• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Müslümanlar yılbaşı gecesini kutlayamazlar…

31 Aralık 2022
A


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Şu günlerde ülkemizde yılbaşını kutlamak için yoğun bir hazırlık göze çarpmaktadır. İşyerlerinde yılbaşı indirimleri(!) binlerce liralara mal olan vitrin ve baştan aşağı bina süslemeleri, gazete ilanları…

Müslümanlara yılbaşını kutlatabilmek (!) için akla, hayale gelmeyen yollar seçmektedirler.

Yılbaşı ve Noel’in Müslümanlar veya İslamiyet’le bir alakası var mıdır? Buna vereceğimiz cevap elbette ki, hayırdır. İsa (AS) Ulul Azim bir peygamberdir. Biz bütün peygamberlere iman ederiz. Pek tabi Hz. İsa (AS)’a da iman ederiz. Ona gelen Kitap İncil’e de... Ancak İncil tahrif edilmiştir. Bugün yeryüzünde birbirine uymayan yüzlerce İncil vardır. Kaynaklara baktığımız zaman Hristiyan dinine mensup olanlarda bile İsa (AS) doğumu hakkında ittifak yoktur. Kimileri aralık yirmi yedi, kimileri de bir ocak diye inanıyorlar peygamberlerinin doğumuna.

Hristiyan inancına göre yılbaşı milattır.

İsa (AS)’ın doğumu. Madem bir peygamberin doğumudur. Öyle ise o gece ilk olarak neden Peygamber İsa (AS)’ın ismi akla gelmiyor da Noel ile beraber bir rezillikler ön plana çıkıyor?!...Noel hakkında anlatılan bilgilerin hiçbirisi doğru değildir.

Aynı peygambere inandıklarını söyleyen Hristiyanlar; yıllarca mezhep savaşları sürdürüp birbirleri ile amansız ve uzun süren savaşlar yapmadılar mı?

Bugün İrlanda’ya bakınız. Çok açık mezhep ayrılıkları şu anda bile vardır. Birbirlerinin sokaklarından geçmezler, aynı otobüslere binmezler…

Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki, Müslümanların uzaktan, yakından Noel’le veya yılbaşı ile hiçbir alakaları yoktur. Gerçek bir Müslüman kesinlikle yılbaşı kutlamalarına katılmamalıdır. Zaten günümüzde yılbaşı kutlamaları maksadını aşarak; insanları kandırmak ve ekonomik çıkar temin etmekten başka bir şey değildir. Hepsi oyun, hepsi çıkar, hepsi sömürü düzeninin bir parçası.

Büyük bir peygamberin doğum gecesi içki ile fuhuş ile kumar ile israf ile nasıl kutlanır? Bu bir saçmalık değil de nedir?

Para kazınmak hırsı, ticari maksatla satış elamanlarını bazılarının Noel kıyafeti giyerek çocuklara hediye vermesi için mağazalarının önlerine koyan Müslüman işletmeciler Hristiyanlık dinine bile, putperestlikten geçen bu yanlış figürü Müslümanlara taşıyarak, öne çıkartarak gelecek nesiller ve milletimize nasıl, kötü bir yanlış yaptıklarının farkında mıdırlar?...

Ben Müslümanın dediği halde kendini gayrimüslimlere benzetenlere yazıklar osun! Rabbim en kısa zamanda uyanmak nasıp eylesin. İnşallah.

Yılbaşının yanında bir de Noel Baba çıkardılar. Noel, Hristiyanlar için hayali bir efsanedir. Müslümanlar için hiçbir şey değildir. Müslümanlar için hiçbir önemi de yoktur. Hristiyanlara göre Noel hediye veren, dostluğu simgeleyen(!) sözüm ona bir elçidir. Tabii uydurup, uydurup insanların beynini yıkamak için böyle söylüyorlar. Kırmızı, beyaz elbise giydirilen, beyaz sakalla süslenen ve kendisi güya iyilik seven(!) bir insandır diye dünyaya takdim edilen varlığı, yokluğu kesin bilinmeyen, uyduruk bir papaz. Bu papazın evlerde kapılar varken neden bacadan gelmesi beklenir? Bu bir garabet değil midir?... Hepsi yalan. Hepsi düzen... Hepsi kandırmaca… Hepsi para kazanmak, daha çok satış yapmak maksatlı…

Ülkemizde hararetle Noel ve yılbaşı gecesi kutlayanların birçoğunun maalesef Dede Korkut, Yunus Emre, Mevlâna, Şahı Nakşibendi, İmam-ı Rabbani, Abdul Kadir Geylani, Hacı Bayram Veli, Nasreddin Hoca, Hızır (AS), Dede Efendi, Itri, İbrahim Hakkı Hazretleri ve birçok Türk ve İslam büyüklerinden, şanlı tarihimizden haberleri yoktur. Ancak merhum Mehmed Şevket Eygi’nin “boyalı basın” dediği baldır, bacak pazarlayan bir kısım basın, yayın kuruluşları gencecik beyinlere yaptıkları yayınlarla Noel denen meçhulü yazık… Bir kahraman gibi tanıtıyorlar.

Kendileri için Noel’i veya yılbaşını kutlamak, sarhoş olup sokaklarda nara atmayı bir erdemlik sayarlar. Zavallı insanoğlu hele, hele günümüzde yılbaşının kutlamak için Müslüman kimlikli insanlar dünya çapında ne hallere düşüyorlar? Hatırlayınız eskiden il emniyet müdürleri veya valilikler yılbaşı geceleri için sarhoşları alıp evlerine götürmek için “Sarhoşum gel al” diye polislerden hususi ekipler oluşturuluyordu. Kahraman polisimizi gecenin geç vaktinde ağzı salyalı, sarhoşları taşıyorlardı. Çok şükür bildiğimiz kadar şimdi polislerimiz için böyle rezil bir mesai durumu yok.

Dünyanın birçok yerinde bir peygamberin doğumunu kutlamak(!) üzere birçok cinayetler işlenmektedir. Aşırı derecede israf yapılıyor. Çılgınca alkol tüketimi yapılıyor. Rezilliğin bini bir para… (Gerçek Türk analarını tenzih ederim.) İçip, içip kendinden geçen, nice kadınlar akıl almaz rezilliklerle muhatap oluyorlar. Bunun da adına medeniyet, ilericilik diyorlar. Yuh!... Olsun böyle medeniyete…

Ekmek almaya para bulamayanlar, bir ümit diyerek ellerindeki, avuçlarındaki paralarını piyango biletlerine yatırıyorlar. Kumarlar oynanıyor. Bu sebeple nice yuvalar yıkılıyor. Cezaevlerinde yatanların büyük bir kısmı içki, kumar, fuhuş ve namus yüzünden değil midir? İstatistikler hepsi ortada…

Geçici zevkler için güzelim çam ağaçları kesiliyor. Hindiler kesiliyor. Daha neler neler... Kurban ibadetine karşı çıkan hayvanları koruma cemiyetlerine mensup olanların kulakları çınlasın... neden kesilen hindiler, kesilen çamlar için sesleri çıkmaz… Hepsi kör, sağır ve küçük dillerini yutmuşlar gibi… Birçok yaprak dökmeyen ağaç varken neden çamlar kesilip süsleniyor? Bakıldığında çam ağaçları üçgen gibi gözüküyor. Hani Hristiyanların teslis inancı var ya: (Baba, ana, oğul) bir nevi çam ağacını süsleyip evlere koymakla teslis inancını canlandırmak istiyorlar.

Bizim gafiz sözde Müslümanlar da paralar vererek evlerini, işyerlerini Hristiyan inançlarına uyarak, onlara benzeyerek çam katliamı yaparak, çamla süslüyorlar!

Yılbaşı kutlamalarını bir de dini yönden ele alalım.

Yüce peygamberimiz (SAS) bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: “Bizden gayrisinin sünnetiyle amel eden bizden değildir.” (Sahihul cami 5439)

Bir başka ifade ile ise peygamberimiz: (SAS) “Bizden başkasına benzeyen bizden değildir. Yahudilere ve Hristiyanlara benzemeyin. Yahudilerin selamları parmaklarla, Hristiyanların selamı avuç içiyledir.” (Sahihul cami 5435)

Peygamber Efendimiz (SAS) Medine-i Münevvere’ye geldiğinde, onların oynayıp eğlendikleri iki günlerinin olduğunu öğrendi. “Bu günler nedir?” diye sordu. Dediler ki: “Cahiliyede bu iki günde oynardık.” Resulullah efendimiz (SAS) şöyle buyurdu: “Allah bundan daha hayırlı olanı size verdi. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı.” (Ebu Davud- Sahih)

Hz. Ömer (RA) konu ile alakalı olarak şöyle buyurmaktadır:

“Allah’ın düşmanlarının bayramlarından sakının.” (Beyhaki)

Âlemlerin efendisi Peygamberimiz (SAS) bir hadisi şerifinde ise şöyle buyurmaktadır: “Karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yollarına uyacaksınız. Hatta onlar bir keler deliğinden girse siz de gireceksiniz” buyurmuş. Ashabı Kiram: “Bizden öncekilerden maksat Yahudi ve Hristiyanlar mı ey Allah’ın Resulü?” tarzında soruları üzerine: “Onlar değilse ya kim?” diyerek kâfirlere benzemeyi kesin bir dille yasaklamıştır. (El-buharı enbiya 51, Müslim ilim 6 “)

Mevzuya bir de tasavvufi yönden bakacak olursak; İmam-ı Rabbani Müceddidi Elfi Sani Hazretleri bu hususu şöyle açıklıyor:

“Hinduların bayram günlerine, ateşe tapanların nevruz günlerine, Hristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına hürmet etmek ve o zamanlarda onların adetlerini onlar gibi yapmak şirk olur, küfre sebep olur.” (Mektubat-ı Rabbani 3/41)

Hz. ALLAH (C.C) Kur’an-ı Kerim’de mealen şöyle buyuruyor:

“Sizden önce kitap verilmiş Yahudi ve Hristiyanların ekseriyetine inanırsanız, itaat ederseniz sizi döndürürler, gâvur olmaya çevirirler. Ey inananlar; Yahudi ve Hristiyanlara uyarsanız sizi bu iman şerefinden ayırıp gâvur ederler, cehennemde kendilerine arkadaş ederler.” (Ali İmran 100)

Bir başka ayet-i kerimede ise: “Ey iman edenler! Kendi dışınızdakilerden sırdaş edinmeyin. Çünkü onlar size fenalık etmekten asla geri kalmazlar, hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Kin ve düşmanlıkları ağızlarından taşmaktadır. Kalplerinde gizledikleri ise daha büyüktür. Düşünürseniz, biz size âyetleri açıkladık.” (Âli İmran 118)

Mübarek Peygamber Efendimiz (SAS) bir hadisi şerifinde ise şöyle buyurmaktadır: “İnsanlar ortalıkta İslam’a uymayan şeyler işlendiğini görüyorlarsa, Allah’ın dinine karşı hareketlerin sergilendiğine şahitlik ediyorlarsa ve kimse buna bir müdahalede bulunmuyorsa o zaman beklesinler Allah’ın azabı toptanın kaplayacak ve hiçbiri istisna olmayacaktır.” Öyle ise ey Müslüman, yılbaşı gecesi yılbaşı sebebi ile evine hiçbir şey alma! Gayrimüslimlere benzeme... Benzemeye de çalışma.

Onların adetlerini taklit etmekten veya yapmaktan uzak dur.

Zira Efendimiz; (SAS) şöyle buyuruyor: “Kendisinden başka ilah olmayan Allah’a yemin ederim ki, içinizde öyle adam bulunur ki, cennet ehlinin ameli ile amel eder ve kendisi ile cennet arasında bir ziradan (Yaklaşık 50 cm) ziyade mesafe kalmaz. Derken (hükm-i) kitap (yani o yazının hükmü) ona galebe eder, cehennem ehlinin ameli ile amel eder, kendisi ile cehennem arasında bir ziradan ziyade mesafe kalmaz. Derken (hükm-i) kitap ona galebe eder, cennet ehlinin ameli ile amel eder ve cennete girer.” (Buhari Müslim)

Ey Müslüman!

Dünyanın birçok yerinde Müslüman kanı akarken, altı yaşında Müslüman çocuklar tutuklanıp ceza evlerine götürülüp, mahkeme edilip ve cezalar verilirken, dünya çapında Müslümanlara amansız şekilde zulüm ve işkenceler yapılırken, bebekler açlık, susuzluk ve ilaç olmadığı için ölürken., milyonlarca Müslüman vatanlarından sürgün bir hayat yaşarken…

Kudüs’te Mescid-i Aksa ağlarken, dünyanın herhangi bir köşesinde bulunan: Ey Müslüman! Sen hala Noel kutlamalarına katılacak mısın? Ey Müslüman! Sen hâlâ çocuklarına paralar vererek; çatapatlar, havai fişekler aldırıp yılbaşı gecesi patlattıracak mısın? Sen de sırf yılbaşı olduğu için kasaba, markete koşarak hindi veya çeşitli yiyecekler, kuru yemişler alıp evinde çocuklarınla yılbaşı gecesi kutlayacak mısın?... Şunu çok iyi bilmelisin ki, Yılbaşının Müslümanların dinleri ile inançları ile, örfleri ile, adetleri ile, gelenek, görenek, töre ve kültürleri ile uzaktan yakından hiçbir alakaları yoktur.

Burada Milli şairimiz Mehmet Akif’in şiirinden bazı bölümlere yer verelim:

Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile...

Adam aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!

Kaç hakiki Müslüman gördümse, hep makberdedir;

Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir;

Şiirin son bölümünde ise şöyle sesleniyor:

Kurd uzaklardan bakar, dalgın görürmüş merkebi.

Saldırırmış ansızın yaydan boşanmış ok gibi.

Lakin, aşk olsun ki, aldırmaz otlarmış eşek,

Sanki tavşanmış gelen yahut kılıksız köstebek!

Kâr sayarmış bir tutam ot fazla olsun yutmayı...

Hasmı, derken, çullanırmış yutmadan son lokmayı! ...

Bu hakikattir bu, şaşmaz, bildiğin üsluba sok:

Halimiz merkeple kurdun aynı, asla farkı yok.

Burnumuzdan tuttu düşman; biz boğaz kaydındayız;

Bir bakın: Hâla mı hâlâ ihtiras ardındayız!

Saygısızlık elverir... Bir parça olsun arlanın:

Vakti çoktan geldi, hem geçmektedir arlanmanın!

Davranın haykırmadan nakus-u izmihaliniz...

Öyle bir buhrana sapmıştır ki, zira, halimiz:

Zevke dalmak söyle dursun, vaktiniz yok mateme!

Davranın zira gülünç olduk bütün bir aleme,

Bekleşirken gökte yüz binlerce ervah, intikam;

Yerde kalmış, naşa benzer kavm için durmak haram! ...

Kahraman ecdadınızdan sizde bir kan yok mudur?

Yoksa, istikbalinizden korkulur, pek korkulur.

Bunu önce kendin iyi anla! Ondan sonra çoluk çocuk, aile-i efradına iyice anlat. Hristiyanların yılbaşı gecesine yakın olarak tesadüf eden Mekke-i Mükerreme’nin Peygamber Efendimiz (SAS) ve ashabı kiram tarafından yeniden fethedildiği günlerdir. Manevi olarak evradü ezkarla bu yönde değerlendirmeye çalışalım. Yarın huzuru Rabbul alemin de yılbaşı gecesi, Noel yortuları için yaptığın harcamaların hesabını hiçbir şekilde Allaha (C.C)’ne veremezsin. Allah korusun. Azaba müstahak olursun. Oluruz. Mevla’m cümlemizi taklitçi olmaktan korusun...

Bir başka şairimizin dörtlüğü ile yazımızı bitirelim.

Bir elde kadeh! Bir elde Kur’an!

Bir helaldir işimiz, ne de haram!

Şu yarım yamalak dünyada,

Ne tam kâfiriz ne tam Müslüman! (Ömer Hayyam)

Bir de Arif Nihat Asya’nın şiirini okuyalım:

Yaklaştıkça her sene öz yurdumda yılbaşı

Yapılır milletime Frenkçe sahte aşı

Buna ağlar ağacı hem toprağı, taşı

Batı, batı diyerek eyvah hep batıyoruz

Sen Hıristiyan mısın? Diye sorsan darılır

Yılbaşında hindi kaz yemesine bayılır

Çam deviren hindi ki nasıl mümin sayılır

Bilmiyoruz çoğumuz ne edip yapıyoruz

Batı, batı diyerek eyvah hep batıyoruz

Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Türk

Türk İslam sentezi koçum. Arap Islam sentezi değil.

Türkoğlu Türk

Eyvallah birader.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23