• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

17-İsra-81 Yalan fitne ve haine takılmadan, iyiliği konuşmak

31 Ağustos 2020
A


Hasan Aksay İletişim: ,

Ülkede güzel şeyler olabilmesi için devletin, yeni sorumluluklar yüklenmesi gerekiyor. Kalkınma ile doğan yeni ihtiyaçlar, hayatın, “Olmazsa olmazı” oluyor. Kaybolan zamanın, telafisi zor. Savaş ve sömürgeciliğin, parçaladığı ülkeler, kendine yeter, olmaktan çıktı. Ve bu durum, bütün dünyanın en önemli sorunlarından biri haline geldi.

Bu durum, seçim olan ülkelerde, millet sorumluluğunu, katlayarak büyütüyor. Eskiden devletin koruyucu gücü, iman ve ahlaki özgürlük millet için yeterdi. 1950 yılına kadar, bizim nahiye ve 28 köyünde araba, traktör yoktu. Tarla küçülür, emek çoğalır, bereket artardı. Geçimini sağlayan, iş sahibi sayılırdı. Bugün işsizlik, zengin ülkelerden kalkınmış ülkelere, kalkınan ülkelere kadar herkesin ana sorunu. Bugün, “İşim var” demek için çok şey isteniyor. 

Osmanlı zamanı, her yerde, resmi, gayrı resmi okullar vardı. Tek parti dönemi, 1948’de ortaokulu, Maraş’ta bitirdim. Lise yoktu. Başkentte de devletin yalnız iki lisesi vardı. CHP smokin elbise; silindir şapka altında gururluydu. Dünya değişti. CHP, o hayatın hasretiyle kaldı. 70 yıllık muhalefette, hâlâ yol köprü, kalkınma düşmanlığı yapıyor. Artık Türkiye’de çok güzel şeyler oluyor. Bu gönül açıcı, şevk ve heyecan verici bunları konuşalım.

Tankını tamire izin verilmeyen ülke idik. Savunma, kalkınma, sağlık, okullaşma, imalat ve ihracatta, Allah’ın lütfuyla dev adımlar attık, atıyoruz. Ama yalanlar uğraştırıyor, zaman kayboluyor. Yüzlerce barajın bereketini konuşalım. Haliç’i batakta payı olan, “Su arıtma tesisi temel atma törenini, “Temel atmama töreni” diye iptal komedisi gündem oldu. Salgın hastalıkta, “Para yok” diye, hastane yolunu yapamıyorum diyen belediye başkanı, Londra’dan 7 milyon, 923 bin liraya aldığı, “Çakma bir resimle” övünerek yine gündemin önemli bir sırasında. Makaryos heykeliyle de ilçe belediyesinden il belediyesine geçişi gündem olmuştu. Milletvekili satılır mı? CHP Başkanı, “16 Milletvekilini” geçici kaydıyla bir partiye sattı. Bu gösteriyle, bazı muhalefet partileriyle çatı kurdu. Çatı oldu.

Yazılarıma, yalan, fitne, hainlik ve hiçbir kötülüğü ana konu olarak sokmayarak, okuyucu zihnini kötülükle meşgul etmek istemiyorum. Daima iyilik konuşup, iyilerle olalım inşallah. Kötülükleri ret elbette önemli bir görevdir. Reddedeceğiz. Ama ana konu olarak yazımıza; fikir ve olay olarak, aklımıza ve zihnimize sokmadan, bataklığına batmadan, yolumuzdan kaldırıp bir fiskeyle çöplüğe atacağız. 

Her zaman iyilikten konu yapma, gerekçe ve izahıyla okuyucuyu işgal eder. Yazar, zaman harcayıp yazıyı kısaltmak için aynı konuya dört farklı açıdan bakışı oluyor. Başlangıçta biraz karışık. Ben çalışa, çalışa alıştım. Zamanla yazı da uyum sağlar. Beğeniriz diye düşünüyorum. Başka türlü iyiyi konuşup, kötüyü ret etmek, ya uzuyor. Ya imkansızlaşıyor.

Birinci bakış: ANA KONU OLAN HAK SÖZDEN ÇIKARILMIŞ YAZI BAŞLIĞI. Ana konu yaptığımız Hak sözlerin çoğunu okuyucum bilir ve düşünmüştür. Başlı başına bir çözümdür. İzaha, tefsire ihtiyacı yoktur. İyiliği de, kötülüğü anlatır.

İkinci bakış: ANA KONUDAN ÇIKARILMIŞ YAZIBAŞLIĞI İKLİMİNDE BİR SOHBETTİR. Ana konu, iyiliği anlattığı için, bu iyiliğin karşısındaki kötülükleri tanıma, “Kötülüğe mihenk taşı” yapma gayretidir. Geniş ve yumuşak çerçeveli bir sohbettir.

Üçüncü bakış: YALAN, FİTNE VE KÖTÜLÜKLERE BİR FİSKE ile –milletin, devletin yolundaki bütün kötülükleri bir FİSKE ile çöplüğe atmaktır.

Dördüncü sırada: YAZIYA BAŞLIK OLAN ÖĞÜDÜN METNİ yer alıyor.

Dördüncü bakış: ANA KONU İKLİMDEN BİR DÖRTLÜK.

YALAN, FİTNE VE TÜM KÖTÜLÜKLERE BİR FİSKE:

ABD Başkan adayı, Joe Biden, Venezuela’ya yapmaya çalıştıkları hıyaneti, Türkiye istikrarına yönlendirme teşvikiyle, “İçerdeki dostlarıyla yapacağız” diyor. Hitler bile ne terörist besledi, ne içerden hain dost edindi. İş yapacak devlet adamı merttir. Kendi yapar yapacağını. Fitneyle ülkeleri harap eden, bütün hainlik ve kötülükler bir fiskeyle çöplüğe!

KUR’AN-I KERİM’DEN MEAL: 17-İSRA-81: 

“Yine de ki: ‘Hak geldi, batıl yıkılıp gitti. Zaten batıl yıkılmaya mahkûmdur.” 

BU İKLİMDEN BİR DÖRTLÜK:

Yalancılar hain olur dikkat et; güneş doğmaz, bülbül ötmez, bahar gelip geçmiştir. (11/15) Dost gönüller, Hak sözlerde buluşur; güven ile güzel günler hayat olup yaşanır.   

Hak sohbetler, gönüllerin baharı; edep irfan, usul erkan, insanlıkla oluşur. 

Dürüstlüktür insanlığa şeref şan, bu ahlak ve hayatın da nimetleri devlettir.

Hamd Allah’a! 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Hocam İsra derken keşke İsra 22-39 ayetleri üzerinde de dursaydınız. Bu emirlere na kadar uyup uymadığımızı değerlendirebilirdik. Hak isra 22-39 la geldi de batıl zail oldu. Selam ve dua ile...

Ahmet

Arabistan'da sapık vehhabiler ne ise CHP'de odur.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23