• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI
28 Mart 2019

İyiliği görmenin gereği şükürdür

İyilik vicdanın ışığıdır. Her yolcuya gerekir. Yolunu şaşırmışa yol sorulmaz. İyiliği bilmeyen, tanımayan karanlıkta kalır. Her işte, kötülük, yanlış arayan. Özellikle parti gibi bakış açısı birbirini etkileyen gurupların arayışı, sanatları o olur. Kötülük arayış, iyiliği kaybettirir. Hakkı göremez. Bu nankörlük, kurtuluşu zor bir beladır. 

Şüphesiz ki siyaset, millet ve devletine hizmetderecesinde şevk ve heyecan veren başka bir meslek olamaz. Nasıl olsun ki, Müslüman için vatan ve milleti uğruna şuurla can feda etmek, şehitlik zirvesine giden en kestirme yoldur. Ama yıllarca, kıskançlıkla, inatla, makam mevki hırsıyla içine sindirerek, iktidarın, yol, köprü, baraj gibi hizmetlerini dahi ısrarla tenkide çalışanlar için dünya karanlık, ufuk kara bulutlarla kapalıdır. Güzelim Siyaset, dedikodu cehennemine dönüşmüştür. 

İyiliği görmek, vicdan körlüğünden kurtuluştur. Allah’ın en büyük nimetlerinden biridir. İyilik de, kötülük de bitmez. Kötülüğü herkes görür. Haset, çıkar, kıskançlık, öyle bir gözlük camı ki, iyiliği ters gösterir. Onun için iyiliği görmek, Allah’ın nimetlerinden biridir. Şükür gerektirir.

Dünya siyasetindeki karanlık, bütün ülkeleri kaplayınca, hükümetimizin hizmet dinamizmine dikkat zayıflıyor. Bu: 1) Milletimiz, ümmetimiz için hayati önem arz eden kalkınmamızı, milletin manevi desteğinden kısmen olsun uzak düşürür. 2) Millet olarak, imkânların yetersizliğine; gereken hizmetin aşırılığına rağmen bu nimetleri gerektiği derecede değerlendirememek, şükür eksikliğidir.

Deniz altından, 2. defa kıtaları birleştiren Gebze-Halkalı Yüksek Hızlı Tren seferlerimiz, milletimize, ümmetimize ve insanlığa hayırlı olsun. Dün, İstanbul Havalimanını açtık. Tam taşınmadan, ilk 2 ayda, 2.900.000 yolcu taşıdı. Geçen hafta ordumuz, en büyük tatbikatını üstün başarıyla tamamladı. Bu dev hamleler, bir bahar mevsiminde değil. Dünya yangınının ortasında. Ortadoğu’da. Darbeler, içte-dışta terör, kuşatma! Özel programlı krizler! Buna rağmen anında başarı! 

Asırlardır zenginlik, istikrar ve keşifleriyle, devletlerin önünde koşan Amerika, “İkiz Kule” oyunuyla, İslam’ı hedef aldığı günden beri, adeta yanlışlarına dikkat çekiyor. Kötülük yapıyor. Huzur merkezi Kudüs’ü, kanlı, kavgalı duruma soktular. Venezuela zulmü insanlık vicdanını ve devlet haysiyetini tehdittir. Üç asırdır kesintisiz İsrail zulmünü teşvik, vicdanı inkâr. İnsanlığa hakaret. Tarihe züldür.  

Türkiye’nin ihtiyar sayısı kadar nüfusu olmayan 64 şehir, kasaba devlet oldu. Gerektiği zaman kolay yutalım diyedevletleri ufalıyorlar. Şimdi gayretle, Irak’ı, Suriye’yi, Türkiye’yi bölmeyeçalışıyorlar. Saldırganlar, Allah’ın lütfuyla, terörist ortaklarını da bırakıp yorgun dönecekler.

Globalleşen dünya böyle bir parçalanmayı, fitneyi sırtında taşıyamaz. Brüksel nüfusu 177.307 (2911) kişi. Yüz terörist, orada evlense, milletvekili oluyor. Ondan sonra da, İsrail gibi korumalı devlet olarak dünyayı karıştırabilir.  

Devlet, hizmet imkânıdır. Büyük olmayı gerektirir. Özellikle Türkiye, büyümek, istikrarını korumak zorundadır. Türkiye kalkınmasını tamamlarken, eski durumunu ve mevcut imkanlarını dikkate almak gerekir. A. Necdet Sezer, Ecevit’e bir anayasa kitabı fırlattı. Para pul oldu. Kurtköy Havaalanı yapıldı. “Para israf edildi. Orada havaalanı olmaz” dendi. 19 yıllık siyasi istikrar ve kalkınma, Kurtköy’ü, Avrupa’nın en büyük yedinci havaalanı yaptı.

Büyük ve istikrar kazanmış, ahlaki temellere oturmaya azmetmiş bir devlete sahip olmak, her insan için en önemli nimetlerdendir. Nankörlükle nimetin farkına varamamak; şükrünü eda edememek de aynı derecede bahtsızlıktır. 

“Milletler layık oldukları idareye kavuşurlar.” 

Hamd Allah’a! 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23