Gençlerden şikâyet mi var?

23 Mart 2019 Cumartesi

Siyasi muhalefet, akla, vicdana sığmaz itiraz ve şikâyetlere, tiryakilik doğuracak derecede alıştırdı. Zaten içki, kumar, sigara her kötülüğe tiryakilik kolay. Fedakârlığın, sevginin, saygının, hayânın, edebin tiryakisi olabilme için Yunuslar, Mehmet Akifler, Mevlanalar hangi kaynağa ulaşmışsa, oraya ulaşmak gerekiyor. Zor olan bu.

Mücerret şikâyet yanlış. “Gerçeği söyleyip uyarmayayım mı?” diyor. Çözüm teklifi konuşulmalı? Mücerret kötülük tasviri, Müslümanın vicdanına karanlık üflüyor. Ruhuna ağırlık yüklüyor. Sohbetlerimizi gül bahçesine çevirme imkânımız çok.

Bir kere gençlerden şikâyet yanlış. Elhamdülillah Türkiye’de camiler gençlerle dolup taşıyor. Dünyada her gün, milyonlarca insan Müslüman oluyor. “Ceviz olur da, çürüğü olmaz mı?” Her grupta yanlış olur. “Dini, İlahiyatçılar bozacak” diyor. Özellikle, belli bir kötülüğü ortadan kaldırmak için değil de, mücerret kötülük tasviri, ciddi bir yanlıştır. Sadece fitneciye zemin hazırlar. Söz, bir fayda doğurmalı.

Yanlış tasvirlerinden etkilenen samimi kimselerin naklettiğini düşünün, yanlış içinde boğuluruz. Genel değerlendirmelerle eleyelim. Elekte kalanlar üzerinde, fert, toplum ve millet olarak düşünüp sorumlulukla çözüm arayalım:

Bir. Bu iddiaların içinde doğrusundan çok, yanlışı var. Bunu her an görüyoruz. Tartışmaya gerek yok. Yarısını atalım.

İki. Yanlışımız artıyor da, doğrularımız artmıyor mu? Allah’a şükür doğrularımız, kendimize ümit olmayı aştı. Dünya için ümit olduk. Şaşı bakıp şaşırmayalım. Şükredelim. Yapmak, yıkmak kadar kolay ve hızlı değil. Bu şikâyetlerin çoğunu, inşallah yarın görmeyiz. Bu yarının da,yarıdan fazlasını atalım.

Üç: “Kul kusursuz olmaz” sözü, tecrübelerle sabit. Hiç kimse, tek yanlışla kalmıyor. Bilgi, tecrübe ve beceri artsa da yok edilemiyor. Her insanın, hayatında hata yapmamak için dikkat ettiği tek konu evlenirken seçeceği eştir. Boşanırken de söylenen tek gerekçe, “Hata.” Hayatta, birçok konuda hata bu kadar tabii. Hiç hataya yer olmayan konular da o kadar çok.

Bu derece yaygın ve yok edilemeyen bir hatanın, hikmetlerini düşünmemek olmaz. “En önemlisi veya bir kısım örneklerle sınırlandırmak” gibi bir yanlışa meydan vermemek dikkatiyle ifade edelim ki, “Kul kusursuz olmaz” sözü, af ve hoşgörüye, çağrıdır. Hoşgörü ve affı öğrenmek, kendimizle ve çevremizle barıştır. Büyük nimettir. En azından, hatamızı görüp düzeltme imkânıdır. İkaz edilmemizden memnun olmalıyız. İslam, “Müslüman, kardeşinin hatasını düzeltir” diyor. Müslüman kardeşimizin ikazını isteyelim. Bu, gurur balonumuzu da patlatır. Müslümanlar arasında, öğüdü,  nasihati, ikazı kolaylaştıralım ki, iki günümüzü denk bırakmayalım. Şikâyetin geriye kalanın yarısını da bu hoşgörüyle atarız.

Dört. İstikrarlı Ak Parti döneminde Türkiye kesintisiz kalkındı. Varlığı idare, yoklukta idareden zordur. Marifet varlıkta dengeyi bozmamaktır. 

Beş. Türkiye şartları şehirleşme ve zenginleşmeyle çok değişti. Globalleşen ve değişen dünya şartları da, yeni ilaveler yaptı. Bu değişime uyum zorluğu, “Batı” diye adlandırılan zirve devletleri bütünlüğünde ilk defa çatlaklar ortaya çıktı. Gidişat ayrılık ve küçülme ihtimalini artırıyor. Kendi büyüklükleri, kendilerine yük oluyor. Zor bir iş.

Netice: Elhamdülillah Müslümanız. Yani her problemi çözecek iman ve ahlak sahibiyiz. Önemli zorlukları aştık, aşıyoruz. Önemli zorluklarımız var. Allah’ın lütfu ile aşacağız. Milletçe, imanlı güçlü vahdetimiz, devletçe, imanlı güçlü iktidarımız var. Her engel, bu iki gücün istikrar içinde gayretiyle aşılır. Ülkelerin kalkınma, refah ve medeniyet iklimi, bu günlere kadar, ahlaki temele oturan millet ve devlet gücünün, istikrar içinde devamıyla sağlanmıştır. Sünnetullah’ta değişiklik olmaz. Yani sorumluluk bizde. “Kolaylık, zorlukla beraberdir.” Elhamdülillah, dikenli de olsa, yolumuz açık.

Hamd Allah’a! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ahmet demirahmet demir2 ay önce
  akşamları haber dinlemiyorsun herhalde haberler hırsızlarla başlıyor cınayetlerle bitiyor
 • UyarıcıUyarıcı2 ay önce
  Sayın yazar, müslüman olduğunu iddia eden bugünün insanları, Allahın indirdiği kitabın emirlerini bir bütün olarak kabul edip hayatına uygulamadığı müddetçe bu tür olayların arkası gelecektir. Çünkü şeytan ve taraftarları insanın iman edenlerin düşmanıdır. Şeytanın elindeki silahtan o öldürülen insanların elinde olsaydı bu şeytan bu olayı gerçekleştiremezdi. Ne diyor Allah namaz kılarkende silahınız yanınızda olsun demiyormu. Bir incele bakalım kitabı. Şeytan burada görevini yapmış. Yok öyle ala yarım inanmak. Eğer aklımızı başımıza alıp toptan Allahın ipine sarılıp bu zalimlere karşı mücadele etmezsek bu olayların arkası gelecektir benden söylemesi! Selam ve sevgiler.
 • Yavuz DümbüllüYavuz Dümbüllü2 ay önce
  Anlatılanlar ne güzel, Avrupa'da yaşayan milyonlarca Türk aileleriyle paralarıyla geriye dönecekler bu gerçekleri bilseler. Bir de Suriyeli mülteciler bu gerçekleri görebilseler Türkiye'den Avrupa'ya kaçmaya çalışmaktan vazgeçip ülkede kalırlardı. Yazarın gördüğü gerçek güzel Türkiye'yine bizimkiler ne Suriyeliler ne Avrupalılar göremiyor çünkü gönül gözleri kapalı. Ülkenin güllük gülistanlık olduğunu kanıtlamak için illaki bu yazıları okumamız gerekiyor öyle mi!? Yazık bize.
 • engineerengineer2 ay önce
  "Elhamdülillah Müslümanız. Yani her problemi çözecek iman ve ahlak sahibiyiz. Önemli zorlukları aştık, aşıyoruz. Önemli zorluklarımız var. Allah’ın lütfu ile aşacağız. " zorlukları yönetenler peydahladı, zorlukların başında dış borç ödemesi var,650milyar dolar borcun faizini dahi ödemek zor, ama Elhamdülillah abd den almanya ingiltere ve hollandadan yine bir 500 milyar dolar daha borç alıp borçlarımızı öderiz, böylece bu zorluğu da tereyağından kıl çeker gibi aşarız.
 • MüsevvifünMüsevvifün2 ay önce
  Ne güzelmiş! Nerede burası
 • avbavb2 ay önce
  Elhamdülillah diye hitama erdirseniz

Günün Özeti