• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Çok, çok yazıklar olsun

09 Ocak 2021


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

İstanbul’da yayınlanan bir gazete 2020 yılının felaketleri arasında. Ayasofya Camii’nin müze olma kararının iptal edilip, yeniden cami olmasını felaketler arasında göstermiş. Bu kadarına da pes doğrusu. Türkiye’de yaşayan, işi gücü Türkiye’de olan bir insan veya insanlar nasıl olur da bu kadar alçalabilirler? Milleti ile milletinin inançları ile nasıl bu kadar ters düşebilirler? Televizyon kanallarına çıkıp konuşmalar yapan malum gazetenin bazı yazarları kendilerini milletimize vatansever, milliyetçi olarak takdim ediyorlar. Zaman zaman ülkeyi çok sevdiklerinden dem vuruyorlar. Peki, sizce vatanseverlik, milliyetçilik Ayasofya’nın açılışını felaket olarak göstermek midir? Cesur insan her yerde cesurdur. İmanlı insan ölümü pahasına da olsa imanlıdır. Değerlerinden vazgeçmez. İmanı gereği inandığı bütün değerleri sonuna kadar savunur. Kutsal saydığı değerlerinden asla taviz vermez.

Zamanla bizim de milliyetçi gazete diye tanıdığımız bazı günlük gazeteler, siyasi çıkarları uğruna millet ittifakının yanında yer alarak ne kadar yazık ki, dün savundukları milliyetçiliği rafa kaldırmış, varsa yoksa siyasi saiklerle bir hükümet düşmanlığı tutturmuş gidiyorlar. Binlerce vatandaşımızı, polisimizi, askerimizi ve çeşitli hizmetlerdeki vatan evlatlarını şehit edenlerle nerede ise aynı türküleri haykıracak hale geldiler… Onların yaptıkları birçok rezaletleri, kadın istismarcılarını, devleti soyanları, hırsızları görmezden geliyorlar. Nerede ise eli kanlı canilere methiyeler düzecek hale gelmişler.

Orada burada kendine milliyetçiyim diyen yazarlar, çizerler, o kanal, bu kanal deyip televizyonlarda çıkıp konuşan televizyon kuşları neden gür sesinizle, kaleminizle Ayasofya’nın açılışını felaket olarak gösterenlere karışı çıkamadınız, çıkamıyorsunuz? Hayır, bu doğru değildir diyemiyorsunuz? Sizce gazetecilik, doğru habercilik, dürüst yayıncılık bu mudur? İnsanları dürüstçe aydınlatmak bu mudur? Böyle aydınlatma, böyle dürüstlük, böyle tarafsızlık yerin dibine batsın.

Herkes dilediği gibi inanabilir. İslam’da dinde zorlama yoktur. Ayrı bir dine mensup da olabilirsiniz. Bizler buna daha doğrusu bütün inançlara saygılıyız. “Leküm dinikün veliye din” diyor kitabımız. Yani sizin dininiz sizin, bizim dinimiz de bizim. Ayasofya’nın açılışı sizi rahatsız etmiş olabilir ancak yüksek çoğunluğun Müslüman olduğu ülkemizdeki insanları üzmeye, onların değerleri ile alay etmeye hiçbir surette hakkınız yoktur. T.C. devletinin Akdamar Kilisesi’ni onarıp hizmete açmasını, Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı onarıp hizmete açmasını görmez misiniz? Bu milletin diğer inançlara nasıl saygılı olduğunu görmez misiniz? Dünyanın birçok gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerindeki Müslümanlar ellerini açıp Cenab-ı Hakk’a Ayasofya açıldı diye dua ederlerken, gözyaşları dökerlerken, şükür secdelerine kapanırlarken, siz utanmadan, sıkılmadan, mesleğin ahlaki kurallarını düşünmeden, hele hele kahraman milletimizi hiç de hesaba katmadan bir yeni fitne ateşi başlatmak için; manşetten Ayasofya’nın açılışını felaket olarak ilan ediyorsunuz. Çok çok yazıklar olsun sizlere. Bizler sizin dedelerinizi çok iyi tanırız. Üç Ali’den oluşan İstiklal Mahkemelerini, yaşı küçük olduğu için yaşını büyütüp idam ettiklerinizi unutmadık, hele hele ölmüş defnedilmiş insanların mezarlarını açıp kefenleri ile birlikte idam edilişlerini de unutmadık. Unutmayız. Bunları ancak, Türk, İslam, vatan, ezan ve bayrak düşmanları yapabilir. Zihin yapınızı çok iyi biliyoruz. Sizi gidi mandacılar…

Burada Müslümanlara çok büyük vazifeler düşüyor. Müslümanlar; inançlarına, örflerine, adetlerine, gelenek, görenek, törelerine aykırı hareket eden kime ait olurlarsa olsunlar hiçbir gazeteyi desteklemeyecek, para verip satın almayacaklardır. Müslümanlar; bebek katillerini kahraman gibi gösteren, birçok kesinleşmiş suçlardan dolayı cezaevlerinde olan bebek katillerini, bayrak düşmanlarını, terörist sevicilerini bir melek gibi gösterip cezaevinden çıkmaları için kampanyalar tertipleyen gazete, dergileri iyi tanımalı ve onları satın almamalı, iş adamlarımız, firmalar onları reklamları ile desteklememelidirler. Keza o tip yayın organlarını da izlememelidirler. İzlememeliyiz.

Herkes biliyor ki, Ayasofya bir fetih sembolü ve kılıç hakkıdır. Yine herkes biliyor ki, Fatih orasını cami olarak vakfetmiş ve dünya durdukça cami olma halinden çıkartıp başka maksatla kullananlara lanet ve beddua etmiştir. Günümüzde Fatih’in vakfiyesini bütün kaynaklardan bulmak mümkündür. Bu milletin ekmeğini ye, bu milletin açtığı okullarda oku, belli mevkilere gel, utanmadan sıkılmadan bu milletin değerlerine saldır… Anadolu’da birçok şehit evladı, garip ve gureba sıkıntılar içinde hayatlarını devam ettirirken, vatanı, bayrağı, ezanı ve bütün mukaddes değerleri için her an şehit olmaya hazırken, sen ecdadımızın kan dökerek aldıkları ve seksen altı sene kapalı kalan Ayasofya’nın açılışını felaketler arasında göster… Maddi bir sıkıntın olmadan, paralar içinde yüzüp lüks bir hayat sürerken çık bu milletin en kıymetli değeri ile bir nevi alay etmeye kalkış… Biraz olsun utanmak lazım gelmez mi?

Cenab-ı Hakk bu tip insanlara fırsat vermesin. Daha dün eski bir siyasetçi çıkıp ülke gündeminden çıkmış olan başörtü meselesini yeniden gündeme taşımadı mı? Bunların zihinlerindeki veya beyin altındaki hesaplar hiç de değişmedi? Ellerine fırsat geçerse Allah (CC) korusun, yine ezanın, Kur’an’ın Türkçeleşmesi için gayret gösterecekleri kesindir. İBB’nin tertiplediği bir şebi-aruz töreninde bir nevi bunun denemesi de yapıldı. Arşivlerimiz Arapça ezan okuduğu için, Kur’an-ı Kerim okuttuğu için cezaevlerine doldurulan, tabutluklarda işkenceler edilen, inançlarından taviz vermedikleri için asılan birçok din adamlarının haber ve fotoğrafları ile doludur. Dün bunları kimler yapmıştı? Bugün onların izlerinden kimler yürüyor? Hangi ittifaklar geçmişteki bu mezalimlere daha yakın? Müslüman, gözünü aç. Uyan! Şehit kanları ile sulanan bu cennet vatanda sahnelenmek istenen yeni oyunları iyi fark et. Ona göre oyunbozan ol. Tarafını belli et. Senin inancına, dinine, kitabına, vatanına, bayrağına ters düşmeyenlerle beraber ol.

Bu tip insanlara Akif’in yıllar önce yazdığı birkaç mısrayı yazımın altına ekleyerek Ayasofya’nın açılmasından rahatsız olan beylere, bir kere daha şunu kabul etmelerini ve anlamalarını hatırlatmak isterim. Türkiye eski Türkiye değildir. Allah’ın izni ile Ayasofya kıyamete kadar inşallah cami olarak kalacaktır. İsteseniz de istemeseniz de bu böyle devam edecektir… Burada Müslümanlara da bir cümle ile seslenmek isterim. Senin mukaddesatına saldıran bu gazeteleri cebine koyup namaz kılmak için camiye gidip Cenab-ı Hakk’ın huzuruna nasıl çıkıyorsun? Hepimiz Mahkeme-i Kübra’yı düşünelim. Orada âlemlerin Rabbine hepimiz hesap vereceğiz unutmayalım. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

“Kur ân ayak altında sürünsün mü, İlâhî

Âyâtının üstünde yürünsün mü, İlâhî

Haç Kâbe’nin alnında görünsün mü, İlâhî

Çöksün mü nihâyet yıkılıp koskoca bir din

Çektirme, İlâhî, bu kadar zilleti...

Âmin!” (Mehmet Akif, Şaban 1332)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yavuz

SAYİN YAZAR BEY KARDEŞİM. KARA KATRANİ KAYNATSAN OLMAZKİ ŞEKER. NESLİNDEN DOĞAN NESLİNE ÇEKER. .....HAKLISINIZ SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZ. AYNI..O BAHSETTİKLERİNİZ DİN DÜŞMANLARI. DÜNDEN VAR İDİ BUGUNDE VAR.YARINA OLACAK...MERAK ETMEYİN BU CAN BU BEDENDE OLDUĞU SÜRECE ALLAHIN İZNİ İLE. .BEDENİMİZİ CİGNETMEDEN BU ÜLKEYİ CİGNETMEYİZ. SELAMLAR SAYGİLAR.
 • Yanıtla

İmansızlar çamaşır ipine kargalar gibi sıra sıra dizildiler

Hıristiyanlara, dinsiz imansızlara, yogoculara, kemalistlere, inönistlere: Ayasofyayı cami olarak görmelerinden dolayı müslümanları kınamaları ve onlardan nefret etme haklarını kendilerine vermemiz gerekiyor. (Avrupa topluluğu giriş uyum yasaları türkiyeye bunu emrediyor.)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23