• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
01 Aralık 2018

İnsanı anlamak

Geçenlerde gazetelerde çıktı, bilmem gördünüz mü? Karadeniz’in bir ilinde 3 kardeş arasındaki arazi anlaşmazlığı cinayete yol açmış. Abileri anlaşmazlık yüzünden iki kız kardeşini tabanca ile kafalarına ateş ederek öldürmüş. Anlaşmazlık fındık bahçesinin paylaşılması sebebiyle imiş. Kız kardeşler 5 yıl önce babadan kalma mirastan kendine aslan payı ayıran abilerine karşı tapu iptal davası açmışlar ve davayı kazanmışlar. Buna sinirlenen abileri ise iki öz bacısını fındık bahçesinde fındık toplarken öldürmüş.

İşin ilginci bu kardeşlerin yaşları. Katil abi tam 79 yaşındaymış. Kız kardeşler ise 74 ve 69 yaşlarında.

Türkiye’de insanların ortalama ömrünü düşünürsek beklenenden fazla yaşamış oldukları bile söylenebilir. Ancak dünya hırsı o kadar canlı ve o kadar güçlü ki birbirlerinin canını almaya kadar vardırmışlar.

¥

55 yaşlarındaki hanım hastamız sıkıntılı idi ve son günlerde yaşadığı üzüntülü olaylardan morali ve ruh sağlığı bozulmuştu. Kaldıramıyor, bir anlam da veremiyordu. 

Anlattığı şu idi: Yaşları 50 ila 60 arasında olan beş kardeşlermiş. 3’ü kız, 2’si erkekmiş. O kadar birbirlerine düşkünlermiş ki çevredekiler gıpta edermiş. Zor günler geçirene diğerleri hemen destek olur, moral verirmiş. Uzun süre ayrı kalamazlarmış. Ne zamanki babalarından sonra anneleri ölüp de kalan mirası paylaşmaya iş gelince durum değişmiş. Araları açılmış, birbirleriyle küsmüşler. Giderek düşmanlığa kadar varmış gerginlik.

Kendisine, “Herhalde kalan miras büyük” diyecek oldum. “Hayır, topu topu bir daire ve memlekette birkaç dönüm arazi” demez mi?

Bu kadar mirası bölüşürken tatlılıkla yapacakları paylaşımı anlaşmazlıklara ve kavgalara vardırmışlardı.

¥

Bundan birkaç sene evvel İstanbul’daki camilerden birinin müezzini eşiyle birlikte muayeneye gelmişti. Hocamız karısına çok kızıyor ve öfkesini yüzüne karşı söylüyordu. Kızgınlığının sebebi ise eşinin babasından kalan ve kendisine düşen mirasın bir kısmını yoksul olan diğer kardeşine devretmesiydi. Hoca bunun yanlış olduğunu yüksek sesle ifade ediyordu.

Burada da ilginç olan hocanın kanser hastası olup yüzünün toprak rengini almış görünümünden ömrünün son zamanlarını yaşamakta olduğunun belli olmasıydı. Kendisi de ölümcül kanser olduğunu ve son aylarını yaşadığını biliyordu. Zaten birkaç ay sonra vefat ettiğini işittim.

O halde bile dünya sevgisi ve tutkusu bu dostumuzun bünyesini ikinci bir kanser hastalığı sarmıştı ne yazık ki…

¥

Geçenlerde 80 yaş civarında olan tanınmış bir iş adamının televizyonda konuşurken söylediklerine kulak kesildim. Yeni projelerinin olduğunu, bunlardan birinin de 3-4 yıl sürecek binin üzerinde konuttan oluşacak site yapacağını anlatıyordu. Aslında serveti yüz yıl yaşasa bile onu ihya edecek büyüklükte idi. Ancak bu iş adamımız sanki ölmeyecek, dünyaya direk çakacaktı.

Bir bakıyorsunuz 70 yaş üzerindeki politikacı yıllar sürecek bir makama talip olabiliyor. “Biraz da gençler yapsın” deyip onların önünü açmayı düşünmek aklına bile gelmiyor.

Örnekleri uzatmak mümkün. İnsanoğlunu anlamak gerçekten zor. Ölüm bizi bekliyor. Ölüm kaçınılmaz. Ahiret hayatı er geç gelecek. Ama biz sanki hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz, uzun vadeli dünyevi hedeflerimiz var ve bu hedefler de bir türlü bitmiyor.

Hâlbuki öleceğimizi hep aklımızda tutsak, hiç unutmasak inanın insanlara karşı daha hoşgörülü, daha merhametli oluruz. Başkalarına yardımımız, ilgimiz, muhtaç olana empatimiz artar.

Ölüm bugünün insanı tarafından bir düşman, bir felâket gibi algılanıyor. Aksine ölüm bir dosttur ve bize, duygu dünyamıza o kadar önemli katkılarda bulunur ki saymakla bitmez. Gereksiz hırslarımızı, kin ve düşmanlıklarımızı, nefret ve intikam duygularımızı gerçekten törpüleyecektir. Ölümü devamlı hatırlamanın, arada rahmetli bir büyüğümüzün dediği gibi ‘Ölüm var ölüm’ demenin bizi daha mutlu, daha huzurlu, daha sevgi dolu, daha merhametli yapacağından emin olalım.

Lütfen ölümü unutmayalım, öleceğimizi bir an bile olsa aklımızdan çıkarmayalım. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23