Hocalara neden itimat azaldı?

12 Ocak 2019 Cumartesi

Birtakım din hocalarının her konuda fikir ayrılığına düşüp, üstelik bunları bir de halkın önünde medyada tartışmalarına ne denir? Ayrıca sadece kendi aralarında değil, 14 asırlık birikimi beğenmeyip baş tacı âlimlerle zıtlaşmaları vahim, daha kafa karıştırıcı ve hocaların inandırıcılıklarını kaybettiren bir durum maalesef.

14 asırlık İslam’ın birikimini bazı hocalar, üstelik halkın gözü önünde küçümsemekte, yalanlamakta, kendilerinin daha doğru olduğunu söylemektedirler. Sözünü ettiğimiz medyatik hocalar adeta bu birikimi berhava etmektedirler. Sanki 14 asırdır isabetli görüş açıklayan, İslam’ı doğru anlayan âlim yoktur da bunlar onlardan daha çok bilgi sahibidirler.

Önce hadisleri reddettiler, “Sadece Kur’an” dediler. Şimdi ise sıra Kur’an’a geldi. Artık Rabbimin kitabını haşa sorgulamaya başladılar.

Yalnız bu nevzuhur hocaların hepsi aynı şeyi söylememekte, her biri diğerinden farklı görüşleri dillendirmekte ve ayrı telden çalmaktadırlar. Kısacası bunlar birbirleriyle de dehşetli tartışmalara girmektedir. Birinin ak dediğine diğeri kara demektedir.

Üstelik bunu televizyon kanallarında, Youtube’da ve başka medya organlarında ama herkesin gözü önünde yapmaktadırlar. Yıllardır ortak nokta bulunmuş, tartışma yapılma durumu geçilmiş konuları yeniden ısıtıp gündeme getirmektedirler. Belki ilim sahibi insanların aralarında konuşacakları ayrıntı sayılabilecek hususları açıkta tartışmaktalar.

Böyle olunca da halkın hocalara itimadı hepten kaybolmaktadır. Özellikle gençler din diye neye sarılacaklarını bilememekte, İslam’dan soğumaktadırlar.

Daha önce böyle kendini televizyon yıldızı zanneden tipler vardı. Kimi vefat etti, kimi de yaşayan ölü durumunda. Adları bile kalmadı. Çok şükür ehlisünnet inancı ana yol olarak devam ediyor, devam da edecek. 

Son zamanlarda medyaya da yansıyan istatistiklere göre; maalesef ülkemizde ateist ve deist oranlarında belirgin artış olduğu ifade edilmektedir. 

Ey yüzyıllardır İslam’a gönülden ve samimiyetle hizmet edenlerin emeği, deneyimini ve birikimini reddeden nevzuhur hocalar! Bu kafa karışıklığının baş sorumluları maalesef sizlersiniz!

MİLLET BAHÇESİ

Başkan Erdoğan’ın talimatıyla Ege Üniversitesi kampüs alanı yakınına Millet Bahçesi yapımı için çalışmalara başlanmış. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan bir yetkili, “Kampüs alanı dışında kalan koruluk alan, milletimizin de kullanımına açılacak. Yaklaşık 290 bin metrekarelik alan, bakım ve düzenlenmesinin ardından vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak” şeklinde açıklama yapmış.

Bornova Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı´ndaki Ege Üniversitesi Lojmanları Konukevi arazinin bulunduğu bölgede eşsiz bir koruluk olduğunu ifade edilmiş:

“Bu eşsiz koruluk bütünlüğü korunarak Millet Bahçesine dönüştürülecek. Kentin merkezinde kalan oksijen deposundan vatandaşlarımız aileleriyle yararlanabilecekler. Bizim koruluk alanımıza yapılacak olan Millet Bahçesi, İzmir´in simgesi haline gelecek özellik taşıyor. Yeşilimizi hem koruyacağız hem de yeşilimizden daha çok yararlanacağız. Çocuklarımız, gençlerimiz sporunu yapabilecek, aileler vakit geçirebilecek.”

Bu sütunlarda çeşitli vesilelerle millet bahçelerinin öneminden, insanımızın sağlığına ve mutluluğuna yaptığı büyük katkılarından bahsettik. Bu yöndeki girişimler hekim olarak hoşumuza gidiyor. Güzel İzmir’imize şahane Millet Bahçesini kazandırmada emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ramazan GürRamazan Gür8 ay önce
  Hocam,bu güzel ve isabetli görüşlerinizden dolayı sizi çok tebrik ederim.Allah razı olsun,çok istifade ettim.
 • AlimAlim9 ay önce
  Hocalara saygımız var. Fakat el, ayak öpene ve öptürene değil. Yanmaz kefen, pabuç ve benzeri şeyleri pazarlayana değil. İktidar için fetva veren hocalara değil (faiz,rüşvet...fetvaları). Banker hocalara değil. Lüks hayat düşkünü hocalara değil. Manken gibi süslü bacıların karşısında islamı anlatan hocalara değil. İlmi ve bilgisi ile insan, hayvan doğanın derdine derman olana ve sorun çözene hocalara saygımız var. Ezbere konuşana, insanı aşağılayana değil. 1400 yıllık dini birikim iyi ve güzelde. Fakat 400 yıldır müslümanlar olarak neden uyuduk, uyuyoruz? Bu suç peki kimin? Neden uzaya müslümandan önce köpek çıktı, aya ABDli ayak bastı? Hocanın prostatı iltihaplansa kafirin icat ettiği antibiotik ilacı kullanıyor. Neden? Dini doğru kullanınca müslüman gelişir, geliştirir. Yanlış kullanınca müslüman müslümanı öldürür. Hocanın, Liderin, Zenginin, Ağanın...ağzına eline bakan, zevk düşkünü değil, düşünen ve okuyan müslümanlara ihtiyaç var.
 • AliAli9 ay önce
  Yeni mi öğrendin hepsinin sahte hoca olduğunu Sefa bey? Gerçek ilahiyat hocalarını da siz sevmiyorsunuz. Çünkü halkı kandırmıyorlar gerçek islamiyeti öğretiyorlar.
 • AtaturkcuAtaturkcu9 ay önce
  GECEN YOUTUBE DA HOCANIN BIRI VAAZ VERIYOR.1 SAAT BOYUNCA KADININ GIYDIGI KOT PANTOLONU ANLATTI 5 DAKIKADA SAHABE HAYATI ANLATTI BITTI.YAHU SEN ANLATSANA ADALETI TAMAH ETMEYI HIRSIZLIK YAPMAMAYI KOMSUYU KOLLAMAYI YETIMI KOLLAMAYI AGAC DIKMEYI DOGA TABIAT SEVGISINI GULERYUZLU NAZIK OLMAYI BIRLOKMA BIRHIRKAYI EFENDI OLMAYI ILIM CINDE BILE OLSA GIDIP ALMAYI KIYAMETTE BILE AGAC DIKMEYI COGUNLUK AZINLIGA SAHIP CIKMASINI BARBARLIGIN SIDDETIN CIRKEFLIGIN DEDIKODU IFTIRA GIYBETIN KOTU OLDUGUNU YERE COP POSET PIS SEYLERIN ATILMAMASINI TUKURULMEMESINI FALAN FILAN ANLATIP ORNEKLERLE GOSTERSENE IYI BIR INSAN OLMAYI IYI BIR BABA OLMAYI FEDAKARLIGI CALISKAN OLMAMIZ GEREKTIGINI ANLATSANA HOCA EFENDI
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent9 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, emeklilik hakkını elde etmiş biz Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Ahmet HassanAhmet Hassan9 ay önce
   Sefa Hocam.!!!..İslam alimleri,Ehli Sünnet.Akaid..Tefsir..Oho oku babam oku.Okuduk..Amakazın ayağı öyle değil.Örnek vereyi..Mehmet AZİMLİ'nin Müteber ve kaynak olarak bilinen Hadis,Tarih kitaplarından yararlanarak yazdığı İslam Tarihine Farklı Bakış serisi var.Şu anda Hz.Ali' kitabını okuyorum.Adam utanıyor,üzülüyor,kahroluyor...:!Yalan,iftira,hakaret,doğru ,güzellik,çirkeflikiç içe geçmiş..Siz kalkmış işi İslam alimleri 66 ya bağlamış da..,şimdiki nevhuzur hocalar işi karıştırıyor diyorsunuz..Yapılan ne ? Birçoğu kafasına göre steril Sahabe hayatıve tarih yazımı.Oysa y müteber sayılan hadis litaratüründe olan hadisler..Ama eyyamcı,dalkavuk alimlerimiz işi geldiğini aşıp,seçip kurgusal kişilik ve olay,olgu yaratmışlar..Utanıyor insan ..Oysa olduğu gibi hatası ve sevabı ile Sahabeyi tanısak,olayları bilsek daha iyi olurdu..O zaman 1400 yıllık kavga miras kalmazdı...Yalan üzerine bina olmaz.Olur dersen işte halimiz yıkılır durur.Yeniden aynı çürük zemine yaparsın yine yıkılır..Gelelim eyyamcı icraat Millet Bahçesine..Yahu Depremde Toplantı alanları vardı İstanbul'da 300 ün üstünde ..AVM lere dönüştü.KahramanMaraş'ın Sır Barajı var.Hemen Kentin altında içi zift,pislik,kapkara,,Şehirler betona dönüştü,Köyler boşaldı.Yeşil alan talan et sonrada Millet Bahçesi yap.İnsan vicdanlı,dürüst olur.Siz bir tıp adamısınız şu anki şehirlerde yaşayan insandasağlıklı ruh,kafa olabilir mi..Önce buna cevap verin ve sebepleri,failleri,politikaları eleştirin Ayıp..Allah'a Havale ediyoruz sizi..Akit gazetesini 1993 tan 2000 yılına kadar daimi abonesi idim...
 • selamselam9 ay önce
  Gereksiz bir kurum ozellestirilmesi lazim.sapla saman ayrilsin.
 • misafirmisafir9 ay önce
  "Hocalara neden itimat azaldı" diye soruyorsun.. Bol bol uyduruk hadis salliyorlar da ondan.. Bu hadislerin yüzde 99,9 hurafe(prof. dr. Y.N.Öztürk)... Ayetleri yorumlaycaklarina hadisleri yorumluyorlar.. yeni bir din yarattilar ve hadis bilimi olusturdular.. tabii bunun da profesörleri türedi..- Malum: EKMAK PARASI :)))
 • MehmetMehmet9 ay önce
  Hocalar yapmadıklarını söylüyorlar.Takim tutar.gibi parti tutuyorlar.Kendilerini yenilemeden.cemaati.degisrirmeye çalışıyorlar.
 • uyariciuyarici9 ay önce
  Turkiye cumhuriyeti devleti sosyal laik hukuk devletidir, yapisi uniter yapidir. begenmeyen  arabistana defolup gitsinler, Allahin indirdigi Kurani kerime inananlarin zaten Ataturke cani gonulden muhabbetleri vardir, ama sadece Kurani kerim ondan baska hicbir kaynagi kitap olarak almayacaksin,zira alirsan fasiklardan olursun diyende bizim kitabimiz Kurani kerimdir, ayet:simdi bu kitaptan sonra hangi soze hangi hadise inaniyorlar!!!, yazilar olsun o musriklere munafiklara cehennem yaranlaridir onlar, musrikler yahudilerden sonra dunyayi en cok seven kitledir diyor yuce Yaradan,olcu neymis, gor ey iman sahibi, hem dunyayi sevip hemde Allahi sevemezsin,severim diyen bu namussuz musriklerdir,munafiklardir,adam sarayda yasiyor diyanetin basindaki milyonluk mercedes suruyor,onunda Allahi var ama o Allah Kurani kerimde tarif edilen Allah degil,onu tanimadanda bu zalimleri taniyamazsin,onlar seni herturlu alavera dalalerayla kul eder kendine,bilmeden zalime kul olursun ahiretinde gider
 • dürüst adamdürüst adam9 ay önce
  iki din vardir bir uydurulan din birde indirilen din, birincisini yasarsan hem malindan olursun hemde cehennemi boylarsin-ayet:din sinifi sizin mallarinizi tika basa yerlerde,sizi Allaha goturecegiz diye Allahin yolundan alikoyarlar-yani hem malin gidiyor hemde cehenneme gidiyon-ikinci yol ise hak yol Kurani kerimdir: bu kitaba siki sikiya sarilin ki kurtulusa eresiniz, peygambere demiyor onun sozlerine demiyor,ne diyor Kitaba diyor. zalimlerin yollari degisiktir, en cokda uydurma din Allah ile aldatma ile gelirler-ile gelirler zira onun etkisi asirlar surer, ne zamanki Kurani kerimi okuduk ogrendik gercek indirilen dini,ve o dinin bu uydurulan dininmensuplarini lanetledigini cunku onlar insan haklarinin bir numarali dusmanidir diyor Kurani kerim,ve insan haklarina saldiranida lanetliyor Kurani kerim, uydurulan dinin mensuplari icin Kurani kerim sadece mezarliklarda ölülere okunan bir kitap,icindekilerin bir onemi yok.olsa bugunku Turkiye olmazdi, para ile namaz kildirmi,halki yonetime biat ettirmek, herturlu rezillik kepazeliklerine karsi gik dememe,diyememe,diyemez cunku ordan aliyor maasini.velhasil curumusluk riya ve cehennem,esas olan din degil hangi din, bunu ogrendik vesselam
 • dürüst adamdürüst adam9 ay önce
  iki din vardir bir uydurulan din birde indirilen din, birincisini yasarsan hem malindan olursun hemde cehennemi boylarsin-ayet:din sinifi sizin mallarinizi tika basa yerlerde,sizi Allaha goturecegiz diye Allahin yolundan alikoyarlar-yani hem malin gidiyor hemde cehenneme gidiyon-ikinci yol ise hak yol Kurani kerimdir: bu kitaba siki sikiya sarilin ki kurtulusa eresiniz, peygambere demiyor onun sozlerine demiyor,ne diyor Kitaba diyor. zalimlerin yollari degisiktir, en cokda uydurma din Allah ile aldatma ile gelirler-ile gelirler zira onun etkisi asirlar surer, ne zamanki Kurani kerimi okuduk ogrendik gercek indirilen dini,ve o dinin bu uydurulan dininmensuplarini lanetledigini cunku onlar insan haklarinin bir numarali dusmanidir diyor Kurani kerim,ve insan haklarina saldiranida lanetliyor Kurani kerim, uydurulan dinin mensuplari icin Kurani kerim sadece mezarliklarda ölülere okunan bir kitap,icindekilerin bir onemi yok.olsa bugunku Turkiye olmazdi, para ile namaz kildirmi,halki yonetime biat ettirmek, herturlu rezillik kepazeliklerine karsi gik dememe,diyememe,diyemez cunku ordan aliyor maasini.velhasil curumusluk riya ve cehennem,esas olan din degil hangi din, bunu ogrendik vesselam
 • Deli KadirDeli Kadir9 ay önce
  Bak döveril lennnnn hepinizi döverimmmmm Benim adim Deli kadir ! Ne bu lennnn kücük yaşta kızları alıp alıp hamile bırakıyorsunuzzzzzz ! Kaç çocuk doğum yapmış çoçuk yaştaaaaaa ! Utanmadan kızarmadan Saraya başdanışman haaaaaa ! Dövermmm lennnnnn Merve Kavakçı 3 kere evlenmiş bu ne bolluk ? Kızı da maşallah yani padişahlara laik! Bak döverm seni de döverim onu da döverim !
 • Deli KadirDeli Kadir9 ay önce
  Bak döveril lennnnn hepinizi döverimmmmm Benim adim Deli kadir ! Ne bu lennnn kücük yaşta kızları alıp alıp hamile bırakıyorsunuzzzzzz ! Kaç çocuk doğum yapmış çoçuk yaştaaaaaa ! Utanmadan kızarmadan Saraya başdanışman haaaaaa ! Dövermmm lennnnnn Merve Kavakçı 3 kere evlenmiş bu ne bolluk ? Kızı da maşallah yani padişahlara laik! Bak döverm seni de döverim onu da döverim !
 • Necmettin gülşenNecmettin gülşen9 ay önce
  Hocalarla ilgili yazınız çok yerinde ve isabetli. Bu konu bizi de üzüyor. Teşekkürler.
 • ayşe gülayşe gül9 ay önce
  neden hocaların dedikleri tutmuyor konusuna gelince çok basit bir şıkkı yazayım,; maalesef medya denilen hele çağdaş medya diyeyim özellkle aykırı hocaları devamlı ve çok çıkardıkları ve alkışladıkları için kendilerininnabzına göre şerbet verildiği için daha görünür hale geliyor ehlisünnete ters fetvaları. ve daha çok benimseniyor
 • KocayusufKocayusuf9 ay önce
  Vahhabilik/Selefilik denilen "Kur'an İslamı" anlayışı, İslamiyyeti baltalamak, ve müslümanlar arasında fitne çıkartmak için, Hemper isimli ingiliz-münafık-casusunun, 18. asırda, Abdullah bin Abdülvehhab'a kurdurduğu bir mezheptir. Ezher Üniversitesi başta, maalesef birçok islam üniversiteleri bu casusun kurbanı durumunda, Ehl-i Sünnet anlayışına aykırı İslam Alimleri(!) yetiştirmektedir! Elbette İslam'ın anayasası Kur'an-ı Kerim'dir. Ama, Kur'an-ı Kerim'in ilk ve en sağlam tefsiri, Hz. Peygamber (a.s)'ın hayatı ve O'ndan nakledilen sahih hadis-i şeriflerdir. Düşünebiliyor musunuz, Hemper gibi, İslam'a darbe vurmak isteyen münafıkların ilki Müseylemet-ül-Kezzab, Asr-ı Saadet'te yaşamıştır! Şeytan, ve onun askerleri münafıklar, Kıyamet'e kadar var olacaktır. Allah (c.c.), samimi ve halis müslümanları korusun...
 • Ahmet ÖzAhmet Öz9 ay önce
  Sefa Bey;Millet Bahçesi fikriniz fevkalade yararlı.Denizlerimiz,boğazlarımız,ormanlık alanlarımız,korularımız çok önemli,milletin ortak kullanım alanı olmalı.Orduevleri ve Meclis Lokantası size bir şeyler hatırlatmıyor mu?Askeriyeye dair düzenlemeler yapıldı.Ama bu konularda niyet çok önemlidir.Özelleştirme adına devlet iradesi o kadar yanlış yapıyor ki,bu konuları siz daha iyi analiz edebilecek liyakattasınız.Demem o ki,kalp sorunu yaşayan hastaya mide koruyucu vermeyi tedavinin bir parçası gibi göstermek,belki yalan sayılmaz ama kocaman bir aldatmaca olur.Ülkemizde yaşanan büyük işsizlik,işten topluca çıkarılmalar,beyaz eşya üreticilerinin ürünlerini yüzde yüzün üstünde zamlandırdıktan sonra,indirim seferberliğine katılmaları, yüzde on artı ÖTV,yüzde 10 KDV indirimi deyip yüzde 30 indirim yapıyoruz,koş vatandaş koş demesi,hükümet erkinin seçim çalışmalarında halka bedava file ve alış veriş torbası dağıtacağız demesi sizce de ironik kaçmıyor mu?O file ve alış veriş çantalarını doldurabilecek mali güç kudret lazım değil mi?Meclis lokantası fiyatları gibi mi algılanıyor serbest piyasa?Biraz da bu konuda fikir beyan edebilseniz keşke.Millet bahçesinin güzelliği ve faydası inkar edilemez bir gerçek de,yoksulluğu bu uygulama,bedava file ve alış veriş çantası dağıtarak çözümleyemiyorsunuz.Tıpkı,kalp krizine tutulmuş hastaya mide koruyucu verip taburcu etmek gibi.Yazınızın başlığı: Hocalara Neden İtimat Azaldı?Söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmuyor.Üzümün salkımı gibi,söyledikleri talkın da ellerinde kalıyor,komik duruma düşüyorlar.İktidar siyasetçilerinin durumları da aynı değil mi?Saygılarımla.
 • AliAli9 ay önce
  İtimat?Soruyu soran da cevabı biliyor aslında! ..
 • ayşe gülayşe gül9 ay önce
  ben ne yazık bu millet bahçesi peyzajını beğenmiyorum çok sunni ve zorlama görünüyor. ben ilk duyduğum da zannettim ki, bir hyd park bir regents park gibi doğal peyzaj olacak. ama değil .olmamış. ben gitmem o tür sunni parklara. doğallığı severim ben.
 • MemetMemet9 ay önce
  Cüppeli hoca işin sırrını açıkladı ya, Allah peygamber desen 20 30 kişi etrafında toplanıyor, bunlarda etrafına 10 15 kişi topluyor, tavuk döner ayran ısmarla 1000 kişi garanti, ondan sonra en bilgiç hoca sensin, ohh
 • Ayhan Ayhan 9 ay önce
  S abasligi gorunce merak ettimhocalar uretemiyor tlpluma birsey kazandirmiyor gucluden yanalar yazmis herhalde dedim amaummetin bugunki zillete nasil geldi niye geldi dusunmemissin koru korune atalar dinine bagliligini onaylamissinehli sunnet diye bir kavrami bu kavramin icini insanlarin doldurdugunu insanlarin hata ve yanlus yapabilecegini hic aklina gelmiyor. kurani hic akl etmek icin okumamissin anlasilan
 • Kunta KürdeKunta Kürde9 ay önce
  Çünkü islam kendi çıkarları doğrultusunda kullanan siyasiler İslamiyet'i bu ülkede bitirme noktasına getirdi ! Adam ayet okuyarak siyaset yapıyor ! Hoca ne yapsın ki ? Maaş ı zina yuvalarının her sene vergi rekortmeni olan yerlerden alıyor . İçki fabrikaları , Lotto Totto piyango! Türkiye'ye has bi islam !...... ...... millet bahçeleri asıl olarak Atatürk adını selme projesidir . Bir bakın size zahmet Google diye bi şey var Yurtta kaç yerden Ata'mızın adı silindi ?
 • CevdettCevdett9 ay önce
  ''Her diplomalı olana iş bulmak zorunda değiliz'' diyoruz bir taraftan, neredeyse ilçelere bile üniversite açıyoruz. Bu ne perhiz bu ne lâhanaturşusu?
 • FerhatFerhat9 ay önce
  Millet bahçesinde kimse gezemez, işsiz cebinde parası olmadığı için gezemez, işli de bütün gün bütün saat çalışmaktan gezemez, çünkü türkiyede çalışma saati çok uzun.

Günün Özeti