İyiliği görmenin gereği şükürdür

28 Mart 2019 Perşembe

İyilik vicdanın ışığıdır. Her yolcuya gerekir. Yolunu şaşırmışa yol sorulmaz. İyiliği bilmeyen, tanımayan karanlıkta kalır. Her işte, kötülük, yanlış arayan. Özellikle parti gibi bakış açısı birbirinietkileyen gurupların arayışı, sanatları o olur. Kötülük arayış, iyiliği kaybettirir. Hakkı göremez. Bunankörlük, kurtuluşu zor bir beladır. 

Şüphesiz ki siyaset, millet ve devletine hizmetderecesinde şevk ve heyecan veren başka bir meslek olamaz. Nasıl olsun ki, Müslüman için vatan ve milleti uğruna şuurla can feda etmek, şehitlik zirvesine giden en kestirme yoldur. Ama yıllarca,kıskançlıkla, inatla, makam mevki hırsıyla içine sindirerek, iktidarın, yol, köprü, baraj gibi hizmetlerini dahi ısrarla tenkide çalışanlar için dünya karanlık, ufuk kara bulutlarla kapalıdır. Güzelim Siyaset, dedikodu cehennemine dönüşmüştür. 

İyiliği görmek, vicdan körlüğünden kurtuluştur. Allah’ın en büyük nimetlerinden biridir. İyilik de, kötülük de bitmez. Kötülüğü herkes görür. Haset, çıkar, kıskançlık, öyle bir gözlük camı ki, iyiliği ters gösterir. Onun için iyiliği görmek, Allah’ın nimetlerinden biridir. Şükür gerektirir.

Dünya siyasetindeki karanlık, bütün ülkeleri kaplayınca, hükümetimizin hizmet dinamizmine dikkat zayıflıyor. Bu:1) Milletimiz, ümmetimiz için hayati önem arz eden kalkınmamızı, milletin manevi desteğinden kısmen olsun uzak düşürür. 2) Millet olarak, imkânların yetersizliğine; gereken hizmetin aşırılığına rağmen bu nimetleri gerektiği derecede değerlendirememek, şükür eksikliğidir.

Deniz altından, 2. defa kıtaları birleştiren Gebze-Halkalı Yüksek Hızlı Tren seferlerimiz, milletimize, ümmetimize ve insanlığa hayırlı olsun. Dün, İstanbul Havalimanını açtık. Tam taşınmadan, ilk 2 ayda, 2.900.000 yolcu taşıdı. Geçen hafta ordumuz, en büyük tatbikatını üstün başarıyla tamamladı. Bu dev hamleler, bir bahar mevsiminde değil. Dünya yangınının ortasında. Ortadoğu’da. Darbeler,içte-dışta terör, kuşatma! Özel programlı krizler! Buna rağmen anında başarı! 

Asırlardır zenginlik, istikrar ve keşifleriyle, devletlerin önünde koşan Amerika, “İkiz Kule” oyunuyla, İslam’ı hedef aldığı günden beri, adeta yanlışlarına dikkat çekiyor. Kötülük yapıyor. Huzur merkezi Kudüs’ü, kanlı, kavgalı duruma soktular. Venezuela zulmü insanlık vicdanını ve devlet haysiyetini tehdittir. Üç asırdır kesintisiz İsrail zulmünü teşvik, vicdanı inkâr. İnsanlığa hakaret. Tarihe züldür.  

Türkiye’nin ihtiyar sayısı kadar nüfusu olmayan 64 şehir, kasaba devlet oldu. Gerektiği zaman kolay yutalım diyedevletleri ufalıyorlar. Şimdi gayretle, Irak’ı, Suriye’yi, Türkiye’yi bölmeyeçalışıyorlar. Saldırganlar, Allah’ın lütfuyla, terörist ortaklarını da bırakıp yorgun dönecekler.

Globalleşen dünya böyle bir parçalanmayı, fitneyi sırtında taşıyamaz. Brüksel nüfusu 177.307 (2911) kişi. Yüz terörist, orada evlense, milletvekili oluyor. Ondan sonra da, İsrail gibi korumalı devlet olarak dünyayı karıştırabilir.  

Devlet, hizmet imkânıdır. Büyük olmayı gerektirir. Özellikle Türkiye, büyümek, istikrarını korumak zorundadır. Türkiye kalkınmasını tamamlarken, eski durumunu ve mevcut imkanlarını dikkate almak gerekir. A. Necdet Sezer, Ecevit’e bir anayasa kitabı fırlattı. Para pul oldu. Kurtköy Havaalanı yapıldı. “Para israf edildi. Orada havaalanı olmaz” dendi. 19 yıllık siyasi istikrar ve kalkınma, Kurtköy’ü, Avrupa’nın en büyük yedinci havaalanı yaptı.

Büyük ve istikrar kazanmış, ahlaki temellere oturmaya azmetmiş bir devlete sahip olmak, her insan için en önemli nimetlerdendir. Nankörlükle nimetin farkına varamamak; şükrünü eda edememek de aynı derecede bahtsızlıktır. 

“Milletler layık oldukları idareye kavuşurlar.” 

Hamd Allah’a! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman cSüleyman c2 ay önce
  eskiden beri hiç hak etmeden, hiçbir becerisiolmadan devltin makamlarını işgal etmiş olan cumhurbaşkanından başbakanınaüstdüzey bürokratından valisine belediye başkanına memuruna işçisine muhtarına kadar çok insanlar geldi geçti. Devlete ve millete çok şeyler kaybettirdiler. HEP MİLLETİN AHINI ALDILAR.Makamlarını hak eden de çok insan geçti Allah razı olsun onlardan.....
 • CankurtaranCankurtaran2 ay önce
  Selam Hasan emmi savundukların hangi Peyganberin yolu. Faiz Kumar Alkol Rüşvet Haksızkazanç Domuz kesimi ve satışı Yalan İftira olan bir düzensizliği neden savuna ihtiyacı hissediyorsun ki seni anlamak mümkün değil. Asır Saadet Asrı.
 • Ali Ali 2 ay önce
  Dil ile şükür fakirin hakkı . Zenginin hakkı vererek şükretmek , zengine dil ile şükür yaraşmaz ,zengin verdikçe şükreder.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Birmilyonu aşan dolandırıcı evet resmi kayıtlı Türkiye dolandırıcılar seksen kişide bir kişi dolandırıcı. Kol kesmeden hırsızlık önlenemez.Kimse adalet yönünden Allah subhanehu ve teâlâ dan daha adaletli değildir. Ayet "kısastahayat var" düşünmeyen ahmaklara ,düşünün Allah subhanehu ve teâlâ nın sözü kısasta hayat var.

Günün Özeti