Devlet Camide Olursa

05 Haziran 2019 Çarşamba

Devlet camide olursa, güç mü yeter o devlete ve millete!

Hamdolsun, devlet ve millet olarak yıllardan beri dini ve milli bayramlarımızı birlikte kutluyoruz. Devlet ayrı baş çekmiyor artık.

Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan, bayram namazını İstanbul Çamlıca Camii’nde eda etmiş. Devlet başkanı milletiyle birlikte camideydi.

Uzaktan şahit olduk büyük coşkuya. Dininde ve amelinde samimi olan her Müslümanın şerefle sevindiği-sevineceği bir buluşmaydı.

Türkiye olarak biz aksi durumları çok yaşadık. Ramazan-ı Şerif içerisinde; “Ben Müslümanlardan değilim” diye milletin gözünün içine baka baka su içenlerden, camiye gitmeyi gericilik ve yobazlık sayan nice devlet adamları gördük.

Neyse bayramdır, işin o kısmına fazla dalmayalım. Biz iyilerden ve iyiliklerden söz ederek iyilikleri çoğaltalım.

Devlet sadece İstanbul’da camide değildi tabi. En küçük kasabamızdan diğer bütün il ve ilçelerimize kadar pek çok camimizde, devletimizi temsil eden valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız camilerdeydi.

Eh millet-devlet bütünleşmesi de bu değil midir? Devleti yönetenler, şehirleri köyleri yönetenler, milletin hesabına ve onların inancına göre yönetmekle mükelleftirler.

Bu mükellefiyetin ve inancın gereği de elbet devlet-millet camide buluşacak ve kaynaşacaktır. Camiler, Müslüman milletlerin devletiyle buluşma karargâhlarıdır.

Tam bu noktada merhum Nurettin Topçu’dan bir nakil şart oldu. Şöyle diyor:

- “İslam yalnız secde halinde değil, secdeye eğilen başımızdadır. Yalnız camide değil, ezan sesleriyle dolan evlerimizdedir. Yalnız Kur’an’da değil, onunla nurlanan yüzlerimizdedir. Onu imhaya çalışanlar bilmelidirler ki, bu ev yıkılmaz; bu baş koparılmaz; bu yüz yüzlerimizden çalınmaz”.

İşte bu hakikatin gereği, bugün devletimizi idare edenler, başkanından bekçisine kadar milletimizle bütünleşerek; kıyamda, rükûda, secdede buluşmuştur. Bunun adı bayramdır.

İstanbul’da olsaydım büyük ihtimalle Çamlıca Camii’ne giderdim lakin seferde olduğum için bu yıl bayram namazını eda etmek, İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin Hz.’lerinin ev sahipliği yaptığı Göynük’te nasip oldu.

Şu ayrıntıyı da kaydetmeliyim.

Bayram namazı ve bayramlaşmanın manevi ağırlığı, dini-milli değer yargıları arızaya uğramamış küçük ilçelerde daha bir başka huzurla yâd ediliyor.

Gazi Süleyman Paşa Camii’ndeki bayram namazında da devlet ve millet buluşması vardı. Namazın hitamında büyük-küçük-genç-ihtiyar, salavat ve dualarla birbirlerinin bayramlarını tebrik etti.

Başlangıç noktası mihrap olan bayramlaşmada devlet-millet el ele idi.

Göynük’ün yeni Kaymakamı Eyüp Güngör, Müftüsü Mehmet Şahin ve Belediye Başkanı Ahmet Çankaya, caminin İmam Hatibi Rıfat Alibaş, Müezzinler Yaşar Asal ve Kısmet Tuna, şükür ve hamdlerle 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerifi uğurladılar.

Böylece bir bayram daha “göz ve gönül birlikteliği” içerisinde ihya edilmiş oldu.

Ezcümle dua:

Ruhla nefsin çatışmasından fesat doğar. Rabbim, ruhumuzu istikametinde tutup, bedenimize nakşetsin.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • GerçekGerçek1 ay önce
  Koydular bizim aramıza pagan dinini hergun parcalaniyoruz. Türklerin kaderi ezelden kıyamete kadar İslam sancağını taşımak.
 • Trabzonspor Trabzonspor 1 ay önce
  Devlet camiide olunca düşman adaları alabilir.devleti camiide değil ankarada görmek istiyoruz.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Hüseyin Bey;Bayramınız mübarek olsun.Yerel seçimlerin tekrarında taraf olmak gerçekten de çok zormuş.Futbolla ilgisi olmayan birilerinin maç izlemek ve tuttuğu tarafın amigoluğunu yapmak gibi.Çoğu zaman komik sahnelerin öznesi oluverirsiniz de haberiniz olmaz.Siyaset de bence böyle bir şey.Seçim öncesi,mantıklı mantıksız sözler söylenir,seçim bittikten sonra ya bayram edilir,ya da karalar bağlanır.Siyaset fanatikliği çok kötü bir şey.Dostlar arasında kırılmadık,örselenmedik hatır bırakmaz.Neden böyle söylüyorum?Çünkü siz,camileri karargah olarak görüyorsunuz.Askeri terim kullanıyorsunuz.Bırakalım bu işleri,devlet erkanımız yapsın.Her önüne gelen camileri karargah olarak görmeye ve kullanmaya başlarsa,yarın IŞİD mantığı hayata geçerse ne yapacaksınız?Zira tarikat ve vakıflara elinizi verdiniz mi kolunuzu kaptırırsınız.Laikliği mumla ararız.Sosyal medya videolarında sakallı ve iğrenç görünümlü biri,çarşaflı bir kadını yakalamış,Kur'an'dan ayetler okuduktan sonra başına tabancasını dayayıp kadını hemen orada infaz etmişti.Bir başka Işid canisi de bir çocuğun kafasını kesmişti.Devleti,devlet olmaktan çıkarırsanız eğer,camileri karargah olarak deklare ederseniz,kurulu devlet düzenini kendi kafanıza göre şekillendirmeye kalkışırsanız,o beğenmediğiniz mevcut düzeni de çok ararsınız.Allah devletimize,milletimize zeval vermesin.Çok bilgi,fayda sağlamıyorsa yüktür.Camilerimizde devletimizi yönetenlerle halkımızın buluşup kucaklaşması arzulanan bir şeydir.Ancak,kimse kimsenin görevini üstlenmeye kalkmamalı.İnsanları kamplara ayırmamalı.S-400 ve F 35 kapışmasının yapıldığı,dünyada güç dengelerinin alt üst olduğu bu günlerde tüm müslümanların yönetim erkiyle birlikte camileri doldurup rüku ve secde yapmaları,sizce bir çözüm olabilir.Güzel de olur.Ama devlet gücünüz,emperyal güçlü devletler karşısında kuş kadar güçsüz ve savunmasız kalmış ise,camilerdeki o rüku ve secdeler bizi kurtaramaz.Tedbirsizliğin ceremesi rüku ve secde ile ödenemez,telafi edilemez.Güçlü olabilmek için önce İSRAF HARCAMALARI'nından vaz geçmemiz lazım.Ayrımcı politikalar izlememek lazım.Seçim tekrarında bence kimin kazanıp kimin kaybedeceğinin hiç bir anlamı yoktur.Ülkemizin içinde bulunduğu bu sosyo ekonomik kriz ortamından kurtulmasının anlamı vardır.Sayın Binali Yıldırım ile İmamoğlu'nun bir tv proğramında karşılıklı konuşması ülke gündemine oturtulmaya çalışılıyor.Bütün derdimiz bu ikilinin karşılıklı söz düellosu mu olacak?Demem o ki,devlet yönetimi,medya önünde siyasetçilerinin kozlarını paylaşması ile olamaz,camilerde ulü'l-emr ve reaya buluşması ve topluca rüku ve secde yaparak da olmaz.Ülkemizin dağ gibi birikmiş sorunları varken şovmenlik yapmanın sırası değildir.Hamaset yapmak hiç değildir.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Ey Müslüman oku Allah AŞKINA KİTABIM DEDİĞİNkitabını OKU (ANLAYARAK) OKU.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  RAMAZAN GELDİ GECTİ MÜSLÜMANIN CAHİLİ MEZARLARDAN MEDET UMDU, AYDINI ANIT KABİRDEN. NE CAHİLİNDEN HAYIR GELİR NEDE AYDININDAN.

Günün Özeti