• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Nasıl bayram ediyoruz?

15 Mayıs 2021


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Değerli kardeşlerim, Cenabı Hakkın lütfu, keremi ile yeniden bir Ramazanı Şerif Bayramını idrak ettik, uğurluyoruz. Alem’i İslam’a mübarek olsun. Peki nasıl bayram ediyoruz? Hikmeti ilahi; sıkıntılı bir bayram ediyoruz dersek, her halde hata etmiş olmayız. Neden sıkıntılı bir bayram? Şöyle dünyaya bir göz atalım, ibretle seyredelim neler göreceğiz neler? Bir defa bir pandemi belası verdi Cenabı Hak. Mikrop ister insanlar tarafından geliştirilmiş olsun, isterse Hz. Allah (CC) tarafından; ilim adamlarının ifadelerine göre ufak bir gram kadar ağırlığı olan bu mikrop bütün dünyayı dize getirdi mi getirmedi mi? Hani sömürgeci, zalim devletler? Hepsi dökülüyor. Hepsi Kudretullah karşısında aciz. Ne yapacaklarını şaşırdılar… Uçaklar hangarlarda, lüks arabalar garajlarda kaldı… Sevgililer affedersiniz bırakın birbirleri ile öpüşmeyi, tokalaşmaktan bile korkar oldular. Birçok eş tedbiren eşleri ile yatak odalarını dahi ayırmışlar bile. Birçok Avrupa ve Afrika ülkesinde hastalar konteynerlerde bekletiliyor. Ölüler ise normal şartlarda gömülemiyor.

Peki süper devlet diye adlandırılan devletlerde biraz olsun hak, hukuk, adalet ve insan haklarına saygılı durumlar gelişti mi? Hiç olmazsa şu pandemi döneminde kan dökmekten, zulüm ve işkence yapmaktan, değişik ülkelerde fitne çıkararak, hükümetleri yıkmak faaliyetlerinden biraz olsun geri durdular mı? Ne gezer. ABD’de siyahi insanlara yapılan zulümleri nasıl izah edeceğiz? İslam aleminin mübarek ayı Ramazını Şerifte dahi Müslümanlara cami içinde ve cami dışında, mezarlıklarda, bağında, bahçesinde çalışırken, çocuklar aralarında oynarlarken, yolda yürürlerken, evlerinin yıkılmalarına karşı çıkarlarken, İsrail devletinin yaptıkları zulümleri birçok yer haber olarak veriyor. Bütün dünyada özellikle İslam ülkelerinin birkaçı istisna dillerini yutmuş halde seyrediyorlar. İslam ülkelerinin liderlerinden birçoklarından, en ufak bir tepki, bir kınama, mazlum Filistinlilere destek çıkma diye bir şey var mıdır? Yok… Herkes zevku sefasında. Zaten birçok sözde İslam devlet başkanları İsrail’le gizliden anlaşmış durumda… Bir kısım dünya kuruluşları ve dünya devletleri tam olarak net bir şekilde İsrail’i kınayamıyor yuvarlak sözlerle işi geçiştirmeye çalışıyorlar. Hani dünya çapında dini lider olan Papa neden kesin tavır koyamıyor. Müslümanlar asla yapmazlar. Farz edin ibadet esansında bir kilise, bir havra veya sinagog basıp ibadet edenlere bombalarla, mermilerle saldırsalar dünyanın tavrı nasıl olurdu? İsrail zulmünün kınamalarla durmayacağı artık kesindir. Tüm dünya kesin tavır alarak, artık bu zulmü sonlandırmalıdırlar. Aksi halde insan hakları ve demokrasi sözleri hiçbir mana ifade etmez. Sadece çifte standart uyguladıklarının tescili olur.

Kısa bir müddet önce Azerbaycan’daki soydaşlarımız, din kardeşlerimiz Ermenilerle savaştı. Sözde İslam devleti (!) şeriat uygulanan ülke İran kimin yanında yer aldı? Kaç Müslüman ülke Azerbaycanlı kardeşlerimize destek verdi? Yardım elini uzattı? Sadece Türkiye… Nasıl bayram ediyoruz? Nüfusunun yarıdan fazlası ülkelerinden sürülmüş, en büyük destekçileri olan Türkiye’den başka Suriyelilere kimler sahip çıkıyor? Esed’in yaptığı bir anlamda soykırım ve zulümlere neden Müslüman ülkelerden ve batılı ülkelerden en ufak bir tepki yok? Irak’taki, Suriye’deki teröristleri kimler destekliyor? On binlerce TIR silah niçin, kimlere karşı kullanılmak üzere teröristlere veriliyor? Petrol zengini ülkeler, petrol zengini İslam ülkelerinin liderleri servet içinde yüzerlerken birçok Afrika ülkesinde iptidai çadırlarda yaşayan insanların sağlıksız sular içerek, kuru ekmeklerle iftar açarlarken, zengin insanlarımız bayram yaptılar, yapıyorlar, yapacaklar öyle mi? Allah rızası için söyleyin; dünyaya makama, mevkiye, paraya, kadına tapan bu insanların bayram yapmaya hakları var mı?

Fakir ülkelerde yüzde kaç korona aşısı yapıldı? Geçmişlerinde korsanlık olan, çalma, kaçırma olan birçok Avrupa ülkeleri nasıl kendi aralarında maske ve aşı kavgası yaptıklarını hayretle ve ibretle izlemedik mi? Ülkelerinde zaten sayıları çok az olan mültecilere nasıl zulmettikleri, insan değil bir hayvan gibi muamele ettikleri ortada değil mi? Milyarlarca yeraltı, yerüstü servetine sahip Müslümanlar bakıp seyretmekten başka neler yaptılar, yapıyorlar? Bugün İslam aleminin en kutsal bayramlarından birini idrak edip uğurlarken, dünyanın birçok yerinde mazlum Müslümanların kanları akıtılıyor, neden? Neden dünyanın birçok ülkesinde Müslümanlar doğup büyüdükleri vatanlarından kovuluyorlar, zulme uğruyorlar? Doğu Türkistan’da olup bitenleri tam olarak bilebiliyor muyuz? Elbette ki hayır.Sızan haberlerden öğrendiğimiz kadarı ile birçok Müslüman Türk kızı zorla Çin askerleri ile ve Çin polisleri ile evlendiriliyor! Hatta bazı Müslüman ailelerin yanında erkek Çin gözlemciler konuluyor evlerinde dini ibadetlerini, gelenek, göreneklerini engellemek için. Bir eli balda bir eli yağda olan İslam dini uğruna hiçbir zorluk çekmeyen insanlar, Müslümanların dertleri ile dertlenmeyenler, vicdanları sızlamayan, gözleri yaşarmayan zengin işadamları ve İslam devlet başkanları bayram edecekler öyle mi? Bütün dünya Müslümanları ağlarken çok azınlık miktarda insanlar (sözde Müslümanlar) parayı put edinen insanlar vicdanları huzur içinde bayram yapacaklar öyle mi? Uzatmadan anlatmaya çalışalım: Hindistan’da, Pakistan’da, Keşmir’de, Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Kıbrıs’ta, Batı Trakya’da, Arakan’da, Myanmar’da, Cibuti’de, hele hele günümüz Yemen’inde ve daha birçok az gelişmiş Müslüman olan veya Müslüman olmayan ülkelerde insanlar açlıktan, susuzluktan kırılırken, yaşlılar ilaç, bebekler süt ve mama bulamazlarken, birçok çocuk kötü beslenme yüzünden ölürken, birilerinin de utanmadan İslam aleminin Ramazanı Şerif bayramlarını kutlamaya hakları var mı?

Kısaca bir de ülkemize göz atalım. ABD’nin yaşlı lideri Bay Biden kendisini dünyanın en büyüğü zannederek ben ne dersem o ferman hükmündedir. Kanun, nizam ve tarihi gerçekler bana lazım değil vehmine kapılarak Türkler soykırım yaptı beyanına ülkemizin meclis içindeki ve meclis dışındaki siyasetçilerden Biden’ın kararına alkış tutan piyonların, bayrak ve vatan düşmanlarının bayram etmeye hakları var mıdır? Utanmadan, sıkılmadan bir de demeçler vererek Müslümanların bayramlarını kutlamaya kalkışacaklar! Epeyce uzun bir zamandan beri bu mübarek ayda dahi evini terk eden Diyarbakır annelerinin seslerine kulaklarını tıkayanların, onların feryatların duymayanların bayram etmeye hakları var mıdır? Elbette ki herkes evladını sever. Peygamber olmasına rağmen Yakup (AS) oğlu Yusuf (AS) için kaybolduğu zaman ağlaya ağlaya gözleri kör olmadı mı? Kur’an-ı Kerim böyle haber veriyor (İsteyenler Sure-i Yusuf’u baştan sona okuyabilirler.). Diyarbakır’da nöbet tutan anaların, babaların ciğerleri yanıyor… Hepsi evlat ateşi ile yanıp tutuşuyor… Ey zenginler, işadamları, mesleki kuruluşlar, meclis içindeki ve dışındaki siyasi partiler ve siyasetçiler. Söyler misiniz Diyarbakır anaları için neler yaptınız? Şimdi de sahte, ruhsuz, bayram tebrikleri yayınlayarak, demeçler vererek bayram kutlayacaksınız, bu nasıl bayram kutlama? Ramazanı Şerif bitince eski adı ile “IDI FITIR” diye adlandırılan Bayramı tebrik etmeye veya yeni tabirle kutlamaya sizlerin hiçbir zaman ve kesinlikle hakları yoktur. Bizi en çok üzen dini tekellerinde sayan ülkemizdeki sayısız dini cemaatlerin, tarikatların liderleri, cemaate mensupları, vakıflar, dernekler, mesleki kuruluşlar mazlumlar ve Diyarbakır anneleri için sessiz kalışları… Hadi çıkın anlatın, paylaşın neler yaptınız? Bizler de sevinelim, sizlerden Allah razı olsun diyelim. Kendinizi bir sorgulayın, bayram yapmaya hakkınız var mı yok mu? Sizin, bizim çocuklarımız dağa kaçırılmış olsaydı, geceleri rahat uyuyabilir miydik, neşeli neşeli bayram yapabilir miydik? (Bu arada yardım sever işadamlarımızı, vatanını seven siyasilerimizi, her doğruya Allah rızası için destek verenleri tenzih ederiz.) Hep birlikte nasıl bayram ettiğimizi bir düşünelim? Rabbimize yalvaralım. Bizleri Haktan, hakikatten, doğru yoldan ayırmasın. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Dünyanın 4 bir yanında Müslüman mazlumlar kan ağlarken bayram mı! Kuran okumanın yarışması olmaz Kurana aykırı Kuranı hayata uygulama kitabı dır. Bireyi Aileyi topluma entegre kitabı dır. Mahalleyi şehre entegre kitabı kısaca ahlaklı hayatın kitabı dır. Ahlaksızlık Adaletsizlik uyumsuzluk istemeyen kitaptır. 4/135 - Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana-babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz.........suçlu babanız da olsa doğruyu hakkı söylemek işte iman iman bu Şu güzelliği Arapça okuyup geçmeyelim anlayalım hayata uygulayalım dirlik birlik adalet gelsin. Diyanet Yeni 4-Nisa Ayet:135 Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. Başka bir yerde bulamazsınız.
 • Yanıtla

İlle de değiştirilecekse,

Radi hocam; Ramazan bayramına 'şeker pancarı bayramı' denilmesinin sakıncası var mı sizce, yok de mi, sonuçta şekerin kaynağı da o
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23