• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI
29 Nisan 2019

Şartlar ve milletin diriliş zamanını heba edenler

Siyasetin ruhu güvendir. Tarih hocamız, Osmanlı’nın, “Dağın arkasından yükselen, güven veren, mert ve gür bir ses olduğunu anlatırdı. J.J. Rousseau da, akademi yarışması tezinde özetle, “Benim için, en önemli şey, dostumu düşmanımı bilmek. Şimdi düşman dosttan tatlı dilli. Başın belaya girmeden bilinmiyor. Eskiler mertti. Dost, düşman davranışından belli idi. Şimdi düşmanın da, dostun da dili aynı. “Başıma felaket gelince anlaşılıyor” diyor. Özellikle siyasiler, güven kaybında ise, duraklama ve çöküş başlamıştır. Bugün dünyanın temel sıkıntısı budur. 

Demokrasi, halkın bir kısmını, süslenmiş yalanlarla oyalıyor. Önündeki çukuru görmez ediyor. Allah’a hamdolsun Türkiye’de ana kitle, asırlık çilesiyle zorluklara rağmen, şehitler vererek, bedeller ödeyerek ilerliyor. IMF’ye borcunu ödeyemez, tankının tamirini yapamazken, iman ve Allah’ın lütfuyla dirilişi başlattı. 17 yılda, devlet olarak, kalkınma ve mazluma yardımda önemli bir yere gelindi. Nimetin gereği şükürdür. Nimete nankör bakış felakettir.

CHP tek parti devrinin, kıtlık, yokluk, vesikalı kefen bezi dönemlerini geçip, Menderes rahmetlinin rahat ve bolluğunda dahi, gelebildiğimiz yer, fakülte mezunu, 175 lira maaşla tayin edilirdi. Uçak İstanbul-Adana 75 Lira idi. Tankını tamir edemeyen Türkiye’nin, bugün savunma sanayisi, % 70’i milli. Bu özgürlüktür. Savunmasız devlet, borç alır. Emir alır. Bir rüzgârla yok olur.

***

BU ŞARTLARDA CHP’Lİ 

BELEDİYELER NE YAPIYOR?

Osmanlı’da Belediye Başkanına, şehremini, “Şehrin emin kişisi” denir. Devletinin yolunda; milletinin yardımındadır. 

CHP’li 4 belediye başkanının, küçükten büyüğe şöhretleri

CHP Bolu şehremini. Noterden senet verip işçilere fotokopi dağıtmış. Sözünün itibarsızlığını demek kendi de biliyor. Noter senediyle güven sağlanır, başkan olunur mu? Noter senedini çöplüğe, 93 işçiyi sokağa attı. Bu hizmetiyle gurur duyar gibi TV ekranlarında.

Bir kimse, keyfi değil mecbur kalıp sözünü yerine getiremese, “El yüzüne çıkmaktan utanıyor” denirdi. Bu reis, bütün şehri muhatap alarak noter belgesiyle taahhütte bulunuyor. Gece yarısı fiilen “Kandırdım” dergibiişçi çıkarıyor.

Sadece kendi vadini mi çiğniyor? Haddini de aşıyor. Belediye başkanının görevi, kanunlar çerçevesinde millete hizmettir. Hizmet yasaklamak değildir. Devlet ve milletimizin misafiri, Çanakkale şehitlerinin torunlarına yardım etmeyi yasaklıyor. Bu yasak da, noter senediyle söz vermek kadar utançtır.  

Devlet adamı, şahsi çıkarları için kimseyle yetki ve kamu malı üzerinden akit yapamaz. Ahlak ve hukuk dışıdır. Yanlış, başta küçük görülürse, emsal olur. Tehlikeli işlere yol açar. Suç üretir. “Başımdan bir kıl çektim, “Kel miyim?” diyene, “Bir kılla bir şey olmaz” denirse. Sonuncuyu da çekince ne denecek?

CHP İzmir Belediye Başkanı, Bolu’yu geçmiş, KHK uygulamayacağını vaat ediyormuş. Belediye, devlet içinde devlet değildir. Gecikme, ülke ve millete zarar doğuracağı görülen işlerde, TBMM kanun gibi uygulaması için hükümete KHK görevini kanunla vermiştir. Meclis gündemi müsait olduğu zaman, bu kararlar, TBMM’ye gelecek ve kanunlaşacaktır. Bugün değilse, yarın! Bu çıkışlar, milleti rahatsız edip, devleti oyalamaktan başka, haksız oy toplamaktan başka, millet yararına ne fayda sağlar?

“Adalet” diye, trafiği engelleyip, kıtalar şehirlerarası yürüyen Kemal Bey, isnat ve iftiradan başka sözü yok mu ki, tazminat için fon icat etti. CHP Ankara Belediye Başkanı vergi kaçırmaktan cezalı; 600.000 lira alacak senedine sebep gösteremiyor. Ve Kemal Bey, başka aday bulamıyor. İbret değilse nedir?

İstanbul CHP Adayı Ekrem İmamoğlu, bütün insanlık ve siyasi tarih için not edilmesi gereken bir fenomen oluyor. Seçilinceye kadar, uzlaşmacı idi. Seçim henüz neticelenmedi. YSK, “Hile bulamadım” derse kesinleşmek üzere verilen birmazbata aldı. Zehir hafiyelikte, darbeler, onun yanında sivil idare kadar anlayışlı ve zehirli dil kullanmaktan uzak kaldı. İlk Belediye Meclisi toplantısında, Ak Parti Meclis Grup Başkanı Sayın Göksu’dan cevabını aldı.

Durdurdukları hizmetlerin zararını, tahribatını kim ödeyecek? 28 Şubat darbesi, ülkeye ve Müslümanlara özel zarar verdi. Artık ülkeye ve millete verilen zarar, kimsenin yanına kâr kalmamalı. Taksim’de çadır kuracağına yanlış varsa, merciine şikâyetle halledilip, ülkeye millete zarar doğmadan önlenme esas olmalı.

***  

SOSYAL HAYATI, KOPUŞTAN 

KORUYAN İKAZ SETLERİ:

Milli bünye, örf ve âdetleriyle, hatalının hatasını anlaması için önce zaman kazandırarak, pişmanlık ve uzlaşma doğurmak ister. Milletimizin, bu konuda önemli fırsatlar doğuran âdetleri vardır. Yanlış yapanın, yanlışını anlaması için önce düğün ve ölüsüne gitmez. Hata anlaşılıp uzlaşma doğuncaya kadar gelmesini de istemez. 

Burada konu, çok daha önemlidir. Ülke ve millet varlığını tehdittir. Batı’nın İslam düşmanlığı, yardım ve teşviki, Ermeni, PKK ve PYD gibi terör örgütleriyle,  40.000 şehit ve ekonomik tahribat ortadadır. Aynı aileden üçüncü şehidimizdir.

Terörist dostluğuyla ünlenmiş Kılıçdaroğlu, bu teröristler tarafından şehit edilen, şehidin cenazesine ne sebeple katılıyor. O camide namaz kıldı da, kim olduğunu bilmeden mi? Daha önce bir şehit cenazesine geldiğinde ikaz edilmiş. “Hem terörist kardeşliği, hem şehit aşkı olmaz” denmiş. İnadına mı katılım? 

Bu, öyle tabii bir sosyal sorumluluktur ki, neticede şehit aileler derneği, “Terörist dostu bizim cenazemize gelmesin” diye açıklama yapmaya zorunda kaldı. Sorumluluk makamındaki kimse, sosyal hassasiyetlere nasıl olur da dikkat etmez?

Milletimizin İslam şuuru ve vatan aşkıyla şehit cenazelerinde huzur ve hüzün birlikte yaşanır. Bu erişilmez bir ruh iklimi ve onurudur. Bu güzel iklime saygı gerekir. Kirletilmemelidir. Fincancı dükkânına giren fil, kırılan camlarla kan revan içinde kalsa dahi, “Özür dilemek” o tarafa düşer. 

 Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, milletimize ve tüm ümmete başsağlığı, gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum. 

“Hak şerleri hayreyler. // Mevla görelim neyler. // Neylerse güzel eyler.”

Hamd Allah’a!  

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23