• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Ne kadar cömert ve merhametliyiz?

18 Şubat 2023
A


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Dinimiz cömertliğe ve merhamet ehli olmaya çok önem vermektedir. Kur’an-ı Kerim’de zekât ve sadaka ile alakalı ayeti kerimeler vardır. Hz. Peygamber Efendimizin (SAS) de sadaka vermek ve merhametli olmakla alakalı birçok hadisi şerifleri vardır. Allah (CC) yolunda verebilmek, merhamet sahibi olmak da pek kolay değildir… Herkes kolayca sadaka veremez, merhamet sahibi olamaz. Nice servet içinde yüzen insanlar vardır ki, elleri sımsıkı, Allah rızası için bir kuruş bile veremezler. Kalpleri ise kaskatı, taş gibi, merhametten çok uzaktalar... Ne kadar zor şartlarda insanlar görseler kalpleri sızlamaz. Onlara bir şekilde olsun yardımcı olmazlar. Bir fakir, bir garip gördüklerinde yardım etme gereği duymazlar, bir de karşısındakini azarlarlar: “Git çalış”, “Allah versin” derler. İhtiyaç sahiplerini kovarlar… Göz damlaları kurumuş, Mevla’mızın muhabbeti ve rızası için gözlerinden bir damla yaş akıtamazlar. Peygamber Efendimiz (SAS) yaptığı bir duasında: “Yarabbi kuru göz sahibi olmaktan, rızan için gözyaşı akıtamamaktan sana sığınırım.” şeklinde dua eylemiştir (Tasavvuf ehlinin okuduğu dua kitabı evradı şeriften.). Peygamber Efendimiz (SAS): “Rahmet edenlere Allah (CC) rahmet eder. Sizler yeryüzünde olanlara rahmet ediniz (Acıyıp merhamet etmek). Mekândan münezzeh olan Hz. Allah (CC) de size merhamet eylesin.” buyuruyor (Hadisi Erbain şerhi Asfuri S .2). Hepimizin sıkça duyduğumuz Peygamber Efendimizin (SAS) şöyle bir hadisi şerifi vardır: “Sadakalar belaları red ve defeder, ömrü ziyadeleştirir (ömre bereket katar).” O bakımda sadaka çok çok önemlidir. Hz. Ali (RA) Peygamber Efendimizden şöyle bir hadisi şerif rivayet etmektedir: “Sadaka sahibinin elinden çıkıp ihtiyaç sahibinin eline veya bir hayır kurumuna ulaşınca; beş cümle ile sahibine seslenir:

1-    Ben küçüktüm beni büyüttün.

2-    Ben azdım beni çoğalttın.

3-    Ben sana düşmandım şimdi dost eyledin.

4-    Ben fani idim, beni sonsuzlaştırdın.

5-    Sen beni korumak için bekçimdin. Şimdi ben senin bekçin oldum (Hadisi Erbain Şerhi Asfuri s. 15).

Mekhulul Şami (RA) şöyle anlatır: “Bir Müslüman sadaka verdiği zaman Cenab-ı Hak onu kabul eder ve razı olursa; Cehennem: Cenab-ı Hakk’a şöyle nida eder; “Yarabbi bana sana şükür secdesi yapmak için izin ver. Ümmeti Muhammed’den biirsi benim azabımdan azad oldu. Çünkü ben Ümmeti Muhammed’den birisine azap etmekten haya ederim.” (Hadisi Erbain Şerhi s. 15). Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’indeki bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır: “Onların mallarından onların kendilerini temizleyecek ve arıtacak bir sadaka al. Haklarında dua ediver çünkü senin duan onların kalplerini yatıştırır. Allah her şeyi işiten ve bilendir.” (Tevbe Suresi Ayet 103). Sadaka malları temizler, insanoğlunu birçok felaket ve badireden kurtarır. Allah (CC) dostları söylemişlerdir ki; Sadaka vermek sahibine yedi şekilde hayır kazandırır.

1-    Sadaka gelebilecek belaları önler. Peygamber Efendimiz (SAS) Hadisi şerifinde “Sadaka yetmiş türlü belayı defeder, önler.”

2-    Sadaka sahibinin doktoru olur. Peygamber Efendimiz (SAS) “Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz.” buyuruyor.

3-    Verilen sadakalar sahibi için bekçi olur. Peygamber Efendimiz (SAS) “Mallarınızı sadaka ile koruma altına alınız.”

4-    Sadaka Cenab-ı Hakk’ın gazabını söndürür. Peygamberimiz: “Sadaka Cenab-ı Hakk’ın gazabının söndürür.”

5-    Sadaka Müslüman kardeşler arasında bir ülfettir, samimiyettir. Peygamberimiz (SAS) “Birbirilerinize hediyeler veriniz ki, aranızdaki muhabbet artsın.” buyuruyor.

6-    Sadaka kalp yumuşaklığına sebep olur. Peygamber Efendimiz (SAS) “Kim ki kalbinde bir sıkıntı hissederse Allah rızası için sadaka versin.”.

7-    Sadaka ömrü ziyadeleştirir bereketlendirir. Peygamber Efendimiz (SAS) “Sadaka belaları defeder, ömrü ziyadeleştirir. Ömrü bereketli olur.” (Hadisi Erbain Şerhi Asfuri s. 19).

Bir başka yazımızda inşallah merhameti ele alacağız. Cenab-ı Hak bütün mahlukata (canlı ve cansız) merhametli olabilmeyi, rızai ilahi için çokça sadaka verebilmeyi cümlemize nasıp eylesin. Ülkemizin geçirmekte olduğu büyük deprem felaketi ile alakalı olarak muhalefet cenahından maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Olmaması gereken bazı haksız tenkitler yapılıyorsa da milletimiz, dünyanın birçok ülkeleri depremzede kardeşlerimize yardım edebilmek için adeta yarışa girmişlerdir. Rabbim ülkemizi, bütün dünyayı bu tür felaketlerden korusun. Allah rızası için bölgeye yardıma koşan, Türkiyemizin her vilayetinden TIR’lar dolusu malzemeler gönderen, nakdi yardım yapan herkesten razı olsun. Her aklı selim vatandaşımın seslendirdiği gibi: “Eksik ve kusur arama vakti değildir. Vakit birlik, beraberlik iktidarı  muhalefeti birbirimizle kenetlenme vaktidir. Herkes ben ne yapabilirim diye düşünmeli, elinden geleni yapmaya çalışmalıdır. Mevla’m rızası için verenlere daha çok versin. Âmin… Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Hoca

Belli ki toplanan yardımlar seni rahatsız etmiş.Oradaki yardıma muhtaç insanlar ne kadar perişan olsalar o kadar mutlu olanlar dansın. Vergiden düşmeyi dert etmişsin, 9 milyon SMS gönderildi. Ona ne diyeceksin? İyilik herkese nasip olmaz, ne diyelim.

Aleksandır Diksallandir

Sen ne bağışladın?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23