“Hırsız arsız olursa ev sahibini suçlu çıkarır”

08 Nisan 2019 Pazartesi

Seçim, hadisesiz denecek bir sükunet ve bayram ikliminde geçti diye seviniyorduk. Meğer ateşi, sandığa atmışlar. Bu kadar yanlış, tahsilsiz olmaz.

Köylerde horozların ötmeye başlaması şafağın haberidir. “Erken öten horoz” zamanın değerinde yanılgı doğurduğundan hikmetli ifadeyle kınanır. Mantığın temel kuralı, “Bölmede fazla noksan gibidir” der. Başkentleri sayarken, köy ve devletleri de sayıp, “Fazla biliyorum” denemez. Fazla da, eksik kadar önemli bir yanlıştır.

Kanunların ön gördüğü seçime itiraz süresi dolmadan, Yüksek Seçim Kurulu seçim neticelerinin kesinleştiğine karar vermeden, bir adayın,“Ben başkanım” diye ortaya düşmesi, cehaletten, kanun ve yargıya saygısızlıktan öte bir şeydir.

Yazar, çizer tahminleri ayrı bir şeydir. İleriye dönük tahmin, yetenek gelişebilir mi? Böyle önemli meseleleri fırsat bilip denemek bir imkandır. Yapılmaktadır.

Geçen hafta seçim günü yazdığım yazıda tahminlerimden ziyade, her zaman iddia edebileceğim gerçekleri yazmıştım. Şimdi de aynı metotla, geçen yazımdaki, “Ak Parti’ye oy vermekle ne yaptım?” bölümünden kısa bir nakille başlayacağım:

Milletimin, 18 yıl istikrarlı çoğunluğu ile beraber olmanın huzurunu yaşıyorum.

Dışardaki İslam düşmanlarıyla aynı paralele düşmeme nimetine şükrediyorum.

Darbeci kuklalarla, aynı kulvarda değilim. 

Ülke istikrarına zıt rüzgarlarla savrulmamak güzel bir nasiptir.

Yeniden dirilişi, kalkınmayı, yarım bırakmak ağır bir gaflettir.

Dünya mazlumlarının Erdoğan’a duası, her yerden duyuluyor. Zalimlere eş olmayıp; mazlumlarla aynı duyguyu paylaşmak ne güzel şey!

Gelelim seçim kurulunun netice ilanını, itirazların araştırılmasına imkan vermeme telaşına? Kanunları mı bilmiyorlar? Başka bir şey mi var? 

Şimdi tekrar oy sayımında muhalefet partilerinden gelen müşahitler, son derece sıkı bir ittifakla, “Bir oy daha yansın” diye çalıştığı söyleniyor. Niye?

İktidar dirayet ve isabetli karar kabiliyetiyle, son 18 yılda normal seçimlere ilaveten iki halk oylaması bir de seçim yeniledi. Milletiyle tekrar bütünleşerek yoldaki engel ve tuzakları söktü. Ülkenin ufkunu milletle beraber açtı. Bunlar destansı başarılar. Fakat genel kural işliyor, “İyilikler çabuk unutulur” diyor. 

Bütün bunlara rağmen, bu kadar oy nasıl iptal edilebiliyor? 

Kanunu kabul edip, kanunun itiraz hakkına karşıtelaşlanıp anıt kabre koşmak nasıl bir şey 

Özellikle İstanbul ve Ankara seçimindegerçekler, sandıklara sığmamıştır. 39 İlçe Belediye Başkanlığından25’ini Ak Parti kazanıyor. 14’ü CHP? Nasıl oluyor da, 25 İlçe Belediyesini kazanan parti, Anakent Belediyesini kaybediyor? 

Bu iki şehrin meclis üyelikleri, üç-beş değil, büyük çoğunlukla Ak Partide?

Bu derece gariplik tahsilsiz olur mu? İmkansız. Tahsille dahi çok zor. 

Bu proje, HDP’yi meclise taşıyan projenin devamı ise? Bir kere daha dikkat gerekir. İki şehri kilitleyecek devamı vardır! Fakat, “La tahzen!” Allah doğrularla! 

Ak Parti’nin yaptığı, havaalanından köprülere kadar her işin tersini, hatta yıkımını iddia eden partinin ortaya bu gariplikten öte, hayatı da kilitleyecek ve her gün, yoktan yeni problemler doğuracak bir yapının, CHP’ye ne faydası olacak? HDP’yi ilk defa TBMM sokan CHP ödünç oy ticareti, fitneyi büyüttü. O sun’i dopingle HDP’nin hayale kapılması, ülkede herkese zarar verdi. Faydası yok mu? İbret alınırsa dirilişi, zirveye taşıyacak kadar hayati ve önemli bir ibrettir.

CHP, iki büyük ana kenti kazanıyorum, hem ilçeler, hem Anakent Belediyemeclisinde yok gibiyim. Oylar sayılsın diyemiyor? Oysa CHP, eğer bu iddiasına, “Olabilir” diye, ihtimal verebilse, “Buiki seçim yenilenmelidir!” çağrılarının, ABD ve AB’den yankıları dahi milleti rahatsız edebilirdi?    

Bir hatıra: Merhum Orhan Batı, 1974’de, MSP’den Ankara Milletvekili adayımız. (Orhan Batı BeyKarayolları Genel Md.)Sonra, Ankara Yeni Mahalle’den gelen oylardan MSP oyları, MHP olarak; MHP’nin oyları da MSP’ye yazılınca aradaki farkla, CHP seçimi kazanmıştı. 

“Hak şerleri hayreyler. // Görelim Mevla neyler? // Neylerse, güzel eyler.”

Hamd Allah’a!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • SelamiSelami2 ay önce
  Seçim yasası daki yanlışlıkla var ittifak yasal olsaydı sonuç farklı olurdu
 • Aziz MetinAziz Metin2 ay önce
  İnsan bu kadar geri zekalı olabilir ancak. HDP geçen seçimlerde tek başına seçime girmedi mi, meclise gelmediler mi? O zaman terörist değildiler de yeni mi terörist oldular? Hem üstelik bu seçimler, mahalli seçimler değil mi?
 • BirolBirol2 ay önce
  Sayın Mustafa Hırsızsa bizim hırsızımız diyene,cennet tapusu dağıtana,adam kayırana,devlet malını eşe dosta dağıtana,Hz.Ömer(r.a.)'i örnek gösterip Karun gibi yaşayanlara kardeşim diyenler ne oluyor peki.Sen söyle cevabını bekliyorum.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Nasıl kuran da kafiri veli edinen kafir ise . Zina yaptığını ifşa eden acık acık anlatanı arkadaş gören dostluk yapan da zinakardır. Haram olan şirk ,içki kumar , zina , aleniise haram işleri hayat tarzı yapana dostum kardeşim diyen ondandır.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Hırsızı seviyorum diyen hırsız dır. Helal olsun nasıl akıl etmiş diyende hırsız dır.
 • hasanhasan2 ay önce
  işgalciler de kendini ev sahibi sanırsa böyle olur ama
 • EmekliEmekli2 ay önce
  Seçim öncesi ahırlarda bile 70 80 kişi var diye bağıran muhalefeti vurdumduymazdan gelen akp şimdi kalkmış aynı şeyi söyleyerek yalan konuşuyorlar dertleri öyle böyle helalmiş harammış ülke karışmış önemli değilkazanalım yeter karışırsa kime yar olur bu İstanbul Türkiyehristiyana bunu bile hurslarından algılayamıyorlar verdiğim oy haram olsun
 • Yaşar FaytonYaşar Fayton2 ay önce
  Yorumcu Serdar bey, ilçe belediyesinde ak partiye vermiş olsanız da büyükşehirde cehape zihniyetine oy basmanız HACI YAKIŞIKLI BEYEFENDİ'nin bugünkü yazısına göre sizi "köçek gibi kıvırtan, şerefsiz, satılmış" yapıyor. Lütfen HACI Bey'in bugünkü yazısını okuyunuz. Eğer içinizden gelirse düşüncelerinizi yazmanızı rica ederim. Geçmiş seçimlere kadar dava arkadaşı olduğunuz bu insanlar tarafından şerefsiz, satılmış, dönek, köçek ilan edilmek nassıl bir his acaba?
 • dwedwe2 ay önce
  yabancılar kimi isterse onu başa getiriyor kardeşim olay bu chp yi destekliyorlar, aaa 17 sene dir ne oldu derseniz bilemem
 • karamanlıkaramanlı2 ay önce
  "Büyükşehir Belediyesi'nde açık pozisyonlardaki işlerde çalıştırılmak üzere 20.000 terörist aranıyor!.. CV'sinde en az 5 yıl dağ tecrübesi bulunmayan teröristlerin başvuruları kabul edilmeyecektir!.. Herhangi bir mezuniyet şartı yoktur!.. Sadece su saati okuma işine başvuracak olanların okuryazar olması gerekmektedir!..İlgilenenlerin, Kandil'den getirecekleri referans mektuplarıyla birlikte, Habur'da onları davul zurnayla karşılayacağımız noktalara başvurmaları yeterlidir!.. Habur'da pişmanlık belirtmelerine de lüzum yoktur!.." Kaynak Yeniçağ: İş ilanları - Servet AVCI
 • Davut DoğruerDavut Doğruer2 ay önce
  Hocam aşağıdaki alıntıda kullandığınız "cahillik" ifadesi seçim gecesi İstanbul'u kazandığına dair canlı yayın açıklaması yaparak kendini belediye başkanı ilan eden ve reklam panolarına seçimi kazanmış gibi teşekkür afişi asan binali yıldırım için de geçerli mi? "Kanunların ön gördüğü seçime itiraz süresi dolmadan, Yüksek Seçim Kurulu seçim neticelerinin kesinleştiğine karar vermeden, bir adayın, “Ben başkanım” diye ortaya düşmesi, cehaletten, kanun ve yargıya saygısızlıktan öte bir şeydir."
 • ramazan erkeramazan erke2 ay önce
  ilçe belediyesinde ak parti ,büyükşehirde chp ye verildi.Bunu anlamıycak kadar man kafalımısınız.EYT,YÜKSEK ENFLASYON, YÜKSEK FAİZ, BAKANLARIN DALGA GEÇERCESİNE KONUŞMALARI, MERVE KAVAKÇI AİLESİ, FATMA BETÜL SAYAN AİLESİ DEVLETİ ELE GEÇİRDİ, MEDYANIN TARAFLI HALİ HALKI KÜÇÜMSEMESİ.,, daha sayacak olursak yol olur. birazda halka kulak verin tek taraflı bakmayın.
 • “Hırsız arsız olursa ev sahibini suçlu çıkarır”“Hırsız arsız olursa ev sahibini suçlu çıkarır”2 ay önce
  31 Mart seçimlerini en iyi anlatan yegane vurucu söz!
 • SerdarSerdar2 ay önce
  Hasan bey gayet açık benim yaptığım gibi ilçe belediye de AK PARTİ 'ye verip EYT den dolayı büyükşehir belediye de muhalefete verdim.Ama siz alışiksiniz ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMAYA.EEEE NE DEMİŞLER KİŞİ HERKESI KENDİ GİBİ BİLİR DİYE

Günün Özeti