Çocuklarımızın uykusuna dikkat

13 Nisan 2019 Cumartesi

Uyku ve uyku düzeni sağlıklı yaşam için çok önemlidir, çünkü karanlıkla birlikte salgılanmaya başlayan melatonin hormonu etkinliğini en iyi uykuda gösterir.

Gece karanlık bir odada yatarak uyumazsak melatoninden yeterince faydalanamayız ve uykunun derinliği azalacağından yorgunluk kaçınılmaz hale gelir.

Melatonin oldukça yararlı bir hormondur. Çocuklarda büyümeden yetişkinlerde sağlıklı ve uzun yaşamaya kadar değişik faydaları vardır.

Güneş ışığı saatine göre kendini ayarlayan fizyolojik iç saatin ve bu saate göre periyodik olarak salgılanan hormonların denetimi altında uyunduğumuzda daha kaliteli ve doyurucu uyku alınmış olur.

Sözgelimi nöbet tutup da gece uykusu alamayanlarda döngüsel ritimler aksar, sağlık problemleri tetiklenebilir. Huzursuzluk, günlük verimde düşüş, yorgunluk, isteksizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Lösemili ve başka hastalığı olan çocukların özellikle karanlıkta uyutulmaları bu yüzdendir.

İngiliz bilim adamlarının yaptıkları son araştırmaya göre; düzensiz ve geç saatte uyuyan çocukların sağlıklı bir zihinsel ve bilişsel gelişim sağlayamadıkları tespit edilmiş. Çünkü uykunun çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde önemli bir yeri vardır. Hatta gece geç saatte uyuyan ve düzensiz uyku çeken çocuklarda zekâ körelebilmekte, zihinsel güç gerektiren işlemlerde başarısız olmalarına sebep olmaktadır. Buna göre uyku eksikliği, vücut ritmini bozarak beynin yeni bilgiyi daha etkin öğrenmesini engellemektedir.

Bu durum ise en çok kız çocuklarını etkilemektedir.

Günümüzde çocukların gece uykusu tehlikededir. İnternet alışkanlığı gece uykusunu kaçırmakta; bu da uykularının bozulmasına, sosyal becerilerinin zayıflamasına yol açmaktadır.

Annelerimizin çocukları büyütürken, “Uyusun da büyüsün, tıpış tıpış yürüsün” diye ninni söylemeleri boşuna değildir. Gerçekten uyuma sırasında büyüme hormonları salgılanır.

Aman çocuklarımızın uykusu düzenli ve yeterli olmalıdır. Ama muhakkak karanlıkta uyutulmalıdırlar. Bu yüzden ellerine verdiğimiz bilgisayar, akıllı cep telefonu ve benzerlerine dikkat!

EVRİM TEORİSİ

İki hafta önce önemli bir konuyu, zürafaların boyunlarının uzun olmasının Evrim Teorisini kanıtlayan bir delil olamayacağını yazmıştım. Sebebi de bilimi adeta tanrılaştıran günlük ulusal bir gazetenin bilim yazarı tarafından gündeme getirilmesiydi. Çünkü bu mantıksız ve bilim dışı iddia okul kitaplarında da halen vardı.

Ancak okuyucu mesajlarından biri hariç diğerleri yazımı eleştiren yazılardı. Fakat bu yazıların aynı kalemden çıktığı, takma isimlerle yazıldığı açıkça belliydi. Üstelik benim yazımı çürütmek yerine alay ve aşağılama vardı.

Hâlbuki benim yazı yine batılı hatta Evrimci yazarların da kabul ettiği fikirlerinden yararlanarak hazırlanmıştı. Onlar da artık bu iddialarını demode buluyorlardı.

Ancak Evrimciler bu davranışlarıyla beni şaşırtmadı. Her zaman böyledir bunlar: Cevap veremeyince bu şekil davranırlar. Çünkü onlar Evrime bir din gibi inanırlar. Yaratılma inancına şiddetle karşı olduklarından saçma da bulsalar Evrime sığınırlar. Başka çareleri yoktur.

Evrim teorisine inanalar bu yüzden en küçük eleştiriyi bile kabul edemezler. Çünkü komplekslidirler ve teorilerine güvenemezler. Her geçen gün yeni bir iddia ile ortaya çıkarlar. 

Zaten kitap ve yazılarına baktığınızda da ‘Evrim gerçeği’, ‘Evrim neden bilimin kendisidir’ ‘Teori değil ispatlanmış hakikat’ gibi başlıklar atarlar.

Evrimciler siz acınacak haldesiniz çünkü bilimsel kabullerle değil önyargılarınızla hareket ediyorsunuz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • SalihSalih6 ay önce
  Bay yazar.unituyorsunuz herhalde bugün cıkıpta cocuguna oglum kızım erken yat diye telkin de bulundugunuzda suç oluyor.hatta polis cagırıp babalarını evden attırıyorlar.inanmazsan soyle bir bak görürsün sevdiginiz hukumetiniz ailede saygı diye bi sey bırakmadı kucuk bir cocuk yada kadın en ufak bir sekilde baba bi sey dedimi polis zoruyla sokakta. Bumu muhafazakar parti bunların yaptıgı bazı seyler tarihe ve gunumuze kara bir leke olarak gececek.gercek sapıklar tacizciler dısarda kol geziyor aile reisi tıpkı bir kullanılmıs mendil gibi fırlatıp atılıyor.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Mehmet AltınkurtMehmet Altınkurt6 ay önce
  Çocuklarımızın uykuları ve sağlıkları açısından bir sağlık uzmanı olarak yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. İşi saptırmak isteyenleri de kınıyorum. Yaş ilerledikçe uyku ihtiyacı azalıyor malum ama çocuklar için olmazsa olmzadır. Yeterki şartlarına uygun sağlıklı bir uyku olsun.
 • Mustafa Mustafa 6 ay önce
  Dünya çalışırken Türkiye 29 yıl ali uyu uyu yat yat yat uyu öğretti . Dinimin ilk emri oku . İslam coğrafyası en az okuyan . Uyutun
 • Çocuklarımızın uykusuna dikkatÇocuklarımızın uykusuna dikkat6 ay önce
  Çook iyi uyuyorlar; ama çok iyi! Horluyorlar bile..

Günün Özeti