Erken evlilik yapan gençlerin faciası

19 Ocak 2019 Cumartesi

13 Ocak 2019 Pazar günü HÜDA PAR İstanbul Kadın Kollarının düzenlediği 6284 Sayılı Yasanın ve erken evlilik yapanların uğradığı facialara ilişkin panele katıldım.

Panel öncesi ilgili yasanın uygun gördüğü yaştan önce birbirini sevip de evlenen ve çocuk sahibi olan dört genç kadın başına gelenleri anlattı. Salonda bulunanların hepsi kederlendi, birçoğu da gözyaşlarına hâkim olamadı.

Düşünün, daha doğrusu kendinizi onların yerine koyun. Veya evlatlarınız olduğunu varsayın:

Delikanlı ile genç kız birbirlerine âşıklar. Bir an önce evlenip yuva kurmak için çırpınıyorlar. Ancak evlenmeleri yaşları açısından mümkün değil. Yakın zamana kadar evlenmeleri ailelerin onayı ile serbestti. Şimdi ise kızın yaşı ancak 16 ise, aileler de uygun görse olmuyor. Mahkeme kararı gerekiyor. Hâlbuki bizim geleneklerimiz de dinimiz de buna engel koymuyor.

Elbette özellikle günümüz şartlarında evliliğin 18 yaşından büyükler için mümkün olması uygun. Bunun için yasal düzenlemeyi anlamak da makul geliyor. Ancak evlenmiş olanlara verilen ceza zulüm ki ağır haksızlık, adaletsiz bir durum.

Bu kızlarımızın durumuna gelince; aileler çocuklarının evliliklerini onaylamışlar. Artık gençler de evlenmişler, bir arada ve aynı evde yaşıyorlar. Bir veya iki çocukları da olmuş. Delikanlı baba olmanın heyecanı ve gururu içinde. Çalışıyor, evine ekmek getiriyor. Eşini seviyor. Mutlular ve gelecek açısından umutlu bir aileler.

Ama erkeğin hakkında dava açılmış ve süren mahkeme var. Suçlama ise korkunç: Çocuk yaştaki kızın ırzına geçmek. 

Hâlbuki bu çiftler ailelerin onayı ile evlenmişler, halen de karı-kocalar, çocukları da olmuş. Kız da “Ben kocamı sevdim. Hem de çok sevdim. Şimdi de seviyorum. O da beni seviyor. Kendi isteğimle de evlendim. Evlendiğim için pişman da değilim. Mutluyum. Hem ben evlendiğim o zaman çocuk da değildim. Tam 4 yıldır adet görüyordum” diyor. 

Mahkemenin umurunda değil. Çünkü kanunlar böyle yazılmış. Bu genç çiftin erkeği, ailenin babası maalesef çocuk tacizi suçlamasıyla yargılanmaya devam ediyor. Artık yapacak bir şey de yok. Geri dönüş de yok.

Evleneli 3-4 yıl kadar olmuş. Çok şükür kimseye muhtaç olmadan hayatlarını mutlu bir şekilde sürdürüyorlarken bir gün kapıya jandarma veya polis geliyor. Eşinin, çocuklarının ve komşuların gözü önünde ellerine kelepçe takılıyor. “Suçlusun” deniyor. “Hem de ağır suçlusun.” 

Boynu eğik delikanlı, iki küçük yavrusu kucağında iken soruyor: “Ne suçu? Ne cezası?” 

Cevap acı: “Hakkında 10 yıl kesinleşmiş cezan var. Seni cezaevine götürüyoruz. Suçun ağır: Çocuğa tecavüz. Küçük yaştaki kızın ırzına geçmek.”

Dört genç hanım da bunlara benzer şeyler anlattı. Hepsinin hikâyesi yakın şekilde cereyan etmiş. Kiminin kocası 8 sene kimisi de 10 sene (evet, yanlış okumadınız on sene) ceza yemiş. Zaman bir türlü geçmek bilmiyor. İçeri girmekle de mesele bitmiyor. 

Sonrası mı? Anlatmak zor, çok zor…

Genç hanım dışarıda geçim savaşı vermeye başlıyor. Bir yandan küçük çocukları var, diğer yandan çalışmak zorunda oluş. 

Çevredeki kötü niyetlilerin bakışı, kocası başında yok nasıl olsa gözüyle bakan şerefsizler…

Ya hapisteki genç kocaların trajedisi? Dışarıda sahipsiz kalan eşi ve çocukların durumları? Onların sıkıntıları had safhada. Bunların yanında diğer mahpusların çocuk tacizcisi nazarıyla onlara bakışları, onları dışlamaları ve şişlenme tehlikesi.

Çocuklarının arkadaşları tarafından dışlanmaları ve aşağılanmaları.

Evet, bu adaletsizliğe acilen çözüm bulmak gerekiyor. Genç ailelerin bu rezaletten kurtulmalarını sağlamak şart.

Af ve düzenleme çıkarsa tacizcilerin de yararlanacağı söylenerek belli odaklarca engelleniyor. Hâlbuki bunların durumu çok farklı. Evlilikleri yıllardır devam ediyor, çocukları var ve çiftin yaşları birbirinden çok farklı değil.

16 bin genç çift bu şekilde mağdur. Bunların 4 bini cezaevinde eşlerinden, çocuklarından ayrı yılların geçmesini bekliyorlar. Diğerlerinin ise yargılanmaları sürüyor. 

Lütfen bu adil olmayan haksız cezalara çarptırılmaya çare bulalım.

MAHMUT BALCI’YA RAHMET

Ahirete intikal eden dostumuza Rabbim rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Erguvan Erguvan 4 ay önce
  Ama aynı ülkede 18 yaşın altında genç kızlarla her türlü cinsel ilişki yapan sanatçı!!!!Veya sapıklara hiç seslenen yok. Çünkü nikahsız yapılan her şey serbest.Efendim iki taraf da gönüllü.Evlilik yapan ve mutlu bir yuva kuran gençler niye tecavüzcü sapık oluyor.Çünkü kanunlar namussuzlar a uygun yapılmış maalesef.
 • KANUNA BAKKANUNA BAK5 ay önce
  SİSTEM BELLİ 18 YAŞINDAN ÖNCE ÇATIR ÇATIR SE..MEK SERBEST EVLENMEK YASAK
 • HasancanHasancan5 ay önce
  Aslında her sey bir projeydi.her sey feminist yasaların çıkması sanatcı görünümlü aslında sanatla alakaları olmayan kişilerin aaa bakın biz bosanıyoz diye sürekli medyaya çıkıp günlerce aylarca yıl boyu surekli gündemde tutulması son 15 yıldır bu sanatcı görünümlü yada medyatik tipler kaşıtlı olarak biz bosanıyoz biz aşk yaşıyoz falanca filancayı altattı hepsi bir proje urünü evlenmeleri sahte bosanmaları ayrı bir dalavere maksat bunlar uzerinden mesaj vermek bak bosanmak bu kadar kolay bak aldatmak bu kadar kolay.tabi hukümet ve aile bakanı boş dururmu onlarda ahlaksızlıgı arttırmak bosanmaları kolaylaştırmak zinayı yaymak hepsi bir jenerasyonun ürünü.28 şubatta bu ülke insani dinine sahip çıkınca yeni taktik gelistirdiler.aileyi yok et arsızlıgı arttır dini sulandır tv hocalarindan da canlı yayın destegi al edepsizligi yay sadakati sabrı kanaati yerden yere vur nafakayı ömur boyu mal rejimini musallat et hedefe ulas.hedef aile genclik sulandırılmış din...alkıs dogrusu cok güzel is beceriyor birileri bir taşla 10 kus.bizimkilerde uyuyor hukümet kendi kalesine gol saydiran kaleci gibi.
 • MüslümMüslüm5 ay önce
  Küçük kızların başlık parası karşılığında yaşlı adamlara satılmasını nasıl engelleyeceksiniz peki?
 • Burak karagözBurak karagöz5 ay önce
  Bu Kişiler için kişiye özel af en doğrusu. Genel af suistimale açık. Ancak kişilerin dosyalarına bakarak affa kimsenin itirazı olmaz.
 • MehmethanMehmethan5 ay önce
  Milleti birçok müsbet şeyden soğuttuğumuz gibi erken yaşta mesuliyet alıp zinadan uzak durup evlenmeyi tercih eden müstesna gençleri tebrik etmek ,desteklemek gerekirken ,sanki evlilikten de soğutmaya çalışılıyor.. Vahşi kapitalizm böyle buyurgandır..selamlar..
 • Ömer YavuzerÖmer Yavuzer5 ay önce
  Zinayı helal, (erken) evliliği haram kılan Reisimize selam...Ayrıca yazarın Allah'ın hükmü üzerine söz söylemesini de takdir ediyorum. Bundan sonra Allah'ı ve Resulünü değil "Ekber" Sefa'yi dinleyeceğim. Cehennemde görüşürüz; reisimiz ve sevgili yazarımız Sefa...
 • asyaasya5 ay önce
  Küçük yaşta evlilik çok riskli bir konu .Ailenin izni ile evlilik yaşı 16 ya kadar inebiliyor.Bunun altında evliliğe izin vermek faydasını kat kat aşan korkun faciaları beraberinde getirir.
 • Çözüm gerçekten vatandaşta mı?Çözüm gerçekten vatandaşta mı?5 ay önce
  Söz hocam, beni Başbakan ve Cumhurbaşkanı yaparsanız ivedilikle bu sorunu çözeceğim. Yalnız o koltuğa oturduğumda değişmezsem... Dün dündü, sen bugüne bak demezsem.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Hangi yaşta evlenilirse evlenilsin yuvayi ayakta tutacak olan haremlik selamlık bittiği için yıkılmaya mahkumdur
 • bu nasıl bir tarz?bu nasıl bir tarz?5 ay önce
  Yazar bey, Allah' ın kanunu üzerine kanun mu koymaya çalışıyorsunuz? Size ne erken evlenenden? İşiniz yok mu sizin?
 • mehmetmehmet5 ay önce
  çare küçük yaştaki kızlarla evlenmemek.evlenen çeksin cezasını.şeriatın kestiği parmak acımaz.herkes kanunlara uysun.
 • Mustafa EROĞLUMustafa EROĞLU5 ay önce
  Bunlar evlenmeyip de sevgili adı altında beraber olsalardı bir şey olmayacaktı. Yaptıkları iş dine uygun olduğu için suç olmuş. Allah yardımcıları olsun bu kanunuçıkaranlara da Allah şuur ve firaset versin
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  Her şeyden önce konunun adı "erken evlilik" değil "ÇOCUK Evliliği" dir. İlkokulda bile haremlik selamlık sınıflar oluşturmaya çalışırken "çocuklar birbirine aşık" olmuşlar gibi duygu sömürüsü yapmak hiç akılcı gelmiyor. Birbirlerini görmelerini bile "sakıncalı" bulduğunuz bu çocuklar nasıl aşık olacaklar? İçki, tütün satın alabilme yaşının bile 18 olduğu bir yerde si çocukları evlendirmekte hiç bir sakınca görmüyorsunuz!.. Bu çocuklar ne yer, ne içer, nasıl geçinir diye hiç mi sormuyorsunuz? Belki varlıklı (!?) anası, babası, atası diyeceksiniz; yani çocukların daha hayata ilk adımlarını bağımlılık üzerine kurgulayacaksınız! Bir zamanlar tarım toplumu iken bunlar oldu mutlaka, ama artık biz tarım toplumu değiliz. Ekmeğini asfalttan, betondan çıkarmak zorunda bırakılan bir toplumuz. Böyle bir ortamda çocukları evlendirip sokağa salıvermek ne kadar akıllıca olur sizce? Çocuklarınızı okutun, ne zaman evleneceklerine kendileri karar vereceklerdir zaten. Yaşın da ötesinde, kendine bakamayanların evlenmesi sakıncalı bence.
 • ayşe gülayşe gül5 ay önce
  yazınıza katılıyorum. her ülkenin gelenekleri başka başka. kimse kimseye karışmamalı.hepimizin büyükleri küçük yaşlarda evlenmişler . tabi herkes erken evlenmeli demek değil bu. ben şahsen 20 yaşı daha uygun görürüm.
 • lüzumsuz önerilerlüzumsuz öneriler5 ay önce
  Erken evliliğe karşı koymak laikliktir; ahakan' ın bayıldığı bir geyiktir.
 • OkuyucuOkuyucu5 ay önce
  Sizi tebrik ediyorum, böyle bir konuyu canlı tuttuğunuz için.Lakin size katılmak mümkün değil.Böyle bir af yapılırsa küçük yaşta daha nice evliliğin yolu açılacak. Yahu bu nasıl insafsızlık ONBEŞ ONALTI yaşındaki kız çocuklarına ailelerin rızası var diye tecavüz edilmesine nasıl bir devlet izin verir.
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 5 ay önce
  Sayın yazar çocuk psikolojisi diye bir şey var ! Yaştaşları okula giderken oyunlar oynayıp kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirken o 16 bin içinden 4 böyle dedi , vay kocası hapiste çevresi ne de olsa koca hapiste pis pis ima ve algı yapmak çok ayıp ve bu tamamen kendi düşünceniz sizi bağlar ' ! Devlet kanunlarla yürür ! Tecevüzcüye , istismarcılara yol açmayın ! Kız çoçuğunuz var mi bilmem !
 • Erken evlenme yasak fuhuş serbestErken evlenme yasak fuhuş serbest5 ay önce
  Avrupanın pis zihniyetini alırsan böyle maymuna çevirmeye çalışır

Günün Özeti