• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

Seçimimiz hayırlı olsun

17 Mayıs 2023
A


Hasan Aksay İletişim: ,

 

Büyüklüğü dikkate alınarak, “Asrın felaketi” de denen ve 13 milyon 500 bin insanımızı doğrudan etkileyen depreme, “Globalleşme Çağının” imkan ve zorluklarıyla son derece önemli olan bu büyük seçim de zaman bakımından eklenerek, insani yüceliğin tavrını netleştirme de hadiseler, imkan ve zaruretleriyle önemli bir rol oynamaktadır. Hatta dünyadaki ulaşım ve iletişimin gelişmesiyle ticarette, sanayide, birçok alanda milletlerarası yakınlaşma, ortaklaşma ve dayanışmanın, “Korona” denen bulaşıcı hastalığın da bir anda bütün dünyayı menfi yönde etkilediği yaşanmıştı.

Ulaşım ve iletişim, insani yüceliği buluşturan, ihtiyaçlarını müştereken halletme imkanı sağlayarak kolaylaştıran, böylece üretime ve gelişmeye zemin hazırlayan en önemli ve temel bir imkandır. Fakirin alın terine değer katar. Yol yoksa, pazar yoksa köylünün, ihtiyacından fazla narı dalında, soğan ve sarımsağı tarlasında çürürdü. Onun için, kervan yolları, su ve barajlar, zenginliğin temel gerekleridir. Ecdadımız Büyük Selçuklu Devleti, İpek Yolu üzerinde 40 kilometrede bir korumalı, yemekli, yataklı han ve kervansaraylarda, yolcuların atının arabasının bakımı da dahil üç gün üç gece hiçbir ücret almamıştır. Bu medeniyettir. Yol, köprü barajdan başlayarak her türlü gelişmeye karşı davranışlar insanlık karşıtı şeylerdir. İbret konusudur. Anlayamamak bahtsızlıktır. Haset ve kin türü hastalıklara dönüşür. Tedavisi de kolay değildir. İlk gereği dikkat etmektir.

Korona, yaygın bir kötülük ve felaketti. Fakat çağrısı, insanlığın yardımlaşıp birleşmesine yönelik idi. Maske dağıtımı, yardımlaşmanın sembolü oldu. Uluslararası bir imkan ve değer kazandı. Elbette bu imkanları kötüye kullananlar oldu ama çoğunluk doğru anlayıp, doğru kullandı. Kötülüğün tanınması da, onların yolundan uzaklaşmak bakımından, zannedildiğinden çok daha önemli bir imkandır. 

Asrın felaketi olarak adlandırılan Türkiye’nin güneyi, Suriye’nin kuzeyindeki bütün kardeşlerimizin yaralarını sabırla sarmalarının asıl mükafatının dünya ve ahirette Allah’tan geldiğine ve geleceğine hiç şüphe yoktur. Ben de Allah’tan niyaz ediyorum. Şehitlerimize Rahmet, gazilerimize sıhhat, bütün halkımıza ve ilgi gösteren bütün devlet ve milletlere, kurtarma ekiplerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Dünyanın bu coşkulu ilgide kendilerinin vicdani hassasiyetine ilaveten devletimiz ve milletimize sevgi ve saygının da payı vardır. 1976’da 380 kişinin vefat ettiği Van depreminde hükümet adına görevlendirilmiştim. Zor, önemli ve şerefli bir görev. Şimdi bu asrın felaketinde, devletimiz, milletimiz ve bu konuda yardım yapabilecek bütün dünya ekipleri koşup geldi. Mümkün olan bütün imkanlar kullanıldı. Kurtarma ekibinden hayatını feda edenler olduğu halde, oturduğu yerden sadece kusur arayıp bir tek fedakarlığı ve iyiliği göremeyen gözlerin bu özelliğine; yani iyiliklere karşı  körlüğe, “nankörlük”  denir. Nankörlük, sahibini en fazla ve en ağır kayıplara uğratan bir körlüktür. Devamı, psikolojik ve sosyal hastalıklara dönüşerek çeşitlenir.

 Bir asırlık ufka bakan bu seçim, şüphesiz bu global olayların da en önündeki bir olaydır. TBMM’nde “İstikrar!” dedi. İkinci tur için de, “Ey Aziz Millet, büyük vatan millet hizmetinde en değerli mükafatı, hizmete şükran olarak yarım puandan daha yüksek bir rakamla tamamlamak fırsatı!” dendi. İnşallah bu fırsat en iyi şekliyle değerlenecektir. Vatanımıza, milletimize, devletimize, ümmetimize ve bütün insanlığın hayırlı yolda ilerlemesine fırsat ve imkanlar doğurmasını Allah’tan niyaz ediyorum.   

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bir

Aminn
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23