• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI
16 Temmuz 2019

Mahalli seçim ve yeni parti(2)

(Dünden devam)

Bununla, somut olarak kimseyi kastetmeden her meslek, her hizmet ve iş için söylemek istediğim şu, “Ben bu işi Allah için mi yapıyorum. Ölümlü dünya hizmet ve imkânlar için mi” diye bir düşün, rotanı hakta hukukta insanlıkta sağlamlaştır ve yürü. “Balık bilse de bilmese de; Halik bilir”. Bilal Habeşi, bir ezan okudu, ama yaptığı işi, Allah için güzel yaptı. 14 asırdan beri kesintisiz en çok anılan bir köle.

Çünkü vatan, millet ve ümmet hizmetinde, siyasette, iyiliğe hizmet için gayret siyasette daha büyük makamı aşabilir. Mümkündür. Osmanlı’da büyük başarıların çoğu, güçlü sadrazamlara sahip olan padişahlarındır. Bizim siyasi hayatımızda da bu kuralın geçerli olduğunu yaşadık. Tek istisnası, Başkanın, güçlü yardımcısını kıskanacak kadar küçük olması veya sadrazamın, Başkanın fikrini bildiği halde, onu atlayıp, kendi fikrini tatbik etmesidir.

Erdoğan liderliğinde Ak Parti ile Türkiye, muhalefetin hayallerini dahi aşan büyük projeler yapmış, kararlı ve güçlü hamlelerlebaşarmıştır. Bunun eksiklerini tamamlayıp, daha ileri götürmek imkânı bulunurken, sıfırdan başlayarak, yetişmiş kıymetli insan kadrolarımızı, birbirini yıpratacak bir zemine mahkûm etmek, düşman sevindirecek kayıplara yol açacaktır.

Bitmiş, parti yükünü taşıyamaz olmuş partiler dışında, hiçbir parti ve siyasi, mücadelesiz teslim olmaz. Milletin oy verip iktidar yaptığı partiler için bu mücadele, aynı zamanda tarihi bir sorumluluk olarak değerlenebilir. Müslümanlar birbirini boş yere eleştirecek, fitne kaynakları bu ateşi körükleyecektir. Bu teşebbüslerin başarısızlığı veya İslami ahlaki zeminden kayıp, başka bir yörüngeye oturması ise, çok değerli bir kısım kardeşlerimizin yolunun gurbete düşmesi demektir. İslami iklimin dışına düşüş, her kardeşimiz için derin bir gurbettir. 

Basit bir İstanbul seçiminin Avrupa’nın da desteğiyle doğan siyasi dalgalanmanın balonu fazla şişmiştir. Ümit ediyorum ki, Ak Parti eksiklerinin önemli bir bölümünü kısa zamanda yoluna sokacak, devlet mekanizmasının belediyelerdeki yolsuzluklar hakkında yalan ve iftiraları da sonlandıracak bir disipline alacaktır.  

Meşhur söz; “Demokrasilerde çözüm tükenmez.”

Söyleyeceğim şeylerin “Tereciye tere satmak” kabilinden olduğunu bilmeme rağmen, bazı hususları tekrar etmek istiyorum: Yeni parti ihtiyacı olarak gördüğümüz şartlar, toplumlara yön değiştirtecek derecede önemli ve değişmez hedefler ve değerler, Ak Parti’de eksik veya tamamlanma imkânı bulamayacağından emin miyiz? Daha da önemlisi, halkın bu ihtiyacı derinden hissettiği görülüyor mu?

Siyasette denenme şansı, fazla yoktur. Fazlası, insanı yıpratır. Deneme şansları, görevin önemiyle ters orantılıdır. Her işi yapan işçi, birçok işte yer bulur. İki görevde başarısız kalan genel müdür, üçüncü de patron bulmakta zorluk çeker. Devlet adamı varlığı, milletin gücüdür. Her kayıp zarardır. Şartlar değişir. Olmayan imkân doğar. Olan kaybolur. Sabır ve kararlılık her mesleğin gereğidir.

Siyaset, zor geçitte, takımını bırakabilecek bir meslek değildir. Türkiye; sınırlarında, kırsalında savaştadır. Yeniden dirilişin yükü altındadır. İslam düşmanlığının öncelikli hedefidir. İç ve dış muhalefet, birleşmiş gibidir. İslam düşmanlarının ana hedefi Türkiye’dir. 

Bugün Türkiye’de, oyları, fikir ve icraatı değişmez CHP, HDP ve oya etkili Loca vardır. Bu üçünün oylarının toplamı, % 30-40 arasındadır. Hemen güçlenmek isteyen yeni bir partinin, Cumhurbaşkanı adayını üçlü gruba teslim etmek zaruret gibi bir durum olma ihtimali güçlüdür. Bu üçlü grup hem yetersiz kalacak, hem de bu dönüşü olmayan yol, kardeşlerimiz için bir gurbet yolculuğu olacaktır. Bu yolculuk bir başlarsa, netice şekillerin değiştiremeyeceği, gurbet yalnızlığıdır. 

Sayın Erdoğan, yarım asra yaklaşan siyaset içindedir. Hep aynı sahada hareket etmiş, başladığı günden beri,  hedeflediği her kademeyi elde etmiş, hamleler yapmış güçlü bir iktidarın sahibidir.Ak Parti kurulduğu günden beri yenilgi almamış bir partidir. Birliğimizi devam ettirir, gayrete gelirsek, Ak Partinin sahip olduğu tecrübe, doğurduğu ümit ve evrensel gönül birliği ile inşallah çok daha büyük başarılar kapımızdadır. Bizimle beraber, inşallah, ümmetin kapısında olacaktır.

Siyaset, Allah’a dayanıp, haktan ayrılmadan millet için koşulduğu, yaptığı işi en iyi yapmaya çalıştığı sürece gam yok. Kolay fırsatlar geçicidir. Siyaset, ahirete kadar uzanan çetin bir yol. Huzur kaynağı bir meslektir. 

Hamd Allah’a!

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23