• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Fil ordusunun akıbeti…

14 Kasım 2020


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Kur’an-ı Kerim’de 105. surenin adı “Fil” suresidir. Birçoğumuz bu sureyi bilir. Günlük kıldığımız namazlarımızda ekseri okuruz. Kur’an-ı Kerim’deki bu sure âlemlerin efendisi Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAS) Efendimiz henüz dünyaya teşrif etmeden olan bir hadiseyi Cenabı Hakk, peygamberine anlatmaktadır.

Habeşistan Krallığı Yemen Valisi Ebrehe, 570 yılında Sana şehrinde “Kulleys” adı verilen muhteşem bir mabet yaptırmıştı. Niyeti Kâbe-i Muazzama’ya büyük ilgi gösteren Arap halkının dikkatini ve ziyaretlerini Sana’da yapılan kendilerine göre yeni, büyük ibadet mahalline çekmekti. Kâbe’ye karşılık Sana’da yeni mabede öfkelenen bir zat tepkisini göstermek için gecenin bir vaktinde gelip Kulleys mabedine pislemişti. Bu hakarete çok çok öfkelenen, çok koyu ve fanatik bir Hristiyan olan Ebrehe gidip Kâbe’yi yıkmaya karar vermiş. Topladığı on binlerce askerle (Bazı tarihçiler askerlerin sayısının altmış bin kadar olduğunu söylerler.), Mahmud adlı büyük bir fil ve daha birçok fille birlikte Ebrehe’nin ordusu Mekke’ye doğru yola çıktı. Önüne çıkan bütün kuvvetleri yenerek ilerledi.

Taif şehrine gelince Ebrehe askerlerinin bir kısmını Mekke’ye gönderdi. Onlar da Peygamber Efendimizin (SAS) dedesi ve Kureyş kabilesinin reisi olan Abdulmuttalib’in iki yüzden fazla devesini, Mekke ahalisinin birçok hayvanlarını sürüp gittiler. Develerine el konulan Abdulmuttalib gidip Ebrehe ile görüşüp develerini geri verilmesini istedi. Bunun üzerine Ebrehe, “Benden develerini istiyorsun sizler için çok önemli olan Kâbe’den hiç söz etmiyorsun. Hâlbuki ben onu yıkmaya geldim” dedi. Aldığı tarihi cevap şöyledir: “Ben develerimin sahibiyim. Kâbe’yi de koruyacak sahibi var.”. Bu görüşme sonucu develer geri verildi. Mekke ahalisi bu güçlü orduyla savaşmayı göze alamadıkları için, dağlara çekilip olacakları beklemeye başladılar.

Ebrehe’nin ordusu büyük fil en önde olmak üzere Mekke sınırına dayandılar. Kâbe’yi halatla bağlayıp fillerle çekerek yıkmak istediler. Bu arada; Ebrehe’nin yol kılavuzlarından olan Nüfeyl b. Habib, koca filin kulağını tutup şöyle söylediği rivayet edilir: “Ey Mahmud, çök! Sakın ileriye gitme. Sağ salim geriye dön.” Sonra da koşarak dağa çıktı. Mekke’ye girişte büyük fil acayip bir şekilde direndi. Fili zorladıklarında yere yattı. O fili bir türlü Kâbe’ye doğru yürütemediler. Tam bu sırada “Ebabil” kuşları ortaya çıktı. Her kuşun ağzında ve ayaklarına nohut büyüklüğünde birer taş vardı. Kuşlar bu taşları Ebrehe’nin askerleri üzerine mermi gibi boşaltmaya başladılar. Bu taşlar kime rastlıyorsa delip geçiyordu. Böylece askerlerin birçoğu öldü. Fil ordusu dağıldı, sağ kalabilenler Yemen’e döndü. Ebrehe de yolda öldü, canı cehenneme gitti (Rivayete göre Ebrehe’yi sakat bir kuş takip etti en sonunda onun üzerine ağzında ve ayağında olan taşları Ebrehe’nin üzerine bırakarak canını cehenneme gönderdi. Hâlâ Ebabil kuşlarına akıl erdiremeyen bazı akılsız sözde çokbilmişler bu taşların öldürücü mikroplar veya volkanik lavlar olabileceğini açıklamaya çalışıyorlar. Cenab-ı Hakk’ın kuvvetine inanmak yerine inkâr etmeye çalışıyorlar.).

Fil suresi beş ayet-i kerimeden oluşmaktadır. Mekke’de nazil olmuştur. Meali ise şöyledir: “Rabbin, fil ashabına nasıl ettiğini görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü ebabil kuşlarını saldı. Onlara sicilden taşlar atıyorlardı. Derken onları, (yenik) ekin yaprağı gibi kılıverdi.”. Dünyayı mazlumlar için yaşanamayacak hale getiren zalimler! Unutmayınız ki, Cenab-ı Hakk ezelen, ebeden vardır. Mülkün sahibi Hz. Allah’tır (CC). Gün gelir dün ashabı fili ebabil kuşları ile kahreyleyen Allah (CC) bugünün zalim idarecilerini, süper güçleri ve zamanımızın hak, hukuk, adalet, paylaşma bilmeyen Ebrehe’lerini de kahreyleyecektir inşallah. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mutmaine

Nükleer silahlardan korkan içimizdeki dengesizler okusa anlayacak....Allah razıolsun.
 • Yanıtla

Bitli Hatce

Bizler iki gün önce ictigimiz corbanin ne corbasi oldugunu unuttuk . Siz asirlar öncesi olanlari unutmamissiniz zekaniza dimaginiza hayranim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23