• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

Siyaset, milletin istikrar ve istikbalinin mimarlığıdır

14 Eylül 2020
A


Hasan Aksay İletişim: ,

Toplum, kendine has kurallarla yaşayan bir canlıdır. İman, ahlak, bilgi ve yönetim ehliyeti, hayat kaynağıdır. Ölümsüz değerler kaybolur, siyaset çıkar kaygısına dönüşürse, devlet, istikrar ve gücünü kaybeder. Ruhun, bulaşıcı hastalığı yalan ve fitnedir. Toplum ve yönetimden yalan ve fitne önlenip, iman, ahlak değerleriyle yönetilen devletler, tarihe harika örnekler armağan etmişlerdir. 

Her isabetli oy sahibinin, yönetimin her hizmetinde pay sahibidir. Çıkar kaygısı ve “Daha iyisini arıyorum” bahanesiyle iyiliği bırakıp, denenmiş bir vaadin peşine düşmek, fal bakarak... Çünkü devlet adamlığı ehliyet ister. Tarladan toplanan çakıl taşı değildir. Millet kaderi üzerinde kumar oynamak bahtsızlıktır. “Ben hep buradayım” gibi gerekçesiz yanlışta ısrar, zindan mahkumiyetidir. Müminlerin devleti, milleti-ümmeti ve tüm insanlık için iyiliktir. Kötülüğe engeldir. Bu yol, herkese açık, eşsiz bir nimettir. Diriliş döneminde ihtiyaç çoktur. Zaman gerekir. Sabırla Hak da ısrar, ayrı bir  nimettir. Asr-ı saadet örnektir. Hudeybiye’den on yıllık ağır bir anlaşmayla dönüldü; anlamlıdır. İyilik devletini düzlüğe çıkarmak büyük davadır. Sabırsız, zamansız olmaz.

Asırlarca emeğin meyveli dalı, ziraat ve hayvancılıktı. Ulaşım, iletişim, sanayi ve teknoloji, üretime yeni alanlar açtı. Üretilen değer, ihtiyaç oldu.1950 öncesi bizim köyde ulaşım, iletişim, elektrik? Bu günün birçok ihtiyacı, düşüncede de yoktu. Yeni ihtiyaçlar, “Hayatın olmazsa olmazı” oldu. Tek parti iktidarı, “Karnı doyunca, “İşim yok” demeyen, “Allah’a şükür, rızkımızı temin ediyoruz” diyen köylünün rahatlığı yok artık. Yol, köprü, barajı, okul, doktor, elektrik gördü. Doğal gazdan cep telefonuna kadar hakkını istiyor. “Beni Almanya’ya işçi olmaya mecbur etme” diyor. CHP ise hâlâ, “Yol, köprü, nükleer enerji istemem. Tank tamirini bu millet yapamaz. İsrail yapacak. IMF’den borç alıp ödenecek, smokin elbise, silindir şapka özlemiyle 21. Asra girilemez. Millet de perişan olur, bu hayalle politika yapanlar da. Desteği dünya çapında var ama gerçek değil, Diğer taraftan, içte-dışta iki asrı bulan, her düşmanlık, her hainlik, çarıklı erkan-ı harp denen Anadolu insanına, dürüstlüğün, mertliğin, fedakarlık ve kahramanlıklarla istikrar ve başarılı devlet yönetimi kıymetini, komşu acılarını da yaşayarak, bir kere daha tahsil etti, Her seçim, yeni rekor. Erdoğan liderliğinde Türkiye, “durmak yok. İleri” diyor. 

TÜM KÖTÜLÜKLERE BİR FİSKE:

Devlet, milleti temsilen iyiliğe motor, kötülüğe engeldir. Millet, devletine; devlet, milletine sahiptir. Sömürgeciliğin teşvik ettiği, darbe ve terör, millete zulüm, kuklacıya hizmettir. Mişel’in BAAS darbeleri, Suriye, Mısır, Irak’ı, ne hallere düşürdü. Yönetimin,  ehil ellerde olması rahmet; ehliyetsizlere ve dış güdüme mahkumiyeti felakettir. “Herkes layığını bulur.” Milletvekili satılır mı? Bu acıdan gaflet, insanlığa terstir. Siyaseti dünya çıkarları için kullananların ve yoldaşlarının topuna, bir FİSKE! 

 KUR’AN-I KERİM’DEN: 4-NİSA/58-59:

 “Allah size mutlaka emanetleri ehline vermenizi; insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitici ve her şeyi görücüdür.” (4/58) “Ey iman edenler! Allah’a itaat edin! Peygambere ve sizden olan ulü’l-emr de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz, ‘Allah’a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız’ onu Allah’a ve resulüne götürünüz. Bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.” (4/59)

BU İKLİMDEN BİR DÖRTLÜK; 

Devlet millet ters düşerse, güzel ülkem kara kıştır; bahar gelip gün doğmaz. 8/15

Misal dersen? Hangisini? Suriye, Filistin Mısır acılı çok sayılmaz.

Çıkarcılar eşkıyadır. Zulüm ve kan sel olurken kış bitip, bahar gelmez  

Ecdat-ahfat, iman ile ve bu güzel ahlak ile ümmet olduk bahtiyar.

Hamd Allah’a!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nahit sazoglu

Ulkemizde ekonomik gelismeleri yapmak icin tarim ve hayvanciligi denizciligimizi devlet politikasi yapmaliyiz ulkemizde yolcu ve yuk tasimaciligina demiryollarna kaydirmaliyiz ulkemizde ekonomik gelismeler ancak demiryollariyla olacaktir her ilimize hizli trenler yapmaliyiz tpao yu cok uluslu sirket yapmaliyiz zonguldak filyos liman projesi acilen bitirilmeli ankara istanbul arasi birbucuk saalik hizli tren ayas tuneli bitirilmeli imam hatiplerde elektrik elektronik bigisayar makina dersleri konmali
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23