• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

“Devlet ve milletin vicdanı Meclis’e sesleniyorum”

15 Ağustos 2019


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

Ceza infaz yasaları; katilleri, tacizcileri, suçluları koruyor. Geçen hafta ceza yasalarındaki yetersizlikleri, eksikleri ve suçlular lehine yapılan ceza indirimlerini yazdım. Kanayan bir yaraya parmak basmışım. Okuyuculardan düzinelerce mail aldım. Mevcut ceza kanunlarına milletin tepkisi anlatılır gibi değil, mutlaka yeni düzenlemelerin yapılması lazım. Cezaların caydırıcı hâle getirilmesi şart. Mahkûmların ıslahı için projelerin yapılması zaruri. Suç işleyenin hapishanede pişman olması, kendisini ıslah edip iyi bir adam olmaya karar vermesi için ciddi bir eğitim programı yapılmalı ve uygulanmalı.

Kıymetli okuyucum ve değerli dostum Cemal İnan Bey, bir makale genişliğinde mail yazmış. Devletin adaletle ayakta durduğunu, adaleti sağlayacak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan maili iktibas etmek istiyorum. 

Avrupa’dan kanun ithal etmekle adaletin sağlanamadığı ortada. Her milletin örf, âdet, gelenek, görenekleri, dini ayrıdır. Her milletin kendisine göre sosyal yapısı ve sosyolojisi vardır. Kendi sosyal yapımıza uyan kanunlar yapmak zorundayız.

Cemal İnan’ın maili şöyle:

“Devletlerin varlık sebebi nedir? Neden insanlar böyle bir yapıya, teşkilata ihtiyaç duyarlar ve bu teşkilatın, örgütün koyduğu kurallara itaat ederler? 

Sebebi açık... Güvenlik ve adalet için. Asırlardır devlet denen mekanizma toplumun güvenliğini sağlar, adalet mekanizmasını işletir, böylece insanların can ve mal emniyeti güvenceye alınmış olur. Devletlerin günümüzdeki fonksiyonları olan eğitim, sağlık, sosyal yardımlar son yüzyılın politika araçlarıdır ve günümüz dünyasında ortaya çıkmış görevlerdir.

Vatandaş canının ve malının korunması için devlete, otoriteye boyun eğmektedir. Peki, devletimiz bugün bu fonksiyonunu ne kadar yerine getirebilmektedir? 

Gazeteleri açtığımızda, haberleri izlediğimizde bu işlevini yerine getiremediği görülüyor. Her gün onlarca kişinin katledildiği, uyuşturucu kullanıcılarının ve satıcılarının sokaklarda caddelerde parklarda cirit attığı, bilmem kaçıncı hırsızlığı yaparken kişinin yakalandığı, cinsel tacizci ve sapığın infaz yasasından yararlanıp dışarı çıktıktan sonra bilmem kaç yaşındaki çocuğa istismarda bulunduğu, bilmem kaç tane kadının bıçaklanarak öldürüldüğü haberlerini içimiz parçalayarak okuruz veya bunlarla ilgili haberleri televizyonlardan seyrederiz.

Bir vatandaş olarak bu tür haberleri izleyince veya okuyunca dehşete kapılıyorum! Çocuğumla parkta gezerken, caddede yürürken ürküyorum ve tedirgin oluyorum.

Peki neden?

Her an bir balicinin, hapçının, uyuşturucu kullanıcısının veya hırsızın bıçaklı veya silahlı saldırına uğrayacağım diye.

Gazete ve televizyonlarda böyle haberleri görünce uykularım kaçıyor ve ürküyorum. Peki, devleti idare edenlerin, Meclis’teki vekillerimizin uykuları kaçmıyor mu? 

Merak ediyorum ve şöyle düşünmeye başlıyorum: Bütün bunlar sorumlu mevkilerdekileri rahatsız etse herhalde tedbir alırlar. Demek ki benim gibi rahatsız olmuyorlar. 

Mevcut infaz ve ceza yasasından hâkim, savcı, güvenlik kuvvetleri, masum vatandaşlar, basın rahatsız, mutsuz ve bu durumdan ıstırap duymaktalar. 

- Peki, bu yasalardan kim memnun? 

- Suçlular, sapıklar, bıçak ellerinde dolaşanlar, hırsızlar, baliciler, tinerciler, hapçılar, uyuşturucu tacirleri, dolandırıcılar... 

Daha sayayım mı? Bunlar ceza yargılama ve ceza kanunundan memnun olmalılar.

Milletin vicdanı olan Meclis’teki vekillerimiz! Siz de hâlâ rahatsız değil misiniz? Rahatsızsanız harekete geçin. Rahatsız değilseniz maaşlarınızı almaya, şoför, danışman, sekreter imkânlarınızla mutlu yaşamaya devam edin. 

Adliyeye gidip de “Allah devletime zeval vermesin, yargıda hakkımı aldım” diyen bir Allah’ın kuluna rastlamadım. 

Bu sorun yargının kusuru değil, mevcut yasalar haksızlıkların kaynağı. 

Yasalara göre suçlu; aldığın hapis cezasının üçte ikisini yatıyor. 

Yasalara göre adam bıçaklama, adam yaralama (öldürmediğin sürece) suçlarına tutuklama verilmiyor. Bilmem kaçıncı defa hırsızlıkta yakalandı haberlerinin, yüz kişiyi dolandırdı haberlerinin sebebi bu kişilerin tutuksuz yargılanmaları. 

Bu yasalar bizim toplumumuza, kültürüne uygun olmadığı gibi, caydırıcı ve önleyici değil. Biliyorsunuz ki devletler küfür ile yıkılmaz lakin zulüm ile yıkılır. Bu kadar mazlumun ahını almak zulümdür.”

Sözün özü, vatandaşlarımızı vekillerini adalet ve huzur için göreve çağırıyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mehmet

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL. cinayet işleyen bir GERÇEKTE kaç yıl sonra ceza evinden BİNASINDAN çıkıyor / sokaklarda gezip evinde uyuyor ? cezaevinden biri / bir görevli açıklayabilir mi ?
 • Yanıtla

Vahdet M.G

SELAM HOCAM SADECE 18 YIL DEĞİL YILLARCA BEKLEDİĞİMİZ KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ..PAYLAŞTIĞINIZ ABİ ..EVET BİZLERDE PARKTA EVLATLARIMIZI GEZDİRMEKTEN TEDİRGİNİZ...EVEDE MAHKUM EDEMİYORUZ....HATTA PARKTA BİR ÖĞRENCİ KOPLİ EVLADIMIN ÜZERİNE KİLOSU 60 OLAN İKİNCİ BİR KOPİL ÖĞRENCİYİ İTTİ EĞER REFLEKS HAREKETİM OLMASA 4 YAŞINDA EVLADIM ZARAR GÖRECKTİ..ÖĞRENCİ LİSE BİRİNCİ SINIF..KOŞUP YAKALASAM 4 YAŞINDAKİ EVLADIMI KİME BIRAKIRIM..AĞLAR ..BİZ BABAYIZ KİMSE EVLADININ TIRNAĞINA TAŞ DEĞMESİNİ İSTEMEZ..İNANIN BENİ AFFEDİN KOPİL ÖĞRENCİYİ YAKAYIP...UZAK DOĞU SPORLARI ÖĞRENDİM YAKALASAM NE YAPARDIM ..ELİMDEN POLİS ALIRDI ,VE SONUÇ SAVCILIĞA İNTİKAL EDER ...DEVLET MEMURUYUZ...AVUKAT TUT..DAHA NELER...DEMREDE BİR OKULDA ÖĞRENCİ ....ÖĞRETMENE SATŞIYOR...İSTEM DIŞI ÖĞRETMEN KOPİL ÖĞRENCİYE VURMAK ZORUNDA KALMIŞ..KOPİL ÖĞRENCİ DERSİ KAYNATMA PEŞİNDE HANİŞÖYLE BEDDUAYI EDEMEYİZ HER KESİN KUL HAKKI OLAN DERSİ DİNLEME HAKKINI ...KAYNATIYORSUN DÜNYADAKİ SICAK SULARDA SENİ KAYNATSIN ..DİYEMEYİZ....DURUM MAHKEMEYE -SAVCILIĞA İNTİKAL ETMİŞ ÖĞRETMEN 3000 TL PARA CEZASI VERİLMİŞ.... BİR VELİ OLARAK BUNU ÖĞRETMEN ARKADAŞLARDAN DUYDUM.....BİNLERCE ÖRNEKLER .GAZETE VE TV DEN GÖRDÜKLERİMİZ OKUDUKLARIMIZ..GÜLBAHÇESİ ÜLKEMİZDE ,,HERKESİN DİLİNDE DEVLET '''SUÇLUDAN YANA''DEYİMİ TÜREDİ....3 KEZ BULUNDUĞUM 1991DE SOVYETLERDEN KOPAN GÜRCİSTANDA GECELEYİN PARKLARDA RAHATÇA DOLAŞABİLİRSİNİZ..BU ÜLKEDE NE YAZIK Kİ FUHUŞ SERBEST..... BİR ORMAN VE DENİZ ARASINDA SAHİLDEYDİK...NAMAZ KILMAM İÇİN ÇEŞME VAR SU AKMIYOR SAHİLİN KARŞI TARAFINDA PETROL OFİSİ VAR VE OFİSİN ARKASI METRUK VE AĞAÇLIK ...ABDESTİMİ ALDIM ..PETROLDE ÇALIŞAN ARKA TARAFTA KILABİLİRSİN DEDİ.. BİR KARTON ALDIM....VE ARKA TARAFTA TIRLAR PARK ETMİŞLER....BATUMDAN 5 KM UZAKTAYIZ NE YAZIK Kİ HAYAT KADINLARI DEĞİLDİR ..TIR ŞÖFÖRLERİYLE ANLAŞMIŞLAR ÖĞLE SONRASI FUHUŞ YAPIYORLAR NEYE UĞRADIMI ŞAŞIRDIM....NAMAZIMI KILIP UZAKLAŞTIM......GÜVENLİK BU ÜLKEDE ÇOK İYİ ...ÜLKEMİZDEDE İYİ OLMALI...YOKSA AKPMİZ OYKAYBEDECEK -İSTANBULU -ANKARAYI KAYBETMEK ..BU ŞEHRİLERDE YAŞAMADIĞIMIZ HALDE ÇOK ÜZMÜŞTÜ İÇİMİZDE HALA HÜZNÜ VAR...CHP ...İSLAMİ KÜLTÜRÜMÜZE KURULDUĞU GÜNDEN BERİ 180 DERECE TERS..BU DA AVRUPANIN BİR PARTİSİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR....AB UYUM YASALARINI 2002 DE KABUL EDİLMİŞ ..AB YASALARIYLA İLGİLİ DERS GÖRDÜK ÜNİVERSİTEDE ....ASMAK DIŞINDA CEZAYI HEMEN UYGULUYORLAR...İSTER ÖĞRENCİ -İSTER SİVİL VATANDAŞ AMA BU CAYDIRICI MI?HAYIR BAKIN NORVEÇLİ BİR PSİKOPAT CAMİMİZE EYLEM YAPACAKTI....SONUÇ....YENİ ZELLANDADA HUNHARLIK YAPANA NE DEMELİ ADAM GELECEK MAYISTA MAHKEMEYE ÇIKACAK ONU KURTAMAYA MI ÇALIŞACAKLAR....NORVEÇTE BREVNİK 79 KİŞYİ ÖLDÜRDÜ..HAPİSTE KURBANLARININ AKRABASI ONUN ÖLDÜRÜLMESİNDEN YANA..''HAK ETTİĞİ CEZAYI GÖRMELİ''DİYOR BİR TANESİ...TALEBİ ÖLÜM..AMA YAPILMIYOR ÜLKE YASALARINDA YOK ENJEKSİYONLA VE YA ASARAK ÖLDÜRME...................SAYGILARIMLA
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23