• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
09 Şubat 2019

İyilik terapisi ve bir kitap

Bizim inancımızda da kültürümüzde de iyilik yapma, derdi olana yardım etme, aça ve muhtaca verme, sıkıntısı olanın sıkıntısını giderme tavsiye edilmiştir ve ecri, sevabı büyüktür. Şimdi de bakıyoruz iyilik etme ruh sağlığımıza fayda veriyor,  iyilik ederken kendimize de iyilik yapmış oluyoruz.

Arthur Brooks’un The New York Times’taki yazısına göre; vermekte cömert olanların gerçekten de daha iyi duruma geldiklerine dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Brooks bunu hayırseverlik amaçlı bağışlarla ilgili bir kitap üzerinde çalışırken keşfetmiş. Brooks, “Öğrendim ki, psikologlar bağış yapmanın ve gönüllü çalışmanın yardım eden kişiye bir dizi fayda sağladığını uzun zaman önce anlamış. Harvard Üniversitesi ile British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar “mutluluğu” rakama döktüklerinde, kişinin sadece kendisi için para harcamasının neredeyse hiçbir fark oluşturmadığı halde başkaları için harcamasının mutlulukta ciddi bir artışa sebep olduğunu tespit etti” diye yazdı.

Brooks şöyle söylüyor: “İnsanlar zamanlarını veya paralarını inandıkları bir davaya adadıklarında problem çözen kişilere dönüşür. Problem çözenler seyirci kalan kişilerden ve bir olayda mağdur durumunda olanlardan daha mutludur.” (The New York Times, 06-04-2014)

Gerçekten yardım etme ruhu ve iyilikseverlik kişide terapi etkisi yapmaktadır. Bu tespit birçok çalışmada ortaya çıkmıştır:

Yüksek fedakârlık ve yardımseverlik gösteren kişilerde endorfin denilen mutluluk hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon ise insanları daha huzurlu ve mutlu olmalarını, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini, rahatsızlıklardan daha çabuk iyileşmelerini sağlamaktadır.

Son araştırmalar iyilik yapmanın insanların genlerinde bulunduğunu göstermiştir. Yani insan, yaradılışına uygun davrandığında ve içinden geleni yaptığında yaradılışı onu iyiliğe sevk edecektir.

İyilik yapmayı sevenlerin daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir.

Vermek hayatı renklendirir; heyecan, enerji ve zevk verir. Strese iyi gelir. İyilik yapanların depresyona yakalanmaları daha zordur.

Vermek ve iyilik yapmak kendine güveni artırır, yaşam deneyimi ve birikim sağlar.

Kısacası vermek, iyilik yapmak sadece karşı tarafa değil yapana da fayda sağlamaktadır. Kişiye sağlık, mutluluk ve neşe; hayatına anlam ile bolluk ve bereket getirir.

 Mutlu olmak istiyorsak mutlu etmeyi öğrenmemiz gerekecektir. Bu da iyilik ve verici olmakla olur. Ancak bunları yaparken saygılı ve alçakgönüllü olmalı; sevecenlikten ve güler yüzlü olmaktan vazgeçmemelidir. Tabii mümkün olduğunda iyiliği gizlice yapmalıdır.

HER YERDE İYİLİK

Evet, iyilik ama nasıl iyilik yapmalı? Bu soru hep sorulurdu. İşte Denizli’nin Çardak İlçesi Müftüsü Ahmet Demirel hocamızın hediye olarak gönderdiği “HER YERDE İYİLİK. Zamansız iyilik ajandası” adlı kitap bu konuda önemli bir boşluğu dolduruyor. Ayşe Ünsal ve Cihat Albayrak’ın hazırladıkları bu harika eserde (Erdem Yayınları) akla gelebilecek her türlü iyilik örnekleri sıralanmış. Elinize alıp yılın her günü için yapabileceğiniz iyilik faaliyetleri mevcut. Üstelik bu iyilikler öyle ‘Benim imkânım yok. Bunu yapmam mümkün değil’ denilecek türden de değiller. 

Bu kitaptan öğreniyoruz ki iyilik yapmak için her zaman boş vakit veya servete ihtiyaç da yoktur. Sadece dikkatli bir göz ve anlayışlı bir kalp ile niyet gerekmektedir.

İnanın bu güzel eserdeki önerileri uygulayanlar çoğaldıkça insanlarımız ve giderek toplumumuz daha huzurlu, daha mutlu olacaklardır.

Yazarlara teşekkür ederken kitapta yer alan yüzlerce tekliften birkaçını sıralayalım:

*Köy okullarına kitap ve malzeme gönderelim.

*Hatıra defteri tutalım.

*Annemiz, babamız hayatta ise arayalım, ziyarete gidelim.

*Huzurevinde yaşlılara uğrayalım.

*Küskünlüklere veda edelim.

*Bir çocuğu camiye alıştıralım.

*Çaya şeker atmayalım, tuzu kısıtlayalım.

İyilik yapmayı ve vermeyi, başkasına yardım etmeyi, insanların acılarını dindirmeyi kendine hedef edinen tüm fedakâr insanlara selâm olsun. Hayatımız böyle daha güzel olacaktır.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23