• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
22 Haziran 2019

Demagog olursan

Rejimlerin riski en az olanı diye tarif edilen demokrasinin mahzurlarının başta geleni herhalde demagogların (laf ebesi, söz cambazı veya lafazan gibi karşılıkları var) hak etmedikleri halde yükselebilme ihtimalleridir. Bunlar süslü yalanlarını, olmayacak vaatlerini insanların gözünün içine bakarak rahat ve inandırıcı bir şekilde söylerler. 

Son zamanlarda parlayan İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın çıkışına benzetenler var. Onlara göre İmamoğlu seçilmesi halinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde yıldız haline gelecek ve devletin başına geçecekmiş.

Hâlbuki ben öyle düşünmüyorum. İmamoğlu daha çok 12 Eylül 1980 öncesi Bülent Ecevit’in siyasetteki yükselişini ve konumunu andırıyor. 

O günleri yaşayanlar hatırlarlar: Ecevit çok usta bir hatipti (İmamoğlu’nda o da yok). Şiir gibi konuşurdu (zaten şairdi de). Hitabet gücü ile kitleleri avucunun içine almasını bilirdi.

Zamanın elit kesimi, üniversite çevreleri ve öğretim üyeleri, iş adamları, ülkenin beyazları hep Ecevit’ten yana idi. İktidara geldiğinde; her şey güllük gülistanlık olacak, işler tıkır tıkır yürüyecekti. Ucuzluk dalgası memleketi saracak, dar gelirliler rahatlayacaklardı. Her yerde barış ve kardeşlik olacak, sevgi hâkim olacaktı. Bir Karaoğlan efsanesi başını alıp gitmişti.

Sonra Ecevit tek başına iktidara geldi ama ülke o yılların en kötü günlerine girdi. Yağ, şeker gibi temel gıda maddeleri, benzin, tüp gaz ve gazyağı bulunmaz oldu. Kuyruklar uzadıkça uzadı. Böyle beceriksizlik görülmemişti. Şehirler çöp yığınlarından geçilmez oldu. Elektrikler yanmıyor, sular akmıyor, kaloriferler çalışmıyordu. O sıralar üniversite öğrencisiydim ve yorganla ısınarak ders çalıştığımı hatırlarım.

Kısacası cazibeli laflar, parlak vaatler hep boş çıkmıştı. Giderek anarşi ve terör arttı, devletin otoritesi kayboldu.

Şimdi de CHP adayı benzer şeyler söylüyor. Ecevit’in ‘Hakça insanca barış’ ve ‘Ak günler’ gibi sloganları vardı, bu kişi ise ‘her şey güzel olacak’ diyor. Ecevit barış güvercinleri uçururdu, bu ise eliyle kalp işareti yapıyor.

Rabbim inşallah bu ülkeye ve bu necip milletin evlatlarına basiret ihsan eder de benzer acı günleri yaşatmaz.

YALANCIYA YALAN SORMAK

Televizyon tartışmalarında yalanlarıyla ünlenen adaya, “Şu dediğiniz yalan değil mi?” veya “Neden devamlı yalana başvuruyorsunuz, bakın 1 saatlik programdaki yalanlarınız 9’u buldu” gibi sorular yöneltildiğinde ondan ne cevap beklersiniz?

Elbette kişi yalancıysa yine yalana devam edecek ve yalan söylediğini reddedecektir. Ancak sehven veya yanlış bilgiyle dilinden yalan döküldüyse muhataplarından özür diler, tekrar yapmama niyetini belirtir. Olay böylece tatlıya bağlanır. 

Önümüzde önemli bir seçim var. İstanbul’un geleceğini belirleyecek bir seçim bu. Rabbimden hayırlar getirmesi için dua ediyoruz.

Bir yanda projeleriyle, oturaklı duruşuyla, devlet adamı ağırlığıyla Binali Yıldırım beyefendi; karşısında güven vermeyen biri. Tercih tabi İstanbulluların…

KAMUOYU YOKLAMALARI NE DİYOR?

İstanbul’da 10 milyon 600 bin civarında seçmen varmış. Geçen günlerde bir şirketin 3 bin kişiye, yani oy kullanacakların sadece 10 binde 3’ü bile olmayan (% 0.03) düşük sayıdaki kişiye sorarak, 23 Haziranda yapılacak İstanbul seçimleri için ahkâm yürütmesi bana gerçekçi gelmedi. Neymiş, İmamoğlu 3 puan öndeymiş.

Üstelik İstanbul homojen bir yer de değildir. Mahalleden mahalleye, ilçeden ilçeye oyun rengi değişir.

Neyse ki yarın gerçek bir kamuoyu yoklaması olacak ve net sonuç zaten alınacak. Umarım sağduyu ve mantık ağır basacaktır.

ŞEHİT MUHAMMED MURSİ’NİN ARDINDAN

Muhammed Mursi demokratik yollardan seçimle iktidara geldi ve diktatör Sisi tarafından darbe ile düşürüldü. Ardında cezaevine atıldı ve 6 yıldır çok ağır şartlarda hücre hapsine tutularak, tedavi hakkı gibi en sıradan haklardan dahi mahrum edilerek ölüme terk edildi. Mısır halkının haklarını mahkemede savundu ve şehit oldu. Ölümünden elbette Mısır yönetimi sorumludur.

Şehidimize Rabbimizden rahmet diliyoruz. Mekânı cennet olsun.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23