Âlimlere saldırı modası

03 Ağustos 2019 Cumartesi

Son yıllarda maalesef tam bir fetret devrini yaşıyoruz. Türkiye’de İslam’ın bayraktarlığını yapmış, insanlarımıza iman hakikatlerini sunmuş mübarek zatlar bile acımasızca saldırılara maruz kalıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ahmet Yesevi, İmam Rabbani ve Mevlana gibi öncü âlimlerimizi muhabbetle andım diye üstelik din adamı olan bazı hayırsızlardan işitmediğim hakaret kalmamıştı.

Bu saldırgan kişiler kendilerine aynada bakmadan, kendi yanlış ve eksikliklerini görmeden hayatlarını İslam’a adamış zatları, saçma sapan gerekçelerle hedef alıyorlar.

Son yıllarda bilhassa FETÖ olayından sonra, maalesef mantık ve muhakeme fukarası bir yaklaşımla Bediüzzaman’ı ve Risaleleri karalamaya başlamaları şaşırtıcıdır ve acınacak haldir.

Bediüzzaman ki bütün hayatı fedakârca, büyük gayretle hizmetle geçmiş. Bu yüzden büyük bedel ödemiş: Defalarca zehirlenmiş, uzun yıllar hapiste ve sürgünde kalmış. Vefat ettikten sonra mezarında bile rahat bırakılmamış.

Neyse ki ve iyi ki velut ve gayretli hocamız Prof. Dr. Ahmet Akgündüz var. Bu iftira ve haksız saldırılara hazırladığı Risale-i Nur’a İtirazlar ve Cevapları (Derin Diyanet Raporuna Reddiye)  kitapla cevap verdi.

Muhterem hocamızın kitabı tanıtım için düzenlediği basın toplantısından alıntıladığım bazı cümleleri aktarmak istiyorum:

“Gelelim bir diğer önemli noktaya. Bir defa bu kitapta biz neyi anlattık? Şimdi bu Derin Diyanet dediğim diyanetin hazırladığı raporda İslamiyet nokta-i nazarından Risale-i Nurlar’da 18 tane problem var demişler. Teker teker saymışlar. Problem ne demek? 18 noktadan şeriata aykırı demek. Biz bunu daha önce de Abdülaziz Bayındır gibi, İsyanoğlu gibi insanların dilinden duyuyorduk. Ama bunun diyanet gibi bir kurum adına hazırlanması tabi çok üzücü. 18 tane problem(!). Ben üçünü misal vereceğim. Merak edenler devamını bu kitaptan okuyabilirler. Ben bu kitapta problem var dedikleri noktalara akademik olarak, teker teker İslamî kaynaklardan, ehl-i sünnetin kelam ve akaid prensipleri açısından cevap verdim. İlmî bir cevaptır. Kimseyi siyasî vs. manada itham etmedim.”

“Adamlar mesela mehdilik yoktur diyorlar, inkâr ediyorlar. Yani iş’arî tefsir yoktur diyorlar. İlhamı reddediyorlar. Ben ilhamın İslam hukukunda ve İslam’da yerinin ne olduğunu acaba Kur’an, Sünnet, İcma ve Kıyasla kıyaslandığında onlar gibi aynı güçte mi değil mi? Bütün bunları usul-ü fıkıh ve kelam nokta-i nazarından tahlil ettim. Yani bütün bunları bilmenizi istedim. Sonra dört tane Nur cemaati arasında, şunu da söyleyeyim bir defa bu raporda Nur cemaatinin meslek ve meşrepleri sayılırken de hata yapılmıştır. Yani adamlar Nur cemaatini tanımıyor bir defa. Ben onları da açıkladım.”

“Gelelim biraz önceki konuya. ‘Bana yazdırıldı, kalbime ihtar edildi, ilham edildi’ gibi ifadeler üzerinden modernist ve reformist bir yaklaşımla ilhamı ve keşfi inkar ediyorlar. Yahu ben İslam Hukuku Profesörüyüm. Mir’âtü’l-Usûl kitabını ders okutmayı Allah bana nasip etmiş. Akgündüz hoca veya hiçbir Nur talebesi veya Bediüzzaman hiçbir yerde ilham ve sünûhat, tıpkı Kur’an, Sünnet, İcma ve Kıyas gibi kesin hüküm ifade eder demiyor ki. Peki ne diyor? Bu da Allah’ın lütfuyla vahy-i gayr-ı metluvdur diyor. Nahl Sûresinde mealen ‘Rabbin bal arısına vahyetti’ deniliyor burada vahiy ilham manasındadır. Aynen öyle de büyük zatlar böyle yaşamış.”

“Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki, 8 Ocak 1948 tarihinde bir Risale ile ilgili bizzat görüş beyan ediyor. Diyor ki: “Bu eserin asla İslam’a aykırı bir tarafı yoktur. Ve çok kıymetli Kur’anî tefsir manasında bir eserdir.”

Evet, hocamızın bazı açıklamaları böyle. Kendisine teşekkür ediyor, Rabbimden faydalı çalışmalarının devamını temenni ediyoruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ezher sevinçEzher sevinç1 ay önce
  Aferin ak partili kardeşlerim.Size helal olsun. Adalet, hak, hukuk koruma diye ben buna derim. Önümüzdeki seçimde dersinizi alacaksınız. Sizin ne güzel adaletiniz varmışta bizim haberimiz yokmuş.Saolun, var olun, allah razı olsun.
 • Kemal ŞahinKemal Şahin1 ay önce
  AZAMİ HÜSNÜ ZAN,ADEMİ İTİMATMuhterem Hocam;Müslüman Hüsnüzanna memurdur,amenna.Lâkin bizi vartaya düşüren,savrulmalarımıza yol açan ifrat ve tefrit.Vasatı çoğu zaman yakalayamıyoruz.Bu fert bazında böyle olduğu gibi cemiyet ve cemaat bazındada böyle kısmende olsa maaledef.FETÖ buna en iyi örneklerden saadece birisidir.40 sene boyunca bu yapı nasıl fark edilmez?Kanaat önderleri,hocalarımız,ağabeylerimiz bunu nasıl fark edemediler,anlamıyorum.Dine ve dindara,cemaatlere uzak olanlara okyanus ötesindeki şahıs hakkında olumsuz beyanatlarda bulunurken,dindar kesim ona hüsnüzan beslemeye devam etti,ettik.Abaca sualini kendimize sormadık.İslam ve müslüman ABD'nin önemli hedefi iken,niçin bu adamı himaye eder sualinin cevabını vermekten hep kaçtık.Dine ve dindara mesafeli olanlar bu adam hakkında fena şeyler söylüyorsa,bize göre o iyidir zehabına kapıldık.İşte şimdi bu haldeyiz.Dikkatli olmak zorundayız.İmana ve Kur'an'a hizmet yolunda sütten ağzımız yandı,bundan sonra yoğurdu üfleyerek yemeliyiz.Selâm ve dua ile.
 • Kemal ŞahinKemal Şahin1 ay önce
  Muhterem hocam;Tek Hak din olan İslâmiyet'e hizmet devlet eliylede yapılabilir ve yapılmalıdır da.Diyanet İşleri Başkanlığımız bunu yapıyor ve yapmaya çalışıyor.Lâkin bu konuda gönüllülük esastır.Sadece ve sadece Allah rızası için ömrünü adamışlara,adanmışlara olan ihtiyaç tarihin her döneminde olmuş ve olmaya devam edecektir.Bunun son örneğini Bediüzzaman hazretlerinde görüyoruz.Niçin bazıları Ümmetin istinat noktaları olan bu mümtaz şahsiyetlere saldırır,anlamıyorum.Ölçümüz Kur'an ve Sünnet.Bu çerçevenin dışına taşmadan sırf Allah'ın rızasını esas gayesi bilenlere ve bu yolda ihlasla ve muhabbetle,uhuvvetle yol alanlara sonsuz rahmet dilemekten başka bir düşüncesi olmamalıdır,kendisini samimi müslüman olarak tanımlayanların.
 • M necati ozcetin M necati ozcetin 1 ay önce
  Aklı başında insanlar konuşsun, Ağzı olan KonuşuyorEdebden nasibini almamış bu idrak cücelerine cevab sükût olsa gerek, Allah Akgündüz kardeşimizden razı olsun, Hizmette daim etsin af ve afiyet dilemek bizden...
 • BayramBayram1 ay önce
  Sayın Sefa Bey, yorumlardan anlaşılacağı üzere Müslüman kardeşlerimizin imanları ulema geçinenlerden daha fazla. Kalb gözleri açık hakkı = batılı hemen ayırt ediyorlar, çünkü helal ile yaşadıklarından Allah hidayete erdirmiştir. Keşke ulama(!) da normal Müslümanlar kadar samimi ihlaslı olsalar. Batıl ulemayı yutmuş, ihlaslılardan uzaklaşmıştır.
 • Necmettin Necmettin 1 ay önce
  Kuran değiștirilemyeceğine ,korumayıallahcc üzerinealdığınagöre ,siz şeytanolsanız alimlere vahyetmezmisiniz.Kurana alternatif bir din oluşturmanınen sağlamyolu ,mesnevi,risale ibnularabinin,rabbaninin dininin kitabı,ben bizzat şahitolmuşum ki;kuran-in mesajını bilmeyen onunla ilgilenmeyen kitlelerdir risaleciler,bir ton ornek veririm ama uzatmayayım,sonuçolarak,risaleciler,mesneviciler,ibnul arabiciler,rabbaniciler,kuranın istediğitevhid ike ikgikenmezler,bu zaatları ve yazdıklarınıanlamaya çalışır,bu kitaplarınKuranauygunluğuile asla ilgikenmezler,Șuphesiz kur'an en doğruyola iletir.sadegallahulaziym.selamlar
 • adnanadnan1 ay önce
  “Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki, 8 Ocak 1948 tarihinde bir Risale ile ilgili bizzat görüş beyan ediyor. Diyor ki: “Bu eserin asla İslam’a aykırı bir tarafı yoktur. Ve çok kıymetli Kur’anî tefsir manasında bir eserdir.” 1948 de öyle söylenmiş bu günkü diyanette böyle söylüyor. Kıyamet mi kopar yani. Hayırdır Nur cemaatine toz kondurmuyorsunuz. İslama hizmet eden başka cemaat yok mu memlekette.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Diyanet Haber Ana Sayfa.... Taha Furkan - Diyanet, Hz. Hatice ile oyalanırken arka planda bakın malı kim götürdü?01 Ağustos 2019, 00:16YAZARIN DİĞER YAZILARISpontane bir konuşmada Mustafa İslamoğlu'nun niyetini görmezden gelerek İKİ KOCADAN ARDAKALAN lafını İKİ KOCANIN ARTIĞIşeklinde servis eden tarikatçıların şovunu tüm ülke ibret ve hayretle seyretti.Diyanet ile birlikte epey bir zavallı butiyatro karşısında tarikatların safında yer alıp İslamoğlu'na taş atmakla üzerlerindeki dini vecibeyi yerine getirmenin hazzını yaşadı.İktidara ÇAKMA EHLİ SÜNNETÇİLERDEN oy devşirme, FETÖ ile kirligeçmişi olan zatın koltuğu muhafaza etme adına Allah'ın dinini dejenere edenlerin alkışını ve desteğini almak için Diyanet'in İslamoğlu'na vurduğunu adımız gibi biliyoruz. Tarikatçıların çevirdiği tiyatronun arka planını bilmeyen bir çok Müslüman, sırf hedefte Mustafa İslamoğlu olduğu için nefislerini tatmin etme adına adalet duygularını kaybedip vicdanlarını tatile göndererek bu tiyatroya alet oldu.Gerçekten dinihaber olarak tarafsız kalmak ya da aynı şekilde çoğunluk tarafında yer alıp İslamoğlu'na ateş etmek isterdik. Çok da karlı bir iş olur. Reytingde rekor da kırmasını bilirdik. Ağzına Hz. Hatice'yi alıp İslamoğlu'na saldıranların Hz. Ali'ye saldıran Haricilerden farkını görebilsek biz de kendisini üslubu konusunda daha dikkatli olması için uyarırdık. Ama uyaranların ağızlarında hak olmasına hak bir söz var. Lakin niyet başka...Hem İslam'da yanlışlar bu üslup ve dil ile mi dile getirilir. Adamın ne irancılığı kaldı, ne vahhabiliği, ne de namusu iffeti. Şu üslup karşısında müslüman olan gider din değiştirir. Kur'an'ın İslam'ın neresinde var böyle küfür ve hakaretlerle bir kimsenin yanlışını dile getirmek.Biz sorunlarımızı böyle sokak ağzıyla mı çözeceğiz?Sosyal medya paylaşımlarından anlaşıldığı kadarıyla Nurcu, Süleymancı, Menzilci, İsmailağa, Uşşaki, Kadiri, Şii... ne kadar mezardan beslenen kefen satıcısı varsa tamamı daha önce alındığı bir konuşma ile birlikte "Zamanında bizim şeyhimize, bizim yatırımıza... şunu dediydi... Ohh olsun!" türünden sözlerle fırsatı ganimete çevirdikleri anlaşılıyor.Mustafa İslamoğlu babamızın oğlu değil...Tıpkı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. Mustafa Karataş, Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Atasoy Müftüoğlu, Prof. Dr. Caner Taslaman, Prof. Dr. Hüseyin Atay, Prof. Dr. Mehmet Okuyan, Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç, Mehmet Akif Ersoy, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Ömer Nasuhi Bilmen, Ahmet Hamdi Akseki, Mevdudi, Seyit Kutup... gibi yaşayan veya vefat etmiş ama yer yer savunduğumuz İslam alimlerinin babamızın oğlu olmadığı gibi.Saldırıya uğrayan yukarıdaki isimlere iyi baksın herkes...Ve bunlara saldıranlara da iyi baksın..."Kur'an meali okumak imansızlıktır... Ölmüş peygamberden yardım istenir... Kur'an okumayın kafanız karışır... Tefsir okumak sapıklıktır... Kur'an müslümanlığı sapıklıktır..." diyen tarikatçı/tasavvufçu İngiliz/Vatikan veliler ordusunun saldırdığını görüp hala bu resimden bir anlam çıkaramayan gitsin yeniden kelimei şehadet getirip müslüman olsun.Yukarıda adı sayılan alimler ümmetin susturulan ama güçlü isimleri idi... Bu kurt isimlerin yerde yediği tekmelerle yattığını gören diğer bilenlerde tilkilik edip başını çıkarmaya korkuyor. Oyunu hala anlamadınız mı? Birbir içinizdeki sarı öküzleri alıyorlar. Asıl hedef sizsiniz... Giden geleceğiniz... Giden çocuklarınızın geleceği... Bu iş kuru din ile sınırlı değil... Ülkeyi böyle sömürge haline getiriyorlar. Cübbe/sarık/sakal/EHLİ SÜNNET/imam GİBİ islami kavramlarla bizi aldatıyor, birbirimize kırdırıyor haçlı köpekleri..."Mazluma dini sorulmaz" diyen peygamberin ümmeti olarak toplumsal reytingi değil Allah'ın rızasını gözeterek düşürülmek istenen İslamoğlu'na bir tekme de biz bu nedenle vurmadık... Vurmayacağız da...Ta ki... Vatikan'ın köpeklerine ters düştüğü için değil Kur'an ve sünneti seniyyeye aykırı düştüğü, Müslümanları sattığına dair apaçık delillerle şahit olduğumuz gün vuracak... Eleştireceğiz..."Ölen açık bir delille ölsün, yaşayan da açık bir delille yaşasın." (Enfal Suresi, 42.ayet)Ortada hiçbir delil yokken birilerinin yaptığı gibi..."Bak bak! Bu ilerde gerçek yüzünü gösterecek...""Bu İran'ın adamı!""Bu Vahhabi!""Bu İslamoğlu var ya, bu İslamoğlu! Devletin derin adamı...""Batı çalışma grubunun adamı..." gibi zirzop laflarla bir Müslümanı hedefimize koymayacağız.Dikkat edin! Bu sözlerin hepsi İslam'ı arı duru anlatan tüm alimler için edildi. İslamoğlu'nun gündemde olması onu susturamamaları hala ayakta olması nedeniyledir.Zann, İslam'da haram kılınmasına rağmen Müslümanlar zannlarıyla hareket etmektedir.Peki şu hadisleri biz kendimize değil de kime okuyacağız ve ne zaman okuyacağız:Bir sahabi savaşta lailahe illellah dediği halde birisini öldürmüştü. Resulüllah (sa) buna kızdı ve onu azarladı. Sahabi, ‘o bunu korkusundan söyledi’ deyince Resulüllah ‘kalbini yarıp baktın mı, sen kıyamette bunun hesabını nasıl vereceksin!’ dedi ve öfkeli bir halde bunu o kadar çok tekrarladı ki sahabi, keşke şu ana kadar Müslüman olmamış olsaydım diye temennide bulundu. (Ebu Davud)Bir gün Resulüllah’a kaba davranan birisi için Halid bin Velid, ‘şunun boynunu vurayım mı ya Resulüllah?’ dediğinde, ‘Hayır, namaz kılan birisi olabilir’ buyurdular. Halid; ‘öyle namaz kılanlar var ki, dili başka kalbi başkadır’ deyince Resulüllah: ‘Ben insanların kalplerini deşmek, karınlarını yarmak için gönderilmedim’ buyurdu. (Bezzar)Birileri dinihaber.com olarak bize iyi güzel akıl/öğüt veriyorsun da pekisiz ne yapıyorsunuz? Her manşetiniz eleştiri... diyenleri duyuyor gibiyiz.Dinihaber.com olarak biz birilerini eleştiriyoruz.Doğrudur...Ama dikkat edin! Biz apaçık İslam'a aykırı küfri ve şirki sözler bulunan, Fetullah Gülen gibi milleti müslüman kılığında kandıran, müslümanların kanını/inancını emen sülüklerin konuşmalarını/yazılarını kaynağını vererek/delilleriyle birlikte dile getirip ümmeti uyarıyoruz. Bir tek yazımızı gösteremezsiniz ki delil olmasın da biz kuru kuruya o kimseye hain/kafir/müşrik/münafık/ikiyüzlü demiş olalım.Kendinize gelin artık!Ortada pis bir oyun var ve bu oyuna toplum olarak düştük ve düşüyoruz...Vatandaşa soruyorum: "Kardeşim bana bu adamı eleştirirken Kur'an ve Kur'an'a aykırı olmayan sünnete ters bir lafını/hareketini göster?"Sükut ediyor...Ama şunu dediler...Ama bunu dediler..."Kardeşim, adam onların batıl kalelerini yıktığı, kirli yüzlerini deşifre ettiği, İngiliz uzantısı olduklarını,sakal/cübbe/sarıkla içimizde dış güçlerin uzantısı olduklarını söylediği için bu adama düşmanlar. Savaş onların savaşı sen niye bu savaşa alet oluyorsun?"Haa! Efendim ya Mustafa İslamoğlu ajansa... Derin devletin adamı ise... İrancı ise...Şu an elinde bir delil var mı?Yok...O halde sözlerine ve yazılarına bakacaksın...Yanlış yoksa "kardeşim" diyeceksin...Ne zaman ki ihanetleri açık oldu. O gün terketmezsen Allah'a isyan etmiş olursun. Müslümanlarla kardeşlik sözleşmesini bitirenle bizim de işimiz olamaz. Bir de bu yaftaların tamamı yukarıda adını zikrettiğimiz ve zikredemediğimiz her alim için edildi. Ve aynı cenahtan EHLİ SÜNNET maskeli cenahtan edildi... Efendim ama! Fetullah Gülen de Müslümangöründü. Sonra gerçek yüzü ortaya çıktı. İslamoğlu da sakın Fetullah Gülen gibi su koyvermesin!Güzel kardeşim! Fetullah Gülen çıktığı günden beri İslam davası gütmedi. İslam davası üzerinden geçindi. Sonradan ihanet falan da etmedi. Sen kördün.. Sen cahildin... Sen görmeden aşık olanlardandın... Sen okumadan fikir sahibi olanlardandın... Bu yazıyı yazan ilk kez Fetullah Gülen'in eserlerini 1995'te eline aldı. Okudu ve çevresine "Fetullah Gülen bir Müslüman mahallenin adamı değil dikkat edin!" dedi. Çünkü eserinde İslam'a mugayir yığınla yer vardı. Zehri altın kasede ağır ağır sunan bir din taciri idi..Ama bakmadınız... Okumadınız... Okudunuz ama eserinin içindeki İslam'a ters yerleri görecek ilimden Kur'ani bilgi ve terbiyeden yoksundunuz. Sizin bilgiler tarikatlardan olma, kulaktan dolma bilgilerdi. Fetullah Gülen'in de bilgileri aynı olunca bir anda doku uyuştu ve hemhal oldunuz.Bu tiyaroya alet olan başta Diyanet olmak üzere tüm Müslümanları vicdan ve ilim muhasebesi yapmaya davet ediyoruz. CHP iktidarında "Türkçe Ezan, ahıra çevrilen camiler, toprağa gömülen Kur'anlar, kapatılan İmam Hatipler, düşürülen İlahiyat fakültesi kontenjanları, başörtüsü..." gibi sorunlarla oyalandınız. Kendinizden olan AK Parti gibi partilerin iktidarında da haçlıların maşası/uzantısı olan cemaat görünümlü yapılarca,"Hz.Hatice'ye hakaret etti... Falan kaderi inkar etti... Filan Hz. İsa'nın nüzulunu reddetti... Falan kabir hayatını inkar etti.... hadis inkarcısı... sıratı, miracı inkar etti..." gibi Müslümanı itikaden, amelen ve fikrin ilgilendirmeyen ve zerre faydası olmayan boş tartışmalarla ümmeti meşgul edip oyalıyorlar. Koskoca 17 yıl geçti AK Parti iktidarında...Bir dönün bakın Allah aşkına...Memlekette ne konuşuldu İslam, hak, hukuk, adalet, ahlak, liyakat... gibi konularda edilen tek bir laf var mı?Yok!..Çünkü dilini çıkaranın dilini, başını yükseltenin başını kesip attı tarikatçılar.Mustafa İslamoğlu'na yaptıkları gibi saldırıyor, itibarsızlaştırıyor, yanındaki dostlarını kaçırtıyor, sosyal medyada paylaşımlarını bitiriyor, yanına yaklaşanları da "Hımm! Sen de mi o adamın adamısın..." gibi laflarla yaftalayıp susturup atıyorlar. Bir bakın etrafınıza...Ne kadar alim varsa mezar soyguncusu kefen satıcısı şer yapılarca tamamı susturuldu. Ortada zinakarlığıyla meşhur kıllı cübbeli bir şahsın saçma sapan tevil ve yorumlarıyla millet dinden imandan ediliyor. Bizim islamcı medyada aldığı para ve sponsorluklarla bunlara kuyruk sallıyor.Aklınızı başınıza alın!Vatikan'ın uzantısı olduğunu adınız gibi bildiğiniz bu şer yapılar, hem alimleri sustururak bir darbe vuruyor hem de karşınıza geçip "Bu kadar ilahiyat ve imam hatip açtınız da ne oldu, hala ahlaksızlık aynı ve hatta artıyor" diyerek ikinci bir darbe vurup tıpkı Fetullah haini gibi müslümanları medreseler adı altında açtıkları şer yuvalarına çağırıyor. Orada verdikleri hurafi bilgilerle Müslümanı müslümana kırdırtıyorlar.Uyanın artık!Şu oyuna alet olmayın...Kim ne derse desin.. Sabırla dinleyin... Araştırın.. Delillere bakın... Delil olmadan kimseyi yargılamayın.. Zannla hareket etmeyin.. Şeytan vesvesecidir... Vesvese ile hareket etmeyin
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Tek doğru Allah subhanehu ve teala nın koruduğu ahırete imtihan sorularının cıkacağı tek kitap hak kitap Kuran'ı Kerim. 18. Lemalara ne oldu. Abdullah tek hafızoğlu 600 sayfa reddiye yazdı. Mesneviden erotik kitap yayınlandı 800 yıl önce yazılan MESNEVİ. Yazar Turhan tektaş mesneviden erotik hikayeler diye bir kitap cıkardı. 2007 milli eğitim bakanlığı tarafından tercüme ettirilen MESNEVİ den erotik hikayeler. Ahmet Faruki serhendi MEKTUBAT ı Rabbânî birin çi ikin çi üçünçü mektup Abdülkadir akciçek Edeb mukayir DİyE neşretmedi yaklaşık 35 mektubu SÜNNETULLAHA Aykırı diye tercümesi olan Mektubata almadı. İman edilerek okunacak kitabı okuyalım ve bu kitaba göre iman edelim. Diğer kitaplar beşeri ve korunmasız dır. Kuran dışında ki hiç bir kitaptan soru çıkmayacak tüm sorular kurandan ve muhkem olan ayetlerden. Zaten Müteşabih ayetlerle kalplerinde EĞRİLİK olanlar uğraşır.
 • EDEP YA HU EDEP YA HU 1 ay önce
  Risale-iNur ve müellifi Bediüzzaman Said Nursi aleyhindesöz söyleyenlerin hiç birininde, KUR'AN-IKERİM den tereşşuheden o muazzameserleri okuduğunu zannetmiyorum, kısmen okuyanlarında kabiliyetlerinin kısır olmalarından dolayıanlamadıklarını düşünüyorum. Yorumlara bakıyorumda dindereformyanlıları, kendilerini modernist olarak adlandıran meal'ci ler ve güya dindarmış gibi yazan kemalist laik kesimçoğunluktalar. Echeller içerisinde alim olmanın elbette büyük zorluklarıvardır. Lâkin, echelkalmak, cehil ölmek müslümanın hususan mü'mininşiar'ı değildir. Okumadan, idrak etmeden ahkâm kesmek ancak ve ancak cehl'in işidir.
 • Hakkı AkHakkı Ak1 ay önce
  Allah Kuran'da andla insanın çok zalim ve kafir olduğunu belirtirken, başkalarına alimlık atfetmek koyu cahillerin hünerleriolsa gerektir.Yıllar önce mütemadiyen ağrılardan dolayı çok değişik doktorlar ziyaret etmiş ve faydalarını göremeyince, çaresizlikten bana din alimi olarak bildirilen Arif Coşkun isimli üfürükçü şarlatana gitmem önerilmişti. Kendisini İstanbul Fatih'te ziyaret edip sıhhat ilmini kimden öğrendiğini sormuş beni yanıltmamasını istemiştim. Önce burnuma keskin sirke damlatıp, üflenmiş karaağaç yaprağıyla bonya yaptıktan sonra iyileşeceğimi bildirmişti. Faydasız olunca üflenmiş yaprak suyuyla iki defa daha bonya yapmamı bu sayede kesin ağrılardan kurtulacağımı belirtti. Sonunda iyileşmedim. Ameliyat olmamı bu sayade ağrıların gideceğini söyledi. Ameliyat sonrası da boş çıktı. Güya sıhhat ilmini direkt Allah'tan öğrenmiş.Hata yapması imkansızmış. Bu üfürükçüyü başlangıçta uyarıp bana zarar verirsen veya yanıltırsan dinden çıkmama neden olursun diye tembihlemiştim. Zira çocukluktan beri İslam'ı yaşamaya çok özen gösterirdim. Kuran'ın yarıya yakını ezberimde olup her gün çokça da okurdum. Alim görünen üfürükçü sihirbaz Allah adıyla beni aldattı ve zarar verdi. Sefa Hoca sizin alim zannettikleriz çoğunlukla iblisi üstad edinmiş melunlardır. İstisna iyi insanları suçlayamam, ama sayıları çok azdır.Bilhassa din adına aldatan, yanıltan melundur, ezelde ebedi lanetlenmiştir. Gerçek din alimleri olduğuna inancım kesinlikle kalmamıştır. Maaş, makam ve para hürmetine alim müsvetteleri her yerde çoktur.
 • İhsan İhsan 1 ay önce
  Bir dönem deprem doğal afet olan deprem ecevit hükümetini kurtardı. AKP hükümetini de deprem mi kurtaracak depreme dayanıklı binalar satılmıyor maliyetcok yüksek, veya birileri maliyeti çooook yükseltiyor. Bir mobilyacı mobilya fiyatını x fiyata yapıyordu tokiye caışan mobilyacı ise xxxx fiyata yapıyordu. Ya diğerleri?
 • FeritFerit1 ay önce
  İlhama inanmak ayrı, bir kişinin her yazdığının ilham olduğuna inanmak ve Kur'an'ı bir kere bile okumamışken kitaplarını kutsal kitap gibi okumak ayrı şeydir. Arabi büyük alimdir, büyük düşünürdür ancak diğer taraftan kitapları bir sürü saçmalığı da içerir. Burada Arabiyi eleştirenlere hakaret edenler kitaplarının kapağını bile açmamıştır. "Her insanın ayrı bir rabbi vardır. ...Ben ona ibadet ederim, o bana ibadet eder. ... peygamber gümüş tuğladır ben altın tuğlayım..." gibi sözleri nasıl tevil edeceksiniz. Zırva tevil götürmez. Öte yandan en büyük alimlerin bile zırvalamaya hakkı vardır.
 • @Mehdi hadis ile sabit@Mehdi hadis ile sabit1 ay önce
  İman esaslarını Kur'an belirler. Kuranda yer almayan bir şeye inanmayanı ehli sünnetten çıktı diyemezsiniz. Mehdi, Hz. İsanın nüzulü vb. Kuranda yer almaz. Kutup, gavs, evliya, ermiş, deccal, süfyanvb. Kuranda da sahih hadis kitaplarında da yer almaz.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Selamün aleyküm. İmam Gazali ümmeti ifsad eden alimler hakkında konuşmak dedikodu değildir, gayret-i diniyedendir der. Bu ümmeti ifsad eden nice alimler geldi ta asrı saadetten bugüne. Hele de günümüze ilgili hadisi şerifler çok fazla. Ben bir ilahiyatçıyım ama dışarıdan bitirdim. İlahiyatların hangi zihin ve itikadi mecradan beslendiklerini çok iyi bilirim. İlahiyatlar ve onların şekil verdiği imamhatipler asla benim dinimi temsil edemez, onlar dinden arınmış laik devletin yaptıklarını millete onaylatmak makamıdır. Devletin resmi ideolojisi neyse onu savunmak zorundadır. Dün sol zihniyetin bugün mezhepsiz AKP zihniyetinin. Şu var ki bozuk tarikat ve cemaatler bu milletin içinde yuvalandıysa bunda birinci suçlu diyanet ve İlahiyatlardır. Hele de nurcu zihniyete en büyük desteği ilahiyat ve imamhatipler vermiştir. Hakikat şudur ki ilahiyat ve nurcu taife ehli sünnet muhalifliğinde kardeştir. Ben otuz yıldır fetö-Saidi nursi-afgani-fazlurrahman- vs gibi akımlara önder olmuş zevat hakkında araştırma yaparım. Aynı zamanda Süleymancılık gibi akımlara ilgili de araştırma yaparım. Benim itikadi temelim edille-i şer'iyyedir. Bu pencereden bakıyorum ve diyorum ki, Saidi nursi fetöden daha büyük tehlikedir itikadımız açısından. Aynı zamanda günümüz siyasi yapısı da bir onun kadar tehlikelidir yine. Mezhepsizlik ve bana görecilik akımları bu dine vurulan en büyük darbedir. Açık söylüyorum imamhatip zihniyeti ağırlıklı bugünün iktidarı da Mezhepsizlik inşa etmek için tüm imkanları seferber etmiştir. Bu çok değil bir kaç seneye kadar bu ümmet tarafından öğrenilecektir, vesselam....
 • KamilKamil1 ay önce
  Said Efendi'nin kitaplarındaki ibadetlere ilişkin diyeceğim bir şey yok, lakin kitapları Müslümanlar'a ve insanlığa nasıl faydalar verdiklerini merak ediyorum? İlham ise Müslüman ve kafir herkese gelir. Ayırım yok. İlhamların alimlere geldiklerinin delilleri ise kafirlerin icatlarıdır ve insanlık yararlanıyor. Kafirler ilhamlarının neticelerinde icatlar yapıp insanlığın hizmetine sunmuşlar. Bizim alimlerin icatlarını göremiyoruz. Sadece soyut bilgiler sunmuşlar. Said Efendi'nin kitaplarında Kuran'daki sırların açığa çıkartılıp Müslümanlar'ın hizmetine sunulduklarına rastlayamıyoruz.Kendilerini alimler olarak addetmişler, fakat bizlere yararı yok. Bu nasıl alimlık?Islam ile ilgili bilgiler ortada. İsteyen herkes öğrenebilir. Kuran ortada sırları kapalı. Kimse sırlarını anlamıyor. Bilmeceler kitabı gibi... Üstelik mucize. Alimlerin hepsi toplansın mucize kitapla Müslümanlar'ın zorluklarını giderebilecekler mi bakalım! İmkansız gözüküyor. Hiç bir şey yapamazlar. Alim geçinenlerin maaşları da fakir insanlardan alınan vergilerden. Kendisine faydası olmayan, asalak geçinen bir insan nasıl alim olur? Türkiye ve İslam ülkelerinde olur. Çünkü cehalet ilim olarak pazarlanıyor. Said Efendi'yi asalaklıktan tenzih ederim. Kendi yağıyla kavrulmuş bir şeyhtir. Gerçekte Islam'dan Müslümanlar ve devletleri katında ibadetler hariç eser kalmamıştır.Sefa Efendi size soruyorum: Müslümanların hangi sağlık sorunlarını kökten ortadan kaldırdınız?Yaptığınız tıbbi iş sadece formaliteleri yerine getirip para kazanmak. Evrakta her şey kitabına uydurulur. Diplomalı alimler çok. Faydalı eserleri yok. Kafirler de aynısını yapıyor. Farkınız nedir? Yeminlemutlak iyileştirdiğiniz bir hastanız olduğuna inanmıyorum. Bunun adı formaliteler memuru,diplomalı tıp alimi(!)Ibni Sina da alim sayılmış, ama hizmetinde olduğu sultanı, vezirlerini ve kendini otlarıyla kör etmiş, ayrıca bağırsak iltihabıdan ölmüş. Bizim veya dünyadaki alimler genellikle böyle.Mutlak ilim olmadan alım olunmaz. Mutlak ilim alameti icattır ve müşkülatı kesin ortadankaldırmaktır. Batı ve Amerika madde ilminde mutlaklık alanındadır. Bizimkilerin hem dünyevi hem deuhrevi ilimlerde mutlaklık alanları dışında oldukları aşikardır.Ülkemizdeki 150 bin'e yakın doktor hangi hastalığa çare buldu? Devletten aldıklarını ve hastalara verdiklerini düşününüz. Sonuç genelde asalaklık. Saygılarımla!
 • mehdi hadis ile sabitmehdi hadis ile sabit1 ay önce
  kardeşim peki siz gerçekten ehli sünnet itikadını tam biliyor musunuz.“Adamlar mesela mehdilik yoktur diyorlar, inkâr ediyorlar. Yani iş’arî tefsir yoktur diyorlar. İlhamı reddediyorlar.'' demişsiniz.iyi de hazreti mehdinin geleceği birçok sahih hadisi şerif ile sabittir.yani şeriatça sabit.bunu ilham veya işari tefsir düzeyine indiremezsiniz.mehdiyi inkar eden ehli sünnetten yani doğru yoldan çıkar.
 • MeteMete1 ay önce
  Said Nursi geçmişi karanlık ve kendini beğenmiş bir mazoşist şizofrenik vakadır. Kadir Mısıroğlunun Said hakkındaki açıklamalarını okuyun. Hatta sıradan bir hayatını okuyun, nasıl bir kendini beğenmiş ukala olduğunu anlarsınız. İslam kişilere bağlı değildir. İslamı kuran ve sünnet çerçevesinde yaşamak lazım kişilere bağlı değilsiniz.
 • REİSREİS1 ay önce
  Sayın hocam.Bu ülkede" ortadaki ortalama " müslümanlar saidi nursi ve risaleleri fetö ona sahiplendiği ilk yıllardan sonra tanıdı duydu bildi öğrendi ve bir kanaate vardı öncesi onu hiç de tanımazdı .Bu ülkede klasik trikatler-in eskisi ve çağdaş from" ları nekadar hurafe lerle doluysa risalelerde o derece hurafeler doludurBunu meal"cilerin ifşa etmiş olması gerçeği değiştirmez Mealciler risaleye kıyasla küfür makamındadır ."Risalelerin nasıl bir RUHhali ve ilme sahip bir insana ait olduğu-nuMÜELLİFİ adını söylemeden Tarafsız sıradan birmüslümana sorup TEST ederseniz hüsran yaşarsınız .FETÖ kefereleri bu neidüğü belirsiz risale ev okumalarına haladevamla canlı ve diridirler 15 'inci günün bu safer ŞAFAKvaktini bekliyorlar .
 • FiraFira1 ay önce
  Düzeltme " çürük olanların kalpte yer etmesine izin verilmemesini şiddetle tavsiye etmişlerdir" diye düzeltilmesi gerekir. Saygılarımla...
 • edep ya huedep ya hu1 ay önce
  "üstelik din adamı olan bazı hayırsızlardan " hocam bir kere bu cümlede problem var. böyle kabul görmüş bu güne kadar tenkid edilememiş büyük zatlar dil uzatanlara alim denmez zır ebu cehil denir. hele hele okul kitaplarında bile haşa "Allah yoktur " yazıldığı dönemlerde onaitiraz bir taraf destek veren diyaneti din temsilsici kabul etmek dinden çıkarır. hala vehhabiler ve masonlar diyaneti yönetiyor. haliyle çok bozuk ehli sünnet e aykırı hezeyanlar maalesef hala savruluyor. özellikle risaleler 50 yıl en müdakkik heyetler ve mahkemeler muarızlar düşmanlar tarafından incelendiği halde ilme dine kura-na en ufak bir terslik bulunamadığı halde, bunlar mahkeme kararlarıyla da sabit olduğu halde, özellikle allahın red edilip yerine putperestliğin ikame edildiği dönemde tüm tarikatların cemiyet ve cemaatların ehli küfre teslim olup şarlatanlığını yaptığı yıllarda tek başına ve tek ses olarak çıkıp Allah ınvar olduğunu kuranın hak oluğunu iddia ve ispat eden bir zata karşı eleştir de bulunanınMüslüman olduğunu söylemek dinden çıkarır. risaleleri okuyan her bilgi sahibi görür kü her cümlesi ya hadis ya ayet mealidir. haliyle kuran ve hadise karşı çıkar. isteyen ispat etmeye hazırım. bunlar hala içimizde var olan kötü niyetli misyoner ve ajanların işi. allah memleketimizi bunlardan temizlesin.
 • FiraFira1 ay önce
  Herkes hata yapar. Hatta peygamberler bile. Bir farkla ki peygamberlerin hatası anında yüce Rabbimiz tarafından düzeltilir. Halifeler de hata yapar. Onların da hatası sahabenin " kılıcı" ile düzeltilir. Büyük Âlimler de hata yaparlar onlar da zaten yazdıklarını " mihenk taşına vurmayı kuran ve sünnet şablonula" analiz etmeyi tavsiye etmişler çürük çıkanların kalpte yer etmesine izin verilmesini şiddetle istemişlerdir. Sayın Hocam siz gerçekten Üstadın tüm kitaplarını lahikalar dahil olmak üzere okudunuz mu? Dikkatlice okuyup tekrar bu konuda bir makale yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü siz saygın bir âlim , bilim adamisiniz. Selam ve dua ile....
 • FiraFira1 ay önce
  Herkes hata yapar. Hatta peygamberler bile. Bir farkla ki peygamberlerin hatası anında yüce Rabbimiz tarafından düzeltilir. Halifeler de hata yapar. Onların da hatası sahabenin " kılıcı" ile düzeltilir. Büyük Âlimler de hata yaparlar onlar da zaten yazdıklarını " mihenk taşına vurmayı kuran ve sünnet şablonula" analiz etmeyi tavsiye etmişler çürük çıkanların kalpte yer etmesine izin verilmesini şiddetle istemişlerdir. Sayın Hocam siz gerçekten Üstadın tüm kitaplarını lahikalar dahil olmak üzere okudunuz mu? Dikkatlice okuyup tekrar bu konuda bir makale yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü siz saygın bir âlim , bilim adamisiniz. Selam ve dua ile....
 • Ali ŞahinoğluAli Şahinoğlu1 ay önce
  Son zamanlarda Kur'an müslümanlığı adı altında her meseleyi Kur'ana arz etme vasıtasıyla ayetlerin zahiri manasına göre hüküm çıkarmaya çalışan Ulamai Su(Yani Kötü düşünceli alimler)hadisleri bile bile bilinçli olarak reddiyorlar.Halbuki kur'anın en büyük müfessiri Hz peygamberdir.Bu noktai nazardan İlham,keramet,vehbi ilim kur'anda mevcuttur.Bu saldırılar bilinçli ve kasıtlıdır.Diyanet işleri Başkanlığı Bu sapık düşünceleri bertaraf etmek için kendisine çok iş düşüyor.Diyanet camiasındaki Alimleri ve prof hocalarımı bir vatandaş olarak bizleri bu konularda derinlemesine bizleri aydınlatmaya devet ediyorum.Selam ve dua ile...
 • AkilAkil1 ay önce
  Kur'anı ve tabiki islamı tek bir şahsın ya da cemaatin üzerinden anlamaya ve anlatmaya çalışmak tarikatların ve cemaatlerin çıkmazlarıdır. Bu anlayış devam ettiği sürece problemler katlanarak büyüyecektir. Tamam Sezar'ın hakkı Sezar'a verilsin ama kerameti kendinden menkul alimlerin de insan oldukları ve hata yapabilecekleri her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Kulsa hataya açıktır. Dediği kanun değildir. Ölçüye bakmak lazım. En büyük rehber peygamberimiz en önemli kaynak ise kura'nı kerimdir. Alimler islami kendilerini ön plana çıkarmadan anlattığı takdirde saygı görür. Kendini ön plana çıkarmışsa işin içinde başka hesaplar var demektir. Niyeti halis olan alimler de birbirlerini desteklemeli, birinin ak dediğine öbürü kara dememelidir. Eğer maksat islamı anlatmak ve yaşamaksa elbette...
 • sayınhocam bakın şimdi!...sayınhocam bakın şimdi!...1 ay önce
  bahsi geçen isimlerde alimlere saldırı falan yok.eleştiri var.ilm zaten eleştiriyle ilgili birşey.eleştirinin olmadğı yerde ilim de olmaz.kimse dört dörtlük olamaz.alimler hatalarıyla,eksikleriyle güzeldir.hepsi insanlığa güzel şeyler katmışlardır.kusursuz olan sadece allahtır.said nursi kıyametin ne zaman kopacağına dair hesap yapıyor mu?oysa kur-an gaybi sadece allah bilir der.şimdi bu saldırı mı oluyor.yoksa eleştiri mi?geçmiştede alimler alimleri eleştirmiş mi?eleştirmiş,sorun bunları sizin saldırı olarak görmeniz.yunus peygamber örneğinde,peygamber bile hata yaparken,alimler neden yapmasın ilim bu...ilim akılla ve beş duyuyla yapılır. mesela en çok hata ilmi tefsirlerde olduğunu biz bugün gayet iyi biliyoruz.o dönemin ilmi yetersiz kaldığını bugünün pençeresinden daha iyi anlıyoruz.o günün astoronomi ilmiyle mesela bugününün astronomi bilgileri çok farklı şeyler söylüyor.bugünün astoronomi bilgilerini gazaliler,said nursiler okusa görüşlerini değiştirilerdi.normal bu.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Büyük komutan (dini konuda) ve şeyh Muhyittin ibnül arabi fususi hikem ve bir çok eserini ilham yoluyla bizzat peygamber efendimizin talimatıyla yazdığını bildirmiştir ki; iftira edenlerşeyhten daha üstün olamazlar, onların dilini eşek arısı soksun. Allah c.c. nurunu tamamlayacaktır. siz sizin gibilerin eliylede yanlışlıklara güçlü bir şekilde itiraz şart. Allah c.c. gelip söylemez kuluna söyletir.
 • Eyüp Eyüp 1 ay önce
  Sayın Sefa Bey, ... Prof.dr.Mikail Bayram beyin,prof.dr.ibrahim sarmış beyinvideolarını veya eserlerini incelemenizi öneririm. Saygılarımla
 • şeytanın bu nev' i görülmedi: taa ki şeytan bile ondan kaça!şeytanın bu nev' i görülmedi: taa ki şeytan bile ondan kaça!1 ay önce
  Edip Layth diye biri var, full ... bu: hadisler, müctehidler, müceddidler, râviler, fâkihler, muhaddisler, imamlar, mutasavvıflar, mürşidler, veliyler; hiç biri yok bunların: sadece o .. kulak vereceksiniz.

Günün Özeti