Boşanmalar kolaylaştı, evlilikler arttı

08 Eylül 2018 Cumartesi

Değerli dostumuz Av. Ali Cahit Polat, gazetemiz Yeni Akit’in son günlerde yazdığı gibi, evlilikle ilgili problemlerin ve hatta faciaların artması üzerine bir yazı hazırlamış, sağ olsun bize göndermiş. 

Önemine binaen ünlü avukatımız Ali Cahit Polat’ın yazısını aynen yayınlıyoruz:

Boşanmalar kolaylaştı, evlilikler arttı

Medyada çıkan haber aynen şöyle:

“İtalyan parlamentosu, ‘Katolik Kilisesi’ne darbe’ olarak nitelenen bir yasal düzenlemeyi kabul ederek boşanma süresini 3 yıldan 6 aya indirdi.

Boşanmayı kategorik olarak reddeden Katolik Kilisesi’nin itirazlarına rağmen İtalya’da 1970’te boşanma yasal hale gelmişti ancak hâlâ fiili olarak zorlukla gerçekleştiriliyordu.” 

İtalya’da boşanmayı kolaylaştıran bu tür yasaların yürürlüğe girmesinin ardından evlenenlerin sayısında 2008’den bu yana ilk kez kayda değer bir artış yaşandı.

Ulusal İstatistik Kurumu’nun (Istat) raporuna göre İtalya’da 2015’te evlenenlerin sayısı önceki yıla kıyasla yaklaşık 4600 artışla 194,377’ye ulaştı. 

Yeni yasalarla ise evli çiftlerin resmi olarak boşanabilmesi için ayrı olarak geçirmeleri gereken süre 3 yıldan 6 aya indirilmiş ve bürokratik işlemler basitleştirilmişti.

İtalyan basını, geçmişte boşanmanın zor olmasının İtalyanları evlilikten caydırdığı, yeni yasalarla boşanmanın daha kolay hale gelmesinin ise evliliğe olan ilgiyi artırdığı yorumlarına yer verdi. 

Il Giornale gazetesi baş sayfadan verdiği haberde “Boşanmak kolaylaştığı için evlenenler arttı” başlığını kullandı. Il Messaggero da, “Hızlı boşanmanın da sayesinde evlilik yeniden moda oldu” diye yazdı.(BBC News Türkçe)

Katolik İtalya’da evliliklerin artırılması ve ailenin yeniden cazip hale getirilmesini boşanma yasağını öngören katı inançlarına rağmen yasal düzenlemeler ile sağlamaya çalışmaktadırlar.

Ülkemizde estirilen feminizm fırtınası karşısında aile, evlilik konularında söz söyleme hakkımızı dahi ortadan kaldırmaktadır. Medeni kanunda, açılan boşanma davası reddedilip kesinleşmesi üzerine eşler 3 yıl bir araya gelemediklerini yeni bir dava açarak ispat etmeleri karşısında boşanabilmektedirler. Yargının gecikme problemleri de dikkate alındığında çekişmeli bir boşanma davası ortalama 5 yıl sürmektedir. Hayatın en verimli 5 yılı heba olmaktadır. Rahmetli Özal döneminde anlaşmalı boşanma yasalaştırıldığı dönemde feminist ve yandaşları koro halinde karşı çıkmışlardı.

Evliliklerin azaldığı 14.05.2016 tarihli Meclis Araştırma Komisyon raporunda açıklanmıştır. TÜİK verileri de evlilik sayılarını 2017/2018 yıllarında da ciddi azalma olduğunu göstermektedir. 

Yakın dönemde yeni devrim yasaları olarak tanımlanan 2010 yılında Anayasa Referandumu ile kabul edilen KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK, aileyi tahrip eden dünyada eşi ve benzeri bulunmayan kadını şiddetten koruma bahanesiyle çıkarılan 6284 sayılı yasa, edinilmiş mallara ortaklık yasal rejimi, süresiz nafaka, 5237 Sayılı Ceza Kanunundaki evlilik içi cinsel saldırının suç olarak tanımlanması, evlilik birliğinde işlenen hakaret, tehdit, yaralama suçlarının nitelikli halinin uygulaması ve şikâyetten vazgeçme hakkının tanınmaması ile uzlaşma hükümlerinin uygulanmasının yasaklanması karşısında EVLENMEK ağır riskler taşıdığından kaçınılmaktadır. Evlilik dışı ilişkilere yönelme arttığından sağlıklı bir nesil oluşamayacaktır. En az 3 çocuk isteği bu yasaların uygulamaya devam edilmesi karşısında mümkün olamayacaktır.

Dönemi itibariyle yargıda hâkimiyet kuran FETÖ örgütünün bu yasal düzenlemelerde etkisinin ve izlerinin araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Yıllarca beklediğimiz MİLLİ VE MANEVİ değerlerimize uygun yasalar özlemimiz maalesef hüsranla sonuçlanmıştır. Feministlerin ve aile-evlilik düşmanlarının isteklerini karşılamak mümkün değildir. Bu yasalar ve uygulama sonuçları aileyi ve sonuçta toplumu çökertecektir. Asıl BEKA SORUNUMUZ budur.”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Tek dişikalmış canavar.Tek dişikalmış canavar.3 ay önce
  ... Adaletmahkemesindeeşitlikmeftaoldu.2010yasasıyla. Erkekler2 sınıfmuamelesigörüyor. Bu yasalarlamilletcinnetgeçiriyor bakarsanhaberlereve etrafına görürsün. Bu hükümetisrailinn emirleriileTürkiye yitoplumumuzu kisirlastiriyor. Bu gemibatarsaki batacakhep birliktebarariz. Ben battımbu devletinadaletiilesizlerde bekliyorum.
 • esraesra4 ay önce
  neden engel teskil ediyor?afersiniz ben anlayamadim.yani erkek ben evlilik kurumu icinde tecavuz de edemem karimi da dovemem 2 gün sonra sıkılınca beş kurussuz kapi disari da edemem diye mi korkuyor?
 • hasanhasan4 ay önce
  Zinâ, âcilen tekrâr yasaklanmalıdır. Nikâhsız beraberlikler gayri islâmîdir, millî de değildir. Bizim "âileyi" muhâfaza etmemiz lâzım; ne sadece erkeği ne kadını...vesselâm.
 • G.hG.h4 ay önce
  Senin mantıgına göre hırsızlıgı rüşveti herturlü haltı kanun yoluyla serbest birakalım.hatta sarkıntılıgıda serbest bırakalım.nede olsa yasaların bir hükmü olmayacaksa.şunu unutma ahlakla hukuk iç içedir birini kalďırırsan temeli yıkarsın.allah ve rasulü hüküm koymus bizim akp diyorki o yanlış batının zina ve feminist yasaları daha uygun.üstelik bu kanun lar çıktı çıkalı aile içi şiddet cinayet aldatma misliyle arttı.kusura bakma kardaş sen hukuksuz yaşayalim diyorsun tıpkı hayvanlar gibi.
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Devleti feministler ve kanunlarına teslim edip defolup gidelim. Kuran hükümlerini gömdük, 1 tane numune islami hüküm yok, oturmuş herkes sevinç içinde Cuma namazı kılıyor. Biz ancak kendimizi kandırabiliriz, Haşa Allah teala kanmayacaktır.
 • Serkan aydinSerkan aydin4 ay önce
  Bu bilmem kac nolu kanun evlilikleri baltalayan torpuleyen engel teskil eden bir kanun ama zaten toplumda kitlesel olarak bir ahlaksal dejenerasyon var ve bu tip kanun yada baska turlu acik buldumu insan insanin kurdu oluyor bizim toplumda sadece evlilik degil her konuda..evlilikte kadinlarimiz bu kanunu kullanip hayatımızı zindan ediyor diyen erkeklerede sunu diyorum en kucuk firsatta sizi arkanizdan vuracak zorluk cikartip sömüren bir kadınla hayatini birlestirmenin ne gbi bir guzelligi degeri erdemliligi var bide bu taraftan bak koynunda besledigin yilan bu yasa tarafından aciga çıkıyor..bazi erkeklerde kadinlara tehdit dayak siddet ile yapmadığı eziyet tiranlik despotluk kalmiyor..zaten evliligi hakeden bir toplum deiliz ya nese..yok yasalar yok su yok akp..kardesim sorun toplum, toplum olarak cahil riyakar ikiyuzlu ahlaksiz degilmiyiz..kizlarimiz yedi kocali hurmuz gbi dolasip ailemizin kizi gbi davranıyor,erkeklerimiz disi sinek bile görse laf atmiyormu..sonra yok sole yok bole
 • M.Seydi TEMELM.Seydi TEMEL4 ay önce
  gazetenizi 25 yıldır takip ediyorum, bu hükümet de görevli başkanın yanındaki atatürkçü, vatansever, dindar, milliyetçi .... sizleri asla dinlemez. Rüzgar tersten esecek diye koltuklarını asla bırakmazlarama millet ve devlet düşmanlarıbir söz söylese emir kabul eder ve derhal yerine getirir. 6284 sayılı kanun ile erkekler perişan ama hükümette tık yok..Yıllardır çalışmalar devam ediyor... Çok büyük öfke var ve bu hükümetin de hiç umurunda değil maalesef.. Büyük sabırsızlıkla seçimleri bekliyorum.....
 • AkilAkil4 ay önce
  Çok doğru ve yerinde bir probleme değinilmiş. Gerçekten ülkemizdeki medeni kanunların hükümlerine tabii olarak evlenmek, hayatın baharında büyük risk almakla eşdeğer haline gelmiş durumda. Evliliğin manevi ruhuna tırpan atılmış, evlenenler birbirlerine karşı elde ettikleri kanuni hakkı kullanmak için fırsat kollar hale gelmiştir. Bunun sonucunda da evlilik masasından uzak durmak ya da yasadışı birlikteliklere yönelme durumu ön plana çıkmıştır. Acil duruma el atıp bizim geleneksel ruhumuzu ön plana çıkaran yasalara dönülmeli. Toplumun genlerini tahrip eden bu yasadan dönülmelidir..
 • MemetMemet4 ay önce
  kadınların maduriyeti birşekilde engellenmelidir, şiddetin mağdurlerı niye hep kadınlar?

Günün Özeti