• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
29 Ağustos 2020

Birliğe ihtiyacımız var...

Son günlerde milletimizin arasına tefrika tohumları ekilerek birbirlerine düşman edilmek istenmektedir. Hele bir kısım medyanın, yalan haberler uydurarak insanlara bir panik havası vermeleri cidden calibi dikkattir. Devletimizin ve milletimizin daha doğrusu ülkemizin etrafında bir hain düşman çemberi oluştuğu şu günlerde, her şeyden önce birliğe ihtiyacımız vardır. Hal böyle iken bunca çekişmeler niye? Yalan haberler, inananları horlama, kardeşi kardeşe düşman etme gibi girişimlerde bulunmak niye? Bir milletin ayakta kalabilmesinin şartlarından birisi de o milletin birlik ve beraberlik içinde olmasıdır. Birbirleri ile uğraşıp, iç harbe sürüklenen milletlerin tarih içinde nasıl yok oldukları herkes tarafından bilindiği kanaatindeyim. Birlik içinde olmayanlar, mutlaka silinir giderler. İnsan nasıl başsız yaşayamazsa, milletlerde devletsiz yaşayamaz. Devletlerin içte ve dışta güçlü olabilmeleri için birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. Hep birliğe çağırır, birlik edebiyatları yaparız; nedense kâmil manada bir türlü arzu edilen birliğe, dirliğe ulaşılamaz. Birlik; her insanın kendi fikri etrafında olmaz. Birlik, milli ve manevi değerler etrafında toplanılarak belli idealleri paylaşarak olur. Beraberlik temin edilmeden hiçbir işte başarıya ulaşmak mümkün değildir. Peygamber Efendimiz (SAS): “Ayrılık çıkartan bizden değildir” buyuruyor. (Fethül Kadir, c.3. s.215)Hayatta karşı karşıya gelinebilecek birçok maddi ve manevi zorlukları göğüsleyebilmek için insanların birlik ve beraberlik içinde olmaları lazımdır. Keza dünya hayatının devamı, çeşitli problemlerin çözümü için de birlik ve beraberlik şarttır. Cenab-ı Hak, Kur’an-ı Kerim’inde: “İnkâr edenler birbirlerinin dostlarıdır. Eğer siz aranızda dost olmasanız yeryüzünde, kargaşalık, fitne ve büyük bozgun çıkar.” (Enfal Suresi, 73). Birlikle alakalı olarak Peygamberimiz: “Cemaatte (birlikte) rahmet, ayrılıkta azap vardır” buyurmuştur.

Değerli kardeşlerim son günlerde ülkemizde bazı gelişmeler oluyor. Milletimizi, devletimizi ilgilendiren hususlar. Mesela Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması, Karadeniz’de büyük doğalgaz yataklarının keşfi. Bunların kanaatimce siyasetle bir alakası olmaması gerekir. Ülkemiz için bunlar milli meseleler. Beş yüz küsur sene cami olarak kullanılan bir mabet, batılılar kapalı kalsın istiyorlar diye kapalı mı kalsın? Nedir bizdeki bu batı korkusu? Bizim ülkemizde hangi cenahtan olurlarsa olsunlar Ayasofya’nın açılması doğru değil, Sultanahmet Camii’ni de turistik tesis yapalım diye önergeler hazırlayanlar, geçmişte ülke genelinde binlerce camiyi yok pahasına satanların bugünkü temsilcileri neden Gırnata Camii’nin kilise oluşuna ses çıkarmazlar!?. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ne kadar tarihi Türk eserinin yıkılıp yerle bir edildiğini bilen var mıdır? Sadece Yunanistan’da yıkılan camilerin envanterini çıkartabilmiş olsak, çokları küçük dillerini yutar. Yerlerde, göklerde ne varsa hepsi Allah’ındır (CC); O, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alır. Dilediğini aziz, dilediğini de zelil yapar. Asırlarca yüce İslam dinine hizmet eden kahraman ecdadımızın bugünkü torunlarına Cenab-ı Hak merhamet edip, vakti saati geldiği için Karadeniz’de büyük bir doğalgazın keşfine imkân ve fırsat verdi (O, izin vermeden daldan bir yaprak dahi yere düşemez.). Buna sevinemeyenlere nasıl Türk ve nasıl Müslüman diyelim… Ayasofya Camii’nin ve Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılışına sevinemeyen insan nasıl iman ehli ve Müslüman olur?

Cenab-ı Hak, Kur’an-ı Kerim’de: “İnnemaya'murumesacidallahi men amene billahi velyevmilahıri” buyurmaktadır.Yani yeryüzünde Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman edenler tamir ederler ve açarlar. Ezeli ve ebedi düşmanımız olan nefsin pençesine düşerek ayrılıkçı olmayalım. Bölücü olmayalım. Fitne ateşi yakmayalım. Şu anda ülkemizde birçok eski ve yeni siyasetçinin tek düşünceleri var: “Tayyip’i nasıl düşüreceğiz?”Kırmızı ile yeşil, siyah ile beyaz, solcusu, sağcısı hepsi bir araya geldiler. Bu millete nasıl hizmet ederiz, ülkemizi nasıl kalkındırırız diye düşünen, fikir üreten yok… Sadece bölücülük…  Şu anda gizli ve dolaylı bebek katilleri ile dahi birleşmek var (Hizmet için değil, sadece Tayyip Bey’i devirmek için.). Arkadaşlar, geliniz içteki ve dıştaki düşmanlarımızı iyice tanıyalım. Cenab-ı Hakk’ın Kur’an-ı Kerim’inde buyurduğu gibi: “Va'tasımubihablillahicemian”ayeti kerimesinin işaret ettiği Allah’ın (CC) ipine hep birlikte sarılalım. Ayırımcılarla, Türk ve millet düşmanlarına içte ve dışta fırsat vermeyelim. Nifaktan kaçalım. Birlik ve beraberlikten yana olalım. Birlikte üzülelim, birlikte sevinelim. Ülkemizde ilelebet ezanlarımız okunsun. Ay yıldızlı bayrağımız gönderinde sonsuza dek dalgalansın. Mehmet Akif: “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez” dizeleri ile anlatmaya çalıştığımız birliğin önemini çok güzel ifade etmiştir. Rabbim birliğimiz, dirliğimizi daim eylesin. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

TEBRİK VE TEŞEKKÜR

1. Doktorumun tavsiyesi ile bir süredir bulunduğum Edirne’nin Enez ilçesi Vakıf köyünde, köyün Muhtarı Sayın Alaattin Arıcı; camii, mezarlık, köy yolları, çocuk parkları ve halk plajı yapımı ile çok güzel hizmetler yapıyor. Bize gösterdiği misafirperverlik ve yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.

2. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun sınıf arkadaşı olan ve Büyükevren Köyünde esnaf olan Sayın Nedim Çirozlar Bey’e bize gösterdiği ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

3. Emekli orman memuru Tevfik Rüveycan Bey’e, bana hediye ettiği iki oğul (arı) sebebiyle teşekkürlerimi sunarım.

4. Köydeki bütün esnafa ve köy imamı Hilafet Akbaba’ya en derin şükranlarımı sunarım.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Kendimize hiç sorduk mu Neden kardeş olamıyoruz.? Kurtulalım kurtarıcılardan tek kurtarıcıya ve onun Rasulüne ümet olmaya . Varmısınız haydi vakit tamam  ümmet olma vakti, ümmet , birlik olalım KURAN CATISI altında. Meshep siz tarikat sız örf ve adetlersiz Medine dönemi gibi Ensar olalım Muhacir olalım Allah subhanehu ve teala için Rasulullah sav için iman için ebedi varış yeri olan cehennemden korunmak için. Abdestin farzlarında bile bir karara  varamayanlardan kopup KURTULABİLECEKMİYİZ TARİKATLARIMIZDAN MESHEPLERİMİZDEN ÖZE DÖNEBİLECEKMİYİZ MEDİNE DÖNEMİ ne, mezhep ler yok tarıkatlar yok dinin imanın önünde örf ve adetler yok türbeden, yatırdan şeyh ten istemek, himmet beklemek yüzü suyu hürmetine yok.... Fâtiha Sûresi. 5. Ayet Yalnız Sana ibadet ederiz ve yalnız Senden yardım dileriz.... Var, kuran var Kurani ahlak ve Rasulu ahlakta gercek kurtuluş var. Anlayalım artık bu din adamlarıyla olmuyor . Şu kuran okuyan kişi yarın bir gazetede zulüm gördüğünü görsek  kılımız kıpırdamaz  . her kafadan bir catlak ses çıkar , zulmü hak etmiştir , niye yardım edelim onlar bizim mezhepten değil , hele bizim tarikattan değil , halidi kolundan hiç değil. Nerede müslümanlar kardeşti ayeti nerede hadisi şerifi . 49 / 10 - Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz. Îmân etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (kâmil mânâda) îmân etmiş olmazsınız.” [Müslim-Ebû Dâvud Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (zâlime) teslim etmez. Kim, Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allâh da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeble Allâh da onu kıyâmet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanın bir kusurunu örterse, Allâh da kıyâmet günü onun  kusurunu örter.” [Buhârî-Müslim]
 • Yanıtla

Okur

.. Birlik beraberlik olsun ama illa benim yanımda olun siyaseti geçersiz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23