• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI
24 Haziran 2019

İki yazı: Seçim ve şehid Muhammed Mursi

İSTANBUL SEÇİMİ:

Bugün (dün), İstanbul Belediye Başkanı seçiminin ikinci oylaması. İlk seçimde oylar çalınmıştı. Yani seçimin de, yıkıcı ve yapıcıları var. Yapıcılar kazansın istiyorum. 

İslam düşmanlığı ile ünlü ülkelerin, siyaset, medya ve STK’ları, Türkiye’nin iktidar ve istikrarını, yıkmayı dert edindiler. 

Seçimin yıkıcıları: Siyaset tek başına değil, milletle yapılan sanattır. Dünya siyasetinde kara bulutlar koyulaşıyor; tehdit, hududa dayanmışsa ülke istikrarı milli davadır. İslam düşmanı devletler, binlerce km. uzaktan bu seçimle yıkım için uğraşıyorsa, iktidar ve istikrara destek, milli davadır. Kendinin, beğendiklerinin kazanma ümidi yokken, oyları tozlaştırarak, düşmana, “Millette vahdet yok” demek, yıkımdır. Zaten Belediye Meclisi, millette! Yıkıcılar sadece kaosu kazanır. Zafer değil.

Seçimin yapıcıları: Bunlar,ülke ve millet için yararlı işler yapan, istikrar doğuran, dünya ve ülke şartları içinde elinden geldiği kadar daha adil, daha iyi işler yapmaya çalışan toplumu, partiyi arar bulur. Bu milli görevi yapan seçmen yapıcıdır. Hiçbir şey bilmiyorsa, milletinin çoğunluğuna ve ülke istikrarına ters düşmemeye çalışır. Seçim hakkı önemli nimettir. Millet çoğunluğuna karşı, ciddi bir sebep bulamadan,“O, olmasın da kim olursa olsun” çıkışı kaostur. Yapıcı, milletini kaosa düşürmekten sakınan seçmendir. 

ÜMMETİN ŞEHİDİ MUHAMMED MURSİ

Mursi, İslam ahlakının yılmaz bir kahramanı olarak yaşamış, insanlığa hizmet için çırpınmış bir şahsiyetti. Mühendis diplomasını Kahire Üniversitesinden aldı. Mühendislik doktorasını Amerika’da Güney Kaliforniya Üniversitesinde 1978 yılında tamamladı. “Müslüman Kardeşler” gurubu olarak İslam’ı yaşayıp anlattılar. “Arap Baharı” ile diktatörlüğün yıkılmasının arkasından kurulan demokratik sistemle, yapılan ilk halk oylamasında seçilen ilk Cumhurbaşkanıdır. 

Muhammed Mursi, seçimden 3 ay sonra, üç aylık icraatının hesabını halka meydanda verdi. Ümmet ve tarafsızlar tarafından bir kere daha takdir edilip, dua aldı.

Mısır gibi büyük bir devletin darbeyle gelen ve darbelerin devamı olan cumhurbaşkanları, sınırları dışına ciddi bir ilgiyle dahi bakamamışlardı. Nadir olarak yurt dışına çıktılar. İlgi gösteremediler ve ilgi görmediler. Mursi’nin, bir sene içinde, BM’deki konuşması, çok az başkana nasip olan bir konuşmaydı. Türkiye, İran ve Afrika’da birçok ülkeyi ziyaret etti. Coşkuyla ve saygıyla karşılandı. Bu ziyaretleriyle, ülke halklarının gönlünde, kendine ve Mısır’a önemli bir kapı araladı.

Sömürgecilerin, İslam ülkeleri ve Venezuelagibi, zengin topraklara göz diktiği yeni, bulanık bir dönemdeyiz. Kuklalar bulup, kuklacılık yapıyorlar. Darbeci ve terörist hainleri kukla olarak kullanıp, ülkeleri fethetmekten bin beter hale düşürüyorlar. Bu kontrollü bir eşkıyalık dönemidir. Dünya, bu vahşete fren yapamıyor. Çünkü materyalist çıkar, güçlü devletleri, BM beşlisi olarak çıkarlarıyla bütünleştiriyor. Güç olma potansiyeline sahip iyilik cephesi, dağınıklığı ve “Sen-ben” çekişmeleri nedeniyle güç olamıyor. “Az olsun. Benim olsun” batağında boğuluyor. Dünyanın, bu hali, sığınmacı sayısını 70 milyona çıkardı. En zengin ülkelerin sokaklarında, kışın soğukta donan insanlar haber oluyor. Ak Parti’nin çeyrek asra yürüyen iktidarından sonra Mursi, insanlığa bu ümidi vahdetle büyütecek bir ışıktı. Yeni Mursi’ler yolda! 

Muhammed Mursi, halka, bir senelik icraatının hesabını vermek için hazırlanmıştı ki, Savunma Bakanı makamına oturttuğu Sisi, hıyanetle, sömürgeci dış güçlerin cellatlığını seçti. 

İtibar ve izzet, zulüm batağında aranmaz. Ahlakını, vicdanını kaybeden, onu, hiçbir yerde bulamaz. Sisi’nin, Trump; İsrail ve SuudiArabistan’dan başkagideceği ülke giderek azalacaktır. Sisi, Mısır’ın ufkunu ve bahtını karartmıştır.

Devlet nimeti, büyük bir nimettir. Kaybedilince, yeniden sahip olabilmek için milletçe ödenmesi zor badirelerden geçmek gerekir. Sisi gibi hainler bile başa geçer zulmeder. Nimeti kaybetmeden kadrini bilinmelidir. Allah, büyük nimetlerin basitleştirilip, kolaylaştırılmasına imkân vermemiştir. Aile büyük nimettir. Boşanma yetkisini kullananların, geri dönüşü çok zordur. Devlet nimeti, dünya nimetlerinin en büyüğüdür. Onun için şehit olunur. Doktorluk, insan sağlığı; devlet adamlığı, devletin sağlığı için şarttır. İkisi de, ne kasaba, ne çıkarcıya ve ne de konu garibine teslim edilemez. Ahlak, yetenek ve özel bilgi, bu sanatların değişmez şartlarıdır. Özellikle milletine, dolayısıyla ümmetine karşı, güç gösterisine kalkışarak, ayrılıkçılık yapan, Osmanlı’nın Kırım Beyi Giray Han gibi bahtını kendi karartır. 

Muhammed Mursi, 2357 gün, Sisi’nin Firavunzindanında kaldı. Sisi zindanları, Müslüman’a ölüm oldu, oluyor. Mursi’nin, mahkeme salonunda şehadeti de ibretti. Sağlık müdahalesi yapılmadı. Cenaze cemaatine imkân verilmedi. Ama, yüz milyonlarMursi’nin gıyabi cenaze namazını dünyanın her yerinde kıldılar, dua ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün illerimizde, kardeş Mısır halkının oylarıyla, ilk defa seçilmiş Mısır Cumhurbaşkanı şehit Mursi için, gıyabi cenaze namazı kılınmasını tamim etti. Bu önemli bir başlangıçtır. İslam kardeşliği ve dayanışma sorumluluğunun, toplumsal aksiyonlara yansımasının başlangıç olmasını ve yeniden dirilişin ihmal edilmeyen önemli basamaklarındanbirini teşkil etmesini, yani dünyanın bir ucundaki Müslüman’ın ayağına diken batsa, burada onu duyup tepki verebilmemizi, Allah’tan niyaz ediyorum.

Türkiye’nin çeyrek asra yürüyen, yeniden diriliş hareketiyle,mazlum dünyaya kanat germesinden sonra, ikinci defa komşu İslam ülkesi Mısır’dan, bir yıllık iktidarıyla, aynı şekilde bir dirilişle kanat açmaya çalışan Muhammed Mursi, bir makaleye sığmaz. İnşallah vakit ve imkân bulabilirsem, bir dizi makaleyle, çağımızın siyasi şartları, beklenenler ve Müslümanlar olarak sorumluluklarımız içinde, Mursi’yi anlamak ve anlatmak isterim. Allah rahmet etsin.

Hamd Allah’a! 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23