Beş vakit huzur ve iyi insan

31 Ocak 2019 Perşembe

Beş vakit huzura durmak ve hayatın hesabını Yüce Allah’a sunmak…

Erdemli ve kâmil insandan beklenen nitelik.

Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif’i anlatırken der ki:

“Hayatını hiç yalan söylemeden anlatabilirdi.”

Mehmet Akif’in Safahat’ı kadar hayatı da güzel bir eserdi. Yeryüzünde hayatını hiç yalan söylemeden anlatacak kaç insan bulabilirsiniz?

Yani kaç evliyanız var?

Jan Jack Russeau’nın “İtiraflarım” adlı hatıralarını okuyan Henrich Heine şöyle demiş:

“İtiraflarında Russeau kendisine epeyce iftirada bulunmuş.”

Eğitimin amacı erdemli ve hünerli insan yetiştirmek. Hem elinden bir iş gelsin ve onu en iyi yapsın, kimse el açmasın, kimsenin malında gözü olmasın; hem de ahlaklı, dürüst, kâmil insan olsun.

Kur’an, Peygamber Efendimize (sav) hitap ederek şöyle der:

“Ahiret senin için elbette dünyadan hayırlıdır.” (Duha, 4)

Dünya zevkleri ve nimetleri çekici, süslü, tatlı, zevkli, gönül ve göz alıcı.

Kur’an’ın Müslümanlara tavsiyesi şu: “Dünya aldatmasın, ebedî hayatı unutmayın, fanî olanı ebedî olana tercih etmeyin!”

İnsanoğlu aceleci, sabırsız, zevkperest…

Yakın olanı uzak olana tercih etmeye meyilli. Hele nefis ve şeytan insana dünyayı tavsiye eder, ebedî hayatı unutturur, hesap gününü hatıra getirmesini istemez. İyiliklere itiraz, kötülükleri tavsiye eder.

Dünyayı arkasına atıp günde beş vakit Yüce Allah’ın huzuruna duran insan bir başka âlemin kapısını çalar. Tahiyyatta her şeyin yaratıcısına selamların en güzelini takdim eder, onu över, verdiği nimetlere şükreder, onun huzurunda hiçliğini hatırlar, varlığını ona borçlu olduğunu itiraf edip ebedî cenneti ister. Böyle biri, kâmil insan olma yoluna düşmüş demektir.

Kendisini yeryüzü halifesi ve kâinatın temsilcisi olarak görür; hem âlemdeki varlıkların hem bedenindeki hücrelerin ve zerrelerin hem bütün müminlerin ibadet ve dualarını Yüce Mevla’ya arz eder.

Kâinattaki bütün varlıkların Allah’a ibadet ve dua ettiği bilincindedir. 

Rahman Suresi’ni okumuştur: 

“Güneş ve Ay hesap ile hareket eder. Yıldız ve ağaç Allah’a secde ederler.”(5-6)

“Yerde ve gökteki her şey Allah’ı tespih eder.” (Teğabün, 1)

Kıyametin bir emirle, göz açıp kapayacak kadar kısa bir sürede gerçekleşeceğini, her şeyin kitaplarda kayıtlı olduğunu, küçük büyük her şeyin satır satır yazıldığını, Allah’tan hakkıyla korkanların her şeye gücü yeten Hükümdar’ın huzurunda, doğruluk meclislerinde, cennette ırmak başlarında nimete kavuşacaklarını bilir. (Kamer, 50-55)

Diz çökmüş, ellerini dizi üstüne koymuş, kalbi ile Allah’ın huzuruna varmış olan insan; kâinattaki varlıkların ibadetlerini, dualarını, tekbirlerini, zikirlerini ve şükürlerini Yüce Allah’a arz eder.

Her şeyi yoktan var eden, her şeye şekil veren, canlılara hayat veren Allah’tır. Nimetleri veren odur ve o her türlü şükre layıktır.

Bu arzdan sonra Yüce Mevla’nın Miraç gecesi Peygamberimizi (sav) selamladığını hatırlar:

“Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun ey Nebi!” der.

“Bizim ve salih kullarının üzerine olsun, Rabbim!” niyazında bulunur.

Miraç gecesi, Allah Rasulü (sav) ile Yüce Mevla’nın selamlaşmasını görüp şahadet getiren Hz. Cebrail gibi şahadet getirir:

“Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed (sav) Allah’ın kulu ve rasulüdür.”

Yüce Mevla’nın huzuruna kabul edildiği, yeryüzü halifesi olacak nitelikte nimetlerle donatıldığı ve kâinatın ibadet, tesbihat ve dualarını Yüce Allah’a sunma nimetin mazhar olduğu için sevinen insan insanlığa Allah’a kulluk ve ibadeti öğreten Peygamberimize (sav) salavat ve duada bulunur. 

Kur’an’da öğretilen en güzel dualarla Rabbine yalvarır:

“Rabbim, bana dünyada da ahirette de iyilik ver, beni cehennem azabından koru!”

“Rabbim, beni, anne ve babamı ve bütün müminleri kıyamet günü bağışla!”

Sonra sağında ve solundaki melekleri, cemaatle huzura durmuşsa müminleri selamlayarak huzurdan ayrılır.

Günde beş kere huzura durup yaptıklarını Yüce Mevla’ya sunan, sunabilen, sunabilecek berraklıkta bir hayat yaşayan insan iyi insandır.

Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmektir.

Milli Eğitim Bakanlığı iyi insanın tarifini yeniden yapmalı ve iyi insan yetiştirecek öğretmenler yetiştirme hedefine odaklanmalı. 

Çocuklarımız ve gençlerimiz hem dünyada alnı açık, başı dik yaşayacak şekilde yetiştirilmeli hem de kıyamet günü hayatın hesabını kolayca verebilecek şekilde eğitilmeli.

Davet: Bu akşam saat 19’da Ensar Vakfı Sultanbeyli şubesinde “Zekâ Geliştirme Metotları” konulu sohbeti yapacağım. Dostlarımız davetlidir. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Osman ÇELEBİOsman ÇELEBİ4 ay önce
  Bizim insanlarımız namazda Yaratana ne söylediğini bilmiyorlarki; okuduklarıda onlara bir fayda getirmiyor. Çünkü ne istediğini bilmiyor.Şeklen ibadeti yapmış oluyor. Herhalde sorun burda hocam.
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayin yazar, namazdan önce, Kamil insan olmak, rüsvet, talan, Adam kayirma, devlet malini kendi cikarlarina harcamak, bunlari yapmadiktan sonra, kuru kuru namaz kil, Kimi kandiriyorsun?
 • Muhalefet Muhalefet 4 ay önce
  "Etin ithaline vatandaşı alıştırdılar da mercimek, badem, ceviz, marul bile ithal eder olduk. Bakan yaptığı açıklamada "gerekirse yine et için ithalata başvurabilir"dedi İşte böyle açlıktan ,sefaletle boğuşan kitlelri namazla niyazla oyalamak baya zekice değilmi? neden birileri saraylarında krallar gibi yaşasın diye tabii. Nostaljiye katılmamak elde değil.
 • Ali rızaAli rıza4 ay önce
  Hocam diline sağlık, iyi ki varsınız, Güzel yazmak kin ve nefret tohumu atmamak , birleştirici olmak ne güzel,sevgiyegüzel söze ihtiyacımızvar, yeni akitede bu yakışır.
 • nostaljinostalji4 ay önce
  Ahiret senin için elbette dünyadan hayırlıdır.” dünyayı elimizden alan,biz harç borç içinde yaşarken,insanca yaşayamaz ikenkendileri saraylarda yaşanılanların kendileri uzak doğudan kilosu 4000 tl olan özel bitki çayları meyveler yiyen içen,organik beslenen bir eli yağda bir eli baldayaşayanların600 yıldır fakir ,yoksul halkı,emekçi kitleleriuyutmak için söylediği masallar.adı=DİN.Babalarımız ve atalarımız yemişler nasıla ,onlar hakikatten saf ve iyi niyetli insanlarmış.Ama ne varki biz yemiyoruz ve yeni genç neslin yememesi için de elimizden gelen yapıyoruz. Onun için siyasi propaganda merkezi halinde kullanılanbazı camileriniz bom boş daha da boşalacak inşallah! Namaza gelince. Alnı secdeye gelen FETOCUlar değimliydi bu memleket başına bela olanlar...?
 • YAŞAR AKBAŞ YAŞAR AKBAŞ 4 ay önce
  Eyvallah.....başka ne deyim....Hani şair diyor ya"Beni kimsecikler okşamaz mademÖp beni anlımdan sen öp seccadem"
 • NİHALNİHAL4 ay önce
  Beş vakit Namaz: Önce temizlenmekle başlayan sürec sonra ise Allah ile bağlantı kurmak kalplerin mutmain olması sığınma ve dilekler o ne güzel bir süreç.Önce Fiziki temizlik sonrası kalp temizliği.Namaz sizi kötülüklerden alıkoyar.
 • meralmeral4 ay önce
  Çok güzel ağzınıza sağlık Allah razı olsun keşke çocuklarımız da böyle olsa duadan başka bişey yapamıyoruz bu aralar inşallah düzelirkler.
 • HANİFİ YILMAZ HANİFİ YILMAZ 4 ay önce
  Rabbim rahmet peygamberimizin hayatını yaşamayı onun ahlaki ile ayaklanmayı şefaatlerine nail olmayi nasip eylesin selamlar

Günün Özeti