• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
15 Şubat 2019

Nefretten sevgiye...

Nefret, bir kimsenin kötülüğünü, mutsuzluğunu istemeye yönelik duygu, tiksinme, tiksinti. Bir başka ifade ile nefret, duyguların en sinsisidir. Yavaş yavaş insanın içine girer ve tüm varlık duygusunu kaplar. Genelde kızgınlık ya da kalp kırgınlığıyla başlayan bu duygu eğer gerçekten kişiyi sardıysa o zaman kurtuluş yok demektir.

Nefret suçu, bir kişiye ya da gruba karşı ırk, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim gibi önyargı doğurabilecek nedenlerden ötürü işlenen, genellikle şiddet içeren suçlara verilen addır.

Sevgi, sözlüklerde “insanı bir şey ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” diye tarif edilmektedir.

Sevgi nedir? Yüzyıllarca insanoğlunun kadınlı erkekli sorup cevabını aradığı; bazen bulduğu, bazen bulduğunu sanıp yanıldığı; görülmeyen ama hissedilen; elle tutulmayan ama yaşanılan; duyulmayan bir duyguya dair, o duygunun ne olup olmadığını soran sorgulayan insanların dillendirecek olduğu cevabı çok kolay ama bir o kadar da zor olup insanı derin ve uzun ve de kasvetli düşüncelere daldırıp çıkartan bir duyguya dair yönelten sualdir.

Sevgi, sevdiğin insan acı çekiyor iken onun çektiği acıyla inlemektir. Sevgi, bir olmaktır, tüm zorlukları, sevginin karşısına çıkan engelleri aşmak için gerekirse ölmeyi göze almaktır. Sevgi, bütün olmaktır, kalpleri birleştirmektir. Sevgi, gerektiği zaman her şeyden vazgeçebilmektir. Sevgi, fedakârlıktır. Sevgi, emektir. Sevgi, bir duygu çeşididir. İlgi göstermeye yönelten duygu... Sevgi, sadakat, vefa, bağlılıktır. Sorumluluk, özveri, şefkattir. Sevgi, anlayış, hoşgörü, sabırdır. Tutku, cesaret, risktir. Umuttur, soluktur, hayattır, bir bedende bütün olmak, birlikte çoğalmaktır. Sevgi, yüreğinle gülümseyebilmek, insan olabilmektir.
Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde sevgi ile alakalı birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerif vardır. Biz burada bir kaç ayet meali ile bir kaç hadis-i şerif mealine yer vererek yazımızı devam ettirelim.

Kur’an-ı Kerim’de bir ayette Mevla’mız: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratılması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun varlığının ve kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardı.” (Meryem, 96) Bir başka ayet-i kerimesinde Mevla’mız: “İyilikle kötülük eşit olamaz. Sen, en güzel bir tarzda (kötülüğü) uzaklaştır; o zaman, (görürsün ki) seninle onun arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dostun oluvermiştir.” (Fussilet, 34) Hadis-i şerifinde Peygamber Efendimiz: “Allah için sevişen iki kardeş bulundukları zaman, biri diğerini yıkayan iki el gibidir. Ne zaman iki mümin bir araya gelirse, Allah Teâlâ birini diğerinden faydalandırır.” (Hadis-i şerif) Bir başka hadis-i şerifinde Peygamberimiz: “Onlar aralarında ne kan bağı, ne de birbirlerine bağışladıkları mal olmadığı halde, Allah’ın kelamı Kur’an adına birbirlerini sevenlerdir. Allah’a yemin ederim, onların yüzleri mutlaka nurdur. Onlar bir nur üzeredirler. Halk korkarken onlar korkmazlar. İnsanlar üzülürken onlar üzülmezler.” (Kütüb-u sitte)

Değerli kardeşlerim, şu anda ülkemizin her köşesinde işçisinde, işvereninde, öğrencisinde, öğretmeninde, iktidarın da, muhalefetin de, siyasette, eğitim müesseselerimizde, yaşlısında, gencinde, kadınında, erkeğinde, yazarında, programcısında ve hemen herkeste sevgiden uzaklaşıldığını ve herkesin kin ve nefret duygularının kabardığını görüyoruz. (Elbette ki istisnalar vardır. Sevgiyi ön plana çıkaran herkesi tenzih ederiz.) Televizyon haberlerinde arka arkaya cinayet haberleri, kadına şiddet haberleri, öğrenci kavga haberleri... Hocasını öldüren öğrenciler, hayvanlara akıl almaz eziyetler... Yakmalar, yıkmalar, her yerde kin ve nefret alabildiğine yükselmiş. Sevgiden, saygıdan, karşılıklı anlayıştan eser yok... Kin var, hiddet var, şiddet var, nefret var...

Gazete sayfalarında yine cinayetler, kavgalar, bölünmeler, insanların birbirlerine nefret dişlerini bileyerek en üst perdeden yıkıcı, yakıcı, yaralayıcı, onur kırıcı sözler ve konuşma haberleri yer almakta. Nefretlerin artması ile insanlar karşı karşı kamplara ayrılmakta, birbirlerine düşman olmaktalar. Düşmanca davranmaktadırlar. Nefretin, kinin hiç kimseye bir faydası olmaz. Bugüne kadar da hiç olmamıştır. Başta sayın siyasilerimiz olmak üzere, önemli mevkide olanlar bu milletin evladına nefret, kin yerine mutlaka sevgiyi ve barışı telkin etmelidirler. Bu milletin en kutsal kurumlarından birisi olan yüce mecliste hiçbir zaman nefrete dayalı, düşmanlık ve kini körükleyen tutum ve davranışlar sergilenmemelidir. Tüm siyasilerimiz milletimize, özellikle yetişen gençlerimize iyi örnek olabilmek için mutlaka nefret dilinden kaçınmalıdırlar. Onların halleri gençlerimizin üzerinde çok büyük etkiler yaptığını herkes biliyordur. O halde sevgiye yönelelim, nefret yerine sevgiyi ön plana çıkartalım.

Çünkü sevgi, bütün güzellikleri beraberinde getirir nefret ise hayatı elleriyle ittirir. Sevgi ile yaşayan her insan hayatta mutlaka güzel bir eser bırakır. Sevgi, bütün iyiliklerin yapımcısıdır. Nefret ise karanlık duyguların planlayıcısıdır. Sevgi ile alakalı kendi şiirimin iki kıtası ile devam edelim.

Güzel renkler yansıtır,
Bakınca gökkuşağı.
Yeşersin her gönülde,
Barış, sevgi çiçeği...

Sen sev ki sevilesin,
Bir gül gibi açasın.
Nefret ve kini bırak,
Gerçek huzuru bulursun.

Nefretlerin, kinlerin azaldığı, karşılıklı sevgi ve saygı, muhabbet ve kardeşlik duygularının çoğaldığı, ülkemizde her kesimdeki insanda saygı ve sevginin ön plana çıktığı güzel günler, güzel gelecek ve kavgasız bir halde güzel ülkemizde dert, bela, musibet, kaza ve doğal afetler olmadan herkesin işi, aşı, okulu, hastanesi olduğu bir ortamda hayırlı ömürlerle kalan ömrümüzü devam ettirmeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin. İnşallah seçim atmosferine girdiğimiz şu günlerde tüm yurdumuzda, bütün kesimler olarak hepimiz en kısa zamanda nefretten sevgiye döner, herkes elindeki imkânlarını bu yönde kullanmış olur... Dileriz ülkemizde daima kardeşlik, barış ve huzur rüzgârları essin. Nefret çığırtkanlığı değil sevgi gülleri dağıtanlar olalım. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23