• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ramazan Topdemir
Ramazan Topdemir
TÜM YAZILARI

Dünden Bugüne Harp Zenginleri

22 Mayıs 2024
A


Ramazan Topdemir İletişim:

       Dün yaşanmış olanlar bugün yaşananlara bir ışık tutmaktadır..Yani tarih hep tekrar edip durmuş, sıkıntıların sonuçlarını da millet ödemiştir.Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra ülkemiz zorlu bir sürece girmiştir. Diğer adıyla ölüm kalım  mücadelesi içindeydi. Ancak sermaye sahiplerinin gündemi oldukça farklıydı.


      I.Dünya Savaşı'ndan Sonra Ortaya Çıkan Bir Sermaye Sınıfı:
 
        Millet bağımsızlık için canını vatana siper ederken, memlekette farklı bir sınıf ortaya çıkmıştı.Bu sınıfın adı:“Yeni zengin, Harp zengini” olarak karşımıza çıkmaktadır..Bu sınıf, savaşın getirdiği yeni koşulları fırsat bilerek karaborsacılık, vagon ticareti yaparak kısa zamanda büyük servetler elde etmişlerdir.Bu sınıfın  karaborsacılık ile kazandığı servetler şaşkınlık verecek bir durumdaydı.

               Tıpkı sihirbazların şapkadan çıkardıkları tavşan gibi herşey kısa bir sürede  ortaya çıkmıştı. Bu dönemde,Harp Zenginleri, Vagon ticareti ile anılmışlardır. Dönemi konu edinen kaynakların özeti şu şekildedir:"Savaş yıllarında ordunun ihtiyacı dışındaki vagonlar tüccarlara dağıtılmıştır. Ancak ticaretle ilişkisi olmayan bazı gözü açıklar Harbiye Nezareti’nden torpil yoluyla vagon vesikası elde etmişler ve kiraladıkları vagonları yüksek fiyatlar karşısında malı çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olan tüccarlara devrederek büyük paralar kazanmışlardır."1920'lı yıllarda bir buçuk milyonluk İstanbul'da pirinç,şeker,yağ,un bazen her gün zamlanıyordu.Bazen de bu ürünler stoklanarak, tekrar yüksek fiyatlar ile piyasaya sürülmektedir.
 
Şiirlere konu olmuş mağduriyetler:
          Şair Nazım Hikmet'te bu durumu Kuvayi Milliye şiirinde şöyle ifade eder: "Biz ki İstanbul şehriyiz/Seferberliği görmüşüz/Kafkas,Galiçya,Filistin/Vagon ticareti,Tifüs ve İspanyol gribi.../ Yedi bitirdi bizi."  Bir yandan fırınlarda, bir ekmek almak için kuyruklarda izdiham oluşturan öte yandan eğlencelerde günü günü gün eden harp zenginlerinin gündeminde ne Milli Mücadele süreci ne de vatanın içine düştüğü durum vardı.

           II.Dünya Savaşı'ndan Sonra da Yeni Sermaye Sınıfları Ortaya Çıkmıştı:
       Buna benzer durumlar, II.Dünya Savaşı'nda da ortaya çıkmıştı.Bugün gördüğümüz büyük hem de çok büyük sermaye sahipleri, varlıklarının temellerini savaş yıllarında ortaya koymuşlardır. Dün adına  "Harp Zengini" dediğimiz sınıf vardı.Bugün de bu sınıflar aynı ancak adları değişmiştir.Halkın çoğunluğuna yansıyan birşey yok. Deyimleşmiş bir söz vardır:"Doğu Cephesinde yeni bir şey yok.Yaşanmışlıklar, tarihi olaylar günümüz için bir ders bir ibret olmalıdır.Bizden, yazıp söylemesi.

Günün atasözü: "Zenginin tavuğu çift yumurtlarmış."
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alī

Türkiye nin böyyuk zenginin devletin eski binalarında ki kiremitleri yıkayıp yeni diye satişi aklıma geldi. Merak eden EROL TOY un İMPARATOR adlı eserini okuyuvrsin. Abidin paşada bakkalken nasıl Karun olunuyor gorun
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23