Ölüm asude bir bahar ülkesidir

08 Kasım 2018 Perşembe

 

Ağzımızın tadını kaçıran ölüm”ü ne az hatırlıyoruz.

Bir zamanlar Zincirlikuyu mezarlığının kapısına, “Her canlı ölümü tadacaktır” anlamına gelen ayet yazılınca “Çağdaş Yaşam”cılar kıyameti koparmıştı, 28 Şubat’tan hemen sonra.

Yeryüzünde ebedi bir hayat ve yeryüzünde eğlenceli bir cennet hayal ediyorlar.

Aslında acı çekiyorlar ve çevrelerindekilere acı çektiriyorlar. İçerek unutmaya çalışıyorlar ve bir hayal dünyasına kaçıyorlar.

56 yaşında ölen Apple’in kurucusu Steve Jobs ölmeden önce kaleme aldığı veda yazısında, İş hayatımda büyük başarılara imza attım. Başkalarının imrendiği bir hayatım oldu. Fakat, işimin dışında pek az neşem oldu. Evet zengindim. Şimdi her gün ölüme bir adım daha yaklaşırken fark ettim ki, gururlandığım bilinirliğim ve servetim, ölümün karşısında hiçbir değer taşımıyormuş.

Çocuklarınızı zengin olmak üzere eğitmeyin, onlara dost olmayı ve mutlu olmayı öğretin. Onlara eşyaların fiyatlarını değil, değerini söyleyin. Yemeği ilaç gibi yemezseniz, ilacı yemek gibi yemek zorunda kalıyorsunuz. İnsan doğmak yetmiyor, insan olmak gerekiyor bir de.”

Hepsinden önemlisi “kul olmak”. Şeytana ve kula kul olmak istemiyorsak, yaratılış gayemiz olan kulluğumuzun farkına varmamız gerekiyor.

Bakıyorum da hayat ne çabuk geçiyor. Sadece dayılarımın ve amcalarımın en küçükleri kalmış hayatta. Ben ve hanımımın artık anne ve babalarımız, çocuklarımızın dede ve nineleri bu dünyada değiller artık.

Önceki gün kayınvalidemi ebedi aleme uğurladık. Allah ölümüze dirimize rahmet etsin. Ölüm “asude bir bahar ülkesi” olsun, bu yolculuk için sıra bekleyenlerimize.

Ölüm deyince, bizim “yaşamak” dediğimiz şey, ölüme doğru adım adım yürümektir aslında. 

Ya da ölüm dediğiniz şey, ölümlü dünyadan ölümsüzlüğe açılan bir kapıdır. Çileli ömrün, dünya sürgününün sonudur.

Ölüm en büyük ibret dersidir aslında ama, o dersi görmezden geliyoruz. Siyaset ve iktisad hayatımızı teslim alıyor. Ufkumuzu karartıyor.

Aslında “ölmeden önce ölmemiz” gerekiyordu ama, dünyaya bağımlı olmak, engel oldu bu işe.

Hz. Ali’ye soruyorlar, “ölmekten, öldürülmekten hiç mi korkmuyorsun?” Hz. Ali’nin cevabı muhteşemdir: “Ecelim ömrümün kefilidir.” Biz “ecel” diye “ölüm”ü hatırlıyoruz. Oysa “ecel”, ertelenmiş, ötelenmiş ölümdür. Yani ecel hayatın garantisidir. Kimse ecelinden sonra ölmeyecek de, ecelinden önce de ölmeyecek. “Ecelim gelmeden beni kim öldürebilir ve ecelim gelmişse, beni kim yaşatabilir.Kader ve rızık gibi ecel de Allah’ın takdirine bağlıdır.

Allah’a ve ahiret gününe inananlar, kıyamete de, “hesap günü”ne de, Cennet ve Cehennem’e de iman etmiş olurlar.

İnsanlar, doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Binlerce yıldır bu böyle. Ama yine de akletmiyoruz. Aşk, öfke, kin, intikam, ihtiraslarımızın yön ve yol verdiği kibir ve komplolarımızla aslında kaçtığımızı sandığımız şeye doğru koşuyoruz, ya da koştuğumuz sandığımız yolun tersine gidiyoruz. Bu şekilde bizden daha güçlüleri İlah ve Rab edinirken, bizden daha aşağıda gördüklerimize karşı İlah’lık ve Rab’lik taslıyoruz. Sonuçta hem kendimize, hem başkalarına zarar veriyoruz. “Yeryüzünü imar ve ıslah ediyoruz” diye ifsad ediyoruz bu şekilde.

Hep başkalarını eleştiriyoruz da, iş kendi nefsimize gelince susuyoruz. Hani derler ya “Laf ile verirler aleme binlerce nizamat, bin seyyie bulunur hanelerinde.” Kendi gözümüzdeki merteği görmüyor, başkalarının gözünde çöp arıyoruz bazan.

Bu dünyada hatasız kul olmaz, resuller dışında. Ama bu gerçeği bile bile, masum, kutsal dini ve siyasi önderler icad ediyoruz ve onların gölgesinde biz de kendimize bir masumiyet alanı oluşturmaya çalışıyoruz sanki. İnşallah kendi nefsimizi eleştirmeyi de öğreniriz. Nefsimizi terbiye ederiz inşallah.

Ne kadar sabırsızız. Hani bilmediğimiz şeylerin peşine düşmeyecektik. Hani, “Bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir”di. Aklımızla vardığımız sonuçlar konusunda ihtiyad edecektik hani.

Bazı şeyleri ya bilmiyoruz, ya da bildiğimiz halde, hatta başkalarına tavsiye edip, nasihat etmemize rağmen kendi nefsimize söz dinletemiyoruz. Para, makam ve kadın konusunda ne kadar zayıfız. Ve ne kadar “cesur”uz.

İnsan kendi nefsi ile başedemezken ve ailesi ile bile başedemezken, bütün bir topluluğun sorumluluğunu üstlenmek konusunda nasıl bu kadar istekli ve cesur olabilir, bilmiyorum.

Denmedi mi, bize “Mallarınız canlarınız ve sevdikleriniz sizin için fitnedir” diye.

Ve denmedi mi bize, “Allah bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edecektir.

Hani, sabredenlerden, şükredenlerden ve direnenlerden olacaktık.

Düşünüyorum da, Hasan Aksay’dan sonra, aile içinde, yaş olarak en büyükler arasında ilk 3 içindeyim.

Hayat ne çabuk geçiyor. İki kardeştik. 4 çocuğum vardı, şimdi 7 de torunum var, 4 kız, 3 erkek. Büyük oğlum 40’ına merdiven dayamış. Gelinlerim ve bir damadım var. 4 yeğenim vardı, oradan da kız kardeşimin torunları geliyor. Allah’a şükürler olsun. Layık olduğumdan daha iyi bir hayatım var, her anlamda, elhamdülillah.

Geldik, gidiyoruz. Hayat böyle bir şey.

Allah’ım bizleri bağışla, Bizi rıza’nın tecellisinin vesilesi kıl, bize Hakkı hak, batılı batıl göster ve Hak’da toplanmamızı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil.

İnna lillah ve inna ileyhi raciun. Muhakkak ki O’ndan geldik, O’na döndürüleceğiz. Allah (cc) ölümüze dirimize rahmet etsin. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • N.BİLİKN.BİLİK4 ay önce
  Dilipak abi selam sana ve civarına.dili pak insan.Bu yazınızı şöyle bir kır yerde okumak isterdim ama her nerede okunursa çok nezih ve vazıh ve pür müstefad bir yazı.Elinize dilinize gönlünüze sağlık.Allah annemize ve tüm vefat eden ümmeti Muhammed göçenlerine rahmet eylesin.selam ve dua ile...
 • Sevgi GÖKÇESevgi GÖKÇE4 ay önce
  Kayınvalidenize Allah rahmet eylesin ve eşinize Allah sabırlar versin. Yazınız çok güzel. elinize sağlık teşekkürler.
 • sıradan süleymansıradan süleyman4 ay önce
  muhteşem bir telkin olmuş her iki anlamda da evet dünyanın rengine kanıp kendini unutmuş maddi anlamda herşeyi elde etmiş ama bunun karşılığında insanlığını vermiş olan insansılara acıyorum kendime de tabi müslümanca ve islam üzere yaşamak nasip etsin allah herkese..
 • Şaban ÇobanŞaban Çoban4 ay önce
  Allah kaybettiğimiz tüm yakınlarımıza rahmet etsin, Yakınlarını kaybedenlere de sabır ve metanet versin.Amin
 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci4 ay önce
  Yahya Kemal'in " ölüm asude (arada "bir" yok) bahar ülkesidir" mısraı, zannettiğiniz gibi dini hassasiyetleri değil, bilakis, dini hassasiyeti olmayan ve ölümden sonrası için herhangi bi endişe taşımayan "rind" diye tanımlanan bir insanın ölüm karşısındaki tavrını anlatır. Bu değerli yazınızda konu edilen duygu ve fikirlerle taban tabana zıt bir dünya.
 • BüşraBüşra4 ay önce
  Çok güzel yazıyorsunuz,hem düşündürücü hem anlamlı yazılar akli selim düşünüp yazabilseler keşke diğer yazarlar...
 • VatandaşVatandaş4 ay önce
  Başınız sağ olsun Allah rahmet eylesin sizinde tüm geçmişlerimizin mekanı cennet olsun MALATYADAN SELAMLAR
 • Dalman Dalman 4 ay önce
  Hocam gidip gelmiş gibi anlatiyonuz.asude bir yerse niye kimse biran önce gitmiyor.mesela şehitliği ovenleri hemen cepheye surecenki tadiversinler ecel şerbetini. Stewe jobs olayida bir ajitasyon ne yani fakir olse dahamı iyi en azından arkada bıraktığı çocuklarında kalmamıştır aklı.ya biz olsak çocukları düşün fakire ölüm bile zül.
 • Eski öğretmen Eski öğretmen 4 ay önce
  Dün zulüm görüyordunuz ...
 • bayrambayram4 ay önce
  sevgili yazar hüküm Allah'ın ...Allah onunda bizimde taksiratımızı af etsin ...
 • aydın ağırtaşaydın ağırtaş4 ay önce
  Allahım cennetiyle müjdelesin inşallah,size bütün ailenize sabırlar diliyorum.
 • ali namlıali namlı4 ay önce
  Sondan başlayalım ve 'amin' diyelim Hocam! Dediklerinize aynen katılıyoruz; evet insan olarak öylesine büyük bir gafletteyiz kitarifi imkansız! Ben bu arada naçizane bir tavsiyede bulunmak isterim:Eşinizin kıymetiniçok iyi bilin !
 • AlperAlper4 ay önce
  İnsanların ekserisi makam,servet sahibi olunca bu tür uyarıları falan dikkate almıyorlar,en azından pratik bunu gösteriyor.Çalışmamız gereken tek şey,hukukun üstünlüğü ve yasalar önünde herkezin eşitliği yoksa insanları kötülük yapmakdan inançlarını alıkoymadığı ortada.
 • Gülşen UysalGülşen Uysal4 ay önce
  evet dünya sürgün yeri cennet cehennem karışık bir imtihan dünyasında yaşıyoruz. verilenlere şükretmek acılarına da sabretmek gerek Allah bütün müminlere rahmet eylesin
 • Evren Evren 4 ay önce
  Eyvah aldandıkşu fani hayatı sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi ettik. Evet şu güzeranı hayat bir uykudur rüya gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi bir rüzgâr gibi uçar gider...
 • Fani Fani 4 ay önce
  Allah rahmet etsin
 • TUĞRULTUĞRUL4 ay önce
  Sn Dilipak Hocam , acınızı paylaşıyor Kayın validenize Allahtan rahmet diliyorum.Cenabı Mevlansizlere de sabır ve uzun ömürler versin.
 • kefhkefh4 ay önce
  Bu yazının özeti Kuran da apaçaık yazılı olsa gerek:...De ki: «(Yapdıkları) işler bakımından en çok ziyana uğrayanları, kendileri muhakkak iyi yapıyorlar sanarak dünyâ hayaatında sa'yleri boşa gitmiş olanları size haber vereyim mi»?Kehf(103-104)
 • mürselmürsel4 ay önce
  Allah rahmet eylesin başınız sağolsun
 • adaletadalet4 ay önce
  Meclis komisyonunda kabul edilen tasarıyla "khk ile ihraç edilen ve bir şekilde SGK anlaşması olmayan az sayıda hastanelerden birinde iş bulabilen doktorların" ne hastalarına yazdığı reçete SGK tarafından kabul edilecek ne de yazdığı tıbbi raporun adli geçerliliği olacakmış.Bu nasıl bir iş ben anlamadım? Suçlu ise yargılanırlar cezalarını çekerler, sonra tekrar işlerinin başına dönerler.Hak, hukuk, adalet ve Kuran ve İslamne diyor bu işe?
 • Muzaffer Polat Muzaffer Polat 4 ay önce
  Amin Amin Amin
 • AlimAlim4 ay önce
  Veda vakti geldimi sürekli bir ayağımız toprakta diyorsunuz allah mı söyletiyor sizi son zamanlarda etrafınızı ve kendinizi tenkit ederken görüyorum ancak son pişmanlık fayda etmiyor siz hala daha net konuşmuyorsunuz sizi tanıyorum her seferinde söylemiş bulunma kabilinden konuşuyorsunuz neyse acı gün gelecek hepimize ozaman hesap verecez adaleti savunuyordum diyebilecekmisiniz yoksa arkadaşlarımı savunuyordum mu demek zorunda kalacaksınız görecez herşey zamanı gelince ortaya çıkar sizinde sakladıklarınız gibi
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Amin.
 • GülGül4 ay önce
  Bizi ölümden Allahın izniyle ecelimiz koruyor
 • Rabia Rabia 4 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim Hayır; onlar, geçmiştekilerin söylediklerinin benzerini söylediler.Dediler ki: "Öldüğümüz, bir toprak ve bir kemik olduğumuz zaman, gerçekten biz mi diriltilecek mişiz?"Andolsun, bu tehdit, bize de ve bizden önceki atalarımıza da yapılmıştı; bu, geçmişlerin uydurma-masallarından başka bir şey değildir."müminun süresi 81-83.ayet. elhamdülillah. Sayın Dilipak duanıza âmindiyoruz. Rabbim yakın bir iman nasip etsin önemli olan bu. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Teşekkürler. Innalillahi ve inna ileyhi raciun.hasbinallahu ve nimel vekil deriz.
 • Süleyman KAYASüleyman KAYA4 ay önce
  hocam diğer yazarlar alınmasın ama burda sadece sizin yazılarınızın müdavimi oldum.Bende alışkanlık yaptı her okuduğumda ufkum açılıyor huzur buluyorum. ALLAH doğruları söylemekten geri bırakmasın.saygıyla
 • VELİVELİ4 ay önce
  kim öldü? açıkça söyleyin.
 • SancarSancar4 ay önce
  Hocam başörtüsü için Beyazıt meydanını mesken tutmuştunuzbir zamanlar ...ne güzel günlerdio günler... Amerikayakarşıprotestodüşünmüyormusunuz,savaşmanızdan vazgeçtik...Amerikanın dinimize ,devletimize ,milletimize ,topraklarımıza karşı hiç bir zararlı faaliyeti olmuyormu... Yoksa sizde USA nın stratejik müttefikimiz olduğunamı inanıyorsunuz...Amerikanın yaptıklarının , HELEN in yaptıkları kadarda olsa bir ehemmiyeti yokmu..Tekrar kalanlara saglık ömür ,merhumeye rahmet dileriz..,
 • adnanadnan4 ay önce
  Bir dünkü yazıya bak birde bügünküne. Kalemine sağlık.
 • engineerengineer4 ay önce
  merhuma Allah rahmet eylesin,çok parası olanlar için derler ki: "zavallı çok fakir, düşünsenize sadece parası var"NUTK-İ ŞERÎFHazer kıl kırma kalbin kimsenin cânını incitmeEsîr-i gurbet-i nâlân olan insânı incitmeTarîk-i aşkda bî-çâre-yi hicrânı incitmeSabır kıl her belâya hâne-yi Rahmân’ı incitmeFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeElin çek meyl-i dünyâdan eğer âşık isen yâreMuhabbet câmını nûş et asıl Mansûr gibi dâreMisâfirsin felek bâğında bendin salma efkâreDüşersen bir belâya sabır kıl Mevlâ verir çâreFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeBulaşma çarh-ı dünyâya vücûdun pâk u tâhirkenGüvenme mâl u mülk ü mansıbın efnâsı zâhirkenNic’oldu mâlı Kârûn’un felek bâğında vâfirkenNedir bu sendeki etvâr-ı derd gönlün misâfirkenFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeHasîslikden elin çek sen cömerd ol kân-ı ihsân olKonuşma câhil-i nâdân ile gel ehl-i irfân olHakîr ol âlem-i zâhirde sen ma’nâda sultân olKarıncanın dahî hâlin gözet dehre Süleymân olFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeBen insânım diyen insâna düşmez şâd u handânlıkDüşen bî-çâreyi kaldırmadır âlemde insânlıkHakîkat ehlinin hâlidürür dâim perîşânlıkBir işi etme kim gelsin sana sonra peşîmânlıkFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeEhl-i irfânım deyu her yerde bendin atma meydânaEl elden belki üstündür ne lâzım uyma şeytânaYakîn olmak dilersen Hazret-i Hallâk-ı ekvânaCihânda tatlı dilli olması lâzımdır insânaFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeCelîs-i meclis-i ehl-i hakîkat ol firâr etmeHevâ-yı nefsine tâbi’ olan yerde karâr etmeTekebbürlük eden insâna aslâ i’tibâr etmeSana cevr ü cefâ ederse bir kes inkisâr etmeFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeVefâsı var mıdır gör kim sana bu çarh-ı devrânınEser yeller yerinde hani ya "Taht-ı Süleymân"ınYalınız adı kaldı âlem-i zâhirde Lokmân’ınGeçer bir lahzada rü’yâ misâli ömrü insânınFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeSana bir fâide yokdur bilirsin halkı gıybetdenGözün aç âlemi bir bir geçersin çeşm-i ibretdenZarar gördüm diyen gördün mü sen ehl-i mehabbetdenYeme kul hakkını korkar isen rûz-i kıyâmetdenFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeHakîkat bahrinin gavvâsı ol terk-i mecâz eyleÇıkar hâ alma mazlûmun âhın seni i’tiraz ileÇekil "Semt-i Habîb"e ey gönül azm-i Hicâz ileYüzün tut hâk-i pâyine hemen arz-ı niyâz ileFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeGönül âyinesin silmek gerekdir kalb-i âgâheMuhabbet şemsi doğmuşken ne lâzım mihr ile mâheNe müşkil hâcetin varsa hemân arzeyle Allah‘eDer-i Mevlâ dururken bakma Lutfî başka dergâheFelekde hâsılı insân isen bir cânı incitmeGünâhkâr olma "Fahr-i Âlem-i Zî-şân"ı incitmeNutk-i ŞerifAlvarlı Muhammed LutfîKuddise Sırruh
 • mehmet kalkanmehmet kalkan4 ay önce
  Hocam veda gibi nasihatler vermişsiniz
 • Rüştü bulutRüştü bulut4 ay önce
  Allah rahmet eylesin
 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 4 ay önce
  Allah razı olsun Abdurrahman Dilipak abi. Rabbim ânımızı ve ahirimizi hayreylesin inşallah. Rabbim kayın validenize rahmet eylesin inşallah. Başınız sağolsun abi. Selam ve dua ile
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Su guzelim dunyayi para babalari mahvetti... Geldigimiz nokta bu.
 • Serkan KaraSerkan Kara4 ay önce
  Gelip geçen şu dünyada geriye bırakacağımız miraz çok önemli. Mirasyedi olmayalım. Ama bakıyorum millet olarak hep bize bırakılan mirası yiyoruz. Ne yazık! Hazıra dağ dayanmaz. Ne yazık ki bize bırakılan miras bitti. Şimdi biz miras birakıyoruz. Ama bırakılan miras ne yazık ki cehennemin Zakkum ağacının meyvesi. Gelecek nesiller ne yazık ki birakılan mirası sahiplenmek istemeyecekler ve kötü anacaklar. Bir an önce kendimize gelmek dileğiyle.
 • YazıkYazık4 ay önce
  Adamlar Bilkent’e dev hastane açıyorlar. Oralar zaten onlarca özel hastane dolu biiiiirrr, oraya açılacak hastane personeli bile en elitinden olacak ikiiiiii, neden? Çünkü kim kimdir deyip gölgelerinden bile korkup gelene ağam gidene paşam olacak. Garibanlar da Dışkapı SSK ile kaldığı yerden devam edecek. “Tüm seçilmişler orada” bunlar hep - (eksi) puan olarak seçimde dönecek. Haberleri olsun. Beleş askerlik, eyt, kodaman hospitıllar...
 • ahmet hamdi karaahmet hamdi kara4 ay önce
  Başınız sağ olsun,vefat eden yakınınızın mekanı cennet olsun.
 • birisibirisi4 ay önce
  başınız sağ olsun bizde safer ayında üç akrabamızı peş peşe uğurladık. yarın son gün. zannettiğinizden çok daha üstün mertebelerde olduğunuza inanıyorum.
 • VELİVELİ4 ay önce
  abd kafiriyle savaşıp i'la yı kelimetullah uğruna şehidolmak varken,varken bu kadar böyyük bir tehdit müslümanlara...müslümanlar kahpece ve acımasızca saldırıya uğruyorken...saldırıya uğrayan mabetlerimiz ve şehirlerimiz ....bizi dağlara ve köylere kaçmaya zorlayan kafirlere karşı şehid olmağa yürüyelim...
 • YaralıYaralı4 ay önce
  Dilinize ve yüreğinize sağlık
 • Cevdet tokatCevdet tokat4 ay önce
  İyiliği tavsiye, kötülükten men görevimiz ecelimize kadar sürecek. Referansımız belli, Kur'an ve Sünnet. Selam olsun hidayete erenlere...
 • Suat KılıçSuat Kılıç4 ay önce
  Kıymetli hocam;Sizin yazılarınızı okurken, samimiyetinizi hissediyorum ve o yüzden zevkle okuyorum. Sizi Allah için seviyorum. İyi ki varsınız
 • mevlutmevlut4 ay önce
  ""İnna lillah ve inna ileyhi raciun."" rabbim mekanını cennet kılsın inşallah...
 • MERAL ÖZTAŞMERAL ÖZTAŞ4 ay önce
  AMİN...ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL
 • Aynur ÇağlayanAynur Çağlayan4 ay önce
  Allah razı olsun Hocam.Allah size sağlık versin inşallah.
 • şükrü onukşükrü onuk4 ay önce
  Yaşamla ilgili en güzel sözcüklerinölümün kıyısında dolaşanlarınağzından dökülmesi de ,gözün gördüğünü görmezden gelerek unutma çabası da bir imtihandır . Allah ölümüze de dirimize de rahmet etsin. Amin . çok istifade ettik , Allah razı olsun . Allah sizin ve sizin gibilerin eksikliğini vermesin .
 • arif baykalarif baykal4 ay önce
  her zaman her daim bakiselam ve çok çok hayır dua ile muhterem üstadım
 • Erbay Tazegül Erbay Tazegül 4 ay önce
  Allah razı olsun, Allah’a emanet olun
 • KocasolakKocasolak4 ay önce
  Allah razı olsun hocam, neslinin cihadını gör. Neslinin beş vakit namaz dahi kılmadığını görmekten daha acı ne var. Elinden birşey gelmiyor, elhamdu lillah müslümanım diyor ama bel vakit namaz yok, bunlar türedi şimdide. Allah cümlemize merhamet etsin.
 • MehmetMehmet4 ay önce
  Yüreğinize ve kaleminize sağlık hocam. Gerçek ancak bu kadar sade ve anlaşılablir bir şekilde ifade edilebilir. Allah sizden razı olsun.
 • FUAT BURANFUAT BURAN4 ay önce
  Yüce Allah z.c.hz. ölülerimize ve dirilerimize rahmet ve merhamey eylesin.
 • OKTAY DOĞAN ÇAYIR.OKTAY DOĞAN ÇAYIR.4 ay önce
  AMİN AMİN AMİN
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  BAŞINIZ SAĞ OLSUN.ÖLÜMÜ TARİF ŞEKLİNİZ ÇOK HOŞUMA GİTTİ.ELİNİZE SAĞLIK.
 • Mustafa Yasaval Mustafa Yasaval 4 ay önce
  Eline emeğine sağlık çok hoş bir yazı insanı kendiyle muhasebe ve muhakeme yapmaya teşvik ediyor.Teşekkürler
 • Murat Çolak Murat Çolak 4 ay önce
  Galu inna lillah ve inna ileyhi raciğun. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabrı cemil ihsan eylesin. Amin
 • Bir DostBir Dost4 ay önce
  Hocam başınız sağ olsun.
 • Ahmed TekinAhmed Tekin4 ay önce
  Selamünaleyküm hocam, Bütün aile efradına başsağlığı ve sabır, anneye de rahmet ve mağfiret dilerim.Fiemanillah
 • Ya AllahYa Allah4 ay önce
  Rabbim mekanini cennet eyleye
 • ALİ HELVACIALİ HELVACI4 ay önce
  Hocam başını sağ olsun Rabbim sizlere ve geçmişinize rahmet eylesin...hocam yazınızı okurken duygulandım, ağladım çünkü bunlar gerçek gerçeklerden kaçamayız. Allah razı olsun...
 • Allah sizler gibilerin sayısını artırsın inşallah bu topluma verdiğiniz doğru bilgiler sizi Allah yolunda kurtuluşa götürür.
 • Mehmet Hadi ÖztekinMehmet Hadi Öztekin4 ay önce
  ....Saygı ve selamlar
 • AKINCIAKINCI4 ay önce
  HOCAMBAŞINIZ SAĞOLSUNRABBİM ÖLÜMÜZEVE DİRİMİZE RAHMET ETSİN BİZİ DOSDOĞRUKULLARINDANEYLESİNGERİDE KALANLARA SABRICEMİL İHSAN EYLESİN AMİN......
 • Molla NiyaziMolla Niyazi4 ay önce
  Sayın Dilipak, geçmişinize rahmet, geride kalanlara sağlıklı uzun ömür ve baş-sağlığı dilleklerimizle, sizlere ve değerli okuyucularınıza aşağıdaki kıtayı takdim ediyorum:"Ne kadar bala olsa da meskenin,/ Akibet zir-i zemindir medfenin... / Nerede olursan ol, varsa imanın; / Zamandan-Mekandan-Münezzeh'lesin..."
 • BartuBartu4 ay önce
  ...
 • mikâil okuroğlumikâil okuroğlu4 ay önce
  tekrar başınız sağolsun rabbim rahmetiyle kuşatsın allah cc yardımcımız olsun amin.slm ve dua ile
 • Adil hakAdil hak4 ay önce
  ...
 • OzanOzan4 ay önce
  (Editörden: Mesajınız alınmıştır. Teşekkür ederiz.)
 • Fatih Fatih 4 ay önce
  Allah razı olsun hocam.yaşayarak hatirlamasakta yazarak okuyarak hatırlıyoruz ölümü.
 • ERDİNÇERDİNÇ4 ay önce
  HOCAM BAŞINIZ SAĞOLSUN.ALLAH CC RAHMET EYLESİN.RABBİM SİZLERE UZUN ÖMÜR VERSİN.
 • HafizHafiz4 ay önce
  "Her nefis ölümü tadacaktir"Hadis değil, ayettir.
 • RabiaRabia4 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Her can ölümü tadacaktır, sonra bize döndürüleceksiniz.ankebut süresi 57ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak başınız sağolsun.Allah rahmet eylesin amin.Allah size hayırlı uzun ömürler versin.insaallah Saygılar selam ve dua ile.tesekkurler
 • Mehmet Yıldız Mehmet Yıldız 4 ay önce
  Abdurrahman bey başınız sağ olsun. Demekki her canlı ölecek, sonra hesaba çekileceğiz. Ne halt etmişsek hepsi tek tek dökülecek önümüze, Cenab-ı Allah 'ı kandıramayız, iltimasda yok!! Bakalım ne yapacağız? Allah masumların yar ve yardımcısı temennisi ile...
 • FatihFatih4 ay önce
  Abi iyiki varsın kartepeden selamlar.

Günün Özeti