• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
01 Ağustos 2020

Eğitimimizin iç karartan hali

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sonuçlar ve ilgili istatistikler açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan 2020-YKS sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre, adaylardan 2 milyon 295 bin 890›ının sınavı geçerli sayıldı.

TYT’de sınavı geçerli olan 2 milyon 295 bin 890 adayın testlerdeki ortalama net sayıları şöyle:

“Türkçe 40 soruda 14,288 ortalama, sosyal bilimler 20 soruda 7,788 ortalama, temel matematik 40 soruda 5,556 ortalama, fen bilimleri 20 soruda 2,668 ortalama.”

AYT’ye girip sınavı geçerli kabul edilen 1 milyon 672 bin 309 adayın ortalama net sayıları ise şu şekilde:

“Türk dili ve edebiyatı 24 soruda 4,799 ortalama, tarih-1 10 soruda 1,436 ortalama, coğrafya-1 6 soruda 1,576 ortalama, tarih-2 11 soruda 1,489 ortalama, coğrafya-2 11 soruda 2,732 ortalama, felsefe grubu testinde 12 soruda 2,298 ortalama, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe grubu testinde 6 soruda ortalama 0,652, matematik 40 soruda ortalama 7,584, fizik 14 soruda 1,082 ortalama, kimya 13 soruda 1,416 ortalama, biyoloji 13 soruda 1,309 ortalama.”

Rakamlar eğitim sistemimizin iç karartan halini gözler önüne seriyor. Adaylar 24 Türk dili ve edebiyatı sorusundan ancak ortalama 4 küsur doğru cevap verebilmişler. 10 tarih sorusundan 1’in ancak üstünde, temel matematikte ise 40 soruda ortalama 5 doğru cevap vermişler. Sonuçlar böyle devam ediyor.

Okula başlayan herkese zamanı gelince diplomasını veriyoruz, ancak çok zayıf oldukları görülüyor. Gazetemiz yazarı eğitimci Ali Erkan Kavaklı yıllardır yazıyor, gençlerimizi yetenekleri olan mesleklere yöneltmek yerine neredeyse hepsini üniversiteler önüne yığıyoruz. Hem vaktinde bir meslekte yetişmeleri engelleniyor hem de üniversitelerimiz tıkanıyor.

Bir an önce gereken tedbirleri almalıyız.

ABDURRAHMAN DİLİPAK’A VURMAK

Gazetemiz yazarı muhterem ağabeyimiz bilge insan Abdurrahman Dilipak’a gazetedeki bir yazısı bahane edilerek sağdan soldan saldırıların başladığını üzülerek müşahede ediyoruz. Hayatını idealist gayretlerle hak ve hakikat mücadelesine vakfetmiş, İstanbul Sözleşmesi ve benzeri felaket anlaşma ve yasalar için hepimizi ikaz eden böyle bir değerimize linç girişimini ibretle izliyoruz.

Muhterem Erol Yarar’ın ifadesiyle, “Dilipak’a vurmayı bırakın, toplumdaki menfi gelişmeleri görün, modayı tekstil sektörüne bırakın, feminizm ve türevlerinden sakının, LGBT vs. akımlara uzak durun. Hakikaten kadını yüceltmek istiyorsanız, özünüze dönün, Allah’ın ve elçisinin önüne geçmeden çözümü köklerinizde arayın. 28 Şubatın zorlu dönemlerindeki bir sloganımız bugüne ışık olabilir: İstikbal Köklerdedir.”

Abdurrahman ağabeyin yanında olduğumuzu haykırarak ifade ediyoruz.

FUTBOL FEDERASYONUNA İKİ ÖNEMLİ TEKLİFİMİZ

Bilindiği gibi Futbol Federasyonumuz bir karar alarak pandemi dolayısıyla bu yıl için Süper Lig’den düşmeyi kaldırdı. Önümüzde sezon Süper Lig 21 takımla oynanacak.

Buna dayanarak iki öneride bulunmak istiyorum. İnşallah yetkililerimizin bu tekliflerimizi dikkate alacaklarına inanıyorum.

Birinci teklifimiz geçtiğimiz sezona has olmak üzere Trabzonspor’un da şampiyon ilan edilmesi olacak. Düşmenin kaldırılmasındaki gerekçe maçların seyircisiz oynanmasıydı. İşte bu yüzden müthiş bir seyirci desteği olan Trabzonspor, pandemi tedbirlerinden en fazla olumsuz etkilenen takım oldu. Heyecanlı taraftarlarının yardımı ile birkaç puan daha toplar ve şampiyon olurdu. Şimdi yapılacak olan, bu sezonu iki şampiyonla ilan etmek. Peki, olur mu derseniz düşme kaldırılıyorsa bu da olabilir diyoruz. Trabzonspor taraftarı değilim, Trabzonlu hiç değilim. Ancak haksızlığı gidermenin yolu budur bence.

İkinci teklifim de süper ligin 21 değil 22 takımla oynanmasıdır. Çünkü toplam maç olan hafta sayısı fark etmediği gibi her hafta bir takım boşta kalacağından puan durumları da karışmış olmayacaktır. Sonra müthiş bir performans gösteren, birinci ligi üçüncü sırada tamamlayan, finalde de penaltılarla elenen Adana Demirspor’un Süper Lige alınması uygun olacaktır. Böylelikle Süper Lig hem renklenecek hem de bu takımın mağduriyeti giderilmiş olacaktır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Emekli Müfettiş

Nasıl polislerde emeklilik yaşı 55 ise öğretmenlerde de aynısı olmalı. 55'i geçtikten sonra kendini güncelleyemeyen, demans belirtileri veren, eskiden verdği dersleri dahi vermekten aciz, genç öğretmenlerin yardımına muhtaç, kocayınca köpeklerin soytarısı durumuna düşen kurt misali hem öğrencinin hem öğretmenin alay ettiği, velilerin eleştirdiği, idarenin idare ettiği öğretmen yükünden kurtulmalı Bakanlık. 65 yaşında emekli olacağım diye ısrar ederler, geçim şartlarının zorluğundan bahsederler. Bazıları da eksikliklerini fitne fesatla, öğretmenler odasını mikser misali karıştırmakla, kendinden becerikli genç öğretmenlere kumpas kurmakla kapatmaya çalışır. Bakanlık her yıl yeterlik testi uygulamalı ya da 55 yaşında öğretmenleri emekli etmeli, gençlere yol açılmalı. Gerek LGS gerekse YKS'de yükselişi görün o zaman!
 • Yanıtla

Ali Erkan

Ösym meslek liselilerle fen liselilere aynı soruyu sormanın adaletsizlik olduğunu anlamalı. MEB, Meslek liselilere uygulamalı meslek öğremeli, herkesi üniversite kapısına yığmaktan vazgeçmeli. Yazarı tebrik ederim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı