• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
11 Kasım 2017

Evet, 6284 sayılı yasa yuva yıkıyor

Gazetemiz Yeni Akit önceki gün “6284 YUVA YIKIYOR” manşetiyle ve devamında “2012’de uygulamaya konulan 6284 sayılı kanun, yaraya merhem olmak bir yana, aile içi parçalanmaların kaynağı haline geldi” ifadeleriyle çıktı. 

Haberde gazetemize konuşan ünlü avukat Ali Cahit Polat, “6284 sayılı kanun kapsamında, en ufak şikâyette dahi delil aranmaksızın erkek aleyhinde karar veriliyor. Şikâyetçi olan kadının mahkemeye gitmesine bile gerek yok. Polisi araması, ‘bana sesini yükseltti’ demesi bile yeterli sebep sayılıyor. Bu durum aile disiplinini ve babanın aile içerisindeki itibarını büyük oranda zedeliyor” şeklinde faciayı izah etmiş.

Adeta bu ciddi hatanın çığlığı gibi okuyucu yorumlarında da patlama olmuş, yorumcuların hemen hepsi yasanın yanlışlığını ve maruz kaldıkları acı olayları anlatmışlar.

Evden uzaklaştırma kararına yönelik 6284 sayılı yasa, kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için çıkarılmıştı. Sözünü ettiğimiz gibi artık aileyi parçalayan uygulamalarla zararlı hale dönüşmüştür.

Üstelik bu kanunla sadece eşler kocalarını değil, sözgelimi kızlar babalarını da kendi evlerinden uzaklaştırabilmektedirler. Bir babanın anlattıklarını dinleyelim:

Kızım 23 yaşında ve maalesef benim yaşantıma, dünya görüşüme uymayan tarzda yaşıyor. Bir gün yine eve geç saatte alkollü olarak geldi. Elinde sigara ile oturma odasında karşımda bacak bacak üstüne atmış hoşlanmayacağım tarzda konuşuyordu. Kızıma bu yaptıklarının beni rencide ettiğini, kendi odasına gitmesini söyledim. Yine çirkin üslupla konuşmaya devam etmesi üzerine kolundan tutarak odasına doğru savuşturdum. Kesinlikle vurmuş, darp etmiş değilim. Kızım hemen karakola gidip kendisine şiddet uyguladığımı söylemiş, karakoldan mahkemeye bildirmişler. Ertesi gün mahkemece evden 6 ay uzaklaştırma kararının alındığı tarafıma bildirildi. Şimdi eve giremiyorum.”

Bu dertli babaya, “hâkime hadisenin iç yüzünü anlatmadınız mı?” diye soracak oldum. Meğer daha sonra mahkemeye gitmiş, hanım hâkimle görüşmüş. Ancak hâkime hanım, “Ben de üzgünüm. Yapacak bir şeyim yok, yasa böyle. Hoşuma gitmiyor ama yasayı uygulamak zorundayım” şeklinde cevap vermiş. İtiraz etmiş ancak reddedilmiş.

Baba kendi evine girebilmek için 6 ayın dolmasını bekliyor ve günlerini kalacak yer arama sıkıntısı ile geçiriyor. 

Kısacası bu yasa sadece kadınların kocalarını değil kızların babalarını kendi evlerinden uzaklaştırdıkları uygulamaları sağlayan bir yasadır. Ayrıca aynı yasaya dayanarak kişiler birbirleri hakkında tedbir ve uzaklaştırma kararları almaktadırlar. Kadın; çalıştığı iş arkadaşı veya işvereni, hatta komşuları hakkında tedbir kararları alabilmektedir. Aileyi ve toplumsal barışı tahrip aşamasına ulaşmış bu yasa yürürlükten kaldırılmalı veya ceza hukuku temel ilkelerine uyumlu hale getirilmelidir. 

Uzaklaştırma kararları Aile Mahkemesinde, Başsavcılıklarda ve Bakanlığın Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezlerinde kayıt altına alınıp kişinin siciline işlendiği düşünülürse hayatının her aşamasında karşısına çıkacak, itibar ve mesleğini olumsuz etkileyecek sonuçlar doğuracaktır. Karısına, kızına şiddet(!) uygulamış bir kişi olarak görülecektir.

Ceza genel hükümlerinin temel kuralı suçta ve cezada kanunilik ilkesidir. Psikolojik ve ekonomik şiddet ceza hukukunda suç olarak tanımlanmamıştır. 6284 sayılı yasa özel bir yasa olması itibariyle ceza hukukunun temel ilke ve hükümlerine aykırılık taşımaması gerekmektedir. Bu yasa, suç ve ceza düzenlemesi getirmiş bulunduğundan suçun tanımı ve unsurları belirli olmalıdır. 

Peki, bu yasa Batı ülkelerinde yok mu? Av. Ali Cahit Polat’ın haberde belirttiği gibi kısa süreli olmakla beraber hukuki tedbirler ile birlikte sosyal ve psikolojik destek verilmek suretiyle taraflar arasında uzlaşma ve şiddetin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Bu aslında yeterlidir. Şiddet riski olan erkeğe şok olur ve hatalarını psikolojik destek ile gözden geçirir. Ama 6284 sayılı yasada olduğu gibi delil ve belge aranmaksızın 1 aydan 6 aya denildi mi yuvalar yıkılmakta, aileler dağılmakta ve şiddet, aksine artmaktadır.

Hukukun bu denli özel hayata, aile içine girmesi doğru olmamıştır. Yetkililere bir daha sesleniyoruz: Lütfen bu yasanın aileyi parçalamasına son verin ve bu konuya el atın.

RUHA ŞİFA 33 REÇETE

Daha önce 10 yıl ara verdikten sonra Ruha Şifa 33 Reçete adlı yeni kitabımızın Timaş Yayınları’ndan çıktığını belirtmiştik. Ancak bazı okurlarımız aradılar ve nasıl edinebileceklerini sordular. Timaş Yayınevi’nden (Telefonu: 0 212 511 24 24) veya www.kitapyurdu.com adresinden istenebilir. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23