• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Vatanı sevmek…

27 Kasım 2021


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Bu yazımızda vatan sevgisini imkânlarımız ölçüsünde izah etmeye çalışacağız. Günümüze kadar vatan ve yurt üzerinde çok düz yazı ve şiirler yazılmıştır. Elbette ki bizim onların üstünde bir şeyler söyleme gibi bir imkânımız yok. Cüretimiz de olmaz. VATAN: “Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hâkim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak.”. Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı manadadır. Vatanın geniş olarak tarifi ise ülkedir. Bir milletin egemen olarak yaşadığı yeryüzü parçası, oranın havası ile kara sularına denir.

FIKIH İLMİNE GÖRE VATANIN KISIMLARI:

1- VATANI ASLI: İnsanın doğup büyüdüğü veya evlenip yerleştiği veya orada doğmamış ve yerleşmek istediği yaşamaya niyet edip ayrılmak istemediği yere denir.

2- VATANI İKAME: Misafirin en az on altı gün kalmaya niyet ettiği ve asıl vatanına en az 90 km mesafede bulunan yerdir.

3- VATANI SÜKNA: Misafirin on beş günden daha az bir müddet için oturmaya niyet ettiği ve asıl vatanına 90 km veya daha fazla bir mesafede bulunan yerdir (Geniş bilgi için fıkıh kitaplarına bakabilir.).

“Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan dediğimiz toprak parçası üzerinde yaşar.” Vatanını seven haysiyetli ve şahsiyetli insanların vatan bağlılıkları sebebi ile uğrunda her şeylerini seve seve feda edebilecekleri bazı kutsal değerleri vardır. Din, dil, şeref, namus, ırz gibi değerler bunların başında gelir. Vatanı korumak dini, imanı, namusu korumak gibidir. Bu uğurda çekinmeden canlar feda edilir. Bu yüzden vatanı sevmek ve korumak çok önem taşır. Hele insan doğduğu, büyüdüğü yerden yâd ellere kendi vatanından başkalarının vatanına düşünce hasretlik o zaman daha da bir yıkıcı, daha da bir çeşit acı olur. Vatanın her köşesini her nimetini anarız. Bir türlü beğenemeyiz yabancıların yurdunu. Hak şairimiz Karacaoğlan bir koşmasında şöyle der:

“İndim seyreyledim Firengistanı

İlleri var bizim ile benzemez.

Levin tutmuş goncaları açılmış

Gülleri var bizim güle benzemez.”

Bilindiği gibi kaderin bir cilvesi tarih sayfalarında yerini alan Cem Sultan olayı vardır. Kâfirin elinde kalınca vatan hasreti ile yanıp kül olmuştur. Bu elem verici duygularını şöyle şiirleştirmiştir:

“Gönlüm eyler daima anı taleb

Bend olaldan bana gıysu-yu vatan

Hurrem olup can-ı cem erdi safa

Dil sabadan alalı buy-i vatan”

“Vatanında ölmek için aşılmaz dağları aşan, geçilmez engelleri geçen kahramanlar biliriz. Vasiyetinde öldüğü zaman vatanına gömülmek isteyen nicelerini duyarız. Sınır kapısında toprağı sıkan, avuçlayan, öpen, gözyaşı döken, secde eden inanlar görürüz. Bunların her biri vatan sevgisinin ne kadar güçlü olduğun gösterir bize.”. Bembeyaz kar ovalarıyla kaplı, dondurucu bir soğuğun meydan okuduğu havada, evden çıkmaya korkarken elinde silah sınır bekleyen Mehmetçiği ısıtan vatan sevgisidir. Çocuğunun yorganını mermilere sarıp cepheye koşan anneye kuvvet veren vatan sevgisidir. Şehitlerimizin mübarek kanları ile sulanan Anadolu toprağı bizim vatanımızdır. Göklere uzanan minareleriyle, insana engin bir ruh aydınlığı veren camilerimiz, türbelerimiz, kılıçlarımız, Anadolu’nun bizlere ait olduğunun gösterir. Hiç düşündük mü kilometrelerce yol kat eden göçmen kuşlar yine aynı yolun zahmetinin çekip çer çöpten kurulu yuvasına döner. Bir güvercini yavrusundan alıp başka yere götürseniz yine geri döner. Bir kuşun yuvasını bozarsanız yuvası başında döne döne saatlerce ağıt yakar. Ne demişler: “Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatan demiş.”. Hayvanlar bile vatanları üzerine bu kadar titrerken zamanımızda bir kısım insanların vatanlarının kıymetlerini bilmemeleri ne kadar acayip değil mi?

Kur’an-ı Kerim’de Cenabı Hak bir ayeti kerimesinde şöyle der: “Size savaş açanlara karşı Allah yolunda savaşın, aşırı gitmeyin. Doğrusu Allahu Teala aşırı gidenleri sevmez” (Bakara 190). Hz. Peygamber Efendimizden (SAS) Hz. Aişe validemiz (RA) şöyle rivayet etmektedir: “Allah’ım! Bizlere Mekke’yi sevdirdiğin gibi, ondan daha da fazla Medine’yi sevdir.” (Buhari). Abdullah b. Hamra (Ez Zühri) (RA) şöyle anlatıyor: “Resulullah Efendimiz (SAS) HEZVERE denen mevkide şöyle buyurmuştur: “Ey Mekke! Vallahi sen Allah’ın en hayırlı ve Allah’a en sevimli olan beldesin. Senden (Zorla) çıkarılmış olmasaydım seni asla terk etmezdim.” (Tirmizi Menakip 68). Vatan sevgisi ile alakalı olarak Peygamber Efendimizden (SAS) Hz. Selman (RA) şöyle rivayet ediyor: “Bir gün, bir gece nöbet tutmak bir ay oruç tutup geceleri namaz kılmaktan daha hayırlıdır. Şayet (kişi nöbette) ölürse yapmakta olduğu işin sevabı devam eder. Rızkı da devam eder ve kabirde sorgu meleklerine karşı güven içinde olur.” (Müslim İmare 163). Peygamber Efendimiz (SAS) bir başka hadisi şerifinde: “Bir kimse kendini, dinini, namusunu korurken öldürülürse şehittir.” (Tirmizi Diyat 22). Hepimizin bildiği “Hubbul vatan minel iman” vatan sevgisi imandandır hadisi şerifini bazı hadis alimleri mevzu demiş olsa da Acluni Keşful-hafa 1/345’te 1102 hadis numarası ile yer almaktadır ve Peygamberimizin ifadesi ile vatan sevgisi imandandır.

VATAN SEVGİSİ İLE ALAKALI SÖZLER:

“Şahsınıza kötülük eden bir düşmanı affedebilirsiniz, lakin vatanınıza ve milletinize kötülük eden bir kimseyi asla affetmeyiniz.” (Hz. Ali (RA)).

“Sahipsiz olan vatanın batması haktır sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” (M. Akif).

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” (M. Cemal Kuntay).

“Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak, neler yapmış bu millet en yakın tarihe sen bir bak.” (Süleyman Nazif).

“Bu vatan toprağın kara bahtında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir.” (Orhan Şaik Gökyay).

“Bir karış dahi olsa vatan toprağının satmam, zira bu toprak bana değil milletime aittir. Milletimde bu topraklar ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır.” (2. Abdülhamit).

Vatan sevgisi ile alakalı yazılacak, söylenecek çok şeyler vardır. Ancak sayfa darlığı sebebi ile toparlamak durumundayız. Milli şairimiz Mehmet Akif konu ile alakalı olarak:

“Canımı, cananımı, bütün varlığımı alsın da Hüda

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”.

Bizler vatanımızı severiz. Dünya durdukça vatanımız üzerinde şehit kanlarından rengini alan bayrağımız dalgalansın. Minarelerimizden ezanlar okunsun inşallah. Son günlerde iç ve dış düşmanlar iyice azıtarak vatanımızı bölmek, parçalamak istiyorlar. Basit parti ve çıkar hesaplarını bir kenara bırakarak vatanımızı, yurdumuzu, topraklarımız birlik ve beraberlik içinde fitnecilerin, din ve vatan düşmanlarının yalan propagandalarına aldanmadan korumaya çalışalım. Unutmayalım ki, gemi batarsa içinde olanların hepsi birlikte batar. Kahraman ecdadımızı, tarihimizi örnek alarak Allah, lillah için, birbirilerimizi severek dine, imana, ezana, Kur’an’a, bayrağa ve vatana hep birlikte sahip çıkalım. Ehli salibin ve keferelerin oyunlarını boşa çıkartalım. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

NOT:

Bu yazı Pınar Dergisi Ekim-Kasım 1972 tarih 10-11. sayısında yer alan, vatan sevgisi üzerine yazdığı Akif Tüfekçi’nin yazısından da istifade edilerek hazırlanmıştır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

vatanı sevmek yolsuzluk yapanları şakşaklammaktan geçer.
 • Yanıtla

Vehbi

Bu vatan birgün gerçekte üzerinde yaşayanların olacak inşallah. Vatannın üzerinde dönderilen fırıldaklardan bahs edince, zalimler emrediyor zavallı iyi niyetli memleket cocukları bağırıyor:Ya sev ya terk et. Vatanı sevmek bu düzenlere evet demek değil efendiler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23