• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Acarlar
Hüseyin Acarlar
TÜM YAZILARI
22 Ocak 2021

Ocak Ve Riya

Yorulmam deme gönül, mutlaka yorulursun.

Ortada seyrederken, kenara savrulursun.

Zamanın tenceresi, penceresi çok farklı.

Temmuz’da buz tutar, Ocak’ta kavrulursun…

Abdürrahim Karakoç

Hani diyorum bazı insanlar hiç görünmese çakır keyifler gıcır modunda olur belki de. Görününce göründükleri gibi olmayanlar paşa keyiflerince dolanırlar şekerli günlerde. “Görünen köy kılavuz istemez” denmiş ama bazı zaman vardır size görünen yüz kılavuz da ister, astar dâhil kifayet etmez. Ocağın soğuğunda iç ısıtacak bir dost beklerken bir köftehorun kahvenin telve kokusuna düşeş gelmesi yok mu? Üç gramlık keyfiniz varsa oda gider, sıcaklık eksilerde dolanmaya başlar.

Bu nevi şahsına münhasır tiplerin hatırı sayılacak şekilde bol olması ilk anda şaşırtıcı gelebilir.

Bence esas şaşırtıcı olan, mezattaki bu familyanın amip gibi hızlı çoğalabilmesidir. Netice de paranın da yazı ve tura gibi iki yüzü olması bir nesep bağlılığına işaret olabilir, bilmiyorum.

Yıldızlarla kaydırak oynamayı düşleyen adamın alnının çatına vurup düşürmede marifetli bir cinstir bunlar.

Bütün şecaatlerini yüzüne vurabileceğiniz bir günü gözlersiniz. Yüzleşmek, tarumar olan ruhunu yakıp abandone edeceğiniz bir düş günüdür o gün. Seçtiği rezilce hayattan rücu edeceğini umduğunuz gün mutlaka gelir çatar. Yıllarca beklediğiniz o altın zaman gelip çattığında, “hah şimdi” dediğiniz o muhteşem anda bile hevesiniz kursağınızda kalır. Adamın galip geleceği bir yüzü daha olduğunu o gün öğrenirsiniz.

“Eğer illa ki ikiyüzlü bir insan olacaksan, en azından bir tanesinde iyi biri oI” diyesiniz vardır ama erdem o ara karaborsadır. Allah (c.c) bir yüz vermiş, beğenmeyip yeni yüz yapan insanın vefası esastan sakattır. Belki ondandır “vefası olmayanın dini yoktur” denilmesi. Sabahları iki yüzü yıkamak zor değil mi? O da ayrı mesele...
Ocak ayında “ocağımız nasıl tütecek” diyenler esas meseledir ancak bu ocak yıkanların ocağınıza incir ağacı dikme tehlikesi karşısında “bir yaşıma daha girdim” ya da “bunu da öğrendim” gibi dersinizden düşen hisseyle gardınızı alırsınız da atı alan Üsküdarlar devirmiştir…

İnsansınız netice de. Ölüm gelip çatana kadar hep bir şeyler öğrenirsiniz de ilim bitmez bir yol olur. Netice de ölüm bile hayatın kavi halini yansıtmaz mı? Ve her ölüm bilinse bile her insana bir kez görünmesiyle bu hayattaki son öğretici ders değil midir?

İnsansınız neticede. Etten, kemikten, sinirden, ruhtan ve duyulardan ve nefisten ve esrardan ve akıldan ve bilumum fonksiyonlarla bezeli envaı çeşit özelliklerinden müteşekkilsiniz. Ve her yaşın bir halet-i ruhiyesi vardır.

Onun içindir ki İnsanın kêmalattan bıkıp usandığı kemal devri gelip çattığında, kimseyle uğraşacak mecali olmadığını fark eder.

Her türlü cehalet katmanından vareste, sinsi, iki yüzlü insanlardan İtten kaçar gibi kaçma zamanıdır bu zamanlar.

Bulaşıcı marazıyla sizi de hasta edecek insanlarla birlikte olmaktan fersah fersah kaçarsınız. İşte o gün akıp gitmiş zamanın kıymeti fark edilir. Nede kolay vaz geçebileceklerinizden vazgeçmemiş olmanın ve vazgeçmemeniz gerekirken ihmal ettiklerinizin sızısı yüreğe hançer gibi saplanır. O gün kendi değerinizin de kıymetini anlarsınız.

Ocak ayı gök boşalması demek.

Yağmurdur kimi zaman, kardır kimi zaman. Bazen rahmetiyle gelir, bazı zaman vardır ki gazabın silueti gibidir. Kimisi rahmet dedi buna, kimi doğanın kanunu. Kimisi var ki gökler ağlıyor dedi ve göklere ağladı.

Ocak ikiyüzlülüğü izhar eder. Bir karla örter, bir de abdest aldırır toprağa.

Bu Ocak ayı ve sonrası hayatınızın ikinci baharı olsun…İkiyüzlülük ırak olsun...

Ocağınız şenlensin ki gönül bahçeniz yeşillensin…

Not; Rahmet-i Rahmana kavuşan Yavuz Bahadıroğlu ağabeye Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Başımız sağ olsun. Mekanı cennet olsun.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Recep

Yavuz agabeyimize Allahtan rahmet geride kalan tüm sevenlerine sabr ı cemil niyaz ediyorum MEKANI CENNET OLUR İNŞALLAH
 • Yanıtla

Turgay

İki yüzlü hafif kalıyor üstat.Çok yüzlü olmuş insanlar."Polyhedran" çok yüzlü ya da çok düzlemli ya da "polyface"...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23