İki yazı: Seçim ve şehid Muhammed Mursi

24 Haziran 2019 Pazartesi

İSTANBUL SEÇİMİ:

Bugün (dün), İstanbul Belediye Başkanı seçiminin ikinci oylaması. İlk seçimde oylar çalınmıştı. Yani seçimin de, yıkıcı ve yapıcıları var. Yapıcılar kazansın istiyorum. 

İslam düşmanlığı ile ünlü ülkelerin, siyaset, medya ve STK’ları, Türkiye’nin iktidar ve istikrarını, yıkmayı dert edindiler. 

Seçimin yıkıcıları: Siyaset tek başına değil, milletle yapılan sanattır. Dünya siyasetinde kara bulutlar koyulaşıyor; tehdit, hududa dayanmışsa ülke istikrarı milli davadır. İslam düşmanı devletler, binlerce km. uzaktan bu seçimle yıkım için uğraşıyorsa, iktidar ve istikrara destek, milli davadır. Kendinin, beğendiklerinin kazanma ümidi yokken, oyları tozlaştırarak, düşmana, “Millette vahdet yok” demek, yıkımdır. Zaten Belediye Meclisi, millette! Yıkıcılar sadece kaosu kazanır. Zafer değil.

Seçimin yapıcıları: Bunlar,ülke ve millet içinyararlı işler yapan, istikrar doğuran, dünya ve ülke şartları içinde elinden geldiği kadar daha adil, daha iyi işler yapmaya çalışan toplumu, partiyi arar bulur. Bu milli görevi yapan seçmen yapıcıdır. Hiçbir şey bilmiyorsa, milletinin çoğunluğuna ve ülke istikrarına ters düşmemeye çalışır. Seçim hakkı önemli nimettir. Millet çoğunluğuna karşı, ciddi bir sebep bulamadan,“O, olmasın da kim olursa olsun” çıkışı kaostur. Yapıcı, milletini kaosa düşürmekten sakınan seçmendir. 

ÜMMETİN ŞEHİDİ MUHAMMED MURSİ

Mursi, İslam ahlakının yılmaz bir kahramanı olarak yaşamış, insanlığa hizmet için çırpınmış bir şahsiyetti. Mühendis diplomasını Kahire Üniversitesinden aldı. Mühendislik doktorasını Amerika’da Güney Kaliforniya Üniversitesinde 1978 yılında tamamladı. “Müslüman Kardeşler” gurubu olarak İslam’ı yaşayıp anlattılar. “Arap Baharı” ile diktatörlüğün yıkılmasının arkasından kurulan demokratik sistemle, yapılan ilk halk oylamasında seçilen ilk Cumhurbaşkanıdır. 

Muhammed Mursi, seçimden 3 ay sonra, üç aylık icraatının hesabını halka meydanda verdi. Ümmet ve tarafsızlar tarafından bir kere daha takdir edilip, dua aldı.

Mısır gibi büyük bir devletin darbeyle gelen ve darbelerin devamı olan cumhurbaşkanları, sınırları dışına ciddi bir ilgiyle dahi bakamamışlardı. Nadir olarak yurt dışına çıktılar. İlgi gösteremediler ve ilgi görmediler. Mursi’nin, birsene içinde, BM’dekikonuşması, çok az başkana nasip olan bir konuşmaydı. Türkiye, İran ve Afrika’da birçok ülkeyi ziyaret etti. Coşkuyla ve saygıyla karşılandı. Bu ziyaretleriyle, ülke halklarının gönlünde, kendine ve Mısır’a önemli bir kapı araladı.

Sömürgecilerin, İslam ülkeleri ve Venezuelagibi, zengin topraklara göz diktiği yeni, bulanık bir dönemdeyiz. Kuklalar bulup, kuklacılık yapıyorlar. Darbeci ve terörist hainleri kukla olarak kullanıp, ülkeleri fethetmekten bin beter hale düşürüyorlar. Bu kontrollü bir eşkıyalık dönemidir. Dünya, bu vahşete fren yapamıyor. Çünkü materyalist çıkar, güçlü devletleri, BM beşlisi olarak çıkarlarıyla bütünleştiriyor. Güç olma potansiyeline sahipiyilik cephesi, dağınıklığı ve “Sen-ben” çekişmeleri nedeniyle güç olamıyor. “Az olsun. Benim olsun” batağında boğuluyor. Dünyanın, bu hali, sığınmacı sayısını 70 milyona çıkardı. En zengin ülkelerin sokaklarında, kışın soğukta donan insanlar haber oluyor. Ak Parti’nin çeyrek asra yürüyen iktidarından sonra Mursi, insanlığa bu ümidi vahdetle büyütecek bir ışıktı. Yeni Mursi’ler yolda! 

Muhammed Mursi, halka, bir senelik icraatının hesabını vermek için hazırlanmıştı ki, Savunma Bakanı makamına oturttuğu Sisi, hıyanetle, sömürgeci dış güçlerin cellatlığını seçti. 

İtibar ve izzet, zulüm batağında aranmaz. Ahlakını, vicdanını kaybeden, onu, hiçbir yerde bulamaz. Sisi’nin, Trump; İsrail ve SuudiArabistan’dan başkagideceği ülke giderek azalacaktır. Sisi,Mısır’ın ufkunu ve bahtını karartmıştır.

Devlet nimeti, büyük bir nimettir. Kaybedilince, yeniden sahip olabilmek için milletçe ödenmesi zor badirelerden geçmek gerekir. Sisi gibi hainler bile başa geçer zulmeder. Nimeti kaybetmeden kadrini bilinmelidir. Allah, büyük nimetlerin basitleştirilip, kolaylaştırılmasına imkân vermemiştir. Aile büyük nimettir. Boşanma yetkisini kullananların, geri dönüşü çok zordur. Devlet nimeti, dünya nimetlerinin en büyüğüdür. Onun için şehit olunur. Doktorluk, insan sağlığı; devlet adamlığı, devletin sağlığı için şarttır. İkisi de, ne kasaba, ne çıkarcıya ve ne de konu garibine teslim edilemez. Ahlak, yetenek ve özel bilgi, bu sanatların değişmez şartlarıdır. Özellikle milletine, dolayısıyla ümmetine karşı, güç gösterisine kalkışarak, ayrılıkçılık yapan, Osmanlı’nın Kırım Beyi Giray Han gibi bahtını kendi karartır. 

Muhammed Mursi, 2357 gün, Sisi’nin Firavunzindanında kaldı. Sisi zindanları, Müslüman’a ölüm oldu, oluyor. Mursi’nin, mahkeme salonunda şehadeti de ibretti. Sağlık müdahalesi yapılmadı. Cenaze cemaatine imkân verilmedi. Ama, yüz milyonlarMursi’nin gıyabi cenaze namazını dünyanın her yerinde kıldılar, dua ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün illerimizde, kardeş Mısır halkının oylarıyla, ilk defa seçilmiş Mısır Cumhurbaşkanı şehit Mursi için, gıyabi cenaze namazı kılınmasını tamim etti. Bu önemli bir başlangıçtır. İslam kardeşliği ve dayanışma sorumluluğunun, toplumsal aksiyonlara yansımasının başlangıç olmasını ve yeniden dirilişin ihmal edilmeyen önemli basamaklarındanbirini teşkil etmesini,yani dünyanın bir ucundaki Müslüman’ın ayağına diken batsa, burada onu duyup tepki verebilmemizi, Allah’tan niyaz ediyorum.

Türkiye’nin çeyrek asra yürüyen, yeniden diriliş hareketiyle,mazlum dünyaya kanat germesinden sonra, ikinci defa komşu İslam ülkesi Mısır’dan, bir yıllık iktidarıyla, aynı şekilde bir dirilişle kanat açmaya çalışan Muhammed Mursi, bir makaleye sığmaz. İnşallah vakit ve imkân bulabilirsem, bir dizi makaleyle, çağımızın siyasi şartları, beklenenler ve Müslümanlar olarak sorumluluklarımız içinde, Mursi’yi anlamak ve anlatmak isterim. Allah rahmet etsin.

Hamd Allah’a! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sertap Sertap 25 gün önce
  Mekânın cennet olsun mursi,seni katleden sisi şerefsizininde allah belasınıversin inşallah
 • HuseyinHuseyin26 gün önce
  Sehitmi kahpemi.Bence kahpe kahpelik arab aleminin kaninda var.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 26 gün önce
  Devleti tek meshep olarak görmeyin, mursi sehit degildir.Sunni meshebi diyerek herkes ile düsman oldunuz.Emperyalizim Dini bölerek bizi birbirimizle savastirir. BUNU görün. Birlik olalim.Dini siyasete alet ederek kullanirsaniz sonucunada katlanirsiniz.
 • Taha AkyazıTaha Akyazı26 gün önce
  Sayın yazar sen çarşıda pazarda olanları biliyormusun. Bu ülkenin yoksulu inim inim inliyor. Sen tutturmuşsun bir Mursi, tutturmuşsun bir Sisi. Bana ne elin MurSisinden kardeşim. Ama cevabınızı aldınız işte. Daha da alacaksınız inşallah.
 • alkanalkan27 gün önce
  Muhammet mursi seçilmeden önce defalarca abd ye gitseydi hergittiğinde yahudi kuruluşlarıyla bir araya gelseydi TEODOR herzelin mezarını ziyaret edip ayin törenine katılsaydı yahudi ler tarafında yahudi olmayanlara verilmeyen yahudi madalyası almış olsaydı bizdini parti değilizdeyip İslam Birliği değil medeniyet projesi olan AB de yerimizi alacağız deseydi bir başka İslam ülkesine yönetim şekli izi laikleştirin laikliğe geçin deseydi kanunları mızı kur ana göre yapacagız demeseydi ve kanunlarını AB uyum yasalarına göre yapsaydı imf isteği olan özelleştirmeleri yani fabrikalarını uluslar arası şirketlerin almasına imkan tanısaydı su kaynaklarını uluslar arası su kartelinin denetimine bıraksaydı israilcumbur başkanına one münit deyip isral cumhur başkanını ülkesine davet edip meclisinde konuşma yaptırıp tayfası ile birlikte ayakta alkışlasaydı İsrail dostumuz deyip İsraile ihtiyacımız vardeseydi belki koltuguda dünyalıgıda kurtarıp çoluguyla ailesiyle birlikte ülkesine hizmet etmeye çalışırken meydanlarda ve TV lerde insanların nefsine gönlüne hoşgelen konuşmalar yaparak zevki sefayı seçebiöirdi. Fakat mursi inancından idalinden taviz vermedi ve anayasamız kurana göre yapacagız diyerek verdiği mücadelede şehadet yolunu SEÇTİ ALLAL TÜM MÜSLÜMAN LİDERLERE VE MÜSLÜMAN HALKLARA MÜRSİGİBİ DİK DURUP ŞEHİT OLMAYI NASİP ETSİN.
 • vahdet mehmet güneşvahdet mehmet güneş27 gün önce
  Osmaniyeliyim ; Basın yayın ve gazetecilik bölümünü,Uluslar Arası Ticaret ve Lojistik Destek bölümünü kazandım şimdi Ülkemizin güney ilinde (göller yöresinde)memurum ve belediyemiz Allaha şükür Akpdir....İstanbul ülkemizin şahı bir şehir Aday Bayram Paşa belediye başkanı Atilla Aydıner olmalıydı 4 yıl çalışılarak nasıl olsa Rizeli, Sayın Cumhurbaşkanımızda Rizeliydi,Kısıklıdan bir dünya liderine dönüştü.İstanbulu her konuda ıslahetti...Atilla AYDINER tarihteki Atilla gibi( 4 yıllık hitabet -diksiyon çalışmasıyla)istanbulu sarsabilir soy adı gibi İstanbula aydınlık verebilir olabilirdi...nasıl olsa İstanbulaydın - kültür şehir....kısa dönemde toplumu kendine manipule edenyakın tarihte liderler var....youtubeta nice bu konuda videolar mevcut.***,
 • trabzonsportrabzonspor27 gün önce
  sizin şehidiniz bizim yani Türklerin değil.bizim şehidimiz hakurk ta, suriye de savaşıp canını veren Mehmetciklerdir.vatan için canını veren kahramanlardır.gerisi dünya şehididir.vesselam.

Günün Özeti