• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI

ABD ve AB hayranları biraz olsun ibret alabildiler mi?

18 Eylül 2021


Ali Sandıkçıoğlu İletişim: [email protected]

Günümüz dünyasında birçok ülkede maalesef sancılar vardır. Kanlar akmakta, insanlar canlarını kurtarma gayesi ile mallarını, mülklerini, evlerini, barklarını terk ederek yollara düşüyorlar. Birçokları arzularına ulaşamadan kadın-erkek, yaşlı ve çocuklar olarak yollarda can veriyor veya denizlerde boğulup gidiyorlar. Sözde demokrasi ve insan haklarına bağlı “Avrupa’nın Şımarık Çocuğu” diye tarif edilen Yunanistan hükümetinin, nasıl acımasızca göç etmek isteyenleri denizde Türk sularına kovaladıklarını, botlarını uçları sivri demirlerle delip boğulmalarına sebep olduklarını ibretle televizyonlardan izliyoruz. Bazen haberlerde Yunan askerlerinin acımasızca mültecileri dövdükleri, üzerlerindeki kıymetli eşya, para ve telefonları aldıklarını hayretle izliyoruz. Diğer Avrupa ülkeleri de Yunanistan’dan farklı değildir. Tek tek bütün Avrupa ülkelerindeki mültecileri saysak sayılarının çok çok az oranda olduklarını görürüz.

Bizdeki ABD ve Avrupa hayranları acaba biraz olsun Afganistan’da sergilenen insanlık dışı olaylardan ibret alabildiler mi? Yıllarca Afgan hükümetini yıkmak için, ABD ile birlikte hareket edenler, fitne ateşine odun taşıyan Afgan asıllı ABD ve AB piyonlarını hizmet ettikleri ABD’liler tarafından nasıl da ortada bırakıldılar… Acımadılar, işleri bitince bir çürük limon kabuğu gibi birçoğunu kaldırıp çöpe attılar. Uçakların kanatlarına asılı olan insanların hayatlarını zerre olsun düşünmeden kalkan uçaklardan, düşen Afganlıların nasıl can verdiklerini bütün dünya ve ABD ajanı veya piyonu Afganlılar, bizdeki Avrupa hayranları ve insan hakları savunucuları(!) gördüler. Sesleri çıktı mı? Şayet bu hareketi Müslüman bir ülkenin uçağı yapsaydı bu ikiyüzlü sahtekârlar kıyameti koparırlardı. İnsan halkaları çiğnendi, demokrasi yok diye avaz avaz bağırırlardı. Bunların geçmişi insan hakları ihlalleri, zulüm, işkence ile doludur. Sözleri ile hareketleri hiçbir zaman bir olmamıştır. Onların bütün gayesi petrol, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını öyle veya böyle sömürmektir. Bunların hiçbirinin geçmişleri temiz değildir. Yaptıkları başka, söyledikleri başkadır.

Elimde eskimez Türkçe harfleri ile (Osmanlıca) basılmış Sebilurreşad dergisi vardır (Tarihi 26 Cemaziyil Evvel 1342, C.23 S.156-157). Yer alan bir yazıdan birkaç paragrafı birlikte okuyalım. Yazının başlığı “RUM ELİ MUHACERETİ” (Selanik’teki Türk, Müslüman kardeşlerimizin ahvali): “Yeni gelen Rumeli muhacirlerinden bir zat, idare hanemizi ziyaret etti. Selanik eşrafından ve müfti zadelerden Mehmet Mustafa Efendi namında bir gençtir. Oradaki Müslüman muhacirler hakkında bize uzun uzadıya malumat verdi. Bu malumatı hülasaten karilerimize (okuyucularımıza) arz etmeyi faydalı addettik. Muhammed Mustafa diyor ki: “Bugün Selanik şehri bir mahşer gibidir. Her taraftan şehirlerden, kasabalardan, köylerden akın akın muhacir kafileleri gelmektedir. Selanik’te vapur bekleyen yüz binlerce Müslüman vardır. Hanlar, oteller dolduktan sonra zavallı Müslümanlar cami avlularında sokaklarda, yağmura, çamura karşı hasır çatarak sefil bir halde bulunmaktadırlar (2021 senesinde Afganistan’daki manzaralar gibi.). Yunanlılar biçarelerin avuçlarında bir şey bırakmamışlar. Beş-on kuruşu muhafaza edebilenler de buraya gelmeden paralarını tüketeceklerdir. Vesait, nakliye çok noksandır. Haftada birkaç vapurla yüz binlerce halk nasıl nakil olunabilir? Hilali Ahmer (KIZILAY) yardım ediyor, biraz çorba ile mısır ekmeği veriyor. Fakat asıl yapılacak yardım bu kafileleri Türkiye’ye sevk edebilmektir. Bunun için çok sürat göstermek lazımdır. Üzerlerinde ne sağlam bir giyecekleri, örtüleri vardır ne de tedarikine kudreti maliyeleri müsaittir. Köylerden ayrılırken Yunanlılardan görmedik zulüm ve cefa yollarda çekmedikleri mihnet ve meşakkat kalmıyor. Geldikten sonra da Selanik’te layıkıyla mazharı muavenet ve himaye olamıyorlar. Araya giren birtakım menfaatperestler bu zavallıların sırtından bir şey çıkarmaya çalışıyorlar. Selanik’teki dönmeler evlerinde rahat rahat oturdukları halde yine bu zavallı Türk köylülerinin alacakları bir parça ekmeğe göz dikiyorlar, kendilerini muhtacın meyanına ithal ederek Hilali Ahmer’den müntefi olmak istiyorlar.”. Yazı epeyce uzun ben bu kadarını aldım.

Değeri kardeşlerim cibilliyeti bozuk insanlar dün ne ise bugün de aynıdır. Onlar için hak, hukuk, adalet, insanlık, merhamet yoktur. Sadece menfaat vardır. Her ne kadar kendilerini insan hakları ve demokrasi merkezi gibi, insan haklarına çok saygılı gibi göstermeye çalışsalar da hepsi göstermelik ve yalandır. Tarih bunların yaptıkları mezalim ve insanlık dışı olaylarla doludur. Bütün dünyaya yayılan pandemi döneminde sözde gelişmiş ve süper devletler nasıl maske, aşı ve diğer ilaçların hırsızlıklarına, az gelişmiş ülkelerin nasıl aşısız, cihazsız bıraktıklarına şahit olduk, hep birlikte gördük. Bunlardan insanlık, adalet beklemek kuru ağaçtan meyve beklemeye benzer. Bu sizce mümkün müdür? Rabbim memleketimizi, bütün alemi İslam’ı bunların kurdukları hilelerden muhafaza eylesin. Bizlere de uyanma, şuur nasip eylesin. Batıl ile hakkı ayırabilelim. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeref

Türkiye Afganistan 'a NATO içinde asker gönderdi.ABD nin kuyruğuna takılarak...
 • Yanıtla

doğru

Ahhh, bir de Avrupa'ya, kaçıyorlar, diyorlar , dediğiniz gibi,, avrupada, ne yapacaklar, çok afedersiniz lağımlarını mı, temizlicekler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23