• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
17 Ekim 2020

Gözyaşı

Gözyaşı, biyolojik bir sıvıdır. Gözyaşı: “Omurgalıların göz boşluğundaki bezlerin salgıladığı; gözlerin temizlenmesini ve nemlenmesini sağlayan berrak, tuzlu sıvıdır. Keder, sevinç ve korku gibi güçlü duygular; gülme, göz kaşıma veya esneme gözyaşı salgılanmasına, akmasına ve neticesinde ağlamaya, gözyaşının akmasına sebep olur.” (Vikipedi). Cenab-ı Hakk’a gerçek manada dost olanları; Marifetullah ve muhabbetullah ağlatır. Allah (CC) rızası için ağlama ise; Mevlayı Zülcelal’e muhabbetin, aşku iştiyakın iniltiler şeklinde dışarı aksetmesinden ibarettir.

Cenab-ı Hakk Kur’an-ı Kerim’inde, dünya hayatını oyun ve eğlence sanıp ömürlerini heba edenlere şöyle hitap etmektedir: “Gayri onlar kazandıkları onca negatif (kötü) şeyden ötürü az gülsün ve çok ağlasınlar.” (Tevbe, 82). Peygamber Efendimiz (SAS), Hz. Allah’a (CC) yaptığı dualarında şöyle söylediği rivayet edilmektedir: “Ürpermeyen kalpten, yaşarmayan gözden sana sığınırım Allah’ım.”. Resulullah Efendimizin bu duayı sık sık yaptığı dini kitaplarımızda yer almaktadır. Bazı tasavvuf kollarında okunan “evradı şerife” diye tabir edilen dua kitaplarında da Peygamberimizin bu duası mevcut olup, ehil kişiler tarafından okunmaktadır.

Haşyetle dökülen gözyaşlarının ilahi azaba karşı bir sütre olabileceğine dikkat çekilmektedir. Mübarek Peygamberimizin konumuzla alakalı birçok hadisi şerifi vardır. Konuyu fazla uzatmamak için birkaç hadisi şerif mealine kısaca yer vermeye çalışalım. Âlemlerin efendisi Peygamber Efendimiz (SAS) şöyle buyuruyor: “İki göz sahibi vardır ki, onarı cehennem ateşi yakmayacaktır. Birisi Allah rızası için gözyaşı döken Hak eri, diğeri de Allah yolunda nöbet tutan yiğidin gözleridir.”. Hz. Peygamber Efendimiz (SAS) bir hadisi şerifinde ise şöyle buyurmaktadır: “Allah’ı anarken, Allah korkusu ile gözünden yaş akana, kıyamette azap olmaz.” (Hâkimi). Bir başka hadisi şerifte şöyle buyurmaktadır: “Allah korkusu ile ağlayan göze, cehennem ateşinin dokunması haramdır.” (Nesai). Yine Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Gözlerinden Allah korkusundan sinek başı kadar yaş çıkan hiçbir kul yoktur ki, o yaşlar yüzüne aksın da yüzü ebediyen ateşten korunmasın” (Amuzul-Ehadis). Bir hadisi şerifinde ise şöyle buyurmaktadır: “Allah korkusundan ağlamak kalbi nurlandırır ve insanı günah alışkanlıklarından korur.” (Gurerul-Hikem). Başka bir hadisi şerifte şöyle buyurmaktadır: “Sağılan süt, tekrar memeye girmediği gibi Allah korkusundan ağlayan da cehenneme girmez.” (Tirmizi). Peygamber Efendimiz (SAS): “Allah korkusu ile gözden akan bir damla gözyaşından veya Allah yolunda akıtılan bir damla kan damlasından daha kıymetli Allah indinde bir damla yoktur.” (Buhari) buyurmaktadır. İbni Ömer Hazretleri ise şöyle buyuruyor: “Allah korkusu ile bir damla gözyaşı akıtmak, binlerce altın sadaka vermekten daha hayırlıdır.”.

Yıllar önce merhum Nurettin Topçu’nun “Gözyaşları” isimli bir makalesini okumuş ve çok etkilenmiştim. Geçen gün kütüphanemde eski dergileri karıştırırken elime aynı yazı geçti, dikkatlice okudum, gerçekten etkilendim. Ve bu yazıyı yazmaya karar verdim (Öncelikle bu dine, bu devlete ihlasla hizmet edip beka âlemine bizden önce göçenlere Hz. Allah (CC) rahmet eylesin.). Yazıyı birlikte okuyalım.

“Bakaya ermek için geçilen yolu iyi biliyor musun? Bedenin sırtında geçirilen bu dünya ömrü çorak, kuru, ölü bir âlemindir. Duygusuz bir gölgeye sığınan buradaki yaşayış, duygusuzluk devridir. Arık hem de güneşsiz çölü geçip de ötesinde gözyaşlarının tadını alacak mısın? O yeni bir hayatın müjdesidir. Bırak insanlar, içerisinde esir yaşadıkları bu dar kafeste olur olmaz söylensinler, birbirlerine çarpsınlar, devirsinler; bırak seni de taşlasınlar isterlerse dara yükseltsinler. Bunlara hayıflanma sakın! Sen gözyaşlarını muradına ermeğe bak. Varsın zalimler, gözyaşı lezzetleriyle her an yenilenen bir hayat nasibine eremedikleri için mazlum kanları ile arzı yıkamak sevdasına tutulsunlar. Sen bu akan kanlardan, yaşayan mazlumlar için gözyaşı iksirini çıkarmaya çalış. Gözyaşları şikâyettir; ama zayıflar için, hastalar ve korkaklar için; acıya alışamayanlar için. Olgun gönüllerin şikâyeti sabırdır, el bağlamak, duygusuz durmaktır; daha ne olsun? Gözyaşları duadır, doğru, ancak ümitsizler için. Ümit ağacı kuruyup da köklerini sulamak isteyenler gözlerinden kanlı yaş akıtırlar. Bütün ümitlerin kesildiği bir kapının eşiğinde ağlayabilenler ne bahtiyardırlar! “Gel” diyen sesi onlar kapının arkasından almasalar bile gözyaşlarıyla çalkalanan içlerindeki deryada duyarlar ve ümitli yaşarlar…”

Yazının sonuna doğru merhum Topçu şöyle diyor:

“Gözyaşları Rabbin lisanıdır. Ya akıtılmayan yaşlar, onlar çile tarlasının ilahi tohumlarıdır. Çile gözyaşlarının tükendiği bir mıntıkada başlayan Allah yolculuğudur. Çilesine sonuna kadar dayanamayan yolculuğa çıkmasın. Gözyaşlarının da geride bırakıldığı bu çile mıntıkasında geçilen yol çetindir, dikenlidir, kanlıdır. Ancak gözyaşlarıyla sarhoş olanlar yolculuğa çıkarlar. Çile, kurtuluş ve zafer vehimlerinin bütün bütün kuruduğu yerde boyun bükerek ve günün birinde mutlaka isteyerek, Allah istediği için isteyerek sevilen acıdır. Çile, Allah lokmasıdır hazır değilsen hazmedemezsin. Ona hazımsız başlayıp da çile lokmasını kader eliyle yedikten sonra alıştırılırsın, çile sende bir kılıç kesilir; sonunda hiç duyulmayan azap olur… Beklenen büyük günde aşkın sultanları sınıfına geçmek isteyen şimdiden çilenin sultanı olsun.” (Yeni İstiklal Mecmuası, 24 Ekim 1962, Sayı 97, Sayfa 2-8)

Daha fazla uzatmaya gerek yok. Rabbim bizlere fani hayata veda etmeden Allah rızası için gözyaşı dökebilenlerden eylesin. Bizlere gelebilecek her türlü çile, sıkıntı ve musibetlere de sabredebilmeyi nasıp eylesin. Âmin… Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.  

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23