• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
04 Nisan 2020

Biz bize yeteriz

Bütün dünya gibi ülkemiz de sıkıntılı bir darboğazdan geçiyor. Sokağa çıkmak sınırlı, tecrit var. Bu yüzden üretim zayıfladı, birçok işyeri geçici olarak kapandı veya çalışan sayısını azaltmak durumunda kaldı. Böyle olunca pek çok insanımız geçim zorluğu içine düştü. 

İşte bu durumda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hafta başında “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diyerek Milli Dayanışma Kampanyası başlattı. Milletimizin fert olarak, firma veya kurum olarak kampanyaya desteği çığ gibi büyüyor. Öyle ki kampanyada 4 gün içerisinde toplanan rakam 1 milyar TL’yi buldu.

Büyüklerimiz bizlere böyle afat durumlarında iyilik yapmayı bilhassa sadaka ve infak vermeyi tavsiye ediyorlar. Çünkü biliyoruz ki ‘sadaka bin türlü belayı def eder.”

Devletin yardım toplamasının yanlış olduğunu söyleyen eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu yanlış akıl yürütmektedir. Çünkü bu toplanan yardımlar devlete değil, devlet eliyle ihtiyacı olanlara yapılmaktadır. Tek elden ve güvenilir şekilde olması, adil dağıtılması içindir.

Bizim inancımızda ve kültürümüzde iyilik yapma, derdi olana yardım etme, aça ve muhtaca verme, sıkıntısı olanın sıkıntısını giderme tavsiye edilmiştir ve ecri, sevabı büyüktür. 

Ayrıca yardım etme ruhu ve iyilikseverlik kişide terapi etkisi yapmaktadır. Bu tespit birçok çalışmada ortaya çıkmıştır:

• Yüksek fedakârlık ve yardımseverlik gösteren kişilerde endorfin denilen mutluluk hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon ise daha huzurlu ve mutlu olmayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesini, rahatsızlıklardan korunmayı sağlamaktadır.

• Son araştırmalar iyilik yapmanın insanların genlerinde bulunduğunu göstermiştir. Yani insan, yaradılışına uygun davrandığında ve içinden geleni yaptığında yaradılışı onu iyiliğe sevk edecektir.

• İyilik yapmayı sevenlerin daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir.

• Vermek hayatı renklendirir; heyecan, enerji ve zevk verir. Strese iyi gelir. İyilik yapanların depresyona yakalanmaları daha zordur.

• Vermek ve iyilik yapmak kendine güveni artırır, yaşam deneyimi ve birikim sağlar.

Kısacası vermek ve iyilik, yapana da fayda sağlamaktadır. Kişiye sağlık, mutluluk ve neşe; hayatına anlam ile bolluk ve bereket katar. Aslında başkalarına iyilik ederken kendimize de iyilik yapmış oluruz.

 Mutlu olmak istiyorsak mutlu etmeyi öğrenmemiz gerekir. Bu da iyilik ve verici olmakla olur. Ancak bunları yaparken saygılı ve alçakgönüllü olmalı; sevecenlikten ve güler yüzlü olmaktan vazgeçmemelidir. Tabii mümkün olduğunca iyiliği gizlice yapmalıdır.

İşte bu sebeplerden Sayın Cumhurbaşkanımızın 7 maaşını bağışlayarak başlattığı, daha sonra Sayın Devlet Bahçeli’nin ve diğer devlet adamlarımızın devam ettirdiği bu kampanyaya katılmak hem muhtaç insanlarımıza yardımcı olmanın mutluluğunu tattıracak hem de vicdan rahatlığı ve moral verecektir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ

Korona virüs salgınından korunmak için elbet ellerimizi sık yıkıyoruz, hapşırırken ağzımızı kapatıyoruz, yüzümüze özellikle gözlerimize dokunmamaya çalışıyoruz, kendimizi başka insanlardan izole ediyoruz, şüpheli durumlarda karantinaya giriyoruz. Bunlar yerinde tedbirler. 

Ancak hastalıktan korunmak için bağışıklık sistemimizin de güçlü olması gerekiyor. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladıkça koronaya yakalanma riski artıyor.  

Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıflar. Bu yüzden 70 yaş üzeri insanlar en riskli grup olarak öne çıkar. Ancak tek faktör tabii ki yaş değildir. Bağışıklık sistemi iyilik yapmak yanında başka bazı tedbirlerle güçlendirilebilir. Şöyle ki:

• Özellikle sigarayı bırakmak şart.

• Obezitesi olanların kilo vermeleri yarar sağlıyor.

• Düzenli ve yeterli uyku gerekir.

• Hareketli bir yaşam sürmek, egzersiz yapmak önemli.

• Yediklerimize de dikkat etmemiz, bağırsak florasının lif açısından zengin, fermente olmuş hakiki turşu, ev yoğurdu, kefir gibi gıdalarla desteklenmesi gerekiyor

• Bir önemli husus da 8 saat aralığında yemek ve 16 saat ağzımıza bir şey koymamak da (yani aralıklı oruç diyeti) bağışıklığımızı güçlendiriyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SAVAŞÇI

BİZ BİZE YETERİZ İÇİNDE KİMLER VAR .. HANGİ SİYASİ GÖRÜŞLER VAR ..
 • Yanıtla

Mehmet

... milletin yardım için belediyeye gönüllü verdiği haram.Nerde yatacağız biz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı