• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

Adaletin önemi…

02 Eylül 2023
A


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Cemiyetin ayakta kalabilmesi için birçok kurallar vardır. Bunların en başında da adaletle hareket etme gelir. Adaletin olmadığı, zulmün hâkim olduğu millet ve cemiyetler yıkılmaya mahkûmdurlar. İnsanlık tarihi; adaletten ayrılıp, zulmeden ve sonunda yıkılıp giden birçok devletlerin hatıraları ile doludur. Burada asrısaadette cereyan eden konumuzla alakalı bir hadiseye kısaca yer vermek isterim:

Mekke-i Mükerreme fethedildiği gündü. Zamanında sırf Müslüman oldukları için gördükleri eza ve cefalar yüzünden Medine-i Münevvere’ye göç etmek mecburiyetinde kalan muhacirler doğup büyüdükleri anavatanlarına dönebildikleri için çok sevinçli idiler. Kâbe-i Muazzama putlardan temizlenmiş, İslamiyet hızla Mekke’de yayılmaya başlamıştı. Müslümanlar adeta bu yüzden bayram ediyorlardı.

Bu arada Müslümanların sevinçlerinin bozulmasına sebep üzücü bir hadise meydana gelmişti. MAHZUN kabilesine mensup bir kadın hırsızlık yapmış ve aynı günde yakalanmıştı. Kabile hatırı sayılır, şöhretli insanların bulunduğu bir kabile idi. Kadın da ünlü bir zatın kızı. 

Bu hadisenin Allah’ın Resulüne bildirilip cezasının verilmesi gerekiyordu. Ancak hırsızlık yapan kadının sıradan biri olmaması Mekkeli Müslümanları düşündürmeye başlattı. Şayet bu soylu kadına ceza verilirse onun kabilesi için bir kara leke olabilirdi. Acaba ceza verilmeden affedilemez miydi?... Kadına ceza verilmesini istemeyen Müslümanlar çareler arıyorlardı.

İçlerinden biri şöyle bir teklif ortaya attı: “Resulullah efendimizin (SAS) çok sevdiği birisini gönderelim hadiseyi anlatsın ve o kadının affını istesin. Bu fikir sahabeler arasında itibar gördü. Peygamber efendimize ilk inananlardan Zeyd’in (RA) oğlu Usame üzerine ittifak edildi, Usame peygamberimizin çok sevdiği bir gençti. Umumun ısrarı üzerine Usame (RA) Resulullah efendimizin huzuruna çıkarak durumu anlattı. Peygamberimiz bu teklif üzerine çok hiddetlendi ve şu konuşmayı yaptı:

Ey Müslümanlar! Sizden evvelki milletlerin yıkılıp gitmelerinin en mühim sebebi nedir biliyor musunuz? Onlar, soylu ve zengin birisi suç işlediğinde, gereken cezayı tatbik etmezler; soylu olmayan, fakir ve sıradan birisi suç işlediğinde, ceza vermeye adeta can atarlardı. Bu zülüm, onların yıkılıp gitmelerine sebep olmuştur. Allah’a yemin ederim ki, suçu işleyen kişi; kendi kızım Fatıma bile olsaydı, hiç tereddüt etmeden cezasını verirdim.”

Peygamberimizin bu konuşmasından sonra hırsızlık yapan kadına cezası verildi. İşte bir cemiyet ve millette kanunlar herkese eşit tatbik edilmez ve adalet olmazsa tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Aklıma geçmişte birçoklarımızın hatırlayacağı gibi iki değişik olayda verilen değişik cezalar geldi. Bankalardan milyonlarca dolarları “hortumlayanlar” ile fırından aç olduğu için bir simit ya da ekmek çalana verilen cezaların adalet ve eşitlik ilkesine uyup uymadığı geldi…

Her şeyin yerli yerinde olmasını istiyorsak; her kademede mutlaka zulümden kaçınmalı ve adaleti tesis etmeliyiz. Adalet olmadan olmaz… Vatandaşın adalete tam güven duyması lazımdır. Elbette ki bu duygunun gelişmesi için adalet camiasında olanlar, verdikleri adil kararlarla herkese parmak ısırtmalı ve adalete güveni yeniden tesise yardımcı olmalıdırlar. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Değerli kardeşlerim; hemşerim, talebe arkadaşım, yıllarını dini ilimleri okutmakla geçiren, yüzlerce talebe yetiştiren, Arap dili ve gramerine tam olarak vakıf olan ve halen Ümraniye’de ikamet eden Rize’den komşum Muhterem HASAN CİVELEK Hoca Efendinin bana gönderdiği mektubu aynen, noktası virgülüne dokunmadan, yayınlamak istiyorum. Umarım Sayın Darıca Belediye Başkanı ile Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanları konu ile ilgilenir ve arkadaşımızın mağduriyetini de gidermiş olurlar.

“Ali hocam selam ve hürmetler. Bir sıkıntımı seninle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki; 2000 yılından önce Kocaeli Darıca’da konumu güzel bir arazi satın aldım. Tapusunu 10 senede ancak tamamlayabildik. Senelerdir Darıca Belediyesi oraya tapuda tarım arazisi vasfında olmasına rağmen arsa vergisi tahakkuk ettirdi.

Şehir mücaviri olan, hemen bitişiğinde ruhsatlı ruhsatsız çok sayıda binanın yapılmış olduğu bu yere imar verilmesi için dilekçelerimiz oldu. Hatta bir seferinde hem büyükşehir hem de Darıca Belediyesi buraların imara açılması için meclis kararı verdiği halde bilerek veya bilmeyerek imarın bütüncül olması için alanda serpiştirilmiş zeytinlik alanların da imara dahil olmasını istemiş bu talep zeytinlik alanların istisna edilerek sadece tarım vasfındaki yerler için yapılabileceği bildirilmiş.

O günden sonra büyükşehir bizim arazimizin de içinde bulunduğu alanda imar çalışması başlatmış, buraların tarım vasfı kaldırılmış ve Kocaeli B.Ş.B. başkanlığı geçen mart ayında 5000 ölçekli planı hazırlamıştı. Komisyona girecek bu dosyalar şimdi de rafa kaldırılmış. Yerel seçimlerden sonra bakacaklarmış.

Bir CHP belediyesi olsa belki tamamen buraları elimizden alırdı. Bunlar hiç değilse elimizden almıyorlar mı diyeceğiz. Gerçi bunlarda % 40’ını bila bedel alıyorlar. Parasını alıp tamamını imara açsalar olmaz mıydı? İmarda hem şahıslar hem belediye hem memleket kazanırdı. Bu hususu nasıl dile getirelim? Yoruldum, yoruldum… Darıca Piri Reis’te 2568 parsel sahibi Makbule Civelek mirasçıları adına eşi Hasan Civelek.”

İnşallah en kısa zamanda Hasan Hoca ve onun gibi aynı sıkıntıları yaşayan kardeşlerimizin sıkıntıları sayın belediye başkanlarımızın yakın ilgileri ile çözülür.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İmar deyip geçmemeli sorunlardan en mühimlerinden

İmar işi mühim işlerden biri..vatandaşa yardımcı olmak lazım..basın yayın olarak istek ve dilekleri gerekli mercilere aracı olup iletmeli..yoksa merciler oralı olmuyor.

ÖZCAN ŞAHİN

TÜNAYDIN HAK HUKUK VE DEMOKRASİ U GÜZEL ÜLKEYE GELEMİYOR BUNLARI SÖYLEYEREK İKTİDARA GELENLER KALANLARIDA BİTİRİYOR ÜLKE EKONOMİSİ ÑAS DİYE ÇÖKTÜ FAİZ 25 OLDU ORTA SINIF VE WMEKLİ BATTI EVVELA HAK HUKUK VE DEMOKRASİ KURULMALI EFENDİM
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23