• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
28 Kasım 2020

Almanya’dan

Alman makamlarında bazı resmi işlerimi halletmek üzere bir müddettir Almanya’dayım. Türkiye’den Almanya’ya yolculuğumuz Türk Hava Yolları bünyesindeki Anadolu Jet ile oldu. Uçağa girerken maskelerimiz olmasına rağmen hostesler hepimize birer maske hediye ettiler. Uçuş esnasında kabin içi zaman zaman dezenfekte edilerek yolculuğumuzu tamamladık. Bütün dünyada olduğu gibi Almanya’da da kovid etkili olmuş, burada buranın şartlarına göre Alman devleti de sıkı tedbirler alıp uygulamaktadır. Şunu hatırlatmak isterim T.C. Devleti aleyhine konuşanlar, görmeden bilmeden sahibinin sesi plağı gibi aynı görüşlerini tekrarlayarak Avrupa ülkelerini övenler buraya hayran olduklarını ifade etmeye çalışırlar.

Bir örnek vermek isterim. Benim burada Yozgatlı bir arkadaşım test yaptırdı. 80€ ödedi. Testi pozitif çıktı. Sadece bir ağrı kesici reçete yazıldı. İlacı kendi parasıyla alarak 10 gün evine karantinaya kapandı. Başka gelip bakan sağlık ekibi falan yok. İş hayatı durumuna gelince korona bütün iş kollarını etkiledi. Bilgisayardan çalışma imkânı olanlar işlerini evlerinden takip ediyorlar. Bir kısım işçiler nöbetleşe fabrikalara işlerine gidiyorlar. Ancak eski canlılık yok. Tabir caizse hem Almanlar hem de Türkler evlerine çekilmişler, pek dışarı çıkmıyorlar. Zaten bütün kafeler, restoranlar kapanmış, sadece paket servis yapıyorlar. Camilerimizin durumuna gelince vakit namazlarda hepsinde cemaat çok az. Cuma namazlarında ise cumaya gelenlerin adı, soyadı, adresi ve telefon numaralarını kayda alarak ve mesafeye dikkat ederek belli sayıda cemaati camiye alıyorlar. Birinci kuşak gurbetçilerimizden çeyrek asır beraber olduğumuz kadın ve erkek kardeşlerimizden birçokları öbür aleme göç ettiler. Bıyığı terlemeden gurbete gelen nice kardeşlerimiz ülkemize uçağın kanadında döndüler. Cenabı Hak hepsine rahmet eylesin.

Bulunduğum eve birçok dostlarım ziyaretimize geldiler. Evde de maske, mesafe ve dezenfekte kurallarına uyarak oturduk. Tedbir almaya çalıştık. Elbette ki takdir Cenabı Hakkındır. Ancak herkeste bir tedirginlik gözleniyor. Sohbetlerimizde birçok dostumuz Akit’teki yazılarımı okuduklarından bahsettiler. Bazıları ise bana: “Hocam, Allah (CC) razı olsun. Bizim söyleyemediğimiz, söylemeye cesaret edemediğimiz meseleleri sen ele alıyor, akıcı bir üslupla yazıya döküyorsun. Hele hele din istismarcısı sahtekarlara, dini mide ve makamlarına adet eden kötü alimlere söylediklerin çok hoşumuza gidiyor. Cenabı Hak razı olsun. İnşallah tesirini halk eylesin.”.

ISRARLA YAZMAMI İSTEDİKLERİ BİR KONU:

Yalnız emekli vatandaşlarımızın başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve T.C. Hükümetimizden kendilerine göre çok önemli ve haklı bir istekte bulunuyorlar. Bir emekli Türkiye’de altı ay kalsa, Almanya’ya dönse bir ay kalıp kendi arabasıyla tekrar Türkiye’ye dönemiyor. Geldiği, çalıştığı ülkeye en az altı ay daha kalma şartı var. İşte bu şart birçok emekliyi hem üzüyor hem belini büküyor ve hem de çaresiz bırakıyor. Çünkü birçoklarının Almanya’da veya herhangi bir Avrupa ülkesinde altı ay kalacakları yerleri ve şansları yok. Arabasıyla Almanya’ya gelip Türkiye’ye dönenlerden birçokları Kapıkule’den altı ay kalmadıkları için Türkiye’ye alınmamış ve geri gönderilmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve hükümetten istedikleri emekli vatandaşlarımız Almanya’da ve çalıştıkları ülkelerde altı ay kalma mecburiyetinin kaldırılmasıdır. İki sene sonra emekli olduğu dış ülkeye emekli vatandaş gelsin ancak altı ay kalmadan arabasının teknik muayenelerini tamamlayanlar yine ön şartsız ve bir zamana bağlı olmadan kendi ülkelerine dönebilsinler. Sayıları gittikçe azalan kiminin eli kiminin kolu kiminin ayağı tutmayan emekliler Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve hükümetimizden ahiri ömürlerinde böyle bir jesti sabırsızlıkla bekliyorlar. O emekliler ki ülkemiz her dara düştüğü zaman imkanları ölçüsünde memleketimize döviz yağdırmışlardır. Sohbet ettiğim birçok emekli kardeşimiz benden böyle bir yazı yazmamı istediler. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet yetkililerimiz bu isteği en kısa zamanda gündemlerine alır. Ahiri ömürlerinde olan ülkesi için her fedakarlığı yapmaktan çekinmeyen emekli gurbetçilerimizi sevindirmiş olurlar.

GEÇMİŞ OLSUN:

Çeyrek asır kadar birlik ve beraberlik içinde olduğumuz, Neckarsulm İ.K.M.B. ikinci başkanlığını yıllarca yürüten, çok güzel hizmetlere diğer arkadaşlarımızla beraberce birlikte imza attığımız Erzurum İspir Pazaryolu’ndan Hafız Nureddin Yılmaz bir süre önce beyin ameliyatı geçirmiştir. Almanya’da olmama rağmen doktorlar kovid nedeniyle kendisiyle görüşme yasağı koydular. Evinde yatan arkadaşımızla ancak telefonla görüşebildik. Dualar ettik, şifalar diledik. Kendisine en kalbi duygularımla tekrar geçmiş olsun der Ya Şafi ismi hürmetine acil şifalar dilerim. Bütün okuyucu kardeşlerimden de Hafız Nureddin Yılmaz için müstecap dualar etmelerini istirham ederim. En kısa zamanda ülkemizden ve bütün dünyadan bu kovid belasını kaldırmasını Cenabı Haktan niyaz ederim. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kadir başhoruz

sayın Ali sandıkcı bey. Ögrendigimize göre Almanyadaymış gurbetcilerini sorunu Emekli hem almanyadan hem türkiyeden hastalandık, sosyal haklardan faydalanamıyok başta saglık alman hastalık kasası sigortalıyız karşılamıyor niye açil olursa imiş geçerliymiş. ya ssk niye karşılamıyor 6 aydan fazla kalamıyok. 6 aydan fazla kalınması gerekiyor. bütün tedavi ilaçları cepden ödedim bunuda sayın cumhurbaşkanına duyurulsun.
 • Yanıtla

Deniz

Okudum içten bir yazı inşallah yazınızı okurlar devlet büyükleri
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23