• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
01 Şubat 2019

Onlar devletin memurudur…

Ülkemizde inşallah 31 Mart’ta mahalli idareler seçimleri yapılacaktır. Seçimlere katılacak partiler birçok il, ilçe ve belde için adaylarının büyük bir bölümünü tespit edip açıkladılar. YSK seçime katılacak partilerin oy pusulasındaki yerlerini kura çekerek açıkladı. Birçok iç ve dış düşmanlar seçimin barış, huzur ve kardeşlik içerisinde geçmesini istemiyorlar. Ellerinden gelse belki de seçimi bile erteleme yönüne gidecekler. Ancak hükümet, içişleri bakanlığımız ve YSK, kanunlar muvacehesinde bütün tedbirleri aldılar ve alıyorlar. Ülkemiz ve milletimiz için bu seçim hayırlı olur inşallah. Gönlümüz; vatanını, bayrağını, milli ve manevi değerlere inananların mahalli seçimlerde zaferle çıkması, din ve vatan düşmanlarına iyi bir ders vermeleri istikametindedir. Yabancı güçler ve FETÖ’nün kalıntılarının yaptıkları ittifakların bu seçimde milletimizden akıllarını başlarına alacak şekilde çok iyi bir ders almalarıdır. İnşallah milletimiz bütün oyunları boşa çıkartır. 15 Temmuz’da olduğu gibi askeri, polisi (Tabii ki, vatansever olanları), işçisi, memuru, köylüsü, şehirlisi birlik içinde demokrasiye sahip çıkarlar, oyları ile sandık başlarında derslerini verirler. Elbette ki bu seçimde milletimizin dediği olacaktır. Milletimiz ölçecek biçecek belediye başkanı oldukları şehirlerde hendek kazanları değil, tarihi camilerimizi yakıp, yıkanları ve teröristlere destek olanları değil, devletimizin belediyeye aktardıkları maddi kaynakları terör örgütlerine peşkeş çekenleri değil, hendekleri kapatanları, canları pahasına teröristlerle mücadele eden kadroları tercih edeceklerdir. Geçmiş seçimlerden bildiğimize ve şahit olduğumuza göre milletimiz en zor şatlarda bile en hassas terazisi ile tartar ve kararını verir. Ve önümüzdeki seçimde de verecektir inşallah.

Burada tüm başkan adaylarına, günü gelince seçilip belediye başkan koltuğuna oturacaklarla Almanya’da yaşadığım çok enteresan bir hatıramı paylaşmak istiyorum. Seçilecek sayın başkanlar veya devletimizin belli makamlarında oturan memurlar, genel müdürler ve seçilmişler şunu hiçbir zaman unutmasınlar ki, oturdukları o makamların esas sahipleri millettir. Şimdi oturacağınız o koltuklarda sizden önce başkaları oturuyordu. Sizlerden sonra da günü gelince başkaları oturacaktır. Hz. Allah (C.C.) nasip eder ve ömür verirse beş seneliğine oturacağınız o koltuklara, beş sene sonra kimlerin oturacağını ancak Hz. Allah (C.C.) bilir. Gelelim hatıramıza... Almanya’da iken bir gün bir işim için postaneye gittim. Almanya’da hemen her yerde sıraya çok önem verirler. Herkes sırasını bekler. Sırası gelenler işi hangi dairede ise orada işini görür. Uyanıklık yapayım öne geçeyim diye bir şey yoktur. Sırada beklerken bir ara arkaya döndüm. Tam benim arkamda Neckarsulm’un Belediye Başkanı Joachim Scholz (“Oberbürgermeister” diye adlandırılır.)… Elinde birkaç mektup var. Normal vatandaş gibi o da sırasını bekliyor. Kendisi ile yakinen tanışıyorduk. Merhabalaşıp, tokalaştık. Bizden öğrendiği yarım Türkçe ile “Merhaba Ali hoca” dedi. Ben kendisine: “Hayrola Başkan senin burada ne işin var? Memurların veya sekreterin yok mu? Mektuplarınızı bizzat kendiniz atmaya geldiniz.” Bana cevaben: “Evet memurum ve sekreterim var. Ancak onlar benim değil, devletin memurlarıdır. Devletin işlerini yapmakla yükümlüdürler. Mektuplar ise benim şahsıma ait. O bakımdan kendim postaya mektuplarımı atmaya geldim.” İşin doğrusu hayret ettim. Bizdeki en küçük beldede belediye başkanı seçilince önce milletin parası ile en lüks bir makam arabası alırlar. Ondan sonra bir yere gidecekse sirenler, korumalar, eskortlar… Aman Allah’ım… Tabir caiz ise yer yerinden oynuyor. Belediye başkanı seçilmeden normal bir vatandaş olan zat, belediye başkanı seçildikten sonra bir anda değişiyor. Kendisi ile yakını olsanız dahi görüşmek ne mümkün. Bütün belediye başkanları öyledir demiyorum. Anlattıklarım da ülkemizin bir gerçeği. Ancak birçok belediyede çalışan işçiler, hatta memurlar iş akitlerinin fesih edileceği korkusu ile başkanın özel işlerinde dahi çalışırlar. Başkanın birçok şahsi işlerine koşarlar.

Çoğu kere başkanlık makam arabası ile başkanın evinin alışverişleri yapılır. Başkanın çocukları okullarına bırakılır ve alınır. Hanımlar özel toplantılara taşınır, hatta pazar alışverişine bile götürülür. Bu yazıyı yazarken akşam televizyon haberlerine bakmak için ara verdim. 28.01.2019 günü birçok TV kanalında bir beldenin belediye başkanı hem de tatil gününde devletimizin ve milletimizin kendisine tahsis ettiği makam arabası ile ormanlık bir alana, yol kenarında arkadaşları ile birlikte kafa çekmeye gitmişler. Başkanı resmi araba ve arkadaşları ile yol kenarında kafayı bulurken gören vatandaş devletin resmi plakalı arabası ile yol kenarında, ağaçların arasında ellerinde içki bardakları ile içki içmelerine tepki gösterdi. Başkanın “Bugün tatil günüdür. Benim de dinlenme hakkım var” demesi üzerine, orada bulunanlar “O zaman neden resmi aracınla buraya geldin? Tatil günü devleti ve milleti asla alakadar etmeyen, vatandaşa bir hizmet olmayan içki içmek için neden bu resmi arabayı kullanıyorsun? Sana bu hakkı kim verdi?” der. Başkan kendini ne kadar müdafaa etmeye kalktı ise de vatandaşın tepkisine karşı savunması başarılı olamadı. Dünya makamları, mallar, mülkler, servetler hepsi geçicidir. Bu seçimde vatanını, bayrağını, ezanını seven; milleti gibi inanan, milleti ile birlikte üzülen, milleti ile beraber gülen başkan adaylarını ülke genelinde necip milletimizin tercih edeceğini ümit ediyor ve inanıyorum. Allah (C.C.) birliğimizi daim kılarak mahalli seçimleri ülkemiz için hayırlı ve uğurlu eylesin. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

TEBRİK VE TEŞEKKÜR:

Özellikle ehli Kur’an’ın eline ve ağzına hiç yakışmayan maalesef ülkemizde çok genç yaştaki çocuklar seviyesine kadar yaygınlaşan “sigara” belası için net tavrını ortaya koyan, ileride dini hizmetler için sigara içenlerin imtihanlara alınmayacağını çok açık bir dille ifade eden muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş Beyefendiyi tebrik eder, gönülden teşekkürlerimizi sunarız.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23