• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

HDP önünde “çocuğum!” diyen anne feryadı arşı titretir!

16 Eylül 2019
A


Hasan Aksay İletişim: ,

Vicdana sığmaz zulümleri, en iyi yüreği yanan insan; özellikle de, annenin, “Evlat acısıyla” feryadı anlatır. Lisan-ı halin anlatımı güçlüdür. Sözün, sahtesini ayıklamak zordur. Rolü anlamak kolay olduğu gibi, ömrü de kısadır. 

Hacire ana, nihayet, 1 Eylül 2019’da, Diyarbakır HDP il binası girişindeki merdivenlerde geçirdi. “Getirin! Evladımı! Dağa kaçırdınız!” dedi. Üç gün betonmerdivenlerde gözyaşı döktü. Oğlunu, Batı vahşetine asker, Canlı bomba; masum insan katili olmaktan; milletine, ümmetine, devletine hıyanetten kurtardı. 

Hak dava gücünün sırrına erişilmez. Son örneği 40 yıl, büyük imkanlarla hazırlanan, FETÖ darbesi; En küçük hazırlığı olmayan 15 Temmuz’da tanklara direnen kahramanlar; minarelerden Selalar? Nasıl bir diriliş doğurduysa, Hacire ana  evlat davası da, öksüz değil. Bağrı yanık anneler, insanlığa ikinci bir diriliş destanı sunuyorlar. Fedakar annelere, destek veren milletimize, güvenliği hakim kılan devlet, ordu ve emniyet güçleri, vali ve hakimlerimize saygılar.

Gözyaşı sel olan anneler, ilan ediyor ki, ABD’nin, “Asker eğitiyorum” dedikleri, ailelerinden kaçırılmış veya tehditle alınmış çocuklar. Her şeyi gözetleyen ABD, bunu göremiyorsa, ayıptan da öte bir utançtır.

Mesele bundan ibaret değil? Çeşitli kampanyalarla yaygın hale gelen İslam düşmanlığından utanmazlık moda oldu. Dünya medya ve siyasileri, yalan ve iftira ile Müslümana saldırırken, HDP önündeki şu acı sahneye, bir kere olsun, “Benim de vicdanım var” diyemedi. İnsanlık için, bundan çarpıcı bir ibret olamaz.

Bu zulmün zalimlerinin, “Batı, ABD, bize yardımını keser” diye uzatılması, sadece kahramanın, kahramanlığını kemale erdirir. Emanet silahla riske giren zalime, atasözü ikazı, “Elden gelen öğün olmaz. Olsa da vaktinde bulunmaz” Hatta, haddini bilmezliğin devamı, devleti, idam cezasını getirmeye zorlayabilir. Zalimin, zulmünün farkına vararak tövbesi, selamete çıkan en kısa yoldur. 

Annelerin vicdan hareketi, her yönüyle, hayırlı olmuştur. 1) HDP, Hacire Ananın çocuğunu, dağdan indirerek, bilinen dağla irtibatını, resmen ortaya koydu. İtiraf imkandır. 2) Dünya önünde attığınız bu adımdan, ne geri dönülür. Ne de orda durulur. 3) Diğer esirleri de bırakacaksınız! 4) Trump, Venezuela’da hatasını gördü. Tecrübe fayda verirse, dostu Türkiye’ye karşı, PKK’yı sırtlayıp savaşa kalkışmaz. Teröristlerin kaçırdığı 13-17 yaşındaki çocukları eğitip, tarihin güçlü ordusu ve dirençli İslam ümmetiyle savaştırmaz. Bu yanlış, Türkiye’yi, İslam ümmetini ve tüm insanlık vicdanını kaybettirir.

Terörist kötülüğünün kolaylığını, başarının büyüklüğü zannı ahmaklıktır. Her kötülük kolaydır. Yıkar. Yapamaz. Eserinin de, kendinin de ömrü kısadır. “Zulümle abat olanın, ahiri berbat olur.”

Batılı devletlerle beraber, İslam’a karşı inşa edilen, İsrail’in, hayali dünya devleti projesinin bu safhasında PKK 35 seneden beri, Türkiye’ye karşı, yola bomba döşedi. Bomba yüklü araçları patlattı. “Türkiye ormanlarını ben yaktım” itirafıyla, destekçisi ABD ve AB’ye, “Çalışıyorum” diye mesaj attı?

Bütün bunlardan sonra, İzmir Belediyesindeki, utanç yüklü olay neyin nesi? Belediyemeclisinde, bu vahşetlere karşı, hafif bir kınama önergesi? CHP ne yapıyor? Oy vermeyip, tarafsız kalabilir? Ama çok ayıp! Ülkeye, Millete hizmet için milletin oy verdiği insanlar, vatanı yakanlara tarafsız kalabilir mi? Tarafsız kalmadı. “Kınanmasına bile imkan vermemiş”.

İnsanlık tarihi boyunca, özellikle vatan millet yolunda koşarken öldürülen insanları öldürmekten daha ağır bir suç düşünülemez. Şimdi, 40 seneye yakın bir zamandan beri, İslam düşmanı devletlerin maşası olarak 50.000 civarında insanımızı öldüren, bir de orman yangınlarını PKK’ya milletten aldığı yetkiyle, kınanmasına dahi izin vermeyen CHP’nin halini, kendi seçmenleri de; millet de; dünya da görüyor. Elbet düşünecek! 

Düşünecekse Kılıçdaroğlu, yeni bir politika izlemek zorunda. Yalnız Müslümanlar değil, hiç kimse, evladının katilinin korumalarını, cenazesinde görmek istemez. Böyle bir terbiyesizlik, şehidin yakınlarıyla beraber bütün milleti de dil-hun eder. Oysa Kılıçdaroğlu, şehit cenazelerinde ön saftaydı? İtirazeden cenaze sahibi, nezarete götürülüyordu? İzmir açıklamasından sonra ne olacak?

Sömürgeci devletlerden nimetlenen, silahlanan her fert ve grup, yalnız mazlum ve Müslümanlar için değil, terörist dahil, tüm insanlık için tehlikedir. Bu utanmazlığın ençirkini de, siyasi partilerin vahşeti koruma altına almasıdır. 

Sömürgeci güdümündeki teröristler vasıtasıyla yangın yerine dönen ülke annelerin de öncelikle, Türkiye’de kavuşulan güçte bir korunma imkanına sahip olmalarını ve böylece harekete geçme nasibini Allah’tan niyaz ediyorum. 

TELEFON, DERSTE DE; 

TENEFÜSTE DE OLMAMALI:

MEB: “Öğrenci derste, cep telefonuyla konuşsun mu? diye araştırıyor?

Bu soru, “Taşınmaması için” farkındalık doğuran güzel bir soru.

Öğrenci, derste dikkatini derse vermeli; teneffüste, telefon ambargosuna düşmeden, arkadaşlarıyla olmalıdır. Okul, hayatın bir dönemidir. Hayatın gayesi, vicdani, akli, ahlaklı, yani saygısı, sevgisi, edebi, hayası, arkadaşlığı, fedakarlığıyla, “Ekmeli ve eşref-i mahluk” olan insani yüceliğe erişmektir. 

Bu hayat, aileden başlar. Baba ocağı, bir daha ele geçmez. Okul; askerlik; iş hayatı ve veda kapısı emeklilik de? Hepsi önemli fırsatlar, güzel mevsimler ve iklimlerdir. Önemli olan, vakti, kötülük için değil, iyilik gayretiyle geçirmektedir. Örneğin trende, her zaman mümkün olan bir müzik kordonu ile kulağını tıkama yerine, yanındaki insan, fıtrat kardeşindir. Müslümansa, Allah’ın lütfuyla, iman ve ahlaken de, ikinci kere kardeş yaptığı kimsedir. Belki de, nice gayretle, elde edeceğin bir bilgi ve tecrübeyi, öğrenir veya öğretirsiniz. Önemli olan,niyetimiz. İyiliği kazanıp, kötüden uzaklaşmaktır. Dikkat gerektiren husus, İslamahlakı,daha güzel ikinci dünyamızın hayatıdır. Her işimize, kaliteyi düşürmemekle sorumluyuz. Okul çağının mümkün kıldığı, derslerden arkadaş ve herkese kadar iyi münasebeti başarmalıyız. “Allah, yaptığı işi, en iyi şekilde yapanı sever.”

Hamd Allah’a! 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Klm

Rabbim size sağlık sıhhat afiyet versin.. Allah Razı olsun...Hasan ağabi...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23