• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

İtalyanların Libya’da yaptıkları zulümler…

23 Eylül 2023
A


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

DEĞERLİ KARDEŞLERİM: Üzüntü ile içimiz sızlayarak TV’lerden Libya’da ve Fas’ta Müslüman kardeşlerimizin yaşadıkları deprem ve sel felaketlerini takip ediyoruz.  Her iki ülkede binlerce insan enkaz, ya da çamurlar altında can verdi.  Henüz ne kadar ölen veya yaralanan olduğu kesin belli değil. Çok büyük bir yıkım. Çok büyük acı. Çok büyük bir felaket… Ölenlere Cenab-ı Hak rahmet eylesin hastalara da inşallah acil şifalar… Hayatta kalanlar, özellikle yaralılar gerçekten çok zor durumda. Ev yok. Su yok. İlaç yok. Hepsinin mutlak olarak yardımlara ihtiyaçları vardır.  Bu büyük felaketin acılarının neler olduğunu kısa bir süre önce ülkemizde yaşadığımız deprem felaketi ile en iyi bilen ülkelerden birisi hiç şüphesiz Türkiye’dir. (Allah bir daha yaşatmasın.) Onun için deprem ve sel felaketleri sabahı her iki ülkeye Türkiye elinden gelen bütün yardım ekiplerini ve yardımları göndermiş, göndermeye devam etmektedir.

    Hayranı olduğumuz tüm sömürgeci batılı ülkeler bir kere daha sınıfta kaldılar. Fas’ta ve Libya’da olan bu doğal afetler herhangi bir Hristiyan batılı bir ülkede olsaydı; Batılı ülkeler yine böyle kayıtsız mı kalırlardı? Elbette ki hayır… Batılılar: hepsi ikiyüzlüdür. Demokrat olmaları, insan hakları savunucusu kesilmeleri hepsi birer kandırmacadan ibarettir. Onlar için insan canı önemli değildir. Hele, hele Müslüman olurlarsa. Kan emen, köle pazarları kuran, insanlar köle pazarlarında satan, binlerce insanın canına bir anda kıymaktan, eziyet ekmekten hiç üzülmeyen vicdanları sızlamayan tüm batılı ülkelerin tek bir dertleri ve hedef gayeleri vardır: Özellikle İslam ülkelerindeki, yer altı ve yer üstü servetlerini sömürmek. Para kazanmak. Olan altın, gümüş, petrol ve diğer mücevherleri daha doğrusu servetleri ele geçirerek ülkelerine götürmek.     

Bunlara ulaşmak için sözde medeni, insan hakları savunucusu (!) batılılara her yol serbesttir.

    Dün Cezayir’de yüz binlerce insanı kimler şehit etti?  Kimyevi silah var diye Irak’ı yerle bir edenlerin maksatları ne idi? Neden on milyonlarca Suriyeli bugün kendi doğup büyüdükleri ülkelerini terk etme mecburiyetinde kaldılar? Yıllarca Afganistan’daki zulüm ne için idi? Şu an Pakistan neden karıştırılmak isteniyor? Neden kısa zaman aralıkları içinde Afrika ülkelerinde askeri darbeler yaptırırlar? Bu darbelerin arkasında hangi batılı devletler var, neden?.  Arakan’da, Somali’de, Eritre’de ve daha birçok az gelişmiş Müslüman Afrika ülkelerinde neden insanlar yurtlarından kovulur, sürülür, öldürülür?

   Bugün sözde dost (!) gibi gözüktükleri Yahudileri geçmişte ülkelerinden kovan, kılıçlardan geçiren, fırınlarda yakanlar bugünkü medeni (!) Avrupalılar değil miydi? (Bütün dünya Yahudileri kovarken ecdadımız Sultan Beyazıd onlara kucak açmış, yer, yurt vermiş ve ülkemizde iskân ettirmişti. Unutmayalım! Ülkemizde: Yıllardan beri mücadele ettiğimiz terör belasını Türkiye’nin başına kimler bela ettiler? Halen kimler destekliyor? Bu teröristler bazı ordularda olmayan silahları nerelerden, hem de parasız olarak temin ediyorlar? Suriye’de bir Fransız Beton firması niçin teröristlere binlerce metre küplük betonu bedava verdi?  Esasında olmayan Deaş denen terör örgütünü kimler kurdurdu ve kimler destekliyor?   Araştırdığımız zaman hepsini altından vahşi batılılar çıkar.

    Hani Akif’in: “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” misali. Dün Libya’yı ele geçirmek için koşan İtalyanlar; Libya’ya çok yakın bir ülke olmalarına rağmen sel felaketine neden yardıma koşmadılar?  Demokrasi, insan hakları diyen batılılar neden yardım için gereği gibi Fas’ta yoklar. Libya’da yoklar?..

   Farz edelim ki: Fas’ta veya Libya’da dünyada hiçbir ülkede olmayan çok büyük bir altın veya cevher yatakları keşfedilmiş olsaydı batılılar yine böyle ilgisiz mi kalırlardı? Yoksa çeşitli misyonerler veya şirketler vasıtasıyla hemen oralara koşar pay almaya mı çalışırlardı? Büyük felaket yaşan Libya’ya dünkü İtalyanlar nasıl davranmıştı? Birlikte okuyalım.

İtalya’nın Libya İşgali 

   “Libya'nın İtalyan kolonizasyonu 1911'de başladı ve 1943'e kadar sürdü. Daha önce uzun seneler Osmanlı mülkü olan ülke, İtalyan-Türk Savaşı'ndan sonra 1911'de İtalya tarafından işgal edildi ve bu da bölgede İtalyan Tripolitania ve İtalyan Sirenayka adında iki koloninin kurulmasıyla sonuçlandı.

   1934'te bu iki koloni, İtalyan Libya sömürgesi olarak adlandırılan tek kolonide birleştirildi. 1937'de bu koloni dört eyalete bölündü ve 1939'da kıyı eyaletleri ve büyükşehir İtalya'nın bir parçası oldu. Sömürgeleştirme, 1943'te Libya'nın müttefik kuvvetler tarafından işgaline kadar sürdü, ancak bu süreç 1947 Paris Barış Antlaşması'na kadar İtalya'nın Libya üzerindeki tüm iddialarından resmen vazgeçmesiyle sona erdi. 

Libya'da İtalyan vahşeti

    İtalya, çatışma sırasında, yasadışı kimyasal silahların kullanımı, savaş esirlerini almayı reddetme ve teslim olan savaşçıları infaz etmek yerine olaylar ve sivillerin toplu infazı da dahil olmak üzere büyük savaş suçları işledi. İtalyan makamları, Sirenayka nüfusunun neredeyse yarısı olan 100 bin Bedevi Sirenaykalıyı yerleşimlerinden zorla çıkararak etnik temizlik yaptılar. İtalyan silahlı kuvvetleri tarafından sivillere karşı işlenen diğer savaş suçları arasında; sivilleri kasten bombalamak, silahsız çocukları, kadınları ve yaşlıları öldürmek, kadınlara tecavüz etmek ve bağırsaklarını çıkarmak, mahkumları uçaktan atmak ve diğerlerini tanklarla ezmek yer alıyor.

    1930'dan itibaren bazı bölgelerde sivillerin günlük infazları ve aşiret köylerinin hardal gazı bombalarıyla bombalanması kayda geçti. İtalyan işgali, hayvanları öldürerek, onlara el koyarak ya da pastoral topraklarından toplama kamplarının yakınındaki yaşanamaz topraklara sürerek çiftlik hayvanlarının sayısını da azalttı. 1926'da 810 bin olan koyun sayısı 1933'te 98 bine, keçi sayısı 70 binden 25 bine ve deve sayısı 75 binden 2 bine düştü. 1930'dan 1931'e kadar, 12 bin Sirenaykalı idam edildi ve Kuzey Sirenayka'nın tüm göçebe halkları bölgeden zorla çıkarılarak Sirenayka ovalarındaki devasa toplama kamplarına yerleştirildiler. Faşist rejimin propagandası, kampların hijyenik ve verimli bir şekilde işletilen modern uygarlığın vahaları olduğunu ilan etti ancak gerçekte kamplarda develeri ve diğerleriyle birlikte ortalama 20 bin mahkûm bulunduğundan kampların sağlık koşulları kötüydü. Kamplarda bir kilometrekarelik bir alanda kalabalık hayvanlarla birlikte yalnızca ilkel tıbbi hizmetler veriliyordu. Tahminen 33 bin tutuklunun bulunduğu Soluch ve Sisi Ahmed el Magrun toplama kamplarında, sadece bir doktor vardı. Kamplarda insanlar zorla çalıştırıldığı ve yetersiz gıda erzaklarıyla fiziksel olarak zayıfladığı için tifüs ve diğer hastalıklar hızla yayıldı. Eylül 1933'te kamplar kapandığında, toplam 100 bin tutuklunun 40 bini kamplarda salgından ölmüştü.” (Alıntı internet: DR. Halim Gencoğlu)

DEĞERLİ KARDEŞLERİM:

    Çok güzel bir araştırma yazısından birkaç paragrafı buraya aldım. İşte dünkü İtalya, dün dedelerini yapmadıklarını bugünkü İtalyanlar neden yapsın?  Niçin İtalya’ya yardım için koşsunlar?.. Onların vicdanları körelmiş, kalpleri taş gibi olmuş kendilerinde merhametten eser kalmamıştır Bir başka değerlendirmeden de birkaç satırı okuyalım. 

    “Sömürgecilik döneminde ve İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya'nın işgali altındaki Libya'da kurulan bazı kampların adları ve tutuklananların sayısı şöyleydi: Abyar (3 bin 123 kişi), Ayn El Ğazale (8 bin), Acedaba (Ecdebya: 10 bin), El Ağeyla (10 bin 900), Marsa Briqa (21 bin 117), El Maqrun (13 bin 50), Suluq (20 bin 123) … 2 Kamplardan beşinin kapasitesi oldukça büyüktü: Berses, Ayn El Ğazale, El Aqile, El Briqa, Talmesiyye, El Merc ve Suluq bunlardandı. 10 kadarı nispeten küçük kapsamlıydı. Etrafı dikenli tellerle çevrili bu kamplar çölün kavurucu sıcağıyla insan kemiklerini sızlatan öldürücü soğuğuna karşı korunaksızdı. Yaklaşık 100 bin Libyalı zorla kamplara götürüldü. Toplama kamplarının fiilen baş sorumluları, oradaki İtalyan birliklerinin birinci komutanı General Pitro Badoglio ile operasyonel yardımcısı Radolfo Graziani idiler.” (Alıntı İnternet: Faik Bulut)

    Şunu hiçbir zaman unutmayalım. Ehli salip hiçbir zaman Ehli hilalin dostu olmaz. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Aramızdaki tüm ihtilafları bir kenara iterek, gerçek manada İslam kardeşliğinin yeniden tesis etmeliyiz. İslam alemi olarak daha güçlü olmak için birlikte gayret sarfetmeliyiz. Müslümanın dostu  ancak Müslümandır. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Arap baharı dediniz halkına linç ettirdiniz sözüm arap baharını destekleyenlere ama Allah gani gani rahmet etsin Kaddafi ye kıbrıs hareketinden dolayı yardımlarını unutmayacağız mekanı cennet olsun inşAllah

Muhammet

Müminler kardeştir. Münafık ve müşrikler ancak birbirinin ve şeytanın dostudurlar. Onları dost ve yardımcı edinmeyin. Sizin dostlarınız müminlerdir. Kafirlerden yardım beklemeyin. Allah'a tevekkül edin.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23