• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
25 Nisan 2020

Açık mektup: T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a - Ankara

Devletimiz ve milletimiz için yurt içi ve yurt dışı meseleler yüzünden çok yoğun bir çalışma içinde olduğunuzun bilinci içindeyim. Ancak çay müstahsili hemşerilerimizden aldığım çok sayıda telefon ve elektronik postalar sebebi ile zatı alinize böyle bir açık mektup yazma durumunda kaldığım için beni anlayışla karşılayacağınızı ümit ederim.

Korona virüs sebebi ile çay müstahsilleri büyük sıkıntı içindedir. Bilindiği gibi “pandemi” yüzünden Rize’ye çay toplamak için dış ülkelerden işçiler gelemiyor. Ya vatandaş zor da olsa kendi çayını kendi aile fertleri ile toplayacak ya da çaylar dalında yanacak. Bu hem devletimiz hem de çay müstahsilleri için çok büyük bir kayıp olur. Çay mahsulünde fındık, ceviz, elma, armut, buğday, arpa ve diğer ürünler gibi bir hafta sonra toplarım deme şansınız yok. Zati alilerinizin de çok iyi bildiğiniz gibi; çay vaktinde toplanacak. Toplanmadığı takdirde, çay dalında yanar, kartlaşır bu sefer de ondan çay olmaz. Çay olmayacağı için de çay fabrikaları böyle bir çayı almazlar.

Sayın Cumhurbaşkanım; yıllardan beri bilinen bir gerçek vardır. Başta Rize olmak üzere çay üretilen il ve ilçelerin toptancı esnafları, Türkiye’nin her bölgesinde satmak için aldıkları malların birçoğunu mayıs ayında “çay parası alındığında” ödeme kaydıyla alırlar. Senedini, çekini ona göre verir. Rizeli esnaf da çoğu kere açık hesap eldeki malını mayıs çayı parasına karşılık veresiye satar. Ekseri düğünler, nişanlar, sünnet merasimleri çay parası sonrasına ayarlanır. Üretici yetiştirdiği çayı zamanında kesemezse, özele veya devlete satamazsa bu çark nasıl dönecek? Bu çay üreticileri için çok büyük sıkıntılara sebep olacağı kesindir. Ülkemizin her yerindeki dürüst ve namuslu esnaflar için senet ve çek bir nevi namus mesabesindedir. İstanbul Gürün Han’da tanıdığım birkaç toptancı var. Onlarla geçmişte yaptığım sohbetlerde şöyle derlerdi: “Bize birisi mal almaya geldiğinde Rizeli olduğunu öğrendiğimizde onlara kefil aramadan sormadan mal veririz. Mutlaka zamanında paralarını öderler. Başlarına bir hal geldiğinde de önceden şu zamanda ödeyeceğim diye bizlere haber verirler. Rize esnafına paramız batmaz.”

Sayın Rize Valimizin başkanlığında toplanan Şehir Pandemi Grubu, çay müstahsillerine otuz nisana kadar Rize’ye gelenler gelsin diyor. Ondan sonra gelenler Rize’ye alınmayacak. Ancak çay müstahsillerinin büyük bir kısmı kış aylarında ülkemizin çeşitli vilayetlerinde yaşamaktadırlar. Rize’ye döneceklerden ziraat odası kaydı isteniyor. Bir ailede çay (çay cüzdanı) bir kişinin üstünde. Ziraata sadece o kayıtlı. Bu durumda aile fertlerine seyahat izni verilmiyor. Tek bir kişi farz edelim memleketine gitti. Çayları nasıl toplayacak? Bir başka sıkıntı, çay ziraatı ile uğraşanların yani çay ekme ve satma ruhsatları ekseri altmış yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerin üzerinedir. Altmış yaş üstünde olanlara sokağa çıkma yasağı var… Bu insanlar nasıl köylerine, çay bahçelerine gidecekler? Bu da ayrı bir problem… Diyelim ki, oğlunuz sizi kendi arabanızla götürdü memlekete. Bu defa oğlunuzun geri dönme şansı yok. Hâlbuki bu çocukların da ya kendilerinin özel işleri var ya da başka bir yerde çalışıyor. Zamanında işlerine dönemezlerse bu da çok büyük bir sıkıntı oluşturacağı kesin.

Tanıdığım birçok insan kaymakamlık ile ilçe ziraat odası arasında mekik dokuyorlar. Bir türlü seyahat izni alamadılar. Bunun için ya belli bir süre hava ve kara vasıtalarına çay müstahsilleri için ücretleri mukabilinde bir esneklik getirilmeli ve kısa bir süre içinde taşınmalıdırlar. Veya müstahsillere kendi özel arabaları ile çay ekilen yerlere dönülmelerine izin verilmelidir. Götüren çocuklarının geldikleri şehirlerde işleri varsa bekletilmeden onlara geri dönüş izni verilmelidir.

Bildiğiniz gibi Karadeniz bölgesinde özellikle Rize’de evler birbirlerinden çok uzaktadır. Buradan gidenler kurallara uyarlarsa sıkıntı olmaz. Çay evlerinde eskisi gibi izdiham olmuyor zaten numara usulü çaylarını herkes kendilerine verilen günde satıyor. Elbette ki idarecilerimiz bu husus için daha güzel çözümler, çareler, çıkış yolları bulabilirler. Bu sıkıntının giderilmesi için devlet kadrolarının ilgili birimlerine talimat vererek bu işin hızlandırılmasını beklemekteyiz.

Devletimiz şu an bile dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan vatandaşlarımızı, Ramazan-ı Şerifi ve bayramı evlerinde geçirmelerini sağlamak için onları vatanlarına getirmek amacıyla yoğun bir çalışma yürütürken, çay müstahsillerini de bu sıkıntılardan kurtaracağına, mağdur edilmeyeceklerine inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ivedi olarak konunun üzerine eğilmeleri için gerekli talimatın verilmesini arz eder, bu vesile ile saygılarımı sunarım.

ALİ SANDIKCIOĞLU

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tevfik Sarı

Çay önemli diyorsun Ali Dayı! Çay olmazsa olmazımız çay kırmızı çizgimiz diyorsun. Zaten evler birbirinden uzaktır, Rize’ye binlerce çay toplayıcısı bir haftada akın etse bulaşıcı hastalık kimseyi tutmaz diyorsun. Mal canın yongasıdır, çay dalında yanarsa koronasız hayatı neyleyim diyorsun. Başta ümmetin liderinin iradesi ve emirleriyle, sonra da bakanlıkların ve hükümetimizin çalışmalarıyla çay sorununa mutlaka bir çözüm bulunacaktır. Senin için rahat olsun, başkanlık sisteminde kararlar hızlı ve aktif alınır hemen uygulanır.
 • Yanıtla

kehanet

dilekçeyi yanlış yere yazıyorsun tarım bakanlığına gönder .. başka ülkelerden çay toplamaya gelenler demişsin.hangi ülkeden işci geliyor**65 üstüde olsa zaten tarım bağ bahçe işleri olanlara iznin veriliyor.bu konuda sıkıntı yokki
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23