• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Alçak gönüllü olmak…

27 Ocak 2018
A


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Alçak gönüllü olabilmek insanlar için güzel bir meziyettir. Alçak gönüllü ve tevazu ehli olanıCenab-ı Hakk yüceltir. Kibir, gurur edipkendini beğenenleri ise; Hz. Allah (CC) alçaltır.

Tarih boyunca insanoğlu eline geçirdiği maddi imkanlarla alçak gönüllü olmaktan uzaklaşmış, kendi cinsinden insanlara çeşitli eziyetler etmiş, zulmün her çeşidini sergilemişlerdir.

Öyle kendini beğenenler olmuştur ki,Cenab-ı Hakk’a bile kafa tutanlar olmuştur.

Ancak alemler şerefine yaratılan Peygamberimiz Muhammed (SAS) Efendimize hem maddi,hem de manevi olarak Cenab-ı Hakk’ınihsan eylemiş olduğu güce ve kuvvete sahip olmasına rağmen hiçbir zaman,hiçbir yerde alçak gönüllülüğüelden bırakmamış, ashabı kiramave ümmetine en güzel örnek olmuştur.

Gerçek manadatevazu ehli ve alçakgönüllü olan Peygamber Efendimiz(SAS) Bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor; “Ben ne bir kıralım,nede zorbayım; Bilakis Kureyş’ten kurutulmuş et yiyenbir kadının oğluyum.” (İbnimaceıı. 1101)

Bu sözleri ile mübarek Peygamberimiz (SAS)kendisinin halktan biri olduğunu ifade eylemiştir.

Kelime-i tevhitte yer alan“Allah’ın kulu veelçisi” ifadesiHZ. Peygamber Efendimizin bütün hayatına yansımıştır.

Mübarek Peygamber Efendimiz (SAS) bir topluluğa geldiğinde alçak gönüllülüğün bir ifadesi boş bulduğu yere oturduğunu hayatının her safhasında görüyoruz.

Peygamberimiz (SAS) böyle meclislerde hiçbir zaman açılın, bana yer verin, benim en önde, en başta oturmam lazımdır gibi bir istekte bulunmamıştır.Ashabına karşı tambir tevazu ve alçak gönüllülük örneği sergilemiştir.

Peygamberimiz bir devlet reisi gibi değil sıradan bir insan,Allah’ın kulu ve elçisi olarak her zaman alçak gönüllü ve mütevazı olarak hayatına devam etmiştir.

Her ortamda kendisinin Allahın kulu olduğunu öne çıkartarak debdebeli bir hayat yaşamaktan kaçınmıştır.

Burada tarihi bir misal vermekisterim:

Yaşlı sahabilerdenMahreme b.NevfelPeygamber Efendimizin (SAS) kendisine gelen elbiseleri dağıttığını duyar.Oğlu Misveri yanınaalarak Peygamber Efendimizin evinin önüne gelirler.Nevfel hazretleri oğluMisvereHZ. Peygambere seslenmesini söyler.Fakat çocuk çekinir.Bunun üzerine babası oğluna; “Evladım, o bir zorba değildir” der… Ve çocuğu rahatlatır.

HZ.Nevfel’in bu sözü bile Peygamber Efendimizin nasıl alçak gönüllüolduğunu göstermektedir. (Buhari)

Buradakonumuza ışık tutacakçok önemli bir hususa daha yer vermek isterim; önceleri Hıristiyan ve azılıbir İslam düşmanıolan daha sonraları bir heyetle Medine’ye gelen Adiy b. Hatim et-TaiHZ. Peygamber Efendimizin yanındaakrabalarındanbir kadın ve çocukların bulunduğunu görünce, Onda İran veBizanskrallarının niteliklerinin bulunmadığınıanlar.

HZ. Peygamber Efendimiz (SAS) Adiy b. Hatimievine götürürken bir yaşlı kadınınPeygamberimizi durdurup sıkıntılarını anlattı. ResulullahEfendimiz uzun bir süre ihtiyar kadının sözlerini kesmeden dinledi.

Peygamber Efendimizin (SAS) evine vardıklarında;ResulullahEfendimiz (SAS) için liftlerle dolu olan minderi misafirinin altına verir. Kendisi yerde oturur.

Peygamber Efendimizin bu güzel davranışlarını gören Adiy b. Hatim,“Vallahi bu bir kral değildir“ derve Müslüman olur. (İbniHambelıv. 378)

Alçak gönüllü olan insan hiçbir zaman kendini dev aynasında görmez.

Alçak gönüllülüğün olduğu yerde; kibir,gururdan eser kalmaz.

Meyveli ağaç nasıl boynunu eğer ise, alçak gönüllü insanda kendi değerini bilir. İnsanları çeşit,çeşit sınıflara ayırmaz.Boynu bükük ve tevazu ehli olur.

Alçak gönüllü olabilen karşısında kini hiçbir zaman küçük görmez.Onakarşı sevgi,saygıda kusur etmez. Her zaman dostluk elini uzatır.

Alçak gönüllülük tam anlamı ile kibir ve gururun karşıtıdır.

Alçak gönüllülük,benlik tutkusundan kurtulmayı bilmek, gösterişe değil, özeönem vermek,gerekirseövülmemek ve övülmeyi de beklememektir.

Hepimiz alçak gönüllülüğün iyiliğini,güzelliğini biliriz de ama ne hikmetse tam istenilen şekilde alçak gönüllü olamıyoruz.

Necip Fazıl ;“Bazı insanlar alçak gönüllüdür. Bazıları ise, alçak olmaya gönüllüdür”diyor.

Peygamber Efendimiz (SAS), “Alçak gönüllülük kişiyi yüceltir” buyurmaktadır.

AndreMaurois ise şöyle diyor: “Büyük adam büyük olduğunu; fakat büyüklüğün küçüklük olduğunu bilir.”

HZ. Ali (RA) ise şöyle söylüyor; “Yüksekliği istedim onu alçak gönüllülükte buldum.”

Hacı Bayram Veli hazretleride; “Kibir bele bağlanan taş gibidir, onunlaneyüzülür nede uçulur.”

İslam tarihinde önemli bir yeri olan Bedir savaşında HZ. Peygamber Efendimiz (SAS) orduyu belli bir noktaya yerleştirmişti. Hubab bin.Munzir isimli bir sahabiHazreti Peygamber Efendimizin yanına gelerek; “Ey Allah’ın Resulu. Vahiy sebebi ilemi bu vaziyeti aldık; Yoksa bu senin görüşün mü?“ diye sordu. Peygamber Efendimiz(SAS)’den, “Benim görüşüm” cevabını alınca Hubab,Resulullah Efendimize gerekçelerini anlatarak, “Şuraya alsak daha iyi olur” dedi. Ordu başka bir noktaya yerleştirildi. Savaşın gidişatına Hubab’ın verdiği taktiğinçok önemli ve kritikfaydaları oldu.Alemler şerefine yaratılan ahir zaman Peygamberine bile normal bir sahabiçekinmeden fikirlerini söyleyebiliyor, görüşlerini açıklıyordu.Bu Peygamberimizin alçak görüşlü olmasının en bariz örneklerinden birisidir.

Hiçbir zaman Peygamberimiz Hubab’a veya onun gibi teklifte bulunanlara kapıyı kapatmazdı .Onları sabırla dinlerdi. “Sen ne karışıyorsun? Sanamı kaldı? Aklını kendine sakla.Gibi azarlamaları olmamıştı. Allah rızası için kendilerine Resulullah Efendimizin varisleriadını ve süsü veren zamanımızın bir kısım alimleri ile idarecileri,idaresi altındakilere aynı alçak gönüllük, sabır ve tahammülü gösterebilirlermi?Dava ve hizmet arkadaşlarının,din kardeşlerinin, aynı tasavvuf ekolunde birlikte yol almaya çalıştığıkardeşlerinin fikirlerinisitem etmeden, sen ne bilirsin, ne anlarsın? Demeden dinleyebilirermi?Değerli kardeşlerim lütfen zamanımızın insanlarını şeri ölçüler ışığı altında iyi biranaliz yaparak kararı sizler veriniz.Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23