiyor. Ceza mahkemesine gitse gerçekler ortaya çıkacak. Bugüne kadar doğru dürüst yaşamış vergisini vermiş mahkeme kapısına karakol kapısına uğramamış kişi bir anda şiddet uygulayan. Devlet ne için var ? vatandaşını korumak kollamak yaşatmak. Nerede?
 • Hasan Hasan 8 gün önce
  Şu hadis bu hadis değil şu meshep bu meshep değil benim tarikatım onun tarikatı hiç değil. Kurana dönmeden Hiçbir eşcinsel sapıklıktan kurtamayız İnsanları kendilerine tarikatına taptıranlar daha sapıktır en büyük SAPIKLIK Allah cc dan başkasından bekleyiş içinde olmaktır. Yetiş ya falanca ölmüş kişi diyen kafirdir.
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli8 gün önce
  Sayın yazar, "basit yaralama" nedir, ne kadar da rahat yazıyorsunuz..Kadın affetti diyelim, ekonomik gücü yok çünkü, bir sonraki seferde "basit öldürme" yaşanmayacağının garantisi mi var.Örnekte anlattığınız kadın belli ki ihtiyaç içinde, denize düşenin yılana sarılması misalikendisini "basitçe" yaralayan eşi ile barışmak istiyor. Devletin bu kadına ve çocuklarına sahip çıkması gerekmez mi...
 • Kadriye Şentürk Kadriye Şentürk 8 gün önce
  Hocam çareleri de söyleseniz deher gün "tekil" olarak yayınlanan kadın cinayetlerini okumasak...

Günün Özeti