• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
13 Mart 2021

Parti

Parti kelimesi dilimizde oldukça çok kullanılan kelimelerden birisidir. Eskiden parti kelimesi yerine “fırka” (Farklı görüşe sahip topluluk) kullanılırdı. Parti kelimesi dilimize Fransızcadan girmiştir. TDK’ye göre parti kelimesi şu manaya gelmektedir: “Ortak düşünce ve görüşteki kişilerin oluşturdukları siyasi topluluk, fırka, insan topluluğu.” Siyasi parti: “Benzer siyasi görüşe sahip olan insanların ülke yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere verdikleri addır.” Siyasi partiler: “Devlet işlerine katılabilmek ve devletin biçim, amaç ve içeriğini oluşturabilmek amacıyla bireylerin ve toplumların oluşturduğu örgüttür.” Siyasi parti demek çok seslilik demektir. Siyasi partiler bulundukları ülkelerin vatandaşları tarafından başa getirilirler. Böylece de partiler halkı temsil etmek babında devleti idare etmede söz sahibi olurlar. Millet asıl, siyasi partiler vekildir, milletin temsilcileridir. Millet hangi partiye teveccüh ederse o parti iktidar olarak gelecek seçime kadar ülkeyi millet adına vekaleten yönetir. Siyasi partiler iktidar olamadıkları takdirde, ülkede muhalefet görevini alırlar. Demokrasi ile idare edilen ülkelerde ana muhalefet ve muhalefet partileri de çok önemlidir. Muhalefetteki partiler iktidarı denetler ve yeri geldiğinde ahlaki kurallar içinde, etik olarak hükümetin yaptıklarını eleştirirler. Hiçbir zaman bir ülkenin muhalefet partisi veya partileri kendi vatandaşından alamadıkları iktidar koltuğunu başka milletlerden veya başka devletlerden veya başka milletlerin liderlerinden beklemezler. İktidar olmak uğruna muhalefet partileri milletinin mukaddes değerlerini çiğneyemez. Milleti ile ters düşemez. Milletin köküne, ruhuna, birliğine uymayan şeyleri ilke olarak kabul edip onların tahakkuku için çalışamaz. Hele hele adı ne olursa olsun Türkiye hudutları içinde, meclisin içinde veya dışında olan eski veya yeni kurulmuş hiçbir parti, teröristlerle hiçbir zaman iş birliği yapamazlar.

Değerli kardeşlerim, bildiğiniz gibi bir siyaset uzmanı veya siyasetçi değilim. Ancak ben de bir Türk vatandaşıyım. Ülkemi, insanlarımı çok seviyorum. Çeyrek asırdan fazla yurt dışında, gurbette yaşadım. Benim ne anlatmak istediğimi gurbetçi vatandaşlarımız çok daha iyi ve kolay anlarlar. Ancak şu an ülkemizdeki bir kısım siyasi partilerin durumlarını görünce insan gerçekten üzülüyor, böyle olunca da insan bazen kendini yazma mecburiyetinde hissediyor. Ülkemizde meclis içinde temsilcisi olan veya olmayan çeşitli isimler altında kurulmuş bir hayli siyasi parti vardır. Kimileri seçimlerde %1 dahi oy alamamalarına rağmen senelerdir bir tabela partisi olarak devam ederler. Siyasi parti, şartlar yerine getirildiğinde herkesin kurabileceği bir haktır. Kanuni vecibeler yerine getirilir, içişleri bakanlığına müracaat edilerek dileyen parti kurabilir.

Bizim üzerinde durmaya çalışacağımız konu şu an için mecliste grubu bulunan bir kısım muhalefet partilerinin durumları hakkındadır. Hepimiz ilkokuldan beri okuduk öğendik ki bu memleket her adımında bir şehit yatan, şehit kanları ile sulanmış bir ülkedir. Ecdadımızdan emanet nice enbiyanın, nice evliyanın, nice Allah dostlarının manevi hayatlarını deva ettirdikleri mukaddes topraklardır. Birçok cephede bu milletin evlatları vatan, bayrak, ezan, Kur’an, din ve namus için oluk oluk kanlar akıtarak canlarını feda etmiş, şahadet şerbeti içmişlerdir. Anadolu’da nice analar, babalar evlatsız, nice hanımlar beysiz, nice yavrular babasız kalmıştır. Nerede ise her evden geçmişte bir, hatta iki, üç şehitler verilmiştir. Rahmetli babamın büyük amcalarından beş kardeş birden Sarıkamış’a gitmiş bir daha geri dönmemişlerdir. Yine babamın büyük amcası İsmail Sandıkcı, Onbaşı rütbesi ile Ertuğrul Fırkateyni’nde batarak şehit olmuştu. Bu yüzden rahmetli babam benim büyük oğlumun adını İsmail vermişti. İsimleri internet ortamında da yaşıyor. Şunu ifade etmeye çalışıyorum, elbette ki sadece Sarıkamış değil, Çanakkale, Yemen, Libya, Sakarya, Dumlupınar, Hicaz ve daha birçok cephede bu milletin evlatları kanlarını akıtarak şehit olmuşlardır. Bu vatan için dün şehitler vermiştik. Bugün de şehitler veriyoruz. Gerekirse yarın da vereceğiz.

Bu ülkede siyaset yapan, mecliste olsun, dışarıda olsun bu milletin dili ile konuşmalıdırlar. Bu milletin üzüntülerine ortak olmalıdırlar. Gara’da bu milletin on üç evladı şehit olmuşken, helikopter kazası yaşayıp çok değerli komutan ve subaylarını şehit verirken; bir kısım sözde siyasetçiler, muhalefet partileri gür sesle milletin gönlüne su serpecek bir şekilde teröristleri kınayamadılar. Tabir caizse muhalefet liderleri yine zırvaladı. Böyle milli bir meselede yine parti hesabı yapılır mı? Ayıptır, ayıp! Dirilerden utanmıyorsanız bari şehitlerden utanın! Bir bayrak düşmanı hapse girdiğinde, tutuklandığında kıyametler koparan şanlı(!) siyasetçilerimiz nedense şehitlerimiz için ne şiş yansın ne kebap misali kalplerinden gelmeyen, dillerinin uçları ile yuvarlak birkaç laf ederek işin içinden çıktıklarını ve bu milleti de uyuttuklarını zannediyorlar. Çok çok yazık. Demokrasi bu değildir, particilik bu değildir, muhalefet olmak hiç bu değildir. Arkadaşlar! Bu milletin sinir damarları ile daha fazla oynamayınız. Siyasi parti kurmak, yönetmek, hiçbir zaman vatan düşmanı teröristlere, onların uzantılarına destek çıkmak değildir. Onlarla beraber olmak değildir. Dünyanın neresinde mecliste olup da milletten vekalet ücreti alarak, her türlü giderleri karşılanan milletvekili bizde olduğu gibi, kendi vatanına, bayrağına, milletine düşman olarak terörü destekleyen milletvekilleri vardır? Böyle vatan düşmanlarını dünya meclislerinde isterse en ilkel meclis olsun bir saat bile tutmazlar. Bizde ise nerede ise diğer muhalefet partileri terörle iş birliği yapanlara methiyeler düzecekler… Şayet bu ülkede particilik yapacaksınız. Bu ülkenin çıkarlarına göre hareket edeceksiniz. İkiyüzlü olmayacaksınız. Kıskanç olmayacaksınız. Bunca siyasi partilerin bir hedefi yok. Bir programları yok. Hepsinin tek hedefi Erdoğan düşmanlığı, Erdoğan’ı nasıl düşüreceğiz? Bunun yolu sandıktır. Terör ve terör uzantıları ile birlik içinde olmak değildir. Necip Türk milletini aptal yerine koymayınız. Bu millet anlamıyor diye düşünmeyiniz. Zamanı gelince size öyle bir tokat atar ki bir daha toparlanamazsınız (Türk siyasi hayatına, siyaset sahnesinden silinen partilere lütfen bir bakınız.).

İnşallah ilk seçimde teröriste terörist diyemeyen, onların yaptıkları katliamları yürekten lanetleyemeyen sözde partiler ve onların başkan ve yöneticileri bu milletten gereken dersi alacaklardır. Son olarak şunu ifade etmek isterim. Şayet bu vatanda, bu milletin partisi olacaksanız bu milletin bütün değerlerine saygılı olup, sahip çıkacaksınız. Milletle beraber üzülüp, milletle beraber güleceksiniz. İçiniz dışınız bir olacak. Vücudunuz burada, beyniniz teröristlere ve onları idare eden ağa babalarına ve dış güçlere hiçbir zaman bağlı olmayacaktır. Doğru birdir. O da milletle beraber, milletin yanında olmaktır. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yavuz

KARA KATRANİ KAYNATSAN OLMAZKİ ŞEKER. NESLİNDEN DOĞAN NESLİNE ÇEKER . SAYIN YAZAR. ÜLKEMİZİN MAALESEF HAİNİ. DEVŞİRME Sİ. TERÖRİST İ ÇOK. ... ............................................................... BİZE DÜŞEN GÖREV. BU.HARİCİ. VE .DAHİLİ DUSMANLAR LA İLELEBET MÜCADELE.....ETMEKTİR. .
 • Yanıtla

Kamil

Senin muhalefet partilerine isnat ettiğin pisliklerin hepisi, senin beğendiğin adamlardan artan pisliklerdir.erbakanı bir dinle. Başkaları ile ile işbirliği yapanlar kimlerdir.bop nedir, kimler Bop çudur.suriyeden sünni müslümanları bombalayan, onların memleketimize sığınmalarını temin ederek, gelecekte beklenen proplemlere kapı aralayanlar, bop un hedefine ulaşması için yardımcı olanlar kimlerdir.üç beş tane rey almak için şaklabanlık yapanları yazdığın gibi işbirlikçileride yaz:
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23