Zulüm 1453’te Başladı Zihniyetine İstanbul Emanet Edilir mi?

17 Mayıs 2019 Cuma

İstanbul ve vatanımızın her karış toprağı, “amentüsü sağlam” insanlarımızın omuzlarından kıyamete kadar inmeyecek bir emanettir.

Hele İstanbul! Yarın huzuru mahşerde Ebu Eyyüp El Ensari Hz.’leri:

- “Ben doksan yaşında sırf Peygamberimizin Hadisi Şerifine nail olabilmek için İstanbul’a geldim ve küffara karşı savaşarak bedenimi orada bırakıp vatan edindiğim şehrime niye sahip çıkmadınız” derse ne diyeceğiz.

İstanbul, Ebu Eyyüp El-Ensari başta olmak üzere nice sahabe efendilerimizin, evliyalarımızın, İslam büyüklerimizin, şehitlerimizin vatan edindiği ve kelime-i şehadetin kıyamete kadar yaşaması için emanet ettiği bir şehirdir.

Gözlerinden kin, ağızlarından küfür eksik olmayan, kazara iş başına gelir gelmez, devletin ve milletin güvenliğine göz dikenlere böyle bir şehir nasıl emanet edilir?

Galiba şu hakikati şer cephesinden ziyade bizim bilmemiz gerekiyor. Fatih İstanbul’u fethederken, Bizans-Hıristiyan çağını kapamış, yeni bir çağ açmıştır.

¥

Başta milletimiz olmak üzere tüm Müslüman topluluklar için dört kutsal şehir vardır. Mekke, Medine, Kudüs ve İstanbul!

İstanbul’da Bizans-Hıristiyan çağı 1453 yılında kapanmıştır. Bu kapanışı zulüm olarak kabul eden zihniyet sahipleri böyle bir şehri nasıl yönetir sizce?

Fatih, Bizans-Hıristiyan çağını kapatmış, Türkiye hilâlin olmuştur. Haçlı kini güdenler bu yüzden yüz yıllardır her türlü oyunu sahnelemektedirler.

Biz ise haklı olarak İstanbul’un fethi ile iftihar ediyoruz. Çünkü atalarımızın çökmüş, tefessüh etmiş Bizans’ı sadece askerî olarak değil; ahlâken, ilmen, fennen ve adaletle de fethettiğini biliyoruz.

İstanbul fethedilmeden önce bütün coğrafya Osmanlılara gönüllü olarak teslim olmuştu. Direnen sur içindeki köhne Bizans’tı.

Fatih, İstanbul’u fethetmekle kalmamış, Timur’un dağıttığı birliğimizi de sağlamıştır. Türkiye’nin doğu ve güney sınırlarına ulaşmak için güçlü bir hamle yapmış, oğlu Bayezid onun dinamizmini temsil edemediyse de torunları Selim ve Süleyman, fetih ruhunu özümseyerek, nizam-ı âlemi dünya düzenini temsil edecek bir güce ulaştırmışlardır.

¥

Devleti Aliye’nin kuruluşunu hatırlamak, anlamak ve idrak etmek önemlidir. Ama İstanbul’un fethini yâd etmek ve anlamak daha mühimdir.

İstanbul’un fethinin nasıl bir millet şuuru ve inancıyla gerçekleştiğini idrak edenler, elbet İstanbul’a sahip çıkılmasına mutlak emanet olarak bakar ve bakmakla kalmayıp, bunun omuzlarımıza yüklenmiş bir görev olduğuna inanırlar.

İstanbul’un fethi ve Fatih üzerinden bir millet şuuru oluşturma konusunda en güçlü hamle, Nurettin Topçu’nun yazılarında görülür.

Ezcümle olarak sözü merhum Topçu’ya bırakalım:

- “İslam’ın ruhundan tiksinenler, son asırlarda Müslümanlığın mümessillerindeki zaaftan kuvvet almaktadırlar.

Vatandan uzaklarda vatan aramak, vücuttan uzaklarda ruh aramak gibi bir vehimdir.

Fatih ve ecdadının din anlayışı, bütün milli tarihimizin manevi siyasetini teşkil etmektedir. İşte bizim ruh davamız budur! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • yazmıyorumyazmıyorum21 gün önce
  b izans artığı lbgt ci rum itine ithaf olunur. istanbulu kontantin napolis yapamayacaksınız kripto ekrem sen ne kadar asabiyse bizimde iman dolu göksümüzde senin ecdadına 1453 te nasıl demir yumrukla mahvettiyse senine aynen öy le yaparız akıllı ol istanbul ebediyyen islamın ve müslümanların şehridir vede hep istanbul olarak kalacaktır kripto ekrem artık özlediğin bizans tarihin çöplüğünde orada arabulabilirsen
 • Erbakan Erbakan 1 ay önce
  Rahmetli erbakan da demişti BİZANSİN TORUNLARI diye
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık.
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Bunlar içimizde ki Bizans artıkları, devletin bunlarla mücadele etmesi şart, tespit ettiklerini vatandaşlıktan çıkartmalıdır, ama bu kanunlarla çok zor!
 • Abdulkâdir CeylanAbdulkâdir Ceylan1 ay önce
  (Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin-nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.)Cumanızı tebrik eder, dualarınızı bekleriz..
 • yuselyusel1 ay önce
  çözmüşsünüz milleti.. valla helal :)
 • ZeynebZeyneb1 ay önce
  Şimdi CHP modası var benden söylemesikimse 1453 durumunu yada karanlık günleri taktığı yok !Halka ne oldu böyle?
 • KremaKrema1 ay önce
  Her şey çok güzel olacak Ekrem abiiiiiiiii.
 • selmanselman1 ay önce
  O kadar karınlarını doyuruyorsun, gene oy vermiyorlar.
 • Bunlar yunan' dan da beter kâfirlerBunlar yunan' dan da beter kâfirler1 ay önce
  Bi taraftan "zulüm 1453' de başladı" diyip, İstanbul' u reddediyorlar; öbür yandan "atatürk ülkeyi kurtardı(!)" gerekçesiyle ona tapınmayı şart görüyorlar. Tebası Firavuna nasıl tapıyor idiyse, aynen öyle atatürkü ilah olarak kabul ediyorlar.

Günün Özeti