Bulgaristan’da İslam

10 Haziran 2019 Pazartesi

“Dil yasak, din yasak, töreler yasak…

Bir iniltidir her ağız, her destan,

Derde derman yok, gözler kan çanağı,

Azınlıklara bir mezardır Bulgaristan”. Mehmet Çavuş, Eskicuma, 1982.

Bu haftaki eserimiz İnkılab Yayınları’ndan. “Bulgaristan’da İslam” ismini taşıyor. Yazarı ise kendisi de Bulgaristan doğumlu olan Basri Zilabid Çalışkan.

Kitap, Bulgaristan’ın 140 yıllık geçmişini araştırmış, incelemiş ve Bulgaristan’da Müslümanların yaşadığı devri, derli toplu bir şekilde kaleme almış.

Eseri okurken, satırlarla birlikte dört ülkenin geçmişi de zihninizde mekik dokuyor ve “sanki birbirlerini takip etmişler” diyorsunuz. Çin, Rusya, Türkiye ve Bulgaristan!

Malum Rusya, Türkiye, Bulgaristan ve Çin’de İslam’a ve Müslümanlara karşı asimilasyonun en şiddetli dönemleri, 1940’lardan başlar. Kısaca ülkemizi hatırlayalım.

………………….

Milletimizin dişiyle, tırnağıyla, yokluklar ve yoksulluklar içerisinde, dini ve milli inancıyla elde ettiği bağımsızlığımızı cezalandırırcasına daha İstiklal gazilerinin terleri kurumadan, şehitlerimizin kabirlerine bile taşları dikilmeden, halkın dini ve milli değerlerine karşı açılan ve 1950 yılında kadar süren mücadele, Rusya, Bulgaristan ve Çin’deki uygulamaları aratmayacak derecede gerçekleşmiştir.

Yine dört ülkenin Müslüman halkı, (Doğu Türkistan) bu acı ve karanlık yılları unutmuş değildir unutmaz da. Çin halen Doğu Türkistan’daki zalimliğini sürdürmektedir.

Geçmişe göre, Bulgaristan bugün için daha iyidir ve Müslüman Türkler eğitimleriyle birlikte ibadetlerini özgürce yapabilmektedirler.

Rusya’da ise kısıtlı bir dini hayata rağmen, Stalin dönemindeki zalimlikler kalmamıştır. Her geçen gün Müslümanlar daha çok dini özgürlüklerini elde etmektedirler.

………………..

Bulgaristan’daki o zor yılların bir kısmını kitaptan takip edelim:

“Ölüm, sürgün, göç, zorla Hıristiyanlaştırma, baskı ve türlü asimilasyonlara karşı göğüs gere gere varlığını bugünlere taşıyan Müslümanlar, özellikle 1944-1989 yılları arasında yönetimde olan komünist rejim politikaları neticesinde İslam inanç ve ibadetlerinden peyderpey uzaklaştırıldılar.

Öyle ki, din namına icra edilen şeyler Müslüman adı taşıma, çocukları sünnet ettirme ve mevlid okutmaktan ibaret kaldı.

Namaz, oruç, zekât ancak çok ihtiyarlar tarafından gizlice ifa edilen ibadetlerdi. Hacca gitmek ise yasaktı.

1989 yılı 10 Kasım’ında zalim Todor Jivkov devrilince demokratik rejime geçildi ve ibadet hürriyetine bilfiil imkân sağlandı. O günden bugüne gitgide dini inanç ve ibadetlere bağlılıkta bir artış gözlemlendiğini söyleyebiliriz”.

………………….

Tarih şöyle diyor:

1363’te Eski Zağra, 1372’de Köstendil, 1382’de Sofya, 1388’de Bulgaristan Krallığının merkezi Tırnova fethedilmiş ve 1389 Kosova zaferi ile Bulgaristan’ın tümü Osmanlı topraklarına katılmıştır.

İşte bu tarihten itibaren, Bulgaristan coğrafyasında İslam’ın ve Müslümanların varlığına dair dini yapılar başta olmak üzere, tarih ve insan penceresinden tüm belgeler ve bilgiler ortaya konulmuş ve ortaya “belgeli tarih” kitabı çıkmış.

Eser hakkında: İnkılab Yayınları; 

0212-524 44 99

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Müslüman mı?Müslüman mı?1 ay önce
  Özellikle 89 göçmenleri Türkiye ye neden geldiklerini bilmiyorlar. Komşuları bile onlara "siz domuz eti yiyen adamlarsınız neden gidiyorsunuz" demişler. O göçmenler bulgarlığı içselleştirmişler. Siyasi tercihleri ise katı şekilde CHP dir. Üstelik Bulgaristan da zulüm yoktu. Türkiye uydurdu propagandası yapıyorlar. Özal ı bu bağlamda rahmetle anamıyorum..
 • Eski göçmenEski göçmen1 ay önce
  Maalesef 1989 ve sonrası gelen göçmen kardeşlerimiz çocuk yaşta buraya gelenler sosyal medya hesaplarında türk ismi değil Bulgarların onlara verdiği paspaortlarindaki nilüfer (silviya) aslı( Anna) safiye( Sofia) gibi isimlerini kullanıyorlar ve bundan hiç rahatsız gözükmüyor lar bu insanların dedeleri Bulgar isim kullanmak için işkence gördü kamplara kapatıldı kızları torunları Bulgar isimlerini sosyal medyay koymayı mahzur görmüyorlar buluşmalarında etkinliklerinde çalınan şarkılar hep Bulgarca arabalarında çaldıkları şarkılar Bulgarca , türkarkadaş aralarında dahi Bulgarca konuşuyorlar maalesef 89 ve sonrası gelenlerVİJDANİ olarak "değişik" ler
 • MelikeMelike1 ay önce
  Bulgaristanda ne din mi varmış güldürmeyin Türkiyede yaşayanların tipik özellikleri sigara rakıiçer Avropa özentisiyle kendilerinden geçerler din ile uzaktan ve yakından alakaları yoktur neredeyse tamamı CHP oy verirler.İçkisiz duramazlar çok yaşlı kadınları başörtülerinide formaliteden takalarlar gelenek mahiyetinde erkekleri kadınlarla yarışır alman usulü yaşarlarhatta kadınları erkeklerden fazla çalışır bütün işlerde
 • TAKİTAKİ1 ay önce
  BULGARİSTAN DA ATAKA VAR DERİN ALMAN GÜCÜ TARAFINDAN DESTEKLENİYORBİR ZAMAN SONRA BULGARİSTAN DA BASIYA BAŞLAR ESKİDEN AĞABEY RUSYA VARDI ŞİMDİLERDE AĞABEY ABD AĞABEY ALMANYA
 • Yalniz kurtYalniz kurt1 ay önce
  Dini duygulari en zayif olan lar Bulgaristan Turkleridir.Turkiye diyanet vakfinin onderlik yapip yardimci olmasi lazim.Avrupadaki gibi cemaatlesme vakiflar.vesaire hakikaten ihtiyaclari vardir.yasadiklari zulum.hic bir maneviyat birakmamistir.onalti defa Bulgaristandan gecisimiz var.Transit durmaak bile yasakti.Bir ulke kendin cezalandiriyordu.Birakin duralim gezelim para birakalim kaynasalim.simdi biraz

Günün Özeti