• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI
27 Mart 2019

Mahalli yönetimler ve sorumluluk

Mahalli idareler, devletin halka uzanan, eli, gözü, kulağıdır. “Ben de seçimle geldim” psikolojisi, hiçbir belediyeye başkanına, devlet içinde devlet olma imkânı tanımaz. Elbette halka karşı sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk küçümsenemez. Ailede iki baş; devlette bin baş olmaz. 

Devlet, mahalli idarelerdeki, mali, şahsi ve siyasi taşkınlıkları, geçen dönemde istismar edilmesin diye, milli bir gereklilik olarak müsamahalı davranılan illerde dahi önledi. Kötü yönetilen belediyeler değişti. Bu değişikliklerin fevkalade isabetli olduğu görüldü. Bir kısım belediyelerde ciddi yanlışlar, gazetelere düşen bilgilerle gözle görülür hale geldiği halde dava devam ettiği için dokunulmadı. Yeni imkânlar gerekiyor. Gelir. Tankını tamir edemezken, son teknolojilerle tank yapan siyasi iktidar, inşallah yeni tedbirlerle, her yanlışı, hukuk içinde ve gecikmeden çözecektir. 

Yapılacak iş çok. Asırların birikimi. Sabır da şart, gayret de. Allah’a şükür, bütün engellere rağmen, masada da; arazide de gayretle ilerliyoruz. Hem de, güçlü devlet yönetimlerinin, sonbahar yaprakları gibi döküldüğü bir mevsimde. 

Kaldı ki Türkiye, periyodik darbelerden geliyor. Darbeler arası koalisyonlar, çok başlı, zor dönemlerdir. Ak Parti kalkınmayı, her meselesi halledilmiş ve her türlü imkân elinin altında olarak mı başardı? Evrensel boyutlu 15 Temmuz darbesi nasıl ters yüz edildi? Davaları henüz bitmedi. Allah’ın lütfuyla, devletimiz, darbeleri, terörleri ezip geçecek ve ülke kalkınmasını zirveye taşıyacaktır.

Ecevit CHP’si, Motel’de pazarlıkla milletvekili transfer edip bakan yaptı. Kılıçdaroğlu CHP’si, 16 milletvekilini, başka partiye satıp geri aldı. Olacak şey mi? Oy, alınıp satılır mı? Kiralanır mı?Bu çirkinlikler mutlaka önlenecektir.

Hükumetin, adalette gecikmeyi önleme gayreti, ümit vericidir. Milletimiz, “Şeriatın kestiği parmak acımaz” derdi. Hukuka güven tazelenmeli. Oy, alıp satarak siyaset yapmak, marifet olur, kınanmazsa, toplumun düşünce sağlığı sıkıntı çeker. Yanlış, önlenemez. Hırsız, ev sahibini suçlu çıkarır.

Siyaset, canlı bir organizma gibi ne eksik, ne fazla; her organ kendisi bir bütün olduğu gibi, büyük gövdeyi de tamamlayan bir parçadır. Siyasi gövdenin kendi farklı sorumlulukları olmakla beraber, seçimle gelinen bütün kurumlarının sorumluluk ve başarılarına ortaktır.

Düşman elinin, yalan, iftira, tertip, düzen şirretlikle, içerdeki faaliyetleri darbelerle, terörle herkes tarafından bilinir ve saklanamaz durumdadır.  Beşlerin, ittifakla İsrail’in her zulmünü, özel olarak da kendi darbeci ve teröristlerini açıkça destek ve korumaları; bazılarını üstün koruma için, bazılarını gizlemeleri. Bu maskeli hainlikleri tarih yanlış yazsa da milletin fehimi anlıyor.  

Bu sebeple tarih, iki türlü yazılıyor. Geçimini, emeğinden ziyade, düşmanın artığında arayanlar, yalan söyleyen tarihle başlar. Sonra hepsi düzelir. Hak yerini bulur. Firavun firavun olarak, Abdülhamit, Abdülhamit Han olarak yazılır, anılır. 

Hamd Allah’a! 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23